Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Star Trek: Attack Wing – veřejné hraní

so 13. února 2016      autor: Novalis      přečteno: 3308x      délka: 4 min      komentáře: 3

Asi před půl rokem jsem recenzoval tuto deskovou hru s miniaturami lodí na motivy Star Treku. Po čase se ozval jeden kluk, že by si rád zahrál v Praze, a tak slovo dalo slovo a v současné době je nás už pět, co začínáme tuto hru hrát. To pro startrekové universum beru jako úspěch. Star Trek nemusí žít jen v knihách, televizích či reeditováním už vyšlých DVD, muže jít i o odlehčenou sběratelskou hru. Sběratelskou proto, že se u mě takovou stala :-) Kdo by doma na poličce s knihami nechtěl mít alespoň malý model? Kousek od místa, kde se křtily Star Trek Kusy (sláva jim), je herna deskových her Ogří Doupě (Moravská, Praha 2), kde si lze s lidmi zahrát deskovky. Zde proběhla naše první hra v pěti lidech, kteří se ještě pořádně neznají, ale jeden motiv je spojuje – Star Trek. Moc se mi líbí, že i s člověkem, kterého jste nikdy neviděli, si máte náhle co říct a rovněž dovysvětlit – ne všichni se orientují v každé nedořešené myšlence seriálu či filmu. Naše hra byla i poučně zábavná. Přiznám se, že muj top seriál je TNG a ostatní znám spíše zběžně, zbytek lidí u stolu zas naopak znal ostatní série, a tak jsme si při hraní i dobře popovídali.

Moje současná letka

celkova letkafederace letkaKlingoni letkaromulane

Ze své aktuální letky musím nejvíce pochválit lodičku Vulkánců D'Kyr. Zaujala mě, je moc pěkná (na obrázku nahoře ta jediná hnědá, naživo je moc pěkná).

Na fotkách mám jen tři strany, ale samozřejmně jsou tam i Ferengové, Borgové, Cardassiané, Breeni, Dominion a plno dalších.

Hra v Ogřím Doupěti

Přiznám se, že jsem do herny šel trošku s nejistotou. Co bude? Jací budou kluci? Naštěstí zcela zbytečně, hra byla super. Hráli jsme jedno kolo zhruba dvě hodiny v pěti lidech, každý jsme si vzali jednu lodičku a naplnili upgrade kartami tak, aby součet našich týmu byl stejný, na 100 bodů. (Pro zajímavost, základní lod stojí 26 bodů, na ní musíte mít kapitána, např. za 6 bodů, a pak doplníte torpéda, posádku, vylepšení atd.)

Hráli jsme Klingony proti Federaci – dvě Enterprise proti třem klingonským lodím. Hra běžela celkem svižně, sám jsem byl překvapený časem, který jsme u ní strávili. V menším počtu lidí je hra rychlejší, zde bylo potřeba domlouvat plán letu, abychom se nesrazili, a spojení v palbě na nepřítele.

Jak probíhá kolo

  • navolíte pohyb letu, který je soupeři do skutečnění neznámý
  • po dokončení pohybu si dáte akci (např. +1 na obranu, maskování, vyhnutí, …)
  • přichází na řadu střelba
  • vyhodnocení boje – započítání všech upgradů, které například ruší některé výsledky, či je mění ve váš (ne)prospěch
  • vždy je to real-time – tedy všichni se hýbou, pak všichni bojují – je to určené skillem kapitána

Hra je dost nevypočítatelná, soupeř vás může šokovat svým nečekaným pohybem mimo vaši palebnou výseč, nemusí vám pak padnout kostky, jak potřebujete, naopak soupeřovi ano. Karty upgradu mění taktiku, když např. Uhura může změnit délku pohybu, pohnete se tak, aby to bylo pro vás výhodné; bez ní se musíte pohnout tak, jak jste navolili, i když to už není vhodné vzhledem k tomu, jak se třeba soupeř hýbal.

Foto ze hry

hrani ssshrani ashra athrani asd

Kdybyste si někdo chtěl hru zkusit, neváhejte mě kontaktovat. Jsme ovšem z Prahy, což ne všem vyhovuje.

Musím vás však varovat – tato hra obsahuje návykovost. Vždy po bitvě si říkám, co kdybych si místo protonových torpéd raději koupil dražší kartu kapitána, která umí bez postihu pohyb navíc?

P.S. Samozřejmně vyhrála Klingonská říše.

Pár fotek z hraní doma na podložce „modrá hvězda“…

lodě třilodě dvělodě jednahrani

Další silnou nevýhodou – i když my, kteří Star Trek sbíráme, jsme asi zvyklí – je špatná dostupnost v ČR, proto vaším nejlepším kamarádem bude eBay a podobné obchody. U nás se dá koupit jen pár základních lodí, které bych řekl, že jsou jedny z prvních. Hra se mezitím změnila – modely začali dělat barevnější a některé karty posílily. Nákup těch pár lodí, co se u nás dají sehnat, tedy nemusí být tím pravým.

Děkuji za přečtění a třeba příště v herně ahoj.

Qapla'!

praporčík Novalis
autor: Novalis
vydáno: so 13. února 2016
přečteno: 3308x
komentáře: 3
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Vídeňské sci-fi obchody  -  pá 15. prosince 2017
Model Stargate řízený pomocí Arduina  -  st 2. července 2014
Vlastní tvorba: Enterprise  -  ne 4. května 2014
Postavit Excelsior IV  -  po 3. března 2014
Postavit Excelsior III  -  po 10. února 2014
Postavit Excelsior II  -  pá 17. ledna 2014
Postavit Excelsior  -  ne 1. prosince 2013
Což takhle dát si bitevní loď? [UPDATE]  -  po 18. listopadu 2013
Máte přebytečné statisíce? Pořiďte si modely Enterprise!  -  pá 18. října 2013
Model klingonského křižníku D-7  -  út 8. října 2013
Modely ve Star Trek: Voyager od Revell  -  so 28. září 2013
Modely od Polar Lights v ČR  -  ne 22. září 2013
Romulanský dravec  -  so 24. srpna 2013
Hot Wheels: klingonský Dravec  -  st 3. července 2013
Hot Wheels: třída Miranda  -  čt 27. června 2013

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG