Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)

čt 25. února 2016      autor: bilavrana      přečteno: 2892x      délka: 5 min      komentáře: 5

Assignment: EarthPro své druhé retro jsem se rozhodla vybrat poslední epizodu 2. sezóny Originální série. Patří do poměrně oblíbené kategorie „časových“ epizod, kde jednu z hlavních linií zápletky tvoří cesta časem, v tomto případě do poloviny 20. století Země. Objevuje se zde i několik zvláštností – jednou z nich je fakt, že původně vůbec nešlo o Star Trek. Diváci mohli tuto epizodu na obrazovkách poprvé vidět 29. března 1968.

Zápletka

Enterprise je přidělena na speciální misi. Odcestovala do minulosti Země do roku 1968, aby z oběžné dráhy monitorovala komunikaci a zjistila podrobnosti o tom, jak se planetě podařilo „přežít“ napětí z hrozící jaderné války. Z monitorování je nečekaně vyruší transportní paprsek přicházející ze vzdálenosti víc než tisíc světelných let, kterým se na palubu přenese neznámý muž s černou kočkou. Představí se jako Gary Seven, muž z 20. století, jenž byl pověřen neznámou rasou ze skryté planety, aby zabránil jistým událostem na Zemi. Kirk se mu zdráhá uvěřit a chce jej zadržet. Seven se brání, odolá dokonce vulkánskému nervovému stisku, než je omráčen phaserem. Kirk rozjede vyšetřování, odkud mohl pan Seven přicestovat a jaké události má údajně zabránit. Transport z neznámé planety však zůstává i nadále záhadou. Zásadnějších událostí k ovlivnění historie najde Spock v záznamech hned několik – jistý atentát, mocenský převrat v Asii nebo vypuštění orbitální rakety s jadernou hlavicí vládou Spojených států. Mezitím se pan Seven dostane z vězení pomocí zařízení velikosti plnicího pera a společně s kočkou Isis se transportuje na Zemi. Kirk se Spokem se vydávají za ním.

Pan Seven se přenese do kanceláře, kde s asistencí mimozemských přístrojů Assignment: Earth - Seven a Lincolnovázjišťuje, že dva agenti působící na Zemi zmizeli, aniž by dokončili svou misi – sabotáž jaderné hlavice. Mezitím se v kanceláři objevuje nic netušící sekretářka Lincolnová, kterou si splete s jedním z agentů, čímž započne oboustranně zmatenou konverzaci, dokud se vše nevyjasní. Záhy do kanceláře přicházejí Kirk se Spockem. Než se však vypořádají se vzdorující sekretářkou, pan Seven se transportuje na McKinleyho raketovou základnu. Kirk na stole nachází plánek základny a žádá informace od slečny Lincolnové. Ta ale stihla při potyčce zavolat policii, a tak místo získání informací musí Kirk se Spockem prchnout na Enterprise.

Assignment: Earth - Seven u raketyNa raketové základně se pan Seven dostává až k nosné raketě, kde se snaží sabotovat systém. Kirk se Spockem se také nechávají přenést na základnu, jsou však okamžitě zadrženi. Způsobí sice rozruch, ale kontrola systémů neodhalí žádné narušení a odpočet pokračuje. Scotty dál monitoruje základnu. Po chvíli nachází Sevena u rakety a chce jej transportovat na Enterprise. Dole na Zemi však právě slečna Lincolnová objevuje „záhady“ transportního zařízení a nevědomky „vyfoukne“ Enterprise svého šéfa přímo z transportní plošiny. Raketa mezitím odstartovala, aniž by pan Seven stihl zcela dokončit svůj úkol. Snaží se tedy pomocí vlastního počítače zneškodnit raketu na dálku.

Raketa je odkloněna z plánované dráhy a nejde zneškodnit. Světové mocnosti jsou Assignment: Earth - Seven s Lincolnovouv pohotovosti a připraveny na případný protiúder. Slečna Lincolnová praští Sevena po hlavě, aby ho zastavila v jeho počínání. Když jí ale sdělí, že pokud raketu nezneškodní, začne 3. světová válka, je na pochybách. Kirk se Spockem využijí nepozornosti na základně a uniknou. Nechají se přenést do kanceláře na Zemi. Spock se snaží zneškodnit raketu. Seven vysvětluje Kirkovi, že ji chce zničit stejně jako oni, ale chce to využít jako varování mocnostem. Kirk váhá, zda mu věřit. Nakonec souhlasí a Seven na poslední chvíli raketu zneškodní. Když je vše zažehnáno, Kirk se Spockem z historických záznamů zjišťují, že vše proběhlo, jak mělo, a historie byla zachována. Seven by ještě rád věděl nějaké informace o budoucnosti. Dozvídá se jen, že on a slečna Lincolnová zažijí ještě mnoho dobrodružství. Pak se Kirk se Spockem vrací na Enterprise ukončit svou misi.

Zajímavosti

  • Assignment: Earth - guest starRoddenberry původně napsal scénář v roce 1965 pod názvem „Seven“, vůbec nesouvisel se Star Trekem.
  • V roce 1967 byl scénář přepracován pro Star Trek a díl byl zamýšlen jako pilot k spin-off seriálu Gary Seven and his mission, kde by pan Seven a slečna Lincolnová byli hlavními hrdiny. Star Treku hrozilo zrušení, a tak Roddenberry doufal, že by případně dostal prostor pro nový seriál.
  • Je to jediná epizoda Originální série, kde je „guest star“ uvedena i se jménem postavy po úvodních titulcích.
  • Ze seriálu sešlo, ale v roce 2008 vyšla minisérie 5 komiksových příběhů představujících dobrodružsví Garyho Sevena a slečny Lincolnové pod názvem Star Trek: Assignment: Earth.
  • Je to jediný díl ze startrekového universa, kde je cestování časem bráno jako „rutina“, při které je loď vyslána do minulosti, aby mapovala události.
  • Pan Seven je krom Vianů a Khana jeden z mála humanoidů, který byl schopný odolat vulkánskému nervovému stisku.
  • Tato epizoda se kompletně odehrává ve 20. století a nemá ani jednu scénu ze startrekové „současnosti“. Kromě tohoto dílu se tímto může „pochlubit“ už jen epizoda Storm Front ze 4. řady Enterprise.
  • Je to jediná epizoda, kde je systém federačního transportéru využitý k příjmu nebo přeposlání cizího transportního paprsku.
  • Pan Spock se v úvodu příběhu zmiňuje o událostech, které se mají ten den stát. Ačkoli to s tím nijak nesouviselo, pouhých šest dní po odvysílání byl spáchán atentát na Martina Luthera Kinga a ve stejný den proběhl start Apolla 6 s raketou Saturn V, která se také odklonila z plánované dráhy. A o tři měsíce později proběhl na blízkém Východě mocenský převrat, kdy se v Iráku dostal k moci Saddám Husajn.
  • Záběry z raketové základny jsou převážně kombinací záběrů studií Paramount a záznamů NASA ze startu Apolla 4.

Citáty

„Lidé z 20. století se jen tak nenechávají transportovat po galaxii, pane Sevene.“
(Kirk, když mu Seven vysvětluje, kdo je)

„Já vím, že tenhle svět potřebuje pomoc. Proto jsou někteří z mojí generace trochu blázni a rebelové, víte? Pochybujeme o tom, zda se dožijeme třicítky.“
(slečna Lincolnová, když pochybuje o příběhu pana Sevena)

„Bez faktů nemůžete učinit logické rozhodnutí. Musíte se spolehnout na svou lidskou intuici."
(Spock, když Kirk váhá, zda uvěřit Sevenovi)

„To, slečno Lincolnová, je moje kočka.“
(Seven na Lincolnovou, když viděla Isis v lidské podobě)

admirál bilavrana
autor: bilavrana
vydáno: čt 25. února 2016
přečteno: 2892x
komentáře: 5
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015
Retro: Meridian  -  čt 8. ledna 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG