Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Star Trek: JJ (Jak jako?) 2. – Dělnická třída

út 15. března 2016      autor: Sokar      přečteno: 2980x      délka: 4 min      komentáře: 2

Můj druhý vstup za hranice standardního výkladu událostí. Tentokrát zaměřený na oblíbenenou a hodně diskutovanou epizodu Deep Space Nine. A spolu s ní na jednu z velmi zajímavých „nečernobílých“ postav, jistého cardassijského krejčího. Kým doopravdy je Elim Garak? Jaká skrývá tajemství pod rouškou zajímavých historek a polopravd, jež tak rád vypráví doktoru Bashirovi? Pravda je přeci tak tvárná…

Dělnická třída

Delnicka tridaGarak si povzdechl a zhluboka se napil ze sklenice kanaru. Co ho to napadlo, namluvit Siskovi, že mu zařídí vstup Romulanů do války? Za ta léta, co předstíral své angažmá v tajemném Obsidiánském řádu, mu už prošla spousta báchorek (lidé věří všemu), ale tohle přepískl. Bude muset říct kapitánovi pravdu. Škoda, byla to zábava hrát si na špióna. Navíc, tajemná aura zvyšovala jeho popularitu u klientů a krejčovství tak prosperovalo. Nic naplat, všechno krásné jednou končí. Pokud ovšem…

Ze zamyšlení ho vyrušil zvonek.

„Dále.“

Na jeho pokyn se dveře odsunuly a do kajuty vešel vysoký Romulan.

„Vreenaku, příteli, moc rád tě vidím, jsem rád, že jsi mohl dorazit. Jak jdou obchody?“

Host se s Garakem přivítal, načež se oba posadili ke stolku.

„Ahoj Garaku. Ani nemluv, prodej květin je dnes na Romulu bída. Možná bych měl taky vyzkoušet trochu toho, jak tomu říkáš, ozvláštnění pověsti. Vreenak z Tal Shiaru, hmmm. To zní hezky. Ale proč jsi mě pozval?“

Cardassian oběma nalil pití.

„Abych pravdu řekl, právě kvůli své pověsti, dostala mě trochu do problémů. Ale mám nápad, jak z toho ven a ty mi můžeš pomoct. Poslouchej…“


O několik hodin později se akce rozjela. Vreenak si nejdřív myslel, že se jeho přítel zbláznil, pak mu to ale začalo dávat smysl. Zahraje federačnímu kapitánovi senátora, to nebude problém. Aroganci má každý správný Romulan vrozenou. Doveze domů záznam z fiktivní porady Dominionu. Tím zaprvé zajistí, že se jeho lidé rozhoupou a pomohou bránit kvadrant alfa a zadruhé, dodáním takových materiálů má o pověst špiona postaráno.

Krom toho, válka je dobrá pro obchod. Vreenak si už představoval ty dlouhé průvody v hlavním městě, kde se plačící ženy loučí se svými druhy, kteří nastupují na lodě, aby bránili impérium. Jak jim házejí květiny. Stovky, tisíce květin koupených v jeho obchodě. U Vreenaka, hrdiny, co přivezl domů plány nepřítele. Ano, bylo to dokonalé.

Vreenak se cestou zpět na Romulus tak zasnil do té krásné vize, až zapomněl včas vypnout svůj experiment s napájením nového mobilního skleníku pomocí umělé singularity lodního jádra motoru.


Garak seděl ve své kajutě s hlavou v dlaních. Ten romulanský trouba. Nechat se vyhodit do povětří i s raketoplánem. Všechno je v loji, ale úplně všechno! Jeho vztek přerušilo pípání komunikační linky. Nepřítomně přijal volání a na obrazovce se objevila tvář, kterou myslel, že už nikdy neuvidí.

„Vreenaku? Ale jak?“

„Dostal jsem se z lodi včas v únikovém modulu.“

Cardassian pokýval hlavou.

„No, jsem rád, že jsi v pořádku. Ale nezlob se, když řeknu, že celkově mám do nadšení daleko. Plán je v troskách.“

Romulan se zazubil.

„Ale vůbec ne, všechno je perfektní.“

Garak nechápavě civěl. O čem to ten bláznivej vazač kytiček mluví?

Vreenak pokračoval.

„Zbytky datakrystalu s naším podvrženým záznamem se zachovaly. Moji lidé ho našli, když zjišťovali příčinu nehody. Okamžitě ho doručili Tal Shiaru a ten mu uvěřil, představ si to. Romulanská říše je nyní oficiálně ve válečném stavu s Dominionem.“

Garak zíral s otevřenou pusu.

„Ale to je… geniální. Tak rychle?“

Vreenak radostně kývl.

„Víc než geniální. Je ze mě hrdina. Vlastenec, který unikl atentátu Dominionu. Naši věří, že Tvůrci vyhodili do povětří moji loď, když jsem domů vezl důkazy o jejich zradě. Tím pádem mi i pojišťovna proplatí raketoplán. No nic, nebudu tě už zdržovat. Dík, žes mě do toho zatáhl, Garaku, brilantní plán. Až zas něco takového ušiješ, jdu s tebou.“

Obrazovka potemněla a užaslý Garak na ni ještě pár minut hleděl. Poté se mu myšlení rozběhlo na plné obrátky. Tohle byl ještě lepší výsledek, než mohl sám čekat. Teď stačí všechno správně prodat Siskovi.


Ulehl na postel a bolestivě si mnul bradu. Kapitán Sisko umí dát pořádnou ránu. Ale stálo to za to. Když mu odkýval jeho vykonstruovanou historku (co lidské mozky nevymyslí) o tom, že on, Garak, vyhodil romulanský raketoplán, přidal k lepšímu ještě tu o vraždě holografického experta. Pár vět o svědomí Hvězdné flotily a bylo vymalováno. Viděl respekt vepsaný v očích toho tmavého muže. Respekt a strach. Taky morální dilema.

Kapitán asi bude nějakou dobu špatný z toho, co si myslí, že udělal, ale co na tom sejde. Hlavní je, že si on a mnoho dalších nechá nové sako ušít jen na jednom místě.

U Elima Garaka, tajemného špiona a muže záhad.

viceadmirál Sokar
autor: Sokar
vydáno: út 15. března 2016
přečteno: 2980x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Bajky hvězdoletů – Galaktická dáma  -  pá 3. dubna 2020
Star Max: Rovnováha  -  st 27. prosince 2017
Bajky hvězdoletů – O statečném Tvrdohlavci  -  út 21. února 2017
Bajky hvězdoletů – O zvědavém cestovateli  -  pá 17. února 2017
Trosečníci  -  čt 19. ledna 2017
Bajky hvězdoletů – První podnikavá  -  ne 9. října 2016
Star Trek: JJ (Jak jako?) 5. – Dobrý den na smrt  -  st 23. března 2016
Star Trek: JJ (Jak jako?) 4. – Nouzové přistání  -  ne 20. března 2016
Star Trek: JJ (Jak jako?) 3. – Jsme si Qit  -  čt 17. března 2016
Star Trek: JJ (Jak jako?) 1. – Požární hlídka  -  so 12. března 2016
Recenze sbírky povídek českých a slovenských autorů, Star Trek KUSY  -  st 17. února 2016
Star Trek: Axanar před soudem  -  čt 31. prosince 2015
Vzkříšení Fénixe  -  pá 14. října 2011
Murphyho zákony podle Q - povídka  -  ne 11. září 2011
Star Trek: Voyager - Hadi v trávě "Čas: 56002.3"  -  ne 16. srpna 2009

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG