Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Osobní deník – Charakteristika idolu – Dat

so 9. dubna 2016      autor: Alice Lal Zikešová      přečteno: 5662x      délka: 4 min      komentáře: 12
Tento článek patří mezi Osobní deníky, jejichž obsah není korekturován redakcí.

Ve škole jsme nedávno dostali za úkol, napsat charakteristiku svého idolu. Jistě už je vám jasné, že jsem zvolila postavu ze Star Treku a to nadporučíka Data. doufám, že se vám charakteristika bude líbit. Prosím, abyste omluvili mou neschopnost psát krátké slohy - snažím se na tom pracovat, ale pořád jsem nepřišla, jak na to - takže se vůbec nebudu zlobit, když to nedočtete do konce (zatím to zvládly jen tři osoby).

Dále bych chtěla poznamenat, že jsem se snažila tento sloh napsat tak, aby jeho smysl (respektive jednu z těch neobyčejných postav ze sci-fi) pochopil i obyčejný laik, který se s něčím podobným ještě nesetkal (tím myslím svou profesorku), takže pokud by se vám něco nezdálo, neváhejte to napsat do komentářů, ale respektujte, prosím, že jsem podobné věci musela napsat, protože jinak bych neměla v sešitě popsané čtyři strany, ale šest.

DAT

Charakterizovanou osobou, kterou obdivuji, je fiktivní postava z amerického seriálu Star Trek: Nová generace. Rozhodně si myslím, že osobnost nadporučíka Data by ohromila každého z vás nejen svými schopnostmi a vzezřením, ale hlavně svou povahou a mottem 'nevzdávat se'.

Jelikož je Dat android, mohl by vás překvapit jeho vzhled. Jeho pleť je perleťově bílá a kontrastuje s jeho dozadu sčesanými kaštanovými vlasy. Když chce něco říct, slušně se vám podívá do očí zlatými zorničkami a teprve když si je jist, že jste připraveni ho vyslechnout, začne hovořit. I přes tyto zvláštnosti má však rysy člověka, aby lépe zapadl do společnosti.

Charakterizovat Datovu povahu je velice obtížné, protože jako umělá forma života se žádnými zvláštními povahovými rysy nevyznačuje a podobá se spíše počítači. Oproti němu je však ve zpracovávání informací mnohem rychlejší, má větší paměť a oplývá neobyčejnou silou. Avšak protože je jeho cílem stát se člověkem - což by si někteří mohli vyložit ve smyslu, že mu nestačí to, co má - rozhodně se svou osobnost snaží rozvíjet. S jistotou mohu říci, že ctí lidský život a dává na první dojem, takže se snaží být přátelský a v oblibě ho mají hlavně děti, se kterými se setká. Podle kritérií, která má uložena ve své databázi, také dokáže rozeznat, jak se projevuje druhá osoba, se kterou hovoří, což je v jeho postavení, kdy žije bez intuice či instinktu, výhodné.

Se svými kolegy jedná přesně podle předpisů, neexistuje u něj, že by něco nesplnil, či zatajil. Bylo pro něj nesmírně obtížné navázat přátelský vztah, protože pro to žádná kritéria nejsou. když chce něco říct, vždy vyhodnotí, zda je to etické, či neetické, protože jeho programování mu nedovoluje nechovat se eticky. Svým nadřízeným sděluje vždy přesné údaje, ovšem vzpomínám si, že jednou, když nesdělil časový údaj na nejbližší vteřinu a jeho kolegy to překvapilo, odpověděl, že si všiml, že je to znervózňuje.

Jeho vztahy k okolí bývají ve většině případů neutrální, k některým místům si ale dokáže vytvořit i kladný vztah, pokud je u něj něco takového vůbec možné.. Všechnu zadanou práci splní, i kdyby to stálo jeho život. Proto se nejednou řešila jeho práva jako živoucí bytosti; v několika málo ohledech se podobal otroku.

Svým pozorováním lidí došel k závěru, že mívají oblíbené spisovatele, koníčky a jiné zájmy, které je odlišují od ostatních. Proto si vyvinul jistý druh osobního vztahu ke knihám sira Arthura Conana Doyla nebo Williama Shakespeara, jehož románové postavy se občas pokouší ztvárnit. Vzpomínám si, že aby lépe pochopil lidství, zahrál si postavy z románu Jindřich V., nebo Ebeneezera Scrooga od Charlese Dickense, aby odhalil podstatu strachu.

​Mezi jeho zájmy patří také hra na housle a malba. Jeho přátelé o něm jednou řekli, že byl velmi kritický, zvláště k sobě. Je také svědomitým páníčkem - aby lépe porozuměl emocím, pořídil si kocoura, o kterém dokonce složil báseň s názvem Óda na Flíčka.

​Dat se stále snaží o zdokonalení sama sebe, jednou se rozhodl pokračovat ve svém rodě a zkonstruoval androida jménem Lal. Někteří si myslí, že si neuvědomuje sám sebe, on ale jasně dokázal, že má sebevědomí i pud sebezáchovy.

​Dat je pro mne ideálem dobrého člověka a zároveň vzorem kvůli svým schopnostem a tím, že neztrácí naději. Vždyť i přes to, že je nemožné, aby se z androida stal člověk s emocemi a instinktem, vždycky věřil, že by se to mohlo stát a on by byl něco víc než jen sbírka obvodů a subprocesorů. Díky této snaze dostal od svého přítele přezdívku Pinocchio, který se také chtěl stát člověkem a jedna z jeho kolegyň o něm řekla: "Hledíš na svět s úžasem dítěte, a tím jsi lidštější než kdokoli z nás."

kapitán flotily Alice Lal Zikešová
autor: Alice Lal Zikešová
vydáno: so 9. dubna 2016
přečteno: 5662x
komentáře: 12
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Moje ohlédnutí za odznáčky  -  út 7. července 2020
Pět let aktivně mezi Trekkies  -  út 9. června 2020
Seriál Picard - dojmy  -  ne 5. dubna 2020
Najobľúbenejšia a nejmenej sympatická postava zo ST:Discovery?  -  so 1. června 2019
Star Trek je naděje  -  út 4. prosince 2018
Rozpory mezi fandomy  -  so 25. února 2017
Jak jsem se ke Star Treku dostala  -  čt 23. února 2017
Star Trek a Netflix  -  po 23. ledna 2017
Pan Spock  -  po 19. září 2016
PFko po klingonsku  -  so 26. prosince 2015
Vánoční přání  -  út 22. prosince 2015
Já a můj letošní advent  -  ne 6. prosince 2015
Píseň z Nové generace, díl Zraněný  -  so 5. prosince 2015
Objevování exoplanet  -  pá 24. července 2015
Zpátky doma  -  st 15. července 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG