Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Star Trek: TITAN – Orionovi psi

pá 26. srpna 2016      autor: lagga_VortaVor      přečteno: 2849x      délka: 3 min      komentáře: 0

Christopher L. Bennett: Orionovi psiTaky Vám přišlo, že první epizoda TNG Setkání na Farpointu měla zajímavý, ale málo využitý  nápad? Christopher Bennett se toho chytil, rozvedl to a napsal napínavý průzkumnický příběh, který kromě pěkného konce nabízí také zajímavé následky pro postavy. Jak pro místní obyvatelstvo, tak pro Rikerovy lidi.

Orionovo rameno v asociaci Plachty, kam Titan doletěl, připomíná Petriho misku biologických pokusů v obrovských kosmických měřítkách. Christopher Bennett se spolu s posádkou Titanu snaží poznat, co všechno v sobě skrývá termín „rovnováha“.

Je to tak dobře popsané, až to na čtenáře působí nepříjemně a musí se doslova přemáhat, aby se prokousal spoustou řečí o rovnováze, posvátném účelu lovu, o symbióze, o úctě ke kořisti a nutnosti zajištění rodu. Zmínky o Velké štvanici tomu nasazují korunu. Než Starší Qui'hibra konečně dovede Titan na takové místo, aby byla situace pochopitelná, je už pozdě.

Postavy Pa'haquelů působí velmi arogantně. Za prvé se vyvyšují jako masožravci. Za druhé vystupují jako pověřenci posvátného úkolu „býti lovcem“. Z proklamace o poctě oběti a jejím právu nechat se ulovit se vám může zvednout žaludek. Asi největším problémem je neochota sdílet informace, a to i tehdy, když by to všem pomohlo. Teprve od poloviny knížky a po určitém počtu mrtvol začne jejich jednání dávat smysl.

Jestli toto autor zamýšlel jako šokovou taktiku na čtenáře, tak se mu to povedlo.

Titan se jako vlajková loď Federace snaží být vzorem soužití a spolupráce mnoha druhů, jejichž světy jsou členy Federace. Podobně jako v předchozích dílech toho autor využil k propracování originální představy o životě a potřebách členů posádky. Tímto se podíváme zase trochu víc do soukromí elysianské kartografky Melory Pazlar, když se bude vypořádávat se svojí křehkostí. Můžeme být svědky sbližování malinkého Choblika, obrovské K'chak'!'op a roztomilého Huilana, když se budou snažit vyřešit některé záhady svým dokonale přetechnizovaným způsobem a přitom si budou zvykat na loď, která je postavena podle zprůměrovaného měřítka. Lodní lékař si konečně krvavě zahoduje, když se bude seznamovat s Fethetrity či Pa'haquely. Fantazie a řemeslné zpracovaní autora je velmi dobré a prošpikované vtipem.

Je potřeba upozornit na celou sérii chyb, střetů a nevole. Tak například osobní problémy v trojúhelníku Riker, Deana a první důstojník Valeová, kdy si musí vyjasnit profesní meze. Ty na lodi s dlouhodobou misí můžou poněkud splývat s osobním životem. Potom si čtenář musí sám rozhodnout, jak přijme fakt, že komunikace s hvězdůzami je nejen intimní, ale někdy i poněkud lechtivá. Velké problémy způsobují představy o ideálním stylu života, osobní žárlivost a chvílemi i rasismus. Tato ožehavá záležitost se projevuje hlavně mezi místním obyvatelstvem. V poněkud menším měřítku se s tím setkáváme mezi masožravou a vegetariánskou častí posádky Titanu.

Ačkoliv je titul „Orionovi psi“ součástí série Titan, jsem přesvědčena, že obstojí i jako samostatná kniha. Už jen proto, že úvod není kostrbatou rekapitulací a příběh má uzavřenou konstrukci.  

Orionovi Psi

Star Trek: Titan

Autor: Christopher L. Bennett

Překladatel: Jakub Marek

Redakce: H. Šebestová, A. Balatka

Obálka: J. Vairo, J. Schejbal

Laser-books PLZ s.r.o.

ISBN 978-80-7193-404-2

kadet lagga_VortaVor
autor: lagga_VortaVor
vydáno: pá 26. srpna 2016
přečteno: 2849x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG