Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Bajky hvězdoletů – První podnikavá

ne 9. října 2016      autor: Sokar      přečteno: 3421x      délka: 5 min      komentáře: 3

Snad vliv probíhajících oslav 50. výročí zapůsobil na mou vnitřní strunu, nebo je to jen neléčené pisálkovství. Každopádně přišla na mě chuť zabrousit opět do vod fan fiction. Mnoho bylo napsáno o hrdinných kapitánech, odhodlaných záporácích, zkušených inženýrech i šarmantních poradkyních. Co ale lodě, které jsou jim všem domovem? Jaké jsou jejich příběhy? Pojďme se podívat…

První podnikavá

Enterprise drawingByla jednou hvězdná loď jménem Enterprise. Chronologicky tu před ní byly jiné, v různých místech a časech existovaly Enterprise větší, rychlejší i modernější. Ale tahle byla první. V jejích časech byl vesmír ještě tajemný a neprozkoumaný. Žádné jiné příběhy o jejích souputnicích nebyly napsány, a tak se právě ona první vydávala tam, kam se dosud nikdo nevydal.

Vystřídala několik kapitánů. Ale jen toho třetího milovala. On ji také miloval. Na společné pětileté cestě často běhal za ženami, jí to ale nevadilo. Věděla, že se vrátí a vždycky to tak bylo. Jakkoli divoké Jimovy úlety byly, vždy opakoval, že jeho jediná láska je Enterprise. A ona mu to bohatě oplácela. Nikdy mu nevyčítala nebezpečné eskapády, které s ní prováděl. Cestovala časem, bojovala s Klingony, nechala se pohltit červí dírou. Všechno vydržela, protože Jima chtěla potěšit. Navíc tu vždycky byl Scotty, který ji opatroval jako oko v hlavě. Starostlivě běhal kolem reaktorů, oprašoval motory, hladil krystaly dilithia. Byla pro něj bohyní.

Pětiletá cesta však skončila a stalo to, čeho se Enterprise bála v nejčernějších snech. Jim ji opustil. Odešel pracovat na Zemi a ji nechal samotnou. Enterprise byla zoufalá. Její pláč zněl hvězdným dokem, slzy deuteria padaly do nekonečné černě vesmíru. Jak jí to Kirk mohl udělat? V bezesných nocích přemýšlela, jak získat svého kapitána zpět. Jednou její zvědavé senzory nahlédly přes závoj reality do paralerního světa. A tam to spatřila. Jinou dimenzi, jiného Jima, jak stále věrně velí své Enterprise. Tenhle Kirk odmítl převelení a zůstal u své lásky. Jak si ho tahle dvojnice dokázala udržet? Enterprise s odfrknutím pozorovala oblé křivky svého protějšku z alternativní reality. Parádnice povrchní! Všude nablýskaná až hamba, obnažený deflektor, gondoly cudně u sebe, jakoby si chtěla hrát na dámu, přitom…!

Zarazila proud myšlenek a snažila se uvažovat konstruktivně. Ne, nemá cenu žárlit na sebe sama. To nikam nevede. Musí na to jinak. Když si organici tak potrpí na design, něco s tím udělá. Zapracuje na sobě a její Jim se k ní vrátí. To je ono!

Povolala Scottyho a začaly se dít věci. Enterprise strávila skoro dva roky v doku a pod dohledem svého inženýra krásněla den ode dne. Nové jádro, redesign zevnitř i zvenku, lesklý nový lak. Zrychlila své počítačové systémy, zhubla v gondolách, podstoupila i plastiku deflektoru. To bude Jim koukat. Přileze po kolenou. A opravdu. Netrvalo dlouho a admirál Kirk se vracel ke své milované. A Enterprise si ho vychutnala. Zkratovala transportní systém, aby se Jim musel vrátit raketoplánem a mohl si tak prohlédnout každý centimetr jejího nového já. Zlatý Scotty pilotoval člun s Kirkem tak, aby se vynadíval ze všech úhlů. Jim zíral s otevřenou pusou a Enterprise se dmula pýchou. Byla zase šťastná.

Její radost však neměla trvat dlouho. Po jediné misi ji Jim opět opustil a vrátil se ke svému papírování na planetě. Na opuštěnou Enterprise kromě pár krátkých jednorázovek kašlal dalších deset let. Když už skoro nedoufala, její bývalý kapitán se vrátil. Ale už to nebylo stejné. Jim byl smutný a melancholický a pořád opakoval, jak je létání pro mladé. Aby to dokázal, svěřil ji do rukou neohrabaných kadetů. Enteprise z toho byla otrávená, ale pro Jima to vydržela. Dokonce, i když ji zavedl do jedné z nejtěžších bitev, co zažila. Kirkův nepřítel Khan na ni střílel bez milosti, ubližoval a surově jí bil, ona se nedala. Se Spockovou pomocí dovezla opět všechny domů.

Vše se ale obracelo k horšímu. Kirk truchlil pro Spocka, kormidelník Sulu, jehož štíhlé prsty na sobě nechala vždy tak ráda tančit, pokukoval po novém Excelsioru a admiralita ji chtěla vyřadit! Jen Scotty jí zůstal věrný. Opravil a zhojil všechny rány z bitvy, staral se o ni, hladil ji a uklidňoval, že vše bude zase v pořádku. Věřila mu. Dovolila, aby ji spolu s Kirkem ukradl z doku, chtěla jim pomoci zachránit Spocka. Nakonec, on se obětoval, aby zachránil ji.

Napadli je. Objevili se odnikud a stříleli bez váhání. Enterprise se snažila, chtěla své lidi bránit, ale už nemohla. Byla unavená, bez posádky, zůstala na všechno sama. A Kirk, její milovaný, ji zradil. Přišlo to jako blesk. Z jeho úst, která tak často opakovala, co pro něj Enterprise znamená, přišla ta osudná slova. Příkaz k autodestrukci. Nemohla věřit, že to po ní chtěl. Nechtěla to udělat. Nedojde na to. Ostatní musí souhlasit. Chekov podpořil Kirka. Enterprise začala být zoufalá. Ne. Ještě je tu Scotty. Scotty ji nezradí, miluje ji. Nedokáže ji zabít. Udělal to. Zpečetil její osud.

Opustili ji. Všichni. Utekli na planetu a nechali ji zemřít v rukou nepřátel. Počítač odtikával poslední sekundy. Enterprise prolétl před senzory její život. Byl to dobrý život. Plný dobrodružství, zkoumání a lásky. Ano, ani teď nedokázala Kirka přestat milovat. Udělal, co pokládal za nutné. Bude na ni vzpomínat, bude pro ni plakat?

Odpočet skončil a Enterprise vykřikla v agónii, když se její trup roztrhl na kousky. Žhavé trosky jejího těla padaly atmosférou jako obří meteorit.  Z planety pozorovala pád skupina lidí. Muž v uniformě admirála byl bledý jako smrt. Jeho oči zalily slzy, skanout jim však nedovolil. Přemýšlel, jestli jednou postaví další. Věřil, že ano. Ale taky věděl, že už nikdy nebude stejná. Tahle byla první, jeho první a jediná.

viceadmirál Sokar
autor: Sokar
vydáno: ne 9. října 2016
přečteno: 3421x
komentáře: 3
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Bajky hvězdoletů – Galaktická dáma  -  pá 3. dubna 2020
Star Max: Rovnováha  -  st 27. prosince 2017
Bajky hvězdoletů – O statečném Tvrdohlavci  -  út 21. února 2017
Bajky hvězdoletů – O zvědavém cestovateli  -  pá 17. února 2017
Trosečníci  -  čt 19. ledna 2017
Star Trek: JJ (Jak jako?) 5. – Dobrý den na smrt  -  st 23. března 2016
Star Trek: JJ (Jak jako?) 4. – Nouzové přistání  -  ne 20. března 2016
Star Trek: JJ (Jak jako?) 3. – Jsme si Qit  -  čt 17. března 2016
Star Trek: JJ (Jak jako?) 2. – Dělnická třída  -  út 15. března 2016
Star Trek: JJ (Jak jako?) 1. – Požární hlídka  -  so 12. března 2016
Recenze sbírky povídek českých a slovenských autorů, Star Trek KUSY  -  st 17. února 2016
Star Trek: Axanar před soudem  -  čt 31. prosince 2015
Vzkříšení Fénixe  -  pá 14. října 2011
Murphyho zákony podle Q - povídka  -  ne 11. září 2011
Star Trek: Voyager - Hadi v trávě "Čas: 56002.3"  -  ne 16. srpna 2009

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG