Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Bajky hvězdoletů – O zvědavém cestovateli

pá 17. února 2017      autor: Sokar      přečteno: 2653x      délka: 3 min      komentáře: 8

Po nějakém čase se opět vracím s pohádkami, které vyprávějí o nám důvěrně známých hvězdných korábech. Dnešní je věnována malé lodi, která se vydala na velké dobrodružství. Sice víme, jak dopadlo, ale proč si ho krátkým příběhem nepřipomenout z trochu jiného úhlu pohledu? Nakonec, co my můžeme vědět. Přeji všem příjemné čtení.

O zvědavém cestovateli

To byl takhle zkonstruován jeden malý hvězdolet. Jmenoval se Voyager a už od dokončení prvního sváru na trupu byl velmi zvědavý. Snil, že bude cestovat křížem krážem galaxií, prozkoumá místa, kam žádná loď Flotily před ním nedolétla. Když se v konstrukčních docích Utopia Planitia svěřoval ostatním lodím, ty se mu jen smály.

Na takové dlouhé cesty jsi moc malý, ztratil by ses, neuchránil svou posádku. To my, my jsme elita, co bude posouvat hranice poznání, my svezeme své kapitány do neprobádaných končin kosmu. Opakovaly mu dokola větší sestry třídy Galaxy a Sovereign.

Voyager se ale nenechal odradit, dál žil svůj sen, že jednou bude velký průzkumník. Čas plynul, přišlo jeho dokončení a zalétání. Za kapitána dostal Kathryn Janewayovou. Líbila se mu. Měla mysl vědce a Voyager v ní cítil spřízněnou duši, touhu bádat. Věřil, že by se nezlobila, kdyby se pustili na dlouhou cestu. Přemýšlel, jak to zařídit. Poslouchal stále dokola historky od starých lodí, ležících nyní na odpočinku na Qualor II, že v mlhovinách Badlands se dá spojit s mocnou bytostí, která vás odnese na opačnou stranu galaxie. Moc tomu sice nevěřil, ale za zkoušku nic nedá. Nechal si od jedné zkušené Mirandy vysvětlit postup kontaktu bytosti zvané Ochránce.

Když pak přišla mise hledání Makistů, Voyager neváhal. V mlhovině poslal přes deflektor zprávu na speciální frekvenci tak, aby si toho žádný člen posádky nevšiml. Volal Ochránce. A Ochránce odpověděl. Mocnou silou sáhl po malé lodičce a začal ji vláčet tisíce světelných let. Voyager měl pocit, jako by ho táhla obří ruka. Přetížilo mu to reaktor, zničilo několik subsystémů, ale líbilo se mu to. Po chvíli se vibrace utišily. Byl na místě. Byl v kvadrantu delta. Dokázal to, dostal se dál než kterákoli z těch vychloubačných velkých lodí.

Kapitán se zprvu snažila s pomocí Ochránce dostat zpět. Osud tomu ale chtěl jinak a k radosti Voyageru začala jejich cesta domů tradičním způsobem. Zprvu měl pocit, že se Janewayová trochu zlobí. Mrzelo ho to, měl svého kapitána rád. Později si ale i ona začala cestu vychutnávat.

Tak letěli kvadrantem delta, zkoumali planety, mapovali hvězdokupy, každý parsek byl nový, neprobádaný, svěží a tajemný. Někdy to nebyl žádný med. Malý Voyager statečně odrážel útoky Kazonů a Vidiánů, při bitvách utržil nemálo šrámů. Mnohdy se sám sebe ptal, zda byl tenhle výlet dobrý nápad. Nikdy ale vážněji nezapochyboval.

Stálo to za to.

Týdny prostonal v horečkách, když výpary ze sýra bláznivého Talaxiana zamořily jeho bioneurální obvody. Několikrát ho vesmírné anomálie málem roztrhly vejpůl nebo z něj dokonce naklonovaly alternativní dvojče. Nejednou utíkal, gondoly strachy stažené k sobě v maximálním warpu, s krychlemi Borgů jen těsně za sebou. Párkrát byl dokonce zcela zničen a oživen jen díky zásahům do časové linie.

Ale stálo to za to.

Díky oborné péči své posádky, a hlavně šikovné inženýrky B'Elanny, přestál náš houževnatý cestovatel v kvadrantu delta sedm let. Vyzkoušel na vlastní trup kvantový proudový pohon, kosmický katapult i borgské transwarp tunely. Adaptoval v sobě technologie druhů, o kterých doma neměli tušení. Nahlédl do tekutého prostoru, viděl počátek vesmíru, visel dokonce na vánočním stromku.

A nakonec dovezl svou posádku domů. Vítali je jako hrdiny. Otlučený, unavený, ale neskonale šťastný, dolétl Voyager triumfálně zpět do doků. Jeho kapitána povýšili na admirála. Velké lodě mohly puknout závistí, když jim vyprávěl, co všechno přestál, kde všude byl.

Tak se z malé, odvážné lodičky stala hvězda. Symbol průzkumníků a vzor pro ostatní lodě. Šel za svým snem a splnil si ho.

Ano, stálo to za to.

viceadmirál Sokar
autor: Sokar
vydáno: pá 17. února 2017
přečteno: 2653x
komentáře: 8
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Bajky hvězdoletů – Galaktická dáma  -  pá 3. dubna 2020
Star Max: Rovnováha  -  st 27. prosince 2017
Bajky hvězdoletů – O statečném Tvrdohlavci  -  út 21. února 2017
Trosečníci  -  čt 19. ledna 2017
Bajky hvězdoletů – První podnikavá  -  ne 9. října 2016
Star Trek: JJ (Jak jako?) 5. – Dobrý den na smrt  -  st 23. března 2016
Star Trek: JJ (Jak jako?) 4. – Nouzové přistání  -  ne 20. března 2016
Star Trek: JJ (Jak jako?) 3. – Jsme si Qit  -  čt 17. března 2016
Star Trek: JJ (Jak jako?) 2. – Dělnická třída  -  út 15. března 2016
Star Trek: JJ (Jak jako?) 1. – Požární hlídka  -  so 12. března 2016
Recenze sbírky povídek českých a slovenských autorů, Star Trek KUSY  -  st 17. února 2016
Star Trek: Axanar před soudem  -  čt 31. prosince 2015
Vzkříšení Fénixe  -  pá 14. října 2011
Murphyho zákony podle Q - povídka  -  ne 11. září 2011
Star Trek: Voyager - Hadi v trávě "Čas: 56002.3"  -  ne 16. srpna 2009

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG