
Mackova Osudová
Nenechte se zmást zavádějícím a hloupým názvem článku, jednoduše mě žádný zajímavý nenapadl. Věřte tedy, že nebudu psát o českém autorovi Petru Mackovi, dnes bude řeč o velebené knižní trilogii Destiny, jejímž autorem je David Alan Mack. Jelikož mají tyto knižní příběhy zatím šanci na vydání v českém překladu, budu se snažit vyvarovat přílišnému prozrazování děje. Nedalo mi to však po přečtení pár řádek o těchto knihách nenapsat.
David A. Mack snad nemusí být mezi trekkies nijak extra představován. Podílel se na scénáři dvou epizod seriálu Deep Space 9 (Loď v ohrožení, Je to jen papírový měsíc). Napsal několik povídek zrcadlového vesmíru včetně úžasné Sorrows of Empire. Je autorem dvou knih Čas zabíjet, čas léčit ze skvělé knižní série vyplňující dějovou mezeru mezi filmy Vzpoura a Nemesis. Po trilogii Destiny pokračoval i navazujícími knihami ze sérií Typhon Pact a Cold Equations.
Přestože se mi Mackův styl psaní opravdu líbí a k jeho knihám se rád i vrátím, přiznávám, že po předcházejících hodně slabých knihách ze série TNG relaunch se mi do této trilogie příliš nechtělo. Téma Borgů mi přišlo již tolikrát vyždímané, že jsem nečekal, že by někdo dokázal napsat něco nového a zajímavého. I anotace mě spíše odrazovala, protože mi přišla překombinovaná. Rozhodl jsem se tedy knihu raději nejdříve vyzkoušet na Amazonu. Po přečtení prvních pár stránek jsem ale věděl, že tyhle knížky si mohu bez starostí koupit a těšit se ze čtení. Nakonec jsem rozhodně nelitoval, Mackovi se podařilo vytvořit zajímavý a originální příběh, který nám navíc i leccos vysvětlí.
O čem je Osud?
Po nedávných střetech se Borgové vracejí s novou taktikou. Protože asimilace neuspěla, nahradila ji eliminace. Borgové překvapivě útočí uvnitř území Federace a ničí vše, co jim stojí v cestě. Nikdo neví, jak se do prostoru Federace dokáží nepozorovaně dostat. Vyřešením této záhady je pověřen kapitán nejpovolanější – Jean-Luc Picard s posádkou Enterprise-E. Otázkou je, zda si se svou noční můrou dokáže ještě jednou poradit.
Přestože kapitán William Riker aktuálně řeší problémy osobního rázu, musí se zároveň věnovat i své primární misi – průzkumu hlubokého vesmíru. USS Titan následuje neobvyklé pulzy až k obrovskému umělému tělesu a kapitána čeká obtížné rozhodnutí týkající se jeho manželky Deanny Troi.
V dalekém kvadrantu gama nalézá posádka lodi USS Aventine pod velením kapitána Ezri Dax havarovaný vrak prastaré pozemské lodi USS Columbia NX-02. Nikdo nedokáže vysvětlit, jak se na tak vzdálené místo mohla Columbia dostat. Nikde nejsou k nalezení ostatky původní posádky a postupně se objevitelům začíná zdát, že v tom prastarém vraku straší.
Dávní nepřátelé, neznámá vyspělá civilizace a čtyři kapitáni, které známe ze tří různých seriálů. Připravte se na to, že tenhle slibný mix změní podobu startrekového vesmíru, jak ho znáte.
Jaké je to čtení?
Trilogie mi čas od času přišla zbytečně dlouhá a rozvětvená. Zejména druhá kniha mi přišla doslova jako vycpávka mezi zajímavým rozjezdem v první knize a očekávaným rozuzlením v knize třetí. Komplexnosti a propracovanosti příběhu naštěstí pomáhá příjemně čitelný Mackův styl psaní. Vyprávění sice přeskakuje mezi několika frontami, posádkami a příležitostně i mězi několika časovými obdobími, ale vždy je dobře popsáno, co a kdy se aktuálně děje, takže v tomto ohledu jsem se rozhodně neztrácel.
Hůře jsem se orientoval mezi vedlejšími postavami. Spojením více knižních řad sledujeme mise tří různých lodí, každé s kompletní posádkou, kde jsou samozřejmě všechny hlavní postavy pojmenované. Navíc se časem přidá prezidentská kancelář Spojené federace planet, která se snaží vypořádat s borgskou ofenzívou. I postavy z okolí prezidentky Bacco a jednotliví diplomaté mají svá jména. Objeví se zde i posádka klingonské lodi IKS Gorkon, část posádky slavné lodi USS Voyager a podíváme se i na osud posádky Columbie NX-02, o které si i čeští čtenáři mohli přečíst v knize Kobayashi Maru. Suma sumárum je to už docela dost postav a jmen, ve kterých je potřeba se vyznat.
Celkově hodnotím trilogii Destiny velmi pozitivně nejenom kvůli stylu psaní. Příběh byl sice trochu rozvětvenější než obvykle, ale vše potřebné bylo vysvětleno a uzavřeno. I když jsem měl od druhé knihy jasnou představu, jak se zhruba příběh vyvine, byl jsem občas nějakým nečekaným zvratem příjemně překvapen. Ne nadarmo se říká: „I cesta může být cíl.“ A u této trilogie to rozhodně platí. Pokud máte rádi komplexní příběhy, tahle trilogie se vám bude určitě líbit. I kdybyste snad neznali všechna předchozí dobrodružství, nevadí, vše potřebné se dozvíte přímo ze stránek knih.
Teď jen zbývá držet palce, aby se tato úžasná trilogie dočkala i českého vydání.
Další články z této rubriky:
Umění nemožného (recenze knihy) - čt 30. července 2020David Mack – Nejtěžší chvíle (recenze knihy, spoilery) - po 27. ledna 2020
Sní androidé o elektronické duši? - út 14. května 2019
David R. George III – 2311: Hadi v rozvalinách (recenze knihy, spoilery) - po 21. ledna 2019
Avatar, knižní pokračování Deep Space 9 - pá 11. ledna 2019
Knihy pokračují – série Typhonský pakt a Pád - čt 20. září 2018
Jakým tónem zní Volání osudu - st 8. srpna 2018
Romány podle klasického Star Treku XV: Účinek entropie - po 23. července 2018
Star Trek: Volání osudu – Ztracené duše – recenze (spoilery) - po 2. července 2018
Star Trek: Volání osudu – Pouzí smrtelníci – recenze (spoilery) - pá 18. května 2018
Romány podle Nové generace V: Crossover - ne 25. března 2018
Star Trek: Volání osudu – Bohové noci – recenze (spoilery) - čt 1. března 2018
Recenze finální epizody seriálu Star Trek Continues (spoilery) - pá 2. února 2018
Nová generace: Před zneuctěním - út 2. ledna 2018
Romány podle klasického Star Treku XIV: Výběr pohrom - st 13. prosince 2017