Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Mackova Osudová

čt 13. dubna 2017      autor: omi      přečteno: 1786x      délka: 4 min      komentáře: 8

Knižní trilogie Star Trek: Destiny
Nenechte se zmást zavádějícím a hloupým názvem článku, jednoduše mě žádný zajímavý nenapadl. Věřte tedy, že nebudu psát o českém autorovi Petru Mackovi, dnes bude řeč o velebené knižní trilogii Destiny, jejímž autorem je David Alan Mack. Jelikož mají tyto knižní příběhy zatím šanci na vydání v českém překladu, budu se snažit vyvarovat přílišnému prozrazování děje. Nedalo mi to však po přečtení pár řádek o těchto knihách nenapsat.

David A. Mack snad nemusí být mezi trekkies nijak extra představován. Podílel se na scénáři dvou epizod seriálu Deep Space 9 (Loď v ohrožení, Je to jen papírový měsíc). Napsal několik povídek zrcadlového vesmíru včetně úžasné Sorrows of Empire. Je autorem dvou knih Čas zabíjet, čas léčit ze skvělé knižní série vyplňující dějovou mezeru mezi filmy Vzpoura a Nemesis. Po trilogii Destiny pokračoval i navazujícími knihami ze sérií Typhon Pact a Cold Equations.

Přestože se mi Mackův styl psaní opravdu líbí a k jeho knihám se rád i vrátím, přiznávám, že po předcházejících hodně slabých knihách ze série TNG relaunch se mi do této trilogie příliš nechtělo. Téma Borgů mi přišlo již tolikrát vyždímané, že jsem nečekal, že by někdo dokázal napsat něco nového a zajímavého. I anotace mě spíše odrazovala, protože mi přišla překombinovaná. Rozhodl jsem se tedy knihu raději nejdříve vyzkoušet na Amazonu. Po přečtení prvních pár stránek jsem ale věděl, že tyhle knížky si mohu bez starostí koupit a těšit se ze čtení. Nakonec jsem rozhodně nelitoval, Mackovi se podařilo vytvořit zajímavý a originální příběh, který nám navíc i leccos vysvětlí.

O čem je Osud?

Po nedávných střetech se Borgové vracejí s novou taktikou. Protože asimilace neuspěla, nahradila ji eliminace. Borgové překvapivě útočí uvnitř území Federace a ničí vše, co jim stojí v cestě. Nikdo neví, jak se do prostoru Federace dokáží nepozorovaně dostat. Vyřešením této záhady je pověřen kapitán nejpovolanější – Jean-Luc Picard s posádkou Enterprise-E. Otázkou je, zda si se svou noční můrou dokáže ještě jednou poradit.

Přestože kapitán William Riker aktuálně řeší problémy osobního rázu, musí se zároveň věnovat i své primární misi – průzkumu hlubokého vesmíru. USS Titan následuje neobvyklé pulzy až k obrovskému umělému tělesu a kapitána čeká obtížné rozhodnutí týkající se jeho manželky Deanny Troi.

V dalekém kvadrantu gama nalézá posádka lodi USS Aventine pod velením kapitána Ezri Dax havarovaný vrak prastaré pozemské lodi USS Columbia NX-02. Nikdo nedokáže vysvětlit, jak se na tak vzdálené místo mohla Columbia dostat. Nikde nejsou k nalezení ostatky původní posádky a postupně se objevitelům začíná zdát, že v tom prastarém vraku straší.

Dávní nepřátelé, neznámá vyspělá civilizace a čtyři kapitáni, které známe ze tří různých seriálů. Připravte se na to, že tenhle slibný mix změní podobu startrekového vesmíru, jak ho znáte.

USS Columbia NX-02

Jaké je to čtení?

Trilogie mi čas od času přišla zbytečně dlouhá a rozvětvená. Zejména druhá kniha mi přišla doslova jako vycpávka mezi zajímavým rozjezdem v první knize a očekávaným rozuzlením v knize třetí. Komplexnosti a propracovanosti příběhu naštěstí pomáhá příjemně čitelný Mackův styl psaní. Vyprávění sice přeskakuje mezi několika frontami, posádkami a příležitostně i mězi několika časovými obdobími, ale vždy je dobře popsáno, co a kdy se aktuálně děje, takže v tomto ohledu jsem se rozhodně neztrácel.

Hůře jsem se orientoval mezi vedlejšími postavami. Spojením více knižních řad sledujeme mise tří různých lodí, každé s kompletní posádkou, kde jsou samozřejmě všechny hlavní postavy pojmenované. Navíc se časem přidá prezidentská kancelář Spojené federace planet, která se snaží vypořádat s borgskou ofenzívou. I postavy z okolí prezidentky Bacco a jednotliví diplomaté mají svá jména. Objeví se zde i posádka klingonské lodi IKS Gorkon, část posádky slavné lodi USS Voyager a podíváme se i na osud posádky Columbie NX-02, o které si i čeští čtenáři mohli přečíst v knize Kobayashi Maru. Suma sumárum je to už docela dost postav a jmen, ve kterých je potřeba se vyznat.

Celkově hodnotím trilogii Destiny velmi pozitivně nejenom kvůli stylu psaní. Příběh byl sice trochu rozvětvenější než obvykle, ale vše potřebné bylo vysvětleno a uzavřeno. I když jsem měl od druhé knihy jasnou představu, jak se zhruba příběh vyvine, byl jsem občas nějakým nečekaným zvratem příjemně překvapen. Ne nadarmo se říká: „I cesta může být cíl.“ A u této trilogie to rozhodně platí. Pokud máte rádi komplexní příběhy, tahle trilogie se vám bude určitě líbit. I kdybyste snad neznali všechna předchozí dobrodružství, nevadí, vše potřebné se dozvíte přímo ze stránek knih.

Teď jen zbývá držet palce, aby se tato úžasná trilogie dočkala i českého vydání.

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: čt 13. dubna 2017
přečteno: 1786x
komentáře: 8
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG