Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Odpor v TNG má různé tváře

st 26. července 2017      autor: lagga_VortaVor      přečteno: 1520x      délka: 1 min      komentáře: 0

Star Trek: Nová generace - OdporKladete si po filmu Nemesis otázku, co dál? Jak bude doplněna velící posádka Enterprise, koho si Picard vybere na místo Rikera? Jaká bude další mise?  A bude mě vůbec ještě tahle doplněná posádka na nové lodi bavit? Když se ve vesmíru potuluje tolik Borgů, to máme od nich opravdu už pokoj? Tak právě pro vás, myslím si, je určena tahle kniha.

Hlavní příběh, jak obálka napovídá, se točí kolem borgské královny. Její stín se nad Enterprise snáší stále blíže, ona sama však, jak je jejím stylem, zasahuje velmi chirurgicky a vybraně. Dokonce je vedle logiky dobyvatele naznačena další motivace jejího rozhodování. Mysleli jste si, že o Borzích víte všechno? Tak to jste se mýlili. Jejich sociální struktura, složení jejich těl, motivace jednání, vztah k ne-Borgům, to vše autor posouvá ještě o kousek dál. Dostáváme tak hromadu nového materiálu na kritiku, analýzu a nekonečné debaty.

Velící posádka je smíchaná z postav známých, jako je Beverly Crusherová, Worf a Geordi, a z postav nových. Moc pěkné je, že nové postavy dostávají prostor, nejsou pouhou výplní. A tak si všichni lámou hlavu nad poradkyní T’Lanou nebo pozorují rozvíjející se přátelství kormidelnice Naveové a bezpečáka Battaglia.

Co knížce dává skutečnou hodnotu, je dilema mezi rozkazy a logikou jdoucí proti intuici a loajalitě. Je to problém, kterému je vystavena většina postav. A my ve svých životech vlastně také. 

Styl vyprávění je jednoduchý, komplikované situace jsou přehledné, oči po řádcích jen letí. To ovšem neznamená, že by text nepotřeboval plnou pozornost a trochu uvažování. Překlad není šroubovaný, tak akorát na léto.

Autor: J. M Dillard
Překlad: Michaela Burock
Obálka: Jakub Schejbal
Praha, Brokilon, 2017

kadet lagga_VortaVor
autor: lagga_VortaVor
vydáno: st 26. července 2017
přečteno: 1520x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG