Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Jak moc věříte v Základní směrnici o nevměšování?

st 6. září 2017      autor: Eodeon      přečteno: 1653x      délka: 1 min      komentáře: 16

otaznikJakékoliv ovlivnění civilizace na nižším vývojovém stupni v sobě obsahuje hrozbu jejího nenapravitelného poškození a třeba i úplného zničení. Tomuto riziku je nutno se za každých okolností vyhnout. Za podobně nežádoucí je pokládáno vměšování do interních záležitostí jakékoliv civilizace, bez ohledu na její relativní pokročilost. Z toho důvodu vstoupila do praxe tzv. Základní směrnice (Prime Directive). Jde o nejvyšší nařízení, kterým je vázán každý člen Hvězdné flotily. Věříte v tento ideál? Věříte mu bez výhrad? Nebo se domníváte, že i bez možnosti domyslet všechny možné důsledky je někdy nejlepší zasáhnout. A když, pak za jakých okolností? Měly by být připuštěny výjimky v podobě jasně definovaných situací, kdy lze směrnici porušit? Je v pořádku nechat cizí kulturu raději zcela zaniknout než ji zachránit před zničující hrozbou a tím ji ovlivnit? A když nechtíc dojde ke kontaminaci cízí kultury, je lepší snažit se situaci aktivně napravit, nebo by to jen přililo více oleje do ohně? Na co je třeba klást prvořadý ohled? Když pro záchranu jedince padne za oběť kulturní identita jeho civilizace, je to cena přijatelná? Nebo dobro většiny převažuje nad zájmem menšiny, či jednotlivce? Podělte se v komentářích o svůj názor na tuto problematiku.


Pokud byste měli námět na zajímavou, originální otázku, zašlete ji prosím mailem na adresu omi@trekkies.cz, nezapomeňte se, prosím, podepsat přezdívkou, pod kterou vystupujete na portále.

Víte, že za komentáře u článků v této rubrice můžete získat odznáček Otázky a odpovědi?

kapitán flotily Eodeon
autor: Eodeon
vydáno: st 6. září 2017
přečteno: 1653x
komentáře: 16
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG