Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Knižní série Federace na vzestupu

čt 5. října 2017      autor: omi      přečteno: 2383x      délka: 4 min      komentáře: 9

Rise of the FederationFederace na vzestupu je úžasná a nesmírně čtivá knižní série navazující na trilogii Romulanská válka, kterou jste si mohli přečíst i v češtině. Popisuje vznik a související problémy se zrodem tohoto nám všem fanouškům dobře známého uskupení. Musím se přiznat, že právě tyto příběhy mi velmi připomínaly aktuální dění nejen v Americe, ale i u nás na starém kontinentu. Stejně jako my se někdy obtížněji popasováváme s nařízeními a fungováním Evropské unie, tak i některé postavy se hůře vyrovnávají s nově vznikající Federací.

V knihách najdete nejen dobrodružství a propracovaný příběh, ale právě i politikaření. Samozřejmě se také dozvíte další osudy hrdinů posádky Enterpise NX-01. Opravdu doufám, že tyto krásné knihy brzy vyjdou i česky, a proto nechci v tomto článku příliš prozrazovat. Pojďme se jen stručně podívat na zápletky jednotlivých knih a mé hodnocení.

Osudová volba

Choice of FuturesRomulanská válka ukázala, že vzájemné dohody Koalice planet nestačí. Je potřeba vytvořit těsnější spojenectví, a proto se rodí Spojená federace planet. Ne vždy je však spolupráce bez zádrhelů. Objevují se kulturní a sociální rozdíly, nejen v rámci Hvězdné flotily, ale také mezi diplomaty a politiky. Podobným problémem jsou i nekompatibilní technologie. Všechny tyto počáteční obtíže bude potřeba překonat, pokud má Federace začít fungovat. Přestože má být Hvězdná flotila primárně průzkumnou organizací, někteří vesmírní sousedé se obávají její spojené vojenské síly.

Enterprise byla po romulanské válce vyřazena a nyní slouží jako muzeum. Admirál Archer je známou osobností, a proto má spoustu práce s udržením diplomatických vztahů jednotlivých členů Federace i s řízením Hvězdné flotily. T'Pol se stala kapitánem USS Endeavour, jež slouží jako admirálova osobní loď. Pohybuje se tak po blízkých soustavách, aby byla admirálovi Archerovi k dispozici v případě potřeby. Povýšen byl i Malcolm Reed, který získává velení USS Pioneer. Když se objeví nová hrozba, která je natolik cizí, že selhávají veškeré pokusy o vyjednávání, obrátí se na Hvězdnou flotilu několik nezávislých světů s žádostí o pomoc. Ta tak má možnost ukázat, zda zvládne praktikovat svou misi udržování míru v oblasti, nebo bude její selhání vést k další válce.

Hodnocení: Hvězda plnáHvězda plnáHvězda plnáHvězda plnáHvězda plná

Babylónská věž

Tower of BabelAdmirál Archer lobuje za připojení sytému Rigel do Spojené federace planet. Vydává se spolu s diplomaty na planetoid Babel, aby projednali možnosti. Systém Rigel sestává z několika obyvatelných planet, které mezi sebou navázaly povětšinou dobré vzájemné vztahy. Jsou takovou obdobou Federace, ovšem spíše z obchodního hlediska. Ne všichni však vidí připojení dalšího člena Federace jako pozitivní záležitost. Na členských světech vznikají extremistické frakce, které jsou proti rozšiřování členské základny Federace nebo se chtějí od Federace oddělit. Jejich hlasy začínají být čím dál více slyšet. Zároveň se blíží konec období stávajícího prezidenta Thomase Vanderbilta a rozjíždějí se kampaně kandidátů na tento důležitý post. Budoucnost Federace stojí na rozcestí.

Diplomatická jednání o připojení Rigelu jsou přerušena teroristickým činem na jedné z jeho planet. Tento čin poskytuje další argumety opozici připojení a komplikuje tak diplomatická jednání. Dokáže Hvězdná flotila včas zjistit, kdo za tímto činem stojí a pomůže tato informace v pokračování jednání o připojení Rigelu?

Hodnocení: Hvězda plnáHvězda plnáHvězda plnáHvězda plnáHvězda půlená

Nejistá logika

Uncertain LogicVulkánci bývali hrdou rasou, která kontrolovala velkou oblast vesmíru. Po svržení militantní vlády administrátora V'Lase a objevení pravého výkladu Surakových slov se společnost obrátila k pacifismu. Najdou se však tací, jež stávajícímu režimu vyčítají přílišné poklonkování pozemšťanům. Celá situace se zkomplikuje, když odborníci zjistí, že Kir'Shara je padělek. Situace se začíná destabilizovat a čím dál více Vulkánců se začíná přiklánět k možnosti vystoupení z nově utvořené Spojené federace planet.

Posádka USS Pioneer objevuje další z automatických opravárenských stanic, se kterou se setkala Enterprise před 10 lety (viz epizoda 2x04). Zjišťují, že těchto stanic je v neprozkoumané oblasti mnohem více. Některé se dokonce nacházejí na planetách a jejím obyvatelům tak umožňují za vysokou cenu přístup k pokročilým technologiím. Někteří jedinci touží zjistit tajemství těchto technologických zázraků zvaných Ware a využít je ke svým účelům. Pro získání svého cíle však neváhají obětovat cokoliv, i kdyby to měly být životy důstojníků Hvězdné flotily.

Hodnocení: Hvězda plnáHvězda plnáHvězda plnáHvězda plnáHvězda plná

Kód života

Live by the CodeUSS Pioneer spolu s několika andorijskými loděmi pokračuje v pátrání po dalších stanicích Ware. Některé civilizace se však již staly na stanicích a jejich technologiích naprosto závislé a nemohou se jich vzdát. Nově objevené planetární společenství však nemá dostatek schopností obrany a proto uzavře dohodu se skupinou hladkočelých klingonských odpadlíků. Ochranu směňují za pokročilé wareské technologie. Odpadlíci však mají vyšší cíle a plánují odvetu proti Klingonské říši, ze které byli kvůli hladkým čelům vyhnáni. Klingonská vysoká rada viní z vyzbrojení odpadlíků Spojenou federaci planet, kvůli které celý tento konflikt vznikl. Schyluje se tak k vypuknutí války mezi Federací a Klingony.

Hodnocení: Hvězda plnáHvězda plnáHvězda plnáHvězda plnáHvězda prázdná

​Sága pokračuje ještě pátou knihou Schéma vměšování, která by měla popisovat Archerův pokus o vytvoření Základní směrnice. Druhou dějovou linii vyplňuje Tripův pokus o konfrontaci s Oddílem 31. Tuto knihu jsem však zatím ještě nečetl.

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: čt 5. října 2017
přečteno: 2383x
komentáře: 9
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG