Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Hopsa hejsa do… labyrintu

čt 7. června 2018      autor: Samuel_Thorn      přečteno: 2067x      délka: 4 min      komentáře: 2

Odznáček - Brandýs nad OrlicíNa sobotu 26. 5. připadl další z již tradičních odznáčkových výletů, tentokrát volba padla na Brandýs nad Orlicí a jeho krásy a pamětihodnosti. Navštívili jsme Čertovu lávku opředenou pověstí, v lese ukryté zbytky hrádku Orlík, prozkoumali jsme naznačenou cestu, prohlédli si sochy v přírodě i ve městě, bloudili v bludišti, pobavili se s přáteli a celkově si užili báječný den. A jak se to všechno seběhlo?

Výlet pro nás, pražské, začal v osm hodin ráno, když jsme se sešli na Hlavním nádraží a vyrazili koupit společnou jízdenku… vlastně dvě, protože bez předešlého objednání může na jednu skupinovou jízdenku jet maximálně pět osob. Vlak odjížděl v 8:24 a byl úplně plný, a tak nám nezbylo než přijmout místo v uličce. Někteří pak obsadili místa, na která sice byly vypsané rezervace, ale jejich majitelé nepřišli.

Krajina za okny ubíhala a my si povídali a luštili výletové úkoly. Prvním úkolem byla křížovka, do které jsme měli doplnit slova sestavená z přesmyček. Všichni přemýšleli a občas padaly takové perly jako „To je přece jasná NÁSOSPRTKA, nebo KANÁLOPERT!“. Druhý úkol byl rozdělování sedmi strážných pomocí tří rovných čar, aby ve vzniklých sektorech byl vždy jen jeden strážce. Zabráni do luštění jsme málem přejeli výstupní, nebo vlastně přestupní, stanici Ústí nad Orlicí – město.

Odtud jsme měli pokračovat do cílové stanice, Brandýsa nad Orlicí. Po chvilce čekání a mazání se proti sluníčku se kdosi zeptal: „A neměli bychom být na druhé straně, když tam čekají ti lidé?“. Samozřejmě měli. A tak jsme se rychle přesunuli na nástupiště v opačném směru a za chvíli pokračovali v cestě.

Společné foto na Čertově lávceV Brandýse nad Orlicí jsme se pak potkali s dalšími účastníky výletu a společně se vydali za prvním cílem, který dal celému výletu název – k Čertově lávce. Cesta k ní nebyla dlouhá a vedla po úbočí nádherné a hluboké Čertovy rokle. Když jsem se u jejího ústí dočetl, že v lokalitě žije mlok skvrnitý, netušil jsem, že zástupce tohoto krásného druhu uvidím na vlastní oči. U lávky jsme si přečetli místní pověst, pořídili společné foto a vydali se za dalším cílem – pozůstatky hrádku Orlík, které se nám přes bujnou vegetaci bohužel najít nepodařilo. Abychom se nemuseli vracet zase zpět, vyrazili jsme dál po modré značce k neznačené cestě, která nás měla dovést zpět do údolí Tiché Orlice.

Zapeklitý úkol​Vybaveni mobilními chytrými krabičkami jsme hledali onu cestu, ale ukázalo se, že mapové podklady nejsou tak úplně aktuální. Nakonec jsme ale uspěli a cestu objevili. Vyzkoušel jsem tedy v aplikaci volbu „Nahlásit chybu“ a zpravil tak společnost Seznam.cz o nalezené nepřesnosti (29. 5. 2018 mi přišla odpověď, že změnu zanesli do mapy a objeví se s další aktualizací – pozn. autora). Cesta dlážděná kluzkými kameny nás skutečně dovedla do údolí. Vyšli jsme přímo u jednoho z uměleckých děl v přírodě – Babylonské dělo soudného dne. Další zastavení bylo u velmi vydařené sochy Ti před námi a pomníku J. A. Komenského, který je v současné době v rekonstrukci.

Přírodní bludištěPřímo naproti pomníku se nachází přírodní bludiště, inspirované dílem J. A. Komenského Labyrint světa a Ráj srdce. Horko nehorko šli jsme do toho a byla to neskutečná zábava. Představte si zhruba metr široké chodby mezi skoro třímetrovými stěnami z keřů. Vaším cílem je dosáhnout středu bludiště, tedy pomyslného „ráje“ a pak najít zase cestu zpět. V bludišti se též nacházejí čtyři odpočívadla, každé s jiným geometrickým motivem. A tak jsme bloudili, smáli se, pomáhali si a bavili se.

Společné foto na zřícenině hradu Brandýs nad OrlicíHodina pokročila a my jsme se museli vydat dál do Restaurace U Nováků, kde jsme měli rezervaci na oběd. Objednali jsme si a obsadili zahrádku, kde jsme si čekání na jídlo krátili další sérií úkolů – (překvapivě) bludiště s tajenkou, osmisměrka, tangram puzzle a hádanky. Čas velmi příjemně ubíhal a i jídlo bylo báječně. Zhruba po hodině jsme se vydali za dalším cílem našeho výletu – zříceninou hradu Brandýs, která se nachází přímo nad městem a v současné době prochází sérií oprav a konzervačních prací. Zde jsme pořídili druhou společnou fotografii a vydali se na nedalekou vyhlídku, kam jsme ale bohužel už nedošli, protože se nám do cesty postavilo čerstvě oseté pole. Využili jsme tedy času a vrátili se do města a navštívili Cukrárnu Na Výsluní, kde jsme si zakoupili zaslouženou zmrzlinu.

Pak už přišel čas loučení, automobilisté odjeli a my ostatní jsme si ukrátili čekání na vlak návštěvou místní pouti.

Výlet se mimořádně podařil. I přes značné horko se dobrá nálada nevypařila, ani nezabloudila v labyrintu. A mně nezbývá než poděkovat omimu za organizaci, Rin za vskutku warpovou přípravu úkolů a všem účastníkům za báječný den. Na viděnou příště, přátelé!

viceadmirál Samuel_Thorn
autor: Samuel_Thorn
vydáno: čt 7. června 2018
přečteno: 2067x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Propojme se mezi svátky…  -  po 28. prosince 2020
Pozvánka na Trekken 2020 online  -  pá 13. listopadu 2020
Unikátní startreková výstava na Comic-Conu v Praze  -  čt 24. září 2020
Draci nad Prahou X a deskovky v Geekárně  -  út 8. září 2020
Virtual Trek Con  -  čt 16. července 2020
Návštěvní den na můstku  -  po 22. června 2020
Fanfilm Star Trek: Skryté hry míří online  -  čt 28. května 2020
Poslední odznáčkový sraz  -  ne 3. května 2020
STARcon 2020 online [aktualizováno]  -  st 25. března 2020
Nedělní akce s Williamem Shatnerem ZRUŠENA  -  st 11. března 2020
STARcon 2020 – 10. výročí  -  út 25. února 2020
Všefandomová maškaráda 2019  -  so 26. října 2019
William Shatner v Praze!  -  pá 26. července 2019
Připravte se na startrekový víkend  -  po 27. května 2019
Písně kosmické Jana Nerudy, krteček Zdeňka Milera nebo kresba „Měsíční krajina“  -  čt 28. března 2019

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG