Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Avatar, knižní pokračování Deep Space 9

pá 11. ledna 2019      autor: omi      přečteno: 2271x      délka: 2 min      komentáře: 0

Obálky knih DS9 AvatarKdyž jsem se před více než devíti lety pouštěl do DS9 Relaunch, vynechal jsem recenzi prvních dvou knih této série. Sliboval jsem si, že až znovu dokoukám DS9, přečtu si tuhle výbornou duologii, která na seriál úžasně navazuje a recenzi doplním. Na konci loňského roku znovu nastal čas, kdy jsem po několikaletém navracení se ke svému nejoblíbenějšímu seriálu dokoukal jeho poslední díl. Namísto lítosti nad koncem jsem se hned pustil do čtení Avatara.

Děj první knihy začíná tři měsíce po konci seriálu a navazuje přesně tam, kde seriál končí a vše uzavírá. Stanice je v plném provozu pod velením Kiry Nerys. Stále probíhají opravy po válce s Dominionem a zároveň zde Hvězdná flotila řídí materiální pomoc pro devastovanou Cardassii. Noví důstojníci si zvykají na svých postech a sžívají se s námi známou posádkou. I když ne všechny nové postavy jsou tak úplně neznámé. Šéfem bezpečnosti se stala Ro Laren, která po zničení Makistů pomáhala v boji s Dominionem.

Další „známou“ postavou je Elias Vaughn, se kterým jste se mohli setkat v nedávno česky vydané knize Hadi v rozvalinách. Vaughn je na palubě Enterprise a ve svých 101 letech začíná uvažovat o výslužbě. V Badlands však učiní nečekaný objev, který jej ovlivní natolik, že se rozhodne přidat k posádce Deep Space 9 a pustit se do průzkumu kvadrantu Gama.

Jak můžete poznat z obálek, novým postavám není rozhodně konec. Na stanici totiž zaútočí několik jem'hadarských stíhačů a nebýt pomoci od dalšího, mohla být stanice dost pravděpodobně zničena. Na Deep Space 9 se tak ocitá i Jem'Hadar, kterého poslal do kvadrantu Alfa sám Odo. Mezi novými postavami nemůže být nezmíněn andorijský vědecký důstojník Thirishar ch'Thane (Shar), který má své vlastní osobní i druhové problémy, které se proplétají celým DS9 Relaunchem až do nejnovějších knižních sérií Typhon Pact a The Fall.

Hodnocení

Obě knihy jsou prostě perfektní a nemám jim co vytknout. I proto jsem si je tak rád přečetl znovu. Je to prostě jako byste pokračovali v seriálu. Příběh je krásně vrstvený, čitelný jedním dechem. Postavy mají pochopitelné motivace, které odpovídají tomu, jak si je pamatuji ze seriálu. Samozřejmě nás neopustí ani staří známí Quark, Jake, Kasidy, Nog nebo Julian s Ezri. Každý z nich má svůj prostor a začínají zde i události, které Ezri později dovedou až do kapitánského křesla USS Aventine.

Čeho si na těchto dvou knihách hodně cením, je vlastní uzavřený příběh, přestože jsou zároveň položeny základy pro mnoho dalších knih. Příběh je mistrně napsaný, začíná objevením dávného bajorského proroctví, které by se mělo v blízké budoucnosti naplnit. Vše potřebné je v těchto knihách zároveň vysvětleno a uzavřeno. Je velká škoda, že další knihy v DS9 Relaunch vysoké kvality těchto dvou nedosahují.

 

​Avatar 1/2
autor: S.D. Perry
počet stran: 320
vydáno: 1. květen 2001 (Pocket Books)
jazyk: angličtina
ISBN: 0743400503
ISBN-13: 978-0743400503

Avatar 2/2
autor: S.D. Perry
počet stran: 256
vydáno: 25. červenec 2001 (Pocket Books)
jazyk: angličtina
ISBN: 9780743400510
ISBN-13: 978-0743400510

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: pá 11. ledna 2019
přečteno: 2271x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG