Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Portál je mrtev, ať žije portál!

pá 8. ledna 2021      autor: omi      přečteno: 1458x      délka: 4 min      komentáře: 10

Spock se loučíČas se nachýlil a český Star Trek portál Trekkies.cz se po 15 a půl letech služby tento víkend odebere na zasloužený odpočinek. Je to smutný okamžik, protože mnohé z nás portál provázel startrekovým vesmírem, informoval o všem novém, umožnil nám poznat nové přátele, hrát si a bavit se. Star Trek je vášeň a portál svou službu plnil výborně, přestože v posledních letech již nesršel aktivitou tolik jako dříve. Věříme však, že stejně jako truchlení nad smrtí Spocka bude truchlení nad ukončením portálu jen dočasné a bude následováno radostí ze spuštění nového znovuzrozeného webu Trekkies.cz.

Pojďme si nyní stručně zrekapitulovat jeho život. Myšlenka na vznik nového webového portálu přišla v roce 2005 na Festivalu fantazie v Chotěboři. Skupinka trekkies se domluvila, že spustí web, který bude pro fanoušky bránou do světa Star Treku. Motivem k tomuto činu byla roztříštěnost českých startrekových stránek, které v tu dobu existovaly. Na jedné byly informace o původním seriálu, na jiném byly informace o hodnostech, jinde o epizodách a na dalším bylo pár novinek. Portál měl informace sdružovat. Na redakčním systému phpRS tak vznikl původní web a již několik dní po Festivalu na něm vyšel úplně první článek. Nutno zmínit, že web pro čtenáře a web pro autory byly dvě oddělené stránky a články se vytvářely bez editoru pomocí BB kódů. Takhle tenkrát portál vypadal:

Portál Trekkies.cz v roce 2005

Byly sepisovány obecné články k seriálům, fanfiction a samozřejmě hlavně novinky. Těm se nejaktivněji věnoval šéfredaktor portálu little.borg, který dodnes drží rekord coby nejaktivnější autor. Čtenářům za několik let své aktivity naservíroval úctyhodných 1389 článků a novinek. Samotný portál byl časem vylepšován, a tak z původního tabulkového rozvržení webu byl v roce 2008 upraven do modernější podoby využívající bloky a CSS styly. Zároveň s touto změnou byla rozšířena hlavička portálu a hlavičky se začaly pravidelně měnit. Jejich historii můžete najít v článku Nejen Star Trek pranostiky v hlavičce portálu. Portál po změně vypadal takto:

Portál Trekkies.cz v roce 2008

Tato podoba vydržela na portálu až do roku 2011. Jelikož se svět technologicky opět trochu posunul, nadešel čas další změny. Rozvržení portálu bylo zredukováno ze tří sloupců na dva. Ubráním jednoho sloupce vznikl větší prostor pro obsah a bylo možné zobrazovat větší obrázky, videa i zlepšit čitelnost textů. Zároveň byl spojen web pro čtenáře a redakční systém do jedné stránky. Autoři tak mohli jednoduše přecházet mezi čtením a psaním článků.

V roce 2010 vznikla odznáčková hra, takže čtenářům začaly do profilů přibývat odznáčky. Ty byly původně vyhlašovány v článcích a plněny e-mailem. Protože však začala být organizace hry náročná, byly odznáčky začleněny přímo do portálu a hráči je mohli plnit přímo na webu. Zároveň s touto změnou došlo i k úpravě profilů do více stránek, přibyly statistiky článků a samostatné výpisy získaných odznáčků. Historii odznáčkové hry naleznete v samostatné rekapitulaci.

Nepravidelně byly měněny i hlavičky portálu, které redesignem dostaly nový tvar. Podobu hlaviček naleznete v článcích Hlavičky portálu za rok 2011Hlavičky portálu za rok 2012. O nové verzi portálu jsme informovali v samostatném článku a ve své třetí inkarnaci vypadal takto:

Portál Trekkies.cz v roce 2011

V roce 2013 se zdálo, že energie autorů článků byla vyčerpána. Došlo tedy k další úpravě portálu a možnost tvorby článků byla díky šikovnosti správce portálu Chaka zpřístupněna všem registrovaným čtenářům. Aby bylo psaní článků co nejpohodlnější, bylo zastaralé psaní pomocí BB kódů nahrazeno WYSIWYG editorem. Ten byl s omezenými možnostmi přidán i komentářům a diskuzi. O redakci článků se poslední roky stará Slávek, kterému za tuto náročnou práci patří neskonalé díky!

Obsah portálu postupně bobtnal, a tak byl rozdělen do tří sekcí. V první zůstaly články, rubriky a statistiky čtenosti. Ve druhé byly seznamy čtenářů, kalendář, diskuze a hodnocení a poslední část byla věnována odznáčkové hře. I profily čtenářů byly rozšířeny o další sekce. Při této příležitosti opět došlo k redesignu portálu a znovu jsme o něm informovali v článku. Vzhled zůstal po posledních sedm let stejný a čistě pro přehled vypadá následovně:

Portál Trekkies.cz v roce 2013

Aktivita čtenářů na portále poslední roky upadala a chyběla energie ji aktivně rozdmýchávat. Jelikož by však byla škoda ponechat portál svému smutnému osudu, rozhodli jsme se pro radikální krok – poslat jej do výslužby. Jak bylo avizováno v den 15. výročí vzniku portálu, není již možné jej se stávajícím kódem jednoduše redesignovat a modernizovat. Je nutná kompletní změna. Ta byla sice pomalejší, než bylo slíbeno, ale snad je konečně vše připraveno. Rozlučme se tedy s naším věrným společníkem, neboť toto je jeho poslední článek. Nyní bude přesunut do archivu. Můžeme se ale těšit na nový web, který bude vypadat takto:

Web Trekkies.cz v roce 2021


PS: Zbyl mi ještě jeden velikánský nedokončený rest z konce odznáčkové hry. Dovolte mi tedy obrovsky poděkovat Samuelovi a Slávkovi, kteří převzali otěže odznáčkové hry, když mi bylo nejhůř a bez nichž by hra neprobíhala po celou dobu, jež jsem slíbil. Chlapi, strašně moc vám děkuju, že jste si vzali můj slib na svoje bedra a dotáhli ho do konce, když já jsem to nezvládl. Jste mí hrdinové!

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: pá 8. ledna 2021
přečteno: 1458x
komentáře: 10
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Rekapitulace odznáčků specializací [VIDEO]  -  pá 24. července 2020
Kobayashi Maru – rekapitulace [VIDEO]  -  po 20. července 2020
Vzpomínání s odznáčkem Chakotay – roztříštěný v čase  -  pá 17. července 2020
Rekapitulace odznáčků [VIDEO]  -  po 13. července 2020
Všechno nejlepší k 15. výročí portálu [VIDEO]  -  ne 5. července 2020
Ohlédnutí za vajíčkovou štvanicí  -  út 14. dubna 2020
Vajíčková štvanice začíná!  -  pá 10. dubna 2020
Velikonoční vajíčková štvanice  -  st 8. dubna 2020
Odznáčky finišují do svého 10. výročí  -  ne 12. ledna 2020
Upravené hodnocení Star Treku  -  pá 10. ledna 2020
Přihlašování je opět funkční  -  po 13. března 2017
Nový holoromán a záložky  -  pá 8. dubna 2016
Rozšíření funkce hodnocení  -  po 4. dubna 2016
Ohodnoťte český Star Trek!  -  út 22. března 2016
Prosincové odznáčkování  -  čt 31. prosince 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG