Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Ekonomika ve Star Treku (5. část)

út 14. července 2009      autor: Pike      přečteno: 3120x      komentáře: 5
praporčík Ondra
Ondra - čt 16. července 2009 - 12:22
S tím závěrem naprosto souhlasím... Už delší dobu říkám, že Star-Trek je vlastně komunistická společnost... Nehledě na to, že taková ekonomika nemůže fungovat, jak by pak mohli dosáhnout takového rozmachu?

Asi je to tím, že to vymysle Roddenberry a v 60. letech, kdy byla taková nálada. Serie Next Generation se toho už jenom drží z povinnosti, aspoň teda doufám.
podporučík Lukas
Lukas - čt 16. července 2009 - 12:40
Re:Ondra: To já na to mám opačný názor. Podle mě Federace není vůbec komunistická společnost a také si myslím, (právě protože to není komunistická společnost) že by jim ta ekonomika mohla normálně fungovat.
praporčík Ondra
Ondra - čt 16. července 2009 - 19:10
Tak federace ne ale ekonomika docela jo...

No je to taková ta vyze utopie ("dokonalej" komunizmus vlastně taky...)
podporučík Lukas
Lukas - čt 16. července 2009 - 21:00
Re: Ondra: Právě že mám docela dobrou představu, jak Federace mohla dospět od dnešního stavu až k té ekonomice, kterou tam má. A myslím, že je i možné (nejdřív tak za 300 až 400 let bych řekl), aby se to jednou stalo i ve skutečnosti.
Mimochodem srovnávat ekonomiku Federace se sovětským systémem moc nejde. A to proto, že o tom, jak vlastně ta ekonomika ve ST funguje, není nikde moc psáno. Rozbor komunistické ekonomiky v tomto článku je dobrý a užitečný a vede k závěru, že to moc nefunguje, ale jestli ekonomika Federace funguje na stejných principech, nebo na úplně jiných, to nevíme. Takže je brzo dělat definitivní závěry.
kadet vencour
vencour - pá 17. července 2009 - 16:05
jak málo víme: Stačilo by, aby konečně někdo vymyslel "roh hojnosti", to, co maj ve Star Treku jako generátor jídla. Mělo by to značně posunout, zacloumat vyvážením společnosti, co do ekonomické i společenské struktury. Zajištění základních potřeb bu umožnilo věnovat se něčemu vyššímu, studiu, práci, tvořivosti. A pak by klidně peníze nemusely být.
\\//_

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG