Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Další krok k teleportaci

po 15. února 2010      autor: Riker      přečteno: 4853x      komentáře: 6

Vložit nový komentář

poručík Yakuzza
Yakuzza - po 15. února 2010 - 11:50
"Záhada": Pěkný článek, jen bych měl výhrady k třetímu odstavci. "Vliv pozorovatele" je jev u kvantových jevů, kdy rozdílné existují rozdílné výsledky pozorování/měření pro hledisko samotného jevu a hledisko onoho "pozorovatele", který není efekty samotného jevu ovlivněn. A toto všechno hlavně probíhá v teoretické rovině, odtud i známý paradox Schrödingerovy kočky.
Takže skutečně to není o tom, jestli se na tu částici PODÍVÁM nebo ne.
bez hodnosti Riker
Riker - po 15. února 2010 - 14:36
To Yakuzza: No ja nevim. Ja to pochopil tak, ze castice nejak "vi", zda se na ni divam. Pokud merim, kudy castice jde, chova se jako castice. Pokud to nemerim, chova se jako vlna. Double slit experiments. A to funguje i tehdy, kdyz na tu castici primo fyzicky nepusobim. Dokonce i tehdy kdy mereni/koukani probiha teprve POTE, co castice prosla tim dany mistem. Cili ta castice jakoby vidi do budoucnosti, vi jestli ji budu sledovat ci ne a podle toho se chova jako vlna nebo jako castice.
podporučík Soong
Soong - po 15. února 2010 - 15:24
Minuly tyden jsem byl na prednasce prof. Kulhanka, ktera byla zamerena presne na tuto problematiku "pozorovatele". Jde vlastne o to, ze pokud nejak aktivne pozorujeme castici(obekt), tak vlasne dochazi k prenosu energie(informace) a tudis cely experiment ovlivnime. Tento problem nastava i v pripade, kdy nijak castici nemerime, ale je mozny prenos informce z ni k pozorovateli(teplota vyssi nez absolutni nula-tepelne zareni ci pruchod nejakym prostredim a jeho interakce s castici).
Dokonce to jde tak, ze tyto kvantove jevy nejsou(pravdepodobne) dany velikosti, ale prave moznosti tento experimet nejak merit. Zni to trochu jako magie, ale pry to doopravdy funguje i u opravdu velkych molekulach. Ted se chystaji pokusy s viry(testovani duality castic-v tomto pripade viru:-))
praporčík Zephram
Zephram - po 15. února 2010 - 20:36
Pozorovatel: Opravdu nejde o to, zda se na částici dívám nebo nedívám. Šátek na očích (nebo zavřené oči) nic nezmění. Jde o to, zda o stavu částice do okolí unikne nějaká informace, kterou JE MOŽNÉ vidět. Částice samozřejmě neví, zda se na ní někdo dívá. Paradox s dvojštěrbinou by fungoval i kdyby ve vesmíru nebyla jediný člověk, jediná živá bytost.
kadet lagga_VortaVor
lagga_VortaVor - út 16. února 2010 - 10:04
"Tím se vyhneme tomu, čeho jsem se vždycky tak bál. Že sluneční soustava bude za pár set let propletená dráty telegrafních sloupů (:-) "

:D neskutečnej nápad :D
"What you think about and thank about, you bring about."
bez hodnosti Riker
Riker - út 16. února 2010 - 10:21
Paradox s dvojšterbinou by samozrejme fungoval, i kdyby ve vesmiru nebyla jedina vnimajici bytost. Ano. Jde o to, ze to, jak se nam jevi vysledek experimentu, menime pouhym pozorovanim tj. aniz bychom na castici jakkoli fyzicky pusobili. A podle mne jedinym schudnym vysvetlenim je Everettova teorie mnoha svetu.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG