Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Další krok k teleportaci

po 15. února 2010      autor: Riker      přečteno: 4852x      komentáře: 6

Transport - Star Trek: Nová generace Taky máte pocit, že se poslední dobou roztrhl pytel se zprávami o uvádění startrekové techniky v život? Teleportace lidí je zatím v nedohlednu. Už v roce 1993 ale Charlie Bennett z IBM's Watson Research Center přišel na to, jak na dálku teleportovat fotony a použít toho k přenosu informací. A nyní je tu další pokrok. Říká se tomu "quantum energy teleportation" (QET), tedy kvantová teleportace energie.

Že je něco takového možné, je teoreticky jasné už od roku 1935, kdy Einstein a kol. narazili na tzv., EPR paradox. Jde o to, že když jednu částici (třeba foton) "rozpůlíte", přesto si spolu oba "klony" udržují kontakt (entanglement), i kdyby byly na míle daleko od sebe. Aby se vědci vyhnuli pojmům jako "strašení na dálku", používají eufemismus "non-local behaviour" (nelokální chování).

Cokoli provedete s jednou částicí, ovlivní i tu druhou vzdálenou částici. Dokonce tu svou částici nemusíte ani nijak fyzicky ovlivnit - stačí jenom, když otevřete oči a PODÍVÁTE SE na ni. Už to mění výsledek pokusu. Říká se tomu "vliv pozorovatele" (Observer effect). Rád si představuje fyziky, jak dělají své pokusy s šátkem přes oči. "Koukám-nekoukám-koukám-nekoukám."

Je to záhada. Zdůvodnění existuje a jmenuje se teorie mnoha světů (Many Worlds Theory), to je ale na samostatný článek.

Autorem nové studie o teleportaci energie je japonský vědec Masahiro Hotta. Dělá se to takhle. Když provedete měření jedné částice, přidáváte do systému vlastně energii. Když pak provedete PŘESNĚ nastavené měření na druhé straně, můžete tuto energii z druhé částice extrahovat zase ven.

Zádrhel je v tom, že musíte někomu, kdo hlídá tu cílovou částici, zatelefonovat, co přesně jste naměřili na své straně. Aby podle toho mohl mohl provést nastavení a energii z cílové částice vydolovat ven. A tento telefonát můžete přenést maximálně rychlostí světla. Myslím ale, že i to stačí. Výhledově bychom tak mohli z pozemské elektrárny dovážet elektřinu rychlostí světla třeba na Mars, aniž bychom tam museli natahovat dráty.

Tím se vyhneme tomu, čeho jsem se vždycky tak bál. Že sluneční soustava bude za pár set let propletená dráty telegrafních sloupů (:-)

Reference:

M.Hotta. Energy-Entanglement Relation for Quantum Energy Teleportation (http://arxiv.org/abs/1002.0200).

Dobré shrnutí anglicky: http://www.technologyreview.com/blog/arxiv/24759/

bez hodnosti Riker
autor: Riker
vydáno: po 15. února 2010
přečteno: 4852x
komentáře: 6
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Budova ve tvaru Enterprise [VIDEO]  -  čt 21. května 2015
IXS Enterprise  -  pá 13. června 2014
Univerzální překladač je skoro zde [VIDEO]  -  út 3. června 2014
Následnice Deep Space 9  -  st 20. listopadu 2013
Takeiův pohled [VIDEO]  -  po 21. října 2013
USS Enterprise vypluje v roce 2025  -  po 17. června 2013
Hurá, replikátor! Nebo 3D tiskárna?  -  st 22. května 2013
Bing překládá klingonštinu  -  st 15. května 2013
Do temnoty s "novou" technologii [VIDEO]  -  po 13. května 2013
První vlečný paprsek realitou  -  pá 8. února 2013
Star Trek technologie - realita a co by realitou mohlo být  -  po 14. ledna 2013
Na Vulkánu by chtěl žít každý  -  čt 15. listopadu 2012
Holografické simulátory  -  út 6. listopadu 2012
Warpový pohon skutečností? [VIDEO]  -  út 18. září 2012
Google chce počítač ze Star Treku  -  pá 10. srpna 2012

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG