Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Je blu-ray Nejzazší hranicí?

ne 15. srpna 2010      autor: Telemachus Rhade      přečteno: 6939x      komentáře: 28

Vložit nový komentář

kadet Pozemstan
Pozemstan - ne 15. srpna 2010 - 00:42
Zajímavý článek navozující chutě k rozšíření sbírky. -) Oceňuji, že je zde ve snesitelném rozsahu poskytnuto mnoho užitečných informací.

Že bych přece jen zauvažoval o přechodu na technologii BRD? Jenže poslední odstavec poněkud zchladí nadšení z nového filmového přepisu, resp. těšení se na něj... Možná bude lepší si počkat na brzký další technologický skok a koupit si až nové médium, popř. naopak teprve tehdy BRD - v novinovém stánku (pokud ještě budou prodávat fyzické noviny) za řádově méně než dnes, neposkočí-li také inflace... -)
kadet Telemachus Rhade
Telemachus Rhade - ne 15. srpna 2010 - 10:43
to Pozemstan) Díky. Na BD na stncích si asi ještě budeme muset počkat, nicméně jak dlouho vychází na stáncích DVD a ST stejnak nikde :) U normálních filmůbych s tebou souhlasil, ale přecijen než nám technologie poskočí uplyne asi další dekáda, a to už se ta investice příjemně rozloží. Spíš bch doporučil počkat rok-dva jestli nepřijdou ty dvoudiskovky.
kadet s.s.enterprise
s.s.enterprise - ne 15. srpna 2010 - 11:39
V článku trochu pokulhává úvaha o rozlišení obrazu. Tak například progresivní 1920x1080 = 1080p = FullHD.
praporčík Kubol
Kubol - ne 15. srpna 2010 - 11:59
Tak trochu z jiného soudku: Nijak neupírám nadšení z nové technologie a pro nové nápady a zdokonalování určitě ze zásady jsem, avšak já osobně jsem spokojený s verzí (jakéhokoli) ST na DVD či v pouhém ripu! Důvod: než se objevilo DVD, byl jsem odkázán na ořezané VHS s často příšerným dabingem nebo TV vysílání. Možnost pustit si film v originále v 16:9, s komentáři a bohatými bonusy je pro mne prostě luxus ažaž a zabývat se sem tam nějakým odstínem nebo zrnem mi přijde... inu zbytečné.
poručík Tommy
Tommy - ne 15. srpna 2010 - 13:30
Mně na kvalitě dost záleží, ale znovu bych to nekupoval :-)
poručík Mvek
Mvek - ne 15. srpna 2010 - 14:07
Trochu mě zarazil screenshot se "řvoucím" Sybokem, tedy ten poslední. Protože je bez komentáře, ale přitom tam my BR verze přijde opravdu silně namodralá. Je možná trochu ostřejší (na přeci jen zmenšených screenshotech co se týče BR nejde rozdíl tak poznat), ale jinak bych volil původní. Ostatní screeny ale ok.
Tak nevím, jak to je s tou modrou tady.
kadet Telemachus Rhade
Telemachus Rhade - ne 15. srpna 2010 - 15:20
to Mvek) On má být namodralý. A načervenalý.. Obraz byl tehdy (asi) filtry upraven do modro-červena. Ten jemný film, který ho jakoby překrývá na DVD a hází scénu do "reálněších" barev, je prach :)

to SS ENT) Ano, pravdu díš, samozřejmě. Těch malých p za horizontálním počtem pixelů si nevšímej, mea culpa.
komodor William Kirk
William Kirk - ne 15. srpna 2010 - 22:07
Tak článek mi udělal radost :-) jsem rád, že si s "pětkou" dali záležet. Také jsem jedním z "obránců" filmu.
"Slow but sure, that´s the story of my life." - William Shatner
praporčík Dawson Feinobi
Dawson Feinobi - ne 15. srpna 2010 - 22:29
Pěkné... pětka je můj oblíbený díl, tak je dobře, že to není odfláklé jako u Khana
kapitán G´Quan
G´Quan - po 16. srpna 2010 - 00:35
Pěknej článek Telemachus :-)
praporčík rampa.mekkvak
rampa.mekkvak - po 16. srpna 2010 - 09:10
já myslim, že už další medium nepříjde... vše bude po síti, bdčka si dneska kupuje o dost míň lidí než tehdy dvdčka... jsou pořád drahý, jak jsou pevný tak paradoxně praskají, ale na to jak se to vyvine, jsem docela zvědavej...

taky si myslim, že když ty filmy (ty pásky) už chátraj, že je taky restaurujou dokud to jde a je s tim relativně "méně" práce než kdyby se tam někdo probudil až za deset let a řekl, zkusíme to obnovit a hodit do 4k do distribuce... nevim jak to tedy probíhá, ale myslim, že to nerestaurovali jen v rozlišení na bd, tedy 1080p, ale rovnou do onoho maxima, aby si do budoucna nepřidělávali práci=další extra vynaložené prachy...

a jinak článkek opět super
poručík Tommy
Tommy - po 16. srpna 2010 - 16:15
To--> Rhade: Jestli se ti líbí seriál Andromeda, tak se podívej na 8. díl 5. řady Supernatural. Hraje tam ten Rhade jakéhosi Dr. Sexy :-DDDD
kadet Telemachus Rhade
Telemachus Rhade - po 16. srpna 2010 - 18:22
to Tommy) Steve Bacic hraje všude :) Mám pocit, že jsem s ním viděl téměř všechno.
poručík Tommy
Tommy - po 16. srpna 2010 - 20:14
Ve Stargate hrál dokonce 2 role :-)
kadet Telemachus Rhade
Telemachus Rhade - po 16. srpna 2010 - 21:45
V X-Files dokonce 3. Jednou uhořel, jednou ho pohltila černá díra a napotřetí tuším zmutoval :) Ale to sem asi nepatří..
kadet Telemachus Rhade
Telemachus Rhade - po 16. srpna 2010 - 21:49
to rampa) Ano, rekonstrukce filmových negativů se dnes většinou dělá rovnou do 4k právě kvůli možnosti nasazení do kina, nebo do budoucna. Studia vědí, že je to ve výsledku levnější.
poručík Tommy
Tommy - po 16. srpna 2010 - 22:26
Přidáš ještě nějaké články?
kadet Feidias
Feidias - út 17. srpna 2010 - 08:13
Já se na ten film budu muset asi znovu podívat:)).
admirál flotily Iconer
Iconer - út 17. srpna 2010 - 11:49
Myslím, že pokud nepřijde nějaké genetické vylepšení mých očí a uší, tak bych žádné novější médium nedokázal využít. Už takhle těžko rozeznám 720p od 1080p. Ale na druhou stranu můžou zavést nějaký nový typ disků typu CD/DVD/BD jako zálohovací médium, přecejenom kapacita harddisků stále roste, nebo s větší kapacitou tak, aby se na jeden kotouč vešlo víc filmů najednou.
„Co po nás zůstane není tak důležité jako to, jak jsme žili.“ (Jean-Luc Picard)
kadet Telemachus Rhade
Telemachus Rhade - út 17. srpna 2010 - 13:44
to Tommy) Ano.

to Iconer) Chystá se tří (75GB), čtyř (100GB), šesti (150GB) a osmivrstvý (200GB) blu-ray zpětně kompatibilní s už nakoupenými přehrávači/rekordéry. Otázka je, jak to bude fungovat v praxi. A Izraelci vyvinuli optické médium stejných rozměrů s kapacitou 1 TB, zatím se tomu pracovně říká "yellow disc", takže kapacitně nebude problém.
kadet Telemachus Rhade
Telemachus Rhade - út 17. srpna 2010 - 13:47
to Iconer, Part II) Ono jde taky o to, že když pustíš blu-ray přes projektor na cca 4m plátno, nebo na 60" televizi, nepřijde ti to už tolik ostré jako třeba na 24" monitoru se stejným rozlišením. Takže 4K určitě bude. Otázkou je jak brzy. Dřív než po ústupu DVD to ale (IMHO) nebude.
praporčík Polux
Polux - út 17. srpna 2010 - 21:51
Můj skromný názor je takový, že BD je v podstatě již mrtvý formát datového nosiče. Ne ve smyslu nepodpory ze strany výrobců / distributorů obsahu, ale v perspektivnosti. Stále se tvrdí, že na opravdový "rozjezd" rozkvětu BD si ještě tak rok počkáme, ale to se bohužel tvrdí od začátku jeho nástupu a výsledek je po 4 letech stále stejný - určité zastoupení na trhu BD jistě má, jako následovník DVD (co do úspěšnosti a dominance na trhu) se však pyšnit nemůže. Je pravda, že zavedení HD jako takového zásadně zpomalil konkurenční boj mezi HD-DVD a BD, na druhé straně je ovšem fakt, že za vítězství BD vděčí především PS3 (ano, HD-DVD bylo ve své době lepším formátem, přes nižší kapacitu viz Betamax vs VHS).

Co je však rozhodujícím faktorem ve smyslu ne/úspěšnosti na trhu je samozřejmě cena, která je přes významný pokles od uvedení jak techniky tak obsahu, stále vysoká - jak u lisovaných, tak především u BD-R / BD-RE.
Star Trek - The future already today©
praporčík Polux
Polux - út 17. srpna 2010 - 21:53
Pokud má zákazník volit mezi (v našem případě BD vydání ST V) nákupem téhož (neb DVD vydání již vlastní) v lepší kvalitě na BD, zato bez prodlouženého / režisérského sestřihu a bez (nových) bonusů (tzn. žádná přidaná užitná hodnota), nevyhnutelně je dilema rozřešeno stažením díla v *.mkv apod. A to neberu v potaz jistě chvályhodnou snahu distributorů prodat zákazníkovi stejné zboží několikrát za sebou (postupné vydání jednodiskové edice na DVD > dvojdiskové edice na DVD > dvojdiskové edice v prodlouženém sestřihu na DVD > jednodiskové edice na BD a tak dále). V případě sběratelských edic, které výše uvedené obsahují, jistě bude volba opačná, prodejní čísla však nikdy nebudou taková, aby pokryly náklady. Vzhledem ke svým výhodám oproti BD (přibližně stejná kvalita a komfort, v případě archivace úspora místa na HDD a fakt, že jej lze vypálit na DVD9 za pár korun) je dle mého právě toto důvodem, proč je BD poslední optický nosič dat - budoucnost patří (ať už dříve, či později)
Star Trek - The future already today©
praporčík Polux
Polux - út 17. srpna 2010 - 21:57
digitální distribuci obsahu (ať už v podobě *.mkv, nebo jiného kontejneru). Mez průkopníky v tomto směru pro zajímavost patřil také ST XI - součástí balení na BD byla také digitání kopie filmu (v regionu US / Kanada).

Ve srovnání s neustále navyšujícími se kapacitami HDD/SDD a jejich výhodami (rychlý přístup čtení / zápisu, vše na jednom místě, úspora místa jako takového (oproti žaketkám), snadná záloha, kontrola chyb (S.M.A.R.T.), menší licenční poplatky (oproti BDA) atd.) je každé optické médium nevyhnutelně v nevýhodě. Nic na tom nemění ani vysokokapacitní odvozené formáty BD-XL aj. Takovéto disky (100GB+) zde byly již v počátku uvedení BD na trh, vždy se však jednalo o pouhé experimenty, které se nedostaly do výroby (např. holografický disk), natož aby byly zákazníkům k dispozici za rozumnou cenu. Kombinace filmu ve formě multimediálního souboru, oproštěného od nosiče dat a vlastního (zákazníkova) vysokokapacitního úložiště je nevyhnutelný směr, kterým se bude trh ubírat dále.
Star Trek - The future already today©
praporčík Polux
Polux - út 17. srpna 2010 - 22:05
Dodatečně se omlouvám za rozsah své úvahy, opět jsem se trochu "nekontroloval". Pro ty, kteří nechtějí strávit mládí četbou mých komentářů ve zkratce: BD je mrtvé, ať žije digitální distribuce obsahu + vlastní úložiště (HDD/NAS/diskové pole atd.).
__________
Star Trek - The future already today©
Star Trek - The future already today©
kadet Telemachus Rhade
Telemachus Rhade - út 17. srpna 2010 - 23:03
to Polux) Uf.. :) No, BD není mrtvý a dobudoucna (cca 20 let určitě) optická média ještě vydrží. Proč? Jsou lidé, kteří před rokem přešli na DVD, atp. A k pochybnostem mě vede i praxe - CD zaplavilo trh před téměř 30-ti lety a !beze změn! se prodává dodnes. Obsahuje pouze zvuk 44.1 KHz při 16-ti bitech. Něco takového vydrželo na DVD pouze rok, od 2000 se všechny zvukové stopy na DVD prezentují v 48 KHz. DVD-Audio u spotřebitelů naprosto propadlo, totéž SuperAudioCD s DTS stopou. Takže změny v tomto přicházejí opravdu pomalu. A jak jsem psal, určitě ještě jedna generace optických médií nesoucích video přijde. Distribuovat něco po síti, to je stejný módní výstřelek jako 3D televize. Nikdo na to není zvědavý, protože chybí krabička, bootleg, designové serepetičky, etc. A navíc je tu technický problém pro který není třeba chodit do třetího světa. Například na Aljašce je často nejrychlejším dostupným připojením stále klasický analogový 56 kbps modem.
praporčík Polux
Polux - st 18. srpna 2010 - 00:45
To je právě to, že obyčejným konzumentům stačí LPCM na základě 30 let staré techonologie CD a naprosto je nezajímá / nebudou ochotni zaplatit za jakési DTS-HD Master Audio, ať už je rozdíl ve kvalitě jakýkoliv. Každá nová technologie má šanci na úspěch na trhu pouze za předpokladu rozumné ceny (viz neslavný konec MD, DVD-Audio, SACD), nezáleží na tom, jak moc je pokročilá. BD však měl tu smůlu, že v začátcích svého nástupu musel soupeřit s konkurentem, zákazníci tudíž vyčkávali na to, "kdo vyhraje", což se podepsalo na velikosti, či spíš malosti podílu na trhu. Druhým faktorem je samozřejmě cenová politika distributorů.

Optická média samozřejmě vydrží a budou stále k dispozici (stejně jako v dnešní době LP, MC atd.), ale nástupce IMHO nebude. Důkazem budiž to, že samotné BD má určitý podíl na trhu, nicméně téměř úplně nahradit předcházející médium jako v případě DVD vs VHS se BD nepodařilo a již velmi pravděpodobně nepodaří.
Star Trek - The future already today©
praporčík Polux
Polux - st 18. srpna 2010 - 00:46
Další optický nosič dat by zákonitě (vzhledem k opět nové technologii a tím pádem vysoké ceně) dopadl ještě hůře.

Jistěže vždy budou existovat jedinci, kteří si vydání na BD koupí, nehledě na cenu, vybavenost disků, kvalitu provedení atd. (sám jsem mezi ně v době rozmachu DVD u nás také patřil), naprostá většina konzumentů (tj. masa, která rozhoduje o přežití formátu a jeho uchycení na trhu) však zvolí stažení *.mkv, nebo obdoby. To je důvod, který mě vede k tomu, že dříve, či později digitální distribuce převládne.
__________
Star Trek - The future already today©

Star Trek - The future already today©

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG