Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Je blu-ray Nejzazší hranicí?

ne 15. srpna 2010      autor: Telemachus Rhade      přečteno: 6949x      komentáře: 28

Star Trek V european BD cover Pátý zářez ve filmové historii Star Treku a zároveň jeden z nejdiskutabilnějších dodnes. Existují lidé, kteří na něj čpějí síru, kudy chodí, a pak existují zarytí obránci, kteří by ho chránili vlastním tělem. Mezi ně patřím ostatně i já, dle mého jde o jeden z nejlepších filmů, a to nejen díky námětu, ale i kvůli propracovanosti charakterů postav. Krom toho je to jeden z pouze dvou filmů, které nemají "hlavního záporáka" a tím vyčnívá z klišé, které se hlavně v minulé dekádě filmovému Star Treku příliš nedaří. O to víc mě potěšilo, že technická stránka nového HD přepisu Nejzazší hranice je velmi dobrá. Ostatně, posuďte sami...

Star Trek V original poster Cover ovšem, nebo chcete-li v překladu přebal, se opět výrazně nepovedl. Nesedí font, s původním plakátem nemá společného nic a dokonce je v jiné barvě. Právě barva je zcela netypická, tento film byl doposavad vždy oděn do červeně-purpurové kombinace a zde byla podivně nevhodně zvolena sytá zelená. Nebo aspoň v Evropě, americká podoba stále ještě není známa, protože film tam vyšel pouze v box-setu a vydání jednotlivého disku ani není potvrzeno.

Video

Pojď blíž, takhle se netrefim! Nechci provokovat, ale nechybí vám lano? Komu prošlo rukama jedno nebo i dvoudiskové DVD, jistě ví, v jaké kvalitě tam byl film prezentován. Tlusté černé okraje na všech čtyřech stranách, občas byl někdo roztažený, někdo stažený a přímo ve filmu byly vidět výrazné a časté kazy způsobené přepisem z opotřebeného filmového negativu. Pro všechny, kterým toto kazilo dojem z páteho filmového počinu původní posádky, mám vynikající zprávu! Stejně jako u předchozího snímku prošel negativ, před samotným přepisem, náročným restauračním procesem a obraz vypadá jak víno. Žádné černé pruhy, žádné kazy, suprové barvy a skvělé detaily. Teď všichni v duchu aspoň projednou pochvalme současné vedení Paramount Pictures, protože kromě technické náročnosti je fyzické čistění negativu finančně velmi nákladná a zdlouhavá záležitost. O to víc to ale zahřeje na duši. Přecijen tam ještě existuje někdo, komu na původním Star Treku záleží.

Nebij ho, Jime. Je to jednička! Kuřák a ožrala přesvědčují o krásách klimatu. Marně. Ale abych nepěl jen a jen chválu, jsou i aspekty, které pochválit nelze - naštěstí jich mnoho není. Jedním z obecně nejdiskutabilnějších problémů současných HD přepisů je takzvaná DNR metoda, neboli Digital Noise Reduction (Digitální odstranění šumu). Tzv "zrno" je nedílnou součástí starších filmů a i v novější době je filmaři přidáváno pro navození atmosféry snímku. Například Ron D. Moore použil zrno ve velké míře pro minisérii Battlestar Galactica a posléze ještě pro 1. řadu. Na konci seriálu už zrno přítomno nebylo vůbec a následně v TV filmu Plán se střídaly úplně čisté scény s těmi zrnitými z minisérie. Sami si řekněte, co Vám vyhovuje víc.

Něco pro slashisty :) Enterprise, shuttle and Moon Mnoho lidí ale považuje "zrno" za jeden z nedílných aspektů a tuto formu "zdokonalení" odmítají. Vedlejším efektem totiž bývá až velké vyhlazení a tím pádem určité zvoskovatění a slití barev. Proto třeba obličeje z běžné vzdálenosti vypadají lehce uměle. Druhým připisovaným nešvarem bývá ztráta nejjemnějších detailů, a to bohužel bývá poznat velmi často, zvlášť u složitější výpravy. A třetí nepěkná věc je ztmavení, ale to zase vykompenzovalo ono vyčištění, takže nic tragického se nekoná

Captain, the blue ray is ready! Čemu ale DNR výrazně pomohla, tak to jsou efetky. Jelikož jde o fyzický studiový model, jsou záběry na Enterprise vizuálními orgiemi. Sice pořád vypadají efekty místy podivně, jako hlavně při odpálení klingonského torpéda, nebo lodi ve warpu, ale minimálně o třídu je to zvedlo a už nevypadají tak příšerně jako v běžném televizním rozlišení. A to včetně Galaktické bariéry. Což je s podivem, většinou tomu bývá právě naopak.

Jime, jak se to teď oblékáš? To je hrůza..Velmi dobře dopadlo i nové doladění kontrastu. Například v televizním přepisu, který jsme mohli vidět před devíti lety v České televizi, se zdálo, že byl potlačen na minimum a jas byl naopak vyhnán nahoru. Zhruba totéž se opakovalo u DVD, kde byl jas prozměnu ztlumen. Ale nemohl za to nešikovný technik, nýbrž prach a stáří negativu. Po vyčištění už dopadlo vyvážení na jedničku, a tak i světelně náročné scény jsou nyní jasné a detailní - dobrým příkladem je rozhovor Kirka s admirálem Robertem Bennettem, kterého si zahrál Harve Bennett - producent a scénárista Star Treků II - V.

Nessun Dormu zvládnu jako Pavarotti. Koukejte...Shrnuto, kdybych měl obraz ohodnotit na bodové stupnici od jedno do pěti, dostal by 4,5. Je vyladěný ke slušnému požitku z kvality a kdo není vyložený puntičkář, DNR si možná nakonec ani nevšimne. Ze všech deseti filmů má tento jednu z nejhezčích kvalit obrazu.

Audio

DTS HD Master AudioAle to stále není vše... Vzpomeňme teď ještě jednou na hodné duše v Paramountu, protože krom vyčištění obrazu dostal snímek další dárek, a to v podobě nového zvukového mixu. Původní totiž kladl velký důraz na dialogy a některé skladby krásného soundtracku od Jerryho Goldsmithe nepochopitelně utlumoval. Tady tomu tak není. Vše je vyvážené a i nejslabší moment původního mixu - přílet k Shakaree - zní nádherně silně a čistě. Kdo má na to doma výbavu, bude spokojen dvojnásob, protože soundmix je uložený v 7.1 TrueDTS HD. Já jsem tedy málem oněměl i z 5.1.

Bonusy

Stejně jako Sybok reagoval na Kirkův dotaz ohledně podmínek kapitulace, já musím regovat na obsah bonusů: Nejsou žádné. Respektive žádné nové, které by stály za to. Situace je shodná s DVD + navíc máme cca 10 minut HD materiálu, ale za zmínku stojí jen jakýsi briefing o složité diplomatické situaci ohledně Nimbu III a pak minulost a vznik místa jako takového. Údajně se jedná o informace přímo od Michaela Okudy, snad tomu tak bude. Menu je jako vždy chudé a bez nápadu. Doufejme, že dvou-/vícediskové edice nám přinesou větší potěšení.

A slovo závěrem. Bezesporu jde o dobrou investici. Kdo si chce jen doplnit sbírku a film není jeho tažným koněm série, litovat také nemusí, nabízená kvalita se vyplatí. Pro vyloženého fandu je trochu škoda opravdu nuzného designového provedení na všech frontách, ale přecijen hlavně nám jde o film, který milujeme a ten je parádní! Příště budeme pátrat v Neobjevené zemi, cože je tam vlastně nového...

Blu-ray jako takový

Blue ray in action collage A abych zodpověděl otázku z nadpisu článku, podíváme se na modré placky i po technické stránce. Video na blu-ray discích je přítomno v rozlišení 1920x1080 (1920p), což je označováno jako FullHD a bez několika málo pixelů se dá mluvit o rozlišení 2K (2048p). Většina filmů má ale rozlišení téměř 4K (4096p). Takže po BD určitě přijde další médium, které kvalitu ještě zvedne. 4K je už ovšem jejich strop, a tak se pomalu a nezadržitelně blížíme ke konci fyzických možností starých filmů. Pro orientaci, rozlišení 4K používají dnešní digitální kina. Ale jak to tak bývá, technologický pokrok je nezadržitelný a určitě někdo přijde s metodou dalšího zdokonalení. To ovšem neplatí u nových filmů, které mnohdy nechávají 4K daleko, daleko za sebou. Moderní kamerový systém Red Digital Cinema je schopný pojímat obraz v neuvěřitelném rozlišení 28K, tedy 28000x9334. Takže z tohoto pohledu nás čeká po blu-rayi ještě hodně zajímavý vývoj. Audio se dnes na modré nosiče ukládá povětšinou v 5.1 DTS nebo 7.1 DTS a vzhledem ke kapacitním možnostem disku se to nezmění. Už se ale testuje další generace zvukových stop, které by měly obsahovat 22 zvukových kanálů a 2 vjemové, tedy 22.2. Taky Vám hlavou proběhla myšlenka jak instalujete doma do jedné místnosti 24 bedýnek? :) Nedávno jsem se nad celou problematikou hlouběji zamýšlel a došel k názoru, že vývoj "čím víc, tím lépe" není udržitelný. Představte si třeba TV s úhlopříčkou 4 metry - to už z gauče neukoukáte. Jsem proto nesmírně zvědavý, kam se vývoj posune. Že by konečně přišly simulátory?

kadet Telemachus Rhade
autor: Telemachus Rhade
vydáno: ne 15. srpna 2010
přečteno: 6949x
komentáře: 28
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG