Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Queer tendence ve Star Treku – oficiálním i neoficiálním

ne 4. prosince 2011      autor: Praotec trekkie      přečteno: 2682x      komentáře: 14

Vložit nový komentář

praporčík Dawson Feinobi
Dawson Feinobi - ne 4. prosince 2011 - 01:19
Nic proti, Roddenbery to mohl zamýšlet jak chtěl, ale já zkrátka Spockovu oběť a jeho následnou záchranu vnímám pouze jako akt přátelství, né milostného vztahu.
praporčík Fitris
Fitris - ne 4. prosince 2011 - 10:38
díky za hezký článek :)
komodor Praotec trekkie
Praotec trekkie - ne 4. prosince 2011 - 10:49
Ono nemá ani cenu řešit "proč" a "kvůli čemu", Spockovo obětování se za všechny je naprosto zřejmé a případné další náznaky každý může - nebo naopak vůbec nemusí - hledat jen jako "třešničku na dortu", pokud chce.
admirál Kyle
Kyle - ne 4. prosince 2011 - 10:50
Díky za shrnutí přednášky, bohužel jsem se tam nedostal, tak jsem se alespoň takhle mohl zúčastnit. Díky.
De profundis clamo ad te domine.
admirál Hypospray
Hypospray - ne 4. prosince 2011 - 22:20
Tohle me zaujalo, "...ale pomalu se začínají rozjíždět přípravy na další film..." ... to jako vazne? Dalsi ST fan film? Parada! Jen tedka nevim, od jakeho reziserskeho a hereckeho tymu :P
podporučík Lukas
Lukas - ne 4. prosince 2011 - 22:21
Není pravda, že v epizodě Rejoined (DS9, 4x06 [link] ) chtěli tvůrci řešit homosexualitu a kvůli cenzuře to museli vysvětlovat skrze Trilly. V té epizodě řešili Trillské tabu, které, jak i sami tvůrci i herci řekli, nebylo alegorií na tabu okolo homosexuality, ale byla to alegorie na tabu obecně, na to když se láska střetně s nějakými společenskými konvencemi, jedno jakými. Samozřejmě že když Ronald D. Moore dodatečně navrhl, aby Kahna ve scénáři změnili z muže na ženu, tak bylo tvůrcům jasné, jak na to někteří budou reagovat, ale i tak to pořád nebylo tou nosnou vlnou příběhu.

Abych navázal na tu poznámku jedné z posluchaček; jediný důvod, proč si spousta lidí myslí, že tam šlo hlavně o homosexualitu je ten, že téměř všichni vnímali ten polibek jako něco nezvyklého k čemuž se jim okamžitě vynořila asociace s tímto tématem. Mluvilo by se vůbec v přednášce o této epizodě, kdyby tam scéna s polibkem vůbec nebyla? ...
podporučík Lukas
Lukas - ne 4. prosince 2011 - 22:21
... Scénáristický záměr by to nijak neovlivnilo, jen by ta epizoda byla zřejmě méně kontroverzní (což by byla škoda). Kdybychom tu už měli pokročilou společnost, která by tohle brala jako naprosto přirozenou věc, tak by nikoho nenapadlo spojovat epizodu Rejoined s tématem sexuální orientace. Naproti tomu jsou příběhy, které právě sexuální orientaci řeší a u takových by to lidem bylo zřejmé i v té pokročilé společnosti že se jedná právě o toto.

Příkladem přímo ze ST je epizoda The Outcast (TNG, 5x17 [link] ) z Rickem Bermanem vedené Nové Generace, která řeší přímo sexuální orientaci. (Zdá se mi, že je tahle epizoda poněkud přehlížená.) Je sice pravda, že se Berman nakonec rozhodl do role J'naii obsadit radši ženu, ale myslím, že se mu to nedá vyčítat, vzhledem k tomu, že i jako pouhý vedoucí producent stejně neměl v Paramountu nikdy poslední slovo v tom, co nakonec na obrazovku půjde a co ne. I tak to ale byl první výraznější krok.
podporučík Lukas
Lukas - ne 4. prosince 2011 - 22:24


To jen abych to uvedl na pravou míru. :-)
viceadmirál Shane
Shane - ne 4. prosince 2011 - 23:57
Lukas: Ano epizoda Rejoined není o homosexualitě. Ale do role Khan obsadili ženu schválně, aby bylo zřejmé, že ve 24. století již toto tabu není (u pozemšťanů) a řeší se právě tabu trillské :). Pokud by do role Khan byl obsazen muž, trillské tabu by se tím neovlivnilo, ale toto jakési poselství o stavu společnosti 24. stol. by neexistovalo. Takže to přeneseně trochu o homosexualitě je. Ale chápu, jak jsi svůj příspěvek myslel :).
For one human being to love another, that is perhaps the most difficult of all our tasks...
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 5. prosince 2011 - 01:54
Jen bych za sebe rád dodal, že Honza v reportáži nemluví za mě, naopak komentuje a přidává úplně nové souvislosti a vlastní výklady motivů, což je jedině dobře. Jsem rád, že se mi podařilo vzbudit zájem a podnítit diskuzi, i když dál už nemám v úmyslu se tématu dál věnovat v podobě přednášek. Reprezentace LGBT minorit ve Star Treku je skvělé téma pro odbornou práci, ale pokud jde o popularizační práci, přednáškový cyklus na Mezipatrech ho dostatečně pokryl, domnívám se. Mým hlavním záměrem bylo povědět o Star Treku úplně novému publiku, ukázat, že přestože jde o součást populární kultury, je v něm dost prostoru i pro alternativy, a hlavně jsem chtěl popularizovat fanfilmy, což je tedy poněkud pokrytecké, přiznávám. Přesto, pokud kohokoliv fanfilmy podle Star Treku zaujaly, ať už kvůli queer motivům nebo z jiného důvodu, rád se podělím o tipy a doporučení. LLaP
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
admirál Kyle
Kyle - po 5. prosince 2011 - 10:53
A můžete mi někdo poslat linky, kde jsou fanfilmy ke stažení, rád bych je viděl, ale nemohu je nikde sehnat. Mail mám v profilu.
De profundis clamo ad te domine.
komodor Praotec trekkie
Praotec trekkie - po 5. prosince 2011 - 12:20
Z fanfilmů, o které se jedná, doporučuji především [link] a [link] (ten teď zrovna nefunguje, snad server opět brzo zprovozní). Nějaké české titulky najdeš ve Skladišti na Kontinuu, konkrétně [link] - sekce České titulky k fanfilmům.
komodor Praotec trekkie
Praotec trekkie - st 7. prosince 2011 - 09:39
Tak ten link na Phase II [link] je už zase funkční, můžete sledovat epizody online nebo je stahovat. :)
praporčík Ziriath
Ziriath - út 13. prosince 2011 - 23:23
Souhlasím s Dawsonem a Praotcem- vždyť kromě Kirka tam byla celá posádka, navíc z většiny tvořená studentama akademie, které on učil. Udělal, co bylo třeba, když to nedokázal nikdo jiný.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG