Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Queer tendence ve Star Treku – oficiálním i neoficiálním

ne 4. prosince 2011      autor: Praotec trekkie      přečteno: 2682x      komentáře: 14

ST: Phase II

V sobotu 12. listopadu 2011 proběhl v Praze velice zajímavý počin, který v historii Star Treku u nás téměř nemá obdoby. V rámci dnes již tradičního “queer“ festivalu Mezipatra, konaného v Praze a v Brně a věnovaného homosexuální tématice, se v pražském QCafé uskutečnila přednáška Adama Kotašky (na diskusních fórech věnovaných Star Treku známého jako Dea či Eodeon) o zamýšleném i uskutečněném zpracování LGBT (lesbické, gay, bisexuální a transgender) tématiky v rámci vlastního seriálu Star Trek, jeho filmových a knižních zpracování i navazující fanovské tvorby

Protože většina posluchačů nepocházela z fandomu Star Treku (ze známých tváří byli přítomni omi, Petr, Samuel, Máša a moje maličkost), seznámil je Adam zpočátku stručně s fenoménem Star Treku a seriálem jako takovým. Začal přirozeně původním seriálem – TOS-kou, kde jsou skryté tendence tohoto druhu patrné (především “chemie“ mezi kapitánem Kirkem a panem Spockem, svérázně rozebraná ve vlastnoruční Roddenberryho poznámce v knižním přepisu k prvnímu filmu) a zmínil se o potížích, které začátek seriálu i toto téma provázely. Ačkoli seriál řešil poměrně palčivé otázky té doby - rasismus, studenou válku, manipulaci, na toto téma bylo bohužel ještě příliš brzy, i když sám Gene Roddenberry je chtěl do Star Treku zapracovat – třeba i jen zmínkou o homosexuálním členu posádky v některé z epizod.

Jedna epizoda od Davida Gerrolda (autora Trablů s tribbly) se měla zabývat záhadnou nebezpečnou nemocí, která pronikne do krevního oběhu (později by mohla být chápána jako paralela na AIDS, která často postihovala gaye) a měly v ní vystupovat i homosexuální postavy. Cenzura však nedovolila Gerroldovi scénář zrealizovat a zpracování se dočkal teprve o několik desítek let později.

Větší úspěch neměl Roddenberry ani v seriálu Nová generace (kromě nepatrných náznaků), ani v celovečerních filmech – když ovšem nepočítáme, co v Khanově hněvu a Pátrání po Spockovi udělal Spock pro posádku a svého přítele kapitána a jak se Kirk vzdal prakticky všeho, aby Spocka přivedl zpět mezi živé. Teprve v Deep Space Nine jsme byli svědky jistého průlomu, kdy se na obrazovce políbily dvě ženy z planety Trill (tento druh je v rámci podobné tématiky využíván vícekrát, jak ve startrekových románech, tak i ve fanfilmech). Cenzura však nespala ani teď a vše muselo být vysvětleno přenosem symbionta jedné z žen z původně mužského těla. I tak bylo velmi potěšující sledovat příběh, kde není problémem to, že jde o dvě ženy (ve 24. století již toto tabu neexistuje), ale o něco úplně jiného. Tím také tvůrci obhajovali zařazení “lesbické“ romance, kdyby totiž jednou z žen byl opět muž, nebyl by tento rozpor patrný. Přesto přicházela do studia řada protestů. Velmi se mi v té souvislosti líbila reakce na jeden z těchto protestů – ohrozilo by snad výchovu dětí méně, kdyby jedna z žen tu druhou zastřelila? Bohužel to tak stále většinou “vypadá“.

Do oficiálního Star Treku na TV obrazovkách a na plátno se tedy homosexuální tématika prakticky nedostala – Roddenberry v roce 1991 zemřel a i když se měl Rick Berman – údajně – pokoušet o něco podobného, v praxi jsme nic takového už neviděli. Poněkud jinak tomu ale bylo v “odvozené tvorbě“, tedy v knihách a v neoficiálních filmech. Sám jsem přinesl na ukázku u nás vydaný 1. díl série ST Titan “Mezi dvěma světy“, v němž se objevují homosexuální postavy hned dvě – člověk Kenneth Norellis a Trill Ramul Keru (případný vztah ovšem zůstane nenaplněn, protože Keru stále teskní po svém bývalém partnerovi – praporčíku Hawkovi, který byl ve filmu První kontakt asimilován Borgy a Worf ho musel na povrchu Enterprise zastřelit).

Prostředí, v němž byla queer tématika zpracována bez jakéhokoli omezení, byly startrekové fanfilmy. Po počátečním napětí Paramount zjistil, že fanouškovské filmy fenoménu Star Trek nijak neškodí a naopak zvyšují jeho oblíbenost, a tak jim prakticky ponechal volný průběh a nijak jejich vzniku a (bezplatnému) šíření nebrání. Fanouškovských filmů proto vznikla celá řada a tématika homosexuálů a jejich vztahů je zpracována především ve dvou sériích – Hidden Frontier (včetně navazujících spin-offů) a Phase II.

Hidden Frontier, seriál o sedmi sezónách vzniklý pod vedením Roba Cavese, se touto problematikou zabývá skutečně obšírně. Z tohoto pohledu jsou hlavními postavami především Bajoran Ro Nevin (bratr známé Ro Laren), Trill Jorian Zen Dao a lidský šéfinženýr Corey Aster, s nímž Ro Nevin na konci série uzavře manželství. Jejich vztah pokračuje i v navazujících spin-offech ST Helena Chronicles a ST Odyssey, kde jsou oba manželé na dlouhou dobu odděleni (Ro Nevin uvízne v galaxii Andromeda). K tomuto tématu jsme samozřejmě zhlédli i ukázky – a zároveň jsme se dozvěděli, že docela nedávno spatřila světlo světa společná závěrečná epizoda k oběma sériím.

Druhým významným seriálem je “Phase II“ (dříve New Voyages), která pod vedením Jamese “Elvise“ Cawleyho pokračuje v dobrodružstvích původní ST posádky. A právě poslední epizoda – Blood and Fire – zpracovala ono “zapovězené“ téma ve scénáři David Gerrolda, které muselo skoro 40 let čekat “v šuplíku“. Setkáme se zde s gay mileneckou dvojicí přímo na Enterprise, z nichž jeden je dokonce synovcem kapitána Kirka, který se o jejich vztahu dozví jako úplně poslední (i po panu Spockovi).

Po velmi zajímavé přednášce proběhla samozřejmě diskuse na téma míry a způsobu zapracování daného tématu do seriálu, současné i budoucí tvorby k této otázce. Ovšemže včetně známého “slashe“ (použití gay a lesbické tématiky ve vztazích mezi postavami zejména v TV seriálech – tento výraz přitom pochází právě ze Star Treku). Mezi přítomnými byli tvůrci fanfilmů, fanynka píšící právě slash i posluchač poměrně vysoce vzdělaný (zřejmě sociolog), který hovořil o tomto tématu z hlediska širší společnosti. Ne každý (mě nevyjímaje) s ním ovšem dokázal ve vědeckém pojetí udržet krok. Řešily se i obecnější otázky tvorby ke queer problematice - je vhodnější zasadit jen zmínku o homosexuální postavě a zbytek ponechat na fantazii a toleranci diváků, nebo použít gay či lesbické vztahy a páry “naostro“ jako v uvedených fanfilmech? Měli tvůrci Star Treku šanci prosadit toto téma již dřív, nebo doba opravdu nebyla zralá a teprve dnes pro řadu z nás už tyto aspekty nepředstavují problém? Pro mnoho lidí stále ano a jistě tomu ještě nějakou dobu bude. A zazněly názory i o opačném efektu a tendencích povyšovat queer tématiky či postavy nad ostatní - zřejmě ani tudy cesta nevede. Nejvíce na mě asi zapůsobila poznámka jedné z posluchaček, jak si přestavuje “ideální“ stav – bude to (snad) tehdy, až gay či lesbické páry půjdou třeba po ulici a ostatní je nejen budou tolerovat, ale ani se neotočí a budou je brát jako zcela přirozenou věc bez ohledu na to, zda jde o dvojici heterosexuální či homosexuální. Nebude to ale snadné a homofobní tendence stále přetrvávají – a nejen v Americe či v Asii, ale i v některých evropských zemích (docela nedávno například v Rusku).

Samozřejmě jsme využili přítomnosti Samuela a hovořilo se i o prvním českém ST fanfilmu - Metrénském incidentu. Tady se mluvilo spíš v obecné rovině (LGBT se v něm neobjevilo), ale pomalu se začínají rozjíždět přípravy na další film a třeba se tentokrát téma homosexuálních postav objeví. No, necháme se překvapit.

Přednáška i diskuse byla opravdu velmi zajímavá, dala nám možnost nejen seznámit se s queer tématy ve Star Treku a jeho dalších zpracováních, ale i zamyslet se nad touto stále ještě ne zcela dořešenou problematikou a způsoby, jak ji v uměleckém zpracování pojednat co nejlépe – a samozřejmě vše bylo především o toleranci.

Děkuji za všechny návštěvníky Adamu Kotaškovi, že si tak zajímavé téma pro nás připravil – jen škoda, že přednášku nemělo možnost vyslechnout více fanoušků, ale snad jsme se nesetkali naposledy a příště budeme o “queer Star Treku“ možná mluvit i na některém z conů. V kavárně natáčela i televize, takže několik záběrů z akce a rozhovor s Adamem Kotaškou bylo možno shlédnout i ve videoarchivu České televize, záznam však již bohužel není k dispozici.

 

komodor Praotec trekkie
autor: Praotec trekkie
vydáno: ne 4. prosince 2011
přečteno: 2682x
komentáře: 14
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Propojme se mezi svátky…  -  po 28. prosince 2020
Pozvánka na Trekken 2020 online  -  pá 13. listopadu 2020
Unikátní startreková výstava na Comic-Conu v Praze  -  čt 24. září 2020
Draci nad Prahou X a deskovky v Geekárně  -  út 8. září 2020
Virtual Trek Con  -  čt 16. července 2020
Návštěvní den na můstku  -  po 22. června 2020
Fanfilm Star Trek: Skryté hry míří online  -  čt 28. května 2020
Poslední odznáčkový sraz  -  ne 3. května 2020
STARcon 2020 online [aktualizováno]  -  st 25. března 2020
Nedělní akce s Williamem Shatnerem ZRUŠENA  -  st 11. března 2020
STARcon 2020 – 10. výročí  -  út 25. února 2020
Všefandomová maškaráda 2019  -  so 26. října 2019
William Shatner v Praze!  -  pá 26. července 2019
Připravte se na startrekový víkend  -  po 27. května 2019
Písně kosmické Jana Nerudy, krteček Zdeňka Milera nebo kresba „Měsíční krajina“  -  čt 28. března 2019

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG