Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Židovské motivy ve Star Treku

út 5. února 2013      autor: Riker      přečteno: 9493x      komentáře: 42

Vložit nový komentář

admirál flotily Iconer
Iconer - út 5. února 2013 - 14:36
zajímavý původ, to jsem netušil
„Co po nás zůstane není tak důležité jako to, jak jsme žili.“ (Jean-Luc Picard)
komodor Praotec trekkie
Praotec trekkie - út 5. února 2013 - 14:37
To souhlasí s jednním rozhovorem s Nimoyem, který jsem kdysi v době svých trekistických začátků dostal od Ondřeje Neffa. Nimoy se mj. zmiňuje, že byl v synagoze jako malý chlapec a měl zakázáno se dívat, jak jim rabín žehná, ale samozřejmě to nevydržel a uviděl zmiňované gesto (oběma rukama), z něhož pak vulkanský pozdrav odvodil.
kadet pittrek
pittrek - út 5. února 2013 - 15:07
Praotec trekkie - presne to hovori Nimoy na jednom vybornom dokumente z 80tych rokov.

Rozdiel medzi Shatnerom a Nimoyom - sice su obaja podla povodu Zidia, Shatner je ateista, Nimoy je praktizujuci.

O Koenigovi som to nevedel, prave naopak, myslel som ze je Nemec (Konig = kral).

Rovnako je zaujimave tvrdenie o menavcoch, ked som cca pred 15 rokmi presne toto tvrdil este v skole (ten cas ale leti), vsetci ma mali za blazna :-)
bez hodnosti Icewalker
Icewalker - út 5. února 2013 - 15:49
Děkuji za zajímavé počtení!
kadet Telemachus Rhade
Telemachus Rhade - út 5. února 2013 - 17:26
Když jsem článek posuzoval pro XB-1, tak jsem doporučil jeho nevydání a mám k němu i teď stejné výhrady. Židovský původ je v Americe hojný, protože se tam stáhlo obrovské množství židovstva z Evropy. Když si vezmete procentuální zastoupení, tak je to poměrně normální číslo. Potuď dejme tomu v pořádku, aledruhá část článku, to už jsou (dle mého) místy až nevkusné fabulace.
kadet Telemachus Rhade
Telemachus Rhade - út 5. února 2013 - 17:35
"Jeffrey Jákob Abrams". Seriously? Najdi si statistiky, kolik je v USA Jacobů bez židovských kořenů. Nebo u nás Jakubů.
praporčík Saphira
Saphira - út 5. února 2013 - 20:43
[b]Telemachus Rhade:[b]nedá mi to nereagovat. J.J.Abrams má opravdu židovský původ a neřekla bych, že 1% (podíl židů na obyvatelstvu USA) je nějaké obrovské číslo.
Jinak článek je moc pěkný, mnoho věcí a motivů osvětluje a dává do souvislostí.
praporčík Polux
Polux - út 5. února 2013 - 20:45
Článek opravdu zajímavý. Jak svým obsahem, tak především odvážným mícháním informací s čistými spekulacemi. Potud OK, ovšem oslavné ódy, aneb co bychom si počali, jsou již opravdu over the top (a to nejen proto, že jde v rámci článku o off topic).
________________________________________________________
TOS: 263145 TNG: 10897 TV: 23451
Star Trek - The future already today©
bez hodnosti Riker
Riker - út 5. února 2013 - 22:27
Dear Telemachus. Pisete: "Jeffrey Jákob Abrams". Seriously? Najdi si statistiky, kolik je v USA Jacobů bez židovských kořenů. Nebo u nás Jakubů."... Tak s dovolenim: Na konci clanku mate odkaz na Jewishjournal.com kde Abrams o svem zidovskem puvodu sam mluvi. Pokud si myslite, ze o necim zidovskem puvodu spekuluji jen dle toho, jak zni jeho jmeno, tak to je opravdu usmevne. Skoda ze redakce XB-1 zamitla muj clanek na zaklade recenze od nekoho jako vy, kdo si neoveruje informace a jedna na zaklade pocitu a dojmu.
viceadmirál Sokar
Sokar - út 5. února 2013 - 22:35
Připojuji se k díkům za zajímavý článek. O to víc mě v souvislosti s tím mrzí, co zde čtu a o zásahu cenzury na XB1. Jak ironické vzhledem k jeho obsahu, který hovoří o přínosu Leonarda Nimoye, jehož postava zastává filozofii o nekonečné rozmanitosti v nekonečných kombinacích.
Don't try to be a great man, just be a man. And let history make its own judgments.
bez hodnosti Riker
Riker - út 5. února 2013 - 22:43
Jeste jedna reakce na Telemacha. Pisete: "Židovský původ je v Americe hojný, protože se tam stáhlo obrovské množství židovstva z Evropy. Když si vezmete procentuální zastoupení, tak je to poměrně normální číslo." Neco tak absurdniho jsem dlouho necetl. Umite pocitat? Zide tvori asi 0,2% svetove populace a asi 2% populace USA, presto maji asi 20% Nobelovych cen. Jejich procentuelni zastoupeni mezi elitami je disproporcionalne vysoke, nejen v Hollywoodu ci mezi fyziky. Zdroj: [link] ... Opravdu jsem moc rad, mezi mi redakce XB-1 zamitla clanek na zaklade recenze od tak fundovaneho experta, jako je pan Telemachus. Diky moc.
kapitán flotily Johanson
Johanson - st 6. února 2013 - 07:36
Abych tedy taky reagoval na tohle pronásledování. Naprosto stejný článek je schopný být na křesťany v ST, nebo například na Indy v ST, a dostaneme se vlastně až k toimu, že ho napíšete na všechno. protože když hledáte souvislosti, jaké potřebujete, vždycky je najdete. Takže i z mého pohledu je to tak trochu přestřelené, abych to ještě řekl nějak neutrálně. (Samozřejmě beru v potaz, že je to jen přeložené a tka to nikdo neberte osobně.)
podporučík vlasopes
vlasopes - st 6. února 2013 - 07:59
Myslím si, že autoři se nechali až příliš unášet v druhé části textu - srovnávat židovskou diasporu - a to bez ohledu na to, jestli se stala v době 6. st. př.n.l. nebo za Římanů - je myslím trochu zavádějící a přehnané, a zde musím souhlasit s kolegou Johanson-em, že když člověk chce, najde ve všem právě to své. To ostatně dělají i popírači Shoah či demagogové, kteří dokáží umě vytáhnout právě ty správné a vhodné informace, které jakoby podporují jejich zvrácené teze. Nicméně je nepopiratelným faktem, že opravdu židovská kultura byla, a to především v Evropě, kdy musela čelit mimo jiné pogromům, vyčleněna na okraj společnosti a jedinci v ní dosahovali opakovaně vyššího vzdělání, než měla tehdejší evropská středověká společnost. Proto mě příliš nepřekvapuje, že se jich tolik podílelo na přípravě ST, kde má židovská obec velmi silnou lobby a postavení ve společnosti.
komodor Praotec trekkie
Praotec trekkie - st 6. února 2013 - 08:56
pittrek - ten dokument s Nimoyem, který jsem kdysi viděl, byl právě z 80. let, možná jsme oba viděli stejný. :)
kadet Telemachus Rhade
Telemachus Rhade - st 6. února 2013 - 10:13
Riker) Tak jinak.. :)
1) Jeffrey Jacob Abrams. Žádný Jákob. Byť má židovský původ, nemusí to s rozhodnutím jeho rodičů pojmenovat své dítě Jacobem nijak souviset.
2) Působení židovského obyvatelstva nelze bagatelizovat na to, že jsou schopní. Ano, samozřejmě, že jsou, ale jak tu napsal vlasopes a jiní - to má obrovské historické podhoubí podtržené WW2.
3) Druhá půlka článku je mimo - nechal ses unést a jak tu psali i jiní - je to hledání souvislostí tam kde nejsou.
4) "Chudáci antisemité prakticky nemohou chodit do kina." - Nemůžeš očekávat, že tohle přes nějakého redaktora projde.
5) Obsah v rovině osobního obdivu ti neberu ani já, ani nikdo, ale forma článku je dle mého nevhodná uveřejnění.
Nic víc, nic míň. Na další už reagovat nebudu, nechci tu zbytečně flejmovat.
kapitán flotily Johanson
Johanson - st 6. února 2013 - 12:41
Jen flejmuj. Problémem dnešní veřejnosti je, že neví jaký je rozdíl mezi antisemitismem a faktem. Stejně jako nikdo nemůže popřít, že černoch je černý a běloch je bílý a asiat má šikmé oči. To je prostě fakt, který netvrdí nic o tom, kdo z nich je méně člověkem, ale většina lidí si myslí, že když o černochovi řekneš, že je černej, tak jsi antisemita :-) Nicméně také přestávám flejmovat a všem na tohle téma doporučuji si přečíst knihu: Tabu v sociálních vědách!
podporučík vlasopes
vlasopes - st 6. února 2013 - 14:13
"Chudáci antisemité prakticky nemohou chodit do kina." - Nemůžeš očekávat, že tohle přes nějakého redaktora projde. - tohle mě ale docela pobavilo, jako hláška to je dobrý :))
bez hodnosti Riker
Riker - st 6. února 2013 - 15:56
Jen pár otázek:
a) Pokud si někdo myslí, ze stejný clánek by slo napsat treba o Indech ve ST, asi by to byl dost kratky clanek. Kolik Indů je mezi producenty? Kolik Indů je mezi zakladateli Hollywoodu?
b) Pokud si někdo myslí, ze antisemitům, kdyz jdou do kina, nevadí vliv Zidů v Hollywoodu, pak asi pokládá antisemity za velmi tolerantní :-)
c) Pokud pro Menavce, Ferengy a Diasporu najde nekdo v pozemskych dejinach nejakou ZNAMEJSI predlohu nez tu, co jsem uvedl, proc ji nikdo do diskuse nanapsal? Vulkánci jsou nyní v diaspore a nejznámější prípad diaspory z dějin je ta zidovská. Tecka.
d) Jake jsou priciny uspesnosti Zidu? Sahají dávno pred WW2. Jen heslovite: Cochran-Harpendingova teorie. Joshua ben Gamla. M.Botticiini 2005.
... Od některých diskutujících bych uvítal více logiky a méně emocí. Zajímalo by mne, jak na Vulkánu vypadaly internetové diskuse.
kapitán flotily Johanson
Johanson - st 6. února 2013 - 16:56
Tady někdo nepochopil nějakou nadsázku a několik věcí ohledně statistiky a toho co je a co jak není. S ohledem na text výše, mohu mít skromný dotaz, jakého jsi ty vyznání?
kapitán flotily Johanson
Johanson - st 6. února 2013 - 17:46
Jedno drobné píchnutí. Nevěřil jsem tomu, je to tak šokující... Ale 95% nositelů nobelovy ceny jsou, světe div se, MUŽI.... (Tohle je mírná nadsázka k obsahu článku a jendomu konkrétnímu odstavci. :-) )
bez hodnosti Riker
Riker - st 6. února 2013 - 17:56
Nekdo neco, nějakou, nekolik věcí... Jak říkám, samé mlhave pocity místo argumentu. A jako bonus ad-hominem dotaz, co je autor vubec zac. Jenze autor tohoto clanku je ateista jako poleno (nebo jinak: jako Roddenberry)...
bez hodnosti Riker
Riker - st 6. února 2013 - 18:11
Johansson se konecne pokusil o vecny argument s temi 95%... Pokud muzi tvori disproporcne vysoke procento mezi nobelisty, je legitimni zkoumat PROC, ne? A to same plati o zidovskych nobelistech... Johansonovi nepripadne POZORUHODNE, ze Zide tvori POLOVINU sachovych velmistru [link] ze ti Zidi opravdu jsou vyjimecni? Nebo je pro nekoho problem to uznat?
kapitán flotily Johanson
Johanson - st 6. února 2013 - 18:37
:-d Ach bože :-D Víš co to je třeba hrozně zajímavé, že není jediný Žid, který by byl světovým velmistrem ve hře MahJongu.... Jako to je přece naprosto scestné přirovnání. To jsou prostě argumenty vytržené totálně z kontextu. A až bude diskuse diskusí a ne honem na čarodejnice, tak asi můžeme pokračovat. A jak už jsem jednou psal. Než budeš něco obhajovat, něco si o tom pořádně přečíst. Tabu v sociálních vědách pana Bakaláře je knihou, která se přesně touhle problematikou zabývá a velice dobře se jí zabývá!
bez hodnosti Riker
Riker - st 6. února 2013 - 19:30
:-D Než budeš něco obhajovat, něco si o tom pořádně přečíst? Toho Bakaláře jsi četl trochu nepozorně. I on uznává, co píši. Na str. 37 píše o vysokém IQ Aškenázských Židů a na další stránce konstatuje "disproporční" počet Nobelových cen. Nauč se číst.
kadet fm
fm - st 6. února 2013 - 20:48
Ve startreku se objevují různá zvířata - psi, kočky, kráva... ale nikde není prase. To považuju jako důkaz, že za pozadím Holywoodu stojí muslimové, kteří považují prasata za nečistá zvířata ;)
kapitán flotily Johanson
Johanson - st 6. února 2013 - 20:48
Obávám se že celkovým důsledkem té knihy je především nutnost diskuse a nepodsouvání smyšlených témat. Nicméně až tu nebudou fanatické příspěvky, tak může být diskuse. Až tedy přestaneme dělat z někoho supermany na úkor jiných...
praporčík Jakub The Engineer
Jakub The Engineer - st 6. února 2013 - 20:49
Zábavná diskuze! :-D

[link]

praporčík Kubol
Kubol - st 6. února 2013 - 21:22
Asi takto:
Roddenbery - ateista
Braga - ateista
Asimov - ateista

Ten článek je kuriozita a diskuze zřejmě ještě větší. Ale kdo hledat chce, ten si najde...
bez hodnosti Riker
Riker - st 6. února 2013 - 22:37
Kubole, kdybyste umel cist, v clanku se jasne pise, ze nejde o Zidy puvodem (geny), nikoli o judaisty virou. Takze nevim s kym jako polemizujete... Ad FM: Skutecnost, ze Hollywood zalozili pred sto lety zidovsti podnikatele, to je dejepisny fakt. Zidovsky vliv v Hollywoodu je neco o cem se uci i na vysokych skolach... Johannsone, co se smyslenych temat tyce, Rabbi Gershomova kniha je tedy o smyslenem tematu?... Johansone, jediny fanatismus ktery tu je, je vas fanatismus antisemitsky, zvlaste kdyz se tu ohanite rasistou Bakalarem... Myslel jsem, ze Star Trek je o nabozenske toleranci. Ale tady kdyz nekdo upozorni na to, cim k ST prispeli Zide, tak je ohen na strese...
kadet Telemachus Rhade
Telemachus Rhade - st 6. února 2013 - 23:11
Já jen znovu podotknu, že problémem tohoto článku je forma, nikoli obsah.
nadporučík Q-Ball
Q-Ball - st 6. února 2013 - 23:22
To fm: Prasa tusim bolo, prezlecene ako targ v No one has gone before :D
bez hodnosti Riker
Riker - st 6. února 2013 - 23:25
Telemachus: Jsem rad, ze obsah clanku je podle vas v poradku. Nazor na formu to jsou jen nejake vase subjektivni pocity. Tak to bychom meli z krku a ted se muzeme venovat - jako filmovi kritici - diskusi na tema: "Existuji nejake znamejsi pozemske predlohy pro Menavce, Ferengy ci Diasporu nez jsou zidovske motivy a stereotypy"? Me nic znamejsiho nenapada. A zatim ani nikdo z diskutujicich s nicim neprisel.
podporučík vlasopes
vlasopes - st 6. února 2013 - 23:31
A já bych rád podotkl, že původní autor by se měl zamyslet nad svými některými vyjádřeními v této diskuzi. Umění snášet kritiku, a to bez ohledu jestli je nebo není konstruktivní, ukazuje velikost vyspělého autora, které, jste Vy, bohužel, prozatím nedosáhl. Na vhodně a především převážně slušně artikulovanou kritiku druhých reagujete jen podrážděně, shazováním příspěvků druhých a snahou je zesměšnit. Tato diskuze se díky Vám změnila ve frašku. Gratuluji! Doufám, že než dozrajete do další fáze autorské, nás ostatní ušetříte svých názorů. Děkuji za kladné vyslyšení.
bez hodnosti Riker
Riker - čt 7. února 2013 - 00:05
Pane Vlasovec, nevím co si prestavujete pod "převážně slušně formulovanou kritikou"?
1) Telemachus se posklebuje, ze pry posuzuji JJ puvod podle jmena, coz nebyla pravda.
2) Telemachus nepravdive tvrdi, ze procento Zidu mezi uspesnymi lidmi je obycejne a nijak vyjimecne. Statistika mluvi jinak.
3) Tvrzeni, ze Menavci, Ferengove a Diaspora jsou pry jen nahodne souvislosti. Ze pry kdo chce, vzdy najde. Ale kdyz vyzvu, aby nekdo nasel znamejsi predlohu jinde, tak je ticho.
4) Vlasopes mne prirovnava k popiracum Shoah, ackoli naopak Zidy chvalim
5) Johansson argumentuje rasistou Bakalarem (ackoli ho poradne necetl), ale mne obvinuje z fanatismu
6) Johanson ad hominem utoci: jakeho ze pry jsem vyznani
7) Nesmyslne prirovnavani ohledne MahJongu a prasat atd. ve snaze zesmesnit.
8) Nepravive tvrzeni, ze jsem nekoho oznacoval za judaistu (Kubol)
... Tolik faulu v jednom clanku to je opravdu rekord.
bez hodnosti Riker
Riker - čt 7. února 2013 - 00:32
Pokud nekdo nedokaze racionalne snest, kdyz slysi o tom, jak Zide prispeli k tvorbe Star Treku, je otazka, jestli si nespletl serial. ST neni pouze strilecka ve vesmiru. Je to predevsim Roddenberryho vize tolerance napric rasami. LLAP
kadet lagga_VortaVor
lagga_VortaVor - čt 7. února 2013 - 01:24
Rikere, jestli dovolíš, mě ten článek přišel zajímavý jako osvěžení některých inspiračních zdrojů, a myslím že tvoje snaha připomenout jednu z kulturních ingrediencí ve Star Treku byla dobře míněná -- na druhou stranu A) mi hláška o antisemitech co nemůžou do kina přišla jako velmi vulgární, a nebylo to bohužel jediné popíchnutí; B) v dějinách je víc případů o založení význačného města nějakou výlučnou skupinou; C) stejně tak můžu argumentovat, že pod Ferengy si já představuji agresivní kapitalisty na potravinové a akciové burze; D) pod Měňavci sem si představovala nacisty, Japonce v 1.pol. 20.st., španělské a portugalské konquistadory v Jižní Americe, nebo to jak jsou v současnosti negativně odsuzováni Scientologové; E) pro diasporu ti kromě Židů můžu nabídnou etnikum Hakka na území ČLR, nebo utečence GMT na Taiwan; F) druhá polovina článku je pro mne nepropojenou směsí odkazů

debata se potopila do emocí příliš rychle, a tak doufám, že sem dostatečně konstruktivní a mírumilovná :)
"What you think about and thank about, you bring about."
kapitán flotily Johanson
Johanson - čt 7. února 2013 - 07:46
Ok takže teď už nebudu příliš tolerantní. Zaprvé tedy hlavně z toho důvodu, že o prasatech je zmínka poprvé ve tvém komentáři, toliko k tomu, kdo si tu domýšlí cokoli. Zadruhé Bakaláře jsem četl ;-) A Jeho pojetí téhle věci je veskrze správné. Protože ta tabu brzdí celkově jakýkoli výzkum. A to především v USA. Nicméně nevadí. Svůj prvotní koment jsem zkousl, po přečtení tohoto článku, ale po vývoji diskuse u něj, jsem si nemohl odpustit se zastat těch jiných názorů. A proč? Protože mě unavuje, že jsou skupiny, které dokáží donekonečna těžit na tom, jak jim kdosi v minulosti kdysi ublížil. A zároveň nad jiné se povyšovat tím, že zveličují svou zásluhu, aniž by uvedli jinou. Mimochodem výběr některých věcí je prostě zcestný. Což jsme se už několikrát snažil vysvětlit. V Japonsku bude jen velmi těžko šachový velmistr, když se tam tato hra nehraje etc. Prostě to je naprosto zcestný výklad.
kapitán flotily Johanson
Johanson - čt 7. února 2013 - 07:55
A nejsem to já, kdo je tu rasistou. Protože já nejsme ten kdo vyzdvihuje jednu skupinu nad všechny ostatní. A ano cílem Treku je právě ta náboženská tolerance. Ale to platí v obou směrech. A především to neznamená tvrdit, tihle jsou lepší protože jsou takoví a makoví. A nyní už reaguji především na komentáře. A znovu zopauje, ne nejsem rasista, nejsem ani antisemita a mám pocit, že o téíhle problematice vím možná více, než většina přispěvatelů zde!!! Ale nebudu se koukat na to, jak někdo pod záminkou utlačování své skupiny, začně ji vyzdvihovat nad jiné a ještě mě obviní z rasizmu? Prosím. Nejprve do zrcadla by se ten člověk měl podívat. Velice obdobné argumenty mi něco připomínají: "Jsme nejvyspělejší rasou." "Jen náš genetický původ není zdegenerovaný." ETC.
kapitán flotily Johanson
Johanson - čt 7. února 2013 - 07:58
Protože bylko v článku i zde jen řečeno A ale nebylo řečeno B, například ve zmínce aškenázských židů. Ano mají podle jistých teorií vyšší IQ, nicméně, protože je to skupina, která plodí děti v naprostéí většině pouze ve svém středu je například dokázáno lékařsky, že je u nich mnohem vyšší výskyt genetických chorob, vrozených vad a dalších neduhů. A to prosím říkám jako příklad, ne že bych z nich chtěl dělat méně lidi. Ale nechci z nich dělat také více lidi! Takže napřed než z někoho budeš věřejně dělat Rikere, rasistu, tak zaprvé buď od té lásky napiš mu alespoň jednou, jedinkrát správně jméno! A zadruhé si napřed zjisti co to vůbec je. A nevytahuj demagogické formulace, které slyšíme dnes a denně z bulvárních novin!
kapitán flotily Johanson
Johanson - čt 7. února 2013 - 08:19
A protože čekám, že když jsem napsal i já to A, že si myslím, že vím víc, než většina tady (coiž neberte nikdo urážlivě) připojím jen čistě pro info z čeho tak usuzuji.

Četl jsem korán. Četl jsem Bibli. Četl jsem 6 kapitol Mein Kampf (nezkracované verze) a byly to 4 hodiny ztraceného života nad tímhle škvárem. Četl jsem Kladivo na čarodejnice (ne ten román) a nestačil jsem žasnout nad tím co je člověk schopen vyplodit. Problematikou Holacustu, především během 2sv. války se zabývám více než 10 let. A například jako nejlepší dílo, které se tímhle zabývá považuji dílo (a budeš se divit, paradoxně autora, který je židem nejen původem, ale svým vyznáním) Roberta Jay Liftona, Nacističtí lékaři. A není lepší kniha pro náhled, kde a jak tyhle problémy vznikají a to nejen u lékařů, ale jaké to má dopady na společnost a Kam které činy neviné v počátku vedou! A to je prosím velice stručný výtah, který si myslím ale bohatě postačí.
kapitán flotily Johanson
Johanson - čt 7. února 2013 - 08:32
Oprava: Holocaustu. (To aby mě tu nikdo nelyšoval za překlepy, kterých vím dělám mraky.)
admirál flotily omi
omi - čt 7. února 2013 - 08:32
Vzhledem k tomu, že tato diskuze sklouzla od komentářů k hádce, netoleranci a osobním útokům několika lidí, tak ji ukončuji. Věřím, že čtenáři komentářů si zvládli udělat obrázek sami.
Pokud v rozhovoru chcete pokračovat, prosím vyměňte si kontakty (třeba zveřejněním v profilu) a pokračujte soukromě.
„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG