Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Židovské motivy ve Star Treku

út 5. února 2013      autor: Riker      přečteno: 9492x      komentáře: 42

Rabbi_GershomPři hledání informací o vzniku vulkánského pozdravu LLAP (Live Long and Prosper - žijte dlouho a blaze) jsem narazil na knihu, kterou o Star Treku napsal židovský rabín Y. Gershomo. Nejprve mne to překvapilo. Co má proboha rabín společného se Star Trekem?

Varování: tento článek by neměli číst antisemité a lidé s alergií na ořechy.

Tak předně, vulkánský pozdrav „Žij dlouho a blaze“, kterým se zdraví Trekkies po celém světě, je židovský pozdrav. Rozdíl je jen v tom, že při židovském obřadu kněz ukazuje véčko na obou rukou natažených před sebe. Je to vlastně prstová abeceda – véčko znamená písmeno „shin“ (es), což je první písmeno jména božího (El Shaddai).

Tento pozdrav v 60. letech vymyslel přímo Leonard Nimoy, který hrál Spocka.  Ptáte se, kde Nimoy na takový nápad přišel? Doma v synagoze. Nimoy je židovského původu, jeho rodiče byli židovští imigranti a doma se mluvilo jidiš.

Shin(Vlevo: Takto vypadá židovské požehnání, ze kterého je odvozen pozdrav Trekkies. Vpravo: Véčko rozevřených prstů má značit písmeno Shin)

Tím to ale zdaleka nekončí. Vlastně by se dalo říci, že o Star Treku by se mohlo vyučovat na katedrách Jewish Studies (což je na universitách studijní obor asi jako anglistika či germanistika).

Například málo lidí ví, že židovského původu je i William Shatner, který ztvárnil kapitána Kirka. Nevypadá na to, ale všichni jeho prarodiče byli židovští emigranti, vyrostl v ortodoxní rodině v Kanadě.  A nezapomeňme na Waltera Koeniga (Čechov z TOS), jehož rodiče byli židovští emigranti z Litvy.

A pak je tu Brent Spiner, rovněž židovského původu, který ztvárnil androida Data v ST: Nová generace. Proč má Dat „pozitronický“ mozek? Pozitrony jsou hypotetické částice, které si vymyslel kdysi dávno spisovatel sci-fi Isaac Asimov, další Žid. A jaký je vůbec nejstarší příběh o stvoření umělého člověka? Není to náhodou pražská legenda o rabbi Löwovi a jeho Golemovi? Co bychom si bez Židů a jejich nápadů vůbec počali?

Koncentrace židovských herců (židovských původem, nikoli nutně vírou) v Hollywoodu je vůbec vysoká. Ať už je to Michael Douglas, Woody Allen, Dustin Hoffman, Harrison Ford, David Duchovny, Peter Falk, Paul Newman nebo jiní. Nebo režiséři jako Spielberg, Kubrick nebo bratři (dnes už vlastně bratra a sestra) Wachovští (Matrix). Asi bychom se tomu divit neměli. Přece právě židovští podnikatelé Hollywood před sto lety založili (Fox, Goldwyn a Mayer, bratří Warnerové). Chudáci antisemité prakticky nemohou chodit do kina. Mohou se leda tak dívat z okna.

Židů je na světě asi tolik co Čechů. Představte si, že by všichni ti lidé jmenovaní v tomto článku, byli čeští emigranti. To by bylo panečku něco!

Židé jsou i producenti, kteří na Star Treku pracovali. Herb Sollow, v 60. letech šéf produkce v Desilu Studios, kde seriál vznikal (později studio koupil Paramount), dnes přednáší o židovských vlivech v Hollywoodu. Roddenberry přišel se zajímavým námětem, ale Solow ho vypiloval do vysílatelné podoby. Byl to Herb Sollow, kdo přišel s nápadem začínat každý díl jako flashback - zápisem do kapitánova deníku. Byl to on, kdo přišel s nápadem, že Enterprise by měla být součástí nějaké flotily. To Sollow změnil oproti původnímu konceptu Spockovu barvu z rudé na světlou, zbavil ho ocasu a dal mu do vínku intelektuální převahu. Nebýt Sollowa, možná by Roddenberryho námět skončil v odpadkovém koši. Mimochodem, hned po Star Treku Sollow produkoval seriál Mission Impossible.

Dalším Židem byl Bob Justman, producent původního seriálu i jeho pokračování „Star Trek: Nová generace“. To on Roddenberryho přesvědčil, aby obsadil holohlavého kapitána Picarda. Z nové generace producentů uveďme Ricka Bermana, který převzal otěže Star Treku po zemřelém Roddenberrym. To je ten Berman, který bývá obviňován z neúspěchu poslední série zvané „Enterprise“. 

Live long and prosper

(Leonard Nimoy v roli Vulkánce Spocka zdraví: „Žij dlouho a blaze“)

Vzato kolem a kolem, byl by div, kdyby v seriálu nebyly nějaké ty židovské motivy. Rasa Měňavců, která vládne Dominiu, podle mne odkazuje na konspirační teorie o židovském světovládném spiknutí (Protokoly sionských mudrců). Měňavci bývali pro svou odlišnost pronásledováni jako štvanci (pogromy). Nakonec se rozhodli přestat utíkat. „Když někoho ovládneš, už ti nemůže ublížit,“ vysvětluje Odovi machiavelisticky vrchní velitelka Dominia v druhém dílu DS9 epizody „Hledání“.

A co hrabivá rasa Ferengů? Armin Shimerman (další sekulární Žid) je v roli šarmantního chamtivce Quarka dokonalý. Ferengové jsou pojmenováni podle orientálního výrazu pro Zápaďana/Evropana. Lidé ale často mají spíše dojem, že je to parodie na antisemitské stereotypy o židovských lichvářích. I když producent Ira Steven Behr (další Žid), který psal Pravidla zisku, tento názor odmítá.

A co Star Trek XI (2009)? Spousta fanoušků se zděsila, když ve filmu sledovala zničení planety Vulkán. Proč režisér JJ Abrams zlikvidoval planetu, jejíž duchovní kulturu založenou na logice tolik fanoušků zbožňuje? Můj tip je, že Jeffrey Jákob Abrams (původem Žid) nám na osudu Vulkánců nejspíš chce připomenout, jaké to bylo před 2000 lety, když Romulané… totiž Římané…zbořili jejich Chrám a Židé byli vyhnáni ze Svaté Země.  Nastává vulkánská diaspora.

Nimoye se jednou ptali, jestli judaismus podle něj hraje ve Star Treku nějakou roli: „Odpověď zní rozhodně ano. Vzdělání je židovská hodnota a všichni členové posádky Enterprise mají vysoké vzdělání.“  Židé byli první rasa na Zemi (Sol 3, třída M), která dosáhla 100% mužské gramotnosti, protože každý muž v diaspoře byl povinen znát Tóru. Trekovský důraz na sebezdokonalování a poznání na tuto tradici svým způsobem navazuje.

Analyzovat, proč osobnosti židovského původu (nikoli nutně věřící) hrají v moderní západní kultuře tak klíčovou roli, to by bylo na dlouho. Je tu například Cochran-Harpendingova genetická teorie o vysokém IQ aškenázských Židů (ne, se Zephramem Cochranem to nesouvisí). A není to jen Hollywood. Marx, Freud, Einstein a další. Židé tvoří 20% nositelů Nobelovy ceny a polovinu šachových velmistrů. Židé nám dali počítače (von Neumann), Google (Brin, Page) i Facebook (Zuckerberg). U některých lidí ta intelektuální převaha malého židovského národa vyvolává závist. Uvědomte si ale, co všechno bychom bez nich neměli.

Zeptá-li se vás někdo, co dobrého pro nás kdy Židé udělali, stačí odpovědět stručně: Star Trek.

Reference

 • Adelle M.Banks. Leonard Nimoy describes his Jewish roots (HuffingtonPost, 2011)
 • Rabbi Yonassan Gershom. The Jewish Origin of the Vulcan Salute (odkaz, 2004)
 • Beam me up, Moses: William Shatner album tells Exodus story in spoken word, song (jwwekly.com, duben 2008)
 • Q&A with Leonard Nimoy (JewishJournal.com, 2006)
 • JJ Abrams talks about Star Trek, being Jewish and interfaith marriage (JewishJournal.com, 2009)
 • Voyage from Star Trek to Lampeter (BBC News, 2.10.2007)
 • Jew or not jew - stránky provozují Židé a informují, kdo ze známých osobností je či není židovského původu

Na webu Trekkies.cz je všehovšudy jen hrstka článků, kde se zmiňuje židovský původ Nimoye, Shatnera či Spinera:

Ostatní

 • TrekJews.com
 • Jewish themes in Star Trek (Web židovského rabína Yonassan Gershomo o Star Treku. V roce 2009 vydal o židovských motivech ve Star Treku dokonce knihu – „Jewish Themes in Star Trek: Where No Rabbi Has Gone Before“.)
 • Lisa Marks. Why it's still great to be Jewish in Hollywood (Guardian, 24. prosinec 2008)
 • G. Cochran, J. Hardy, H. Harpending. "Natural History of Ashkenazi Intelligence", Journal of Biosocial Science 38 (5), pp. 659–693 (PDF, 2006)
 • Star Trek’s Ex Chief Movie Praise (BBC, 2.6.2006) (Rozhovor se Solowem) 

PS: Ne, Gene Roddenbery nebyl. Opravdu.

Zdroj: http://pinenet.com/~rooster/treklink.html
bez hodnosti Riker
autor: Riker
vydáno: út 5. února 2013
přečteno: 9492x
komentáře: 42
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Odkazy na hry z přednášky „Jak si trekkies hrají“  -  čt 10. prosince 2020
Záznam přednášek z Trekkenu online [VIDEO]  -  čt 3. prosince 2020
Kdo, co, kdy a kde ve Star Treku [VIDEO]  -  st 30. září 2020
SERIÁL: Kompletní časová osa ST událostí! (1. část)  -  út 6. listopadu 2018
Star Trek se dočká nového animovaného seriálu  -  pá 26. října 2018
StarTrekKnihy.cz – Nový informační portál zdaleka nejen o knihách  -  čt 30. srpna 2018
Šťastné a startrekové!  -  pá 22. prosince 2017
15 nejmocnějších protivníků ve Star Treku  -  čt 2. listopadu 2017
Star Trek v komentářích: Nechte zaznít svůj názor  -  út 17. října 2017
Star Trek: Discovery a další skvosty v knihovně CZ Kontinua  -  so 23. září 2017
Smuteční oznámení  -  so 19. srpna 2017
Star Max: Pravda, 1. část  -  po 17. července 2017
Star Max: Z principu  -  st 10. května 2017
Star Max: Klony útočí  -  po 20. února 2017
Elektrokolo ve startrekovém střihu  -  čt 9. února 2017

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG