Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Minirecenze románů podle Původní série

po 14. října 2013      autor: Eodeon      přečteno: 4686x      komentáře: 9

Vložit nový komentář

admirál flotily omi
omi - po 14. října 2013 - 15:19
Díky za minirecenze, Problémové mysli vypadají zajímavě, možná se do nich časem taky začtu.
„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 14. října 2013 - 16:00
omi: Problémové mysli v každém případě doporučuji. Je jedna z těch knih, u kterých jsem si jistý, že zaujme i fanoušky, co TOSku vůbec nemusí. Není to vůbec nadsázka, když píšu, že je to nejlepší ST román, jaký znám, tedy i ve srovnání s tituly jako Imzadi nebo Odkud přicházejí stíny. Ale roli v tom možná hraje i to, že namísto velkých epických spektáklů dávám přednost skromným malým příběhům, které jsou epické spíše svou duchaplností.

Dostal jsem se ke knize proto, že fanfilmaři z Phase II jednu dobu zcela vážně uvažovali o jejím zfilmování v rámci svého seriálu. Dave Galanter se s nimi totiž dobře zná, spolupracovali spolu na epizodě Enemy: Starfleet podle jeho scénáře a jeho zážitky z natáčení se na románu podepsaly. Čtenář nejenže má pocit, jako kdyby autor důvěrně znal prostředí lodi i její posádku, ale vyskytují se zde i epizodní postavy z Phase II a významnou úlohu - podobně jako v seriálu - má i DeSalle. Nešlo si pod ním nepředstavovat tvář Rona Boyda z P2. Ale jelikož o projektu zfilmování knihy už dlouhou dobu nepadlo slovo a Phase II má rozpracovanou řadu jiných projektů jako Bread and Savagery nebo Holies thing, jsem si celkem jistý, že z toho sešlo.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
komodor William Kirk
William Kirk - út 15. října 2013 - 20:45
Výborný článek. Ani jednu z uvedených knih jsem nečetl – a dodávám ZATÍM. Nejvíce mě zaujaly knihy Jeff Mariotte: The Folded World, Tony Daniel: Devil’s Bargain a Creg Cox: The Weight of Worlds. U The Weight of Worlds mě těší, že je kvalitní i obsahově, nejen tou i pro mě nádhernou obálkou. Prima tip na Vánoce.

Pro mě zatím nejlepší knihou z prostředí TOS, kterou jsem četl, byla „The Fearful Summons“ (v němčině Der Coup der Promethaner), která se odehrává po filmu Neobjevená země. Autorem je spoluscénárista šestky, Denny Martin Flynn. I zde mě nejprve oslovila špičková obálka. No, mohl to být nádherný sedmý film…

Jinak mohu doporučit Shatnerovy startrekové knihy, především pak Spectre, která mě naprosto pohltila a užil jsem ji jak čtenou, tak jako audioknihu.
"Slow but sure, that´s the story of my life." - William Shatner
admirál flotily omi
omi - út 15. října 2013 - 21:21
William Kirk: Je vidět, že jsi Billův fanoušek, Spectre jsem doslova protrpěl. Nicméně nutno dodat, že jsem tenkrát začínal se ST knížkami v originále.
„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
komandér Sillmaril
Sillmaril - st 16. října 2013 - 11:26
Skvělý článek, díky, pár věcí si určitě přečtu. Možná trošku OT, ale neměl by někdo nějaký dobrý tip na knihy víc zaměřené na Bajorany? Mám pro ně slabost :-) Četla jsem Warchild od E. Friesner a trilogii Terok Nor.
admirál flotily omi
omi - st 16. října 2013 - 12:10
Sillmaril: Možná Unity [link] i když mě se zrovna moc nelíbila. Nicméně asi by to chtělo předem přečíst aspoň něco z DS9 Relaunch, aby ses orientovala, tam je navíc o Bajoranech taky psáno dost. I když Terok Nor je v tomhle ohledu prostě zdaleka nejlepší.
„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
komodor William Kirk
William Kirk - čt 17. října 2013 - 16:24
Omi: Jj, jsem :-) Ale tahle se mi vážně líbila :-) Já jsem si zase protrpěl The Starship Trap, ta mi vůbec nesedla...
"Slow but sure, that´s the story of my life." - William Shatner
kontraadmirál Tar-ara_Istandil
Tar-ara_Istandil - čt 17. října 2013 - 19:25
Skvělý článek, pěkně napsané :). Ani jednu knihu jsem nečetla, ale mít víc času, tenhle článek by mě na ně i nalákal :).

Jen k trilogii Terok Nor, z hlediska faktů ST mi to přijde bohužel dosti slabé. Z hlediska příběhu se mi hodně líbila první kniha, další dvě byly hrozně rozkouskované, přestože taky měly nějaké silné momenty. Ale ta fakta...
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - čt 17. října 2013 - 21:52
Tar-ara Istandil: Jak to přesně myslíš "slabé z hlediska faktů"? Už dlouho mám v úmyslu si ty knihy koupit. Už proto, že DS9 byl po dlouhou dobu mým nejoblíbenějším Star Trekem, než převážila TOS (ale ono zas DS9 převáží zpět, jakmile si seriál zopakuji). A proto mě zajímá každý názor.

Se Sillmaril sdílím slabost pro Bajorany a jejich kulturu, ale bojím se, že v téhle oblasti načteno nemám a sám bych směřoval takový dotaz na omiho. Z jiného soudku bych doporučil videohru The Fallen, ve které je toho o Bajoranech a jejich společnosti a historii kupodivu hodně. Možná to proto bude podobné i v případě knih Millenium, které s hrou souvisejí, ale nevím, jak přesně, nečetl jsem a nemohu soudit.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG