Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Vědecká metoda (Scientific Method)

čt 24. října 2013      autor: Fanda      přečteno: 3397x      komentáře: 6

Vložit nový komentář

viceadmirál Sokar
Sokar - čt 24. října 2013 - 09:22
Díky za moc pěknou recenzi. Epizodu mám také rád a osobně v ní i nějaké to poselství, nebo minimálně morální dilema vidím. Konkrétně při odhalení Srivanů, kdy jejich vůdkyně vysvětluje Janeway co tam dělají (lékařský výzkum) a že je ochotná se o výsledky podělit, pokud je Janeway nechá výzkum dokončit (přičemž dopředu přiznává cenu, pár členů posádky by ještě pravděpodobně nepřežilo. Janeway odmítá, a nepřímo tak uplatňuje luxus morálky a potřeby menšiny nad potřeby většiny (výzkum by pomohl tisícům, možná milionům v budoucnu nemocných).

Dá se pochopit, že odmítá kupecké počty kdžy jde o její posádku, na druhou stranu se snaží vyvolat dojem, že odmítá z morálních důvodů. Porovnejme tuto epizodu s dílem Nothing human, kde ta samá Janeway využije služeb podobně pracujícího lékaře (hologram Cardassiana, který pro své znalosti zabíjel a mučil jiné) aby zachránil B´Elannu - a kapitánka na tom trvá proti B´Elannině přání. Té se to zdá nemorální, stejně jako Janewayové o rok dřív chování Srivanů.

Inu jak by mohl říci Garak, morálka (jako pravda) je představa založená na potřebě...
Don't try to be a great man, just be a man. And let history make its own judgments.
admirál Fanda
Fanda - čt 24. října 2013 - 09:31
Sokare, díky. Přesně tohle článku chybělo.:-) Ve snaze najít nějakou zajímavost jsem přehlédl něco, co bije přímo do očí a to jsem si ten rozhovor s vůdkyní Srivanů včera pouštěl asi 5x.:-)

Zde ještě pár zajímavostí, které jsem do článku nedal, protože jsem si nebyl úplně jistý: Sedmá se nám ukáže už ve třetím různém kostýmu, v díle zazní, že Voyager má 257 kajut (místností?), rasa Srivani už se nikdy nikde neobjeví, zavražděná členka posádky byla podle dřívějších materiálů Sekce 31 infiltrována na loď macquistů jako špion.:-)
Pokud jsme ve vesmíru sami, je to strašné mrhání místem.
praporčík Korax
Korax - čt 24. října 2013 - 11:39
Pěkný článek, pěkná epizoda :) A ty zajímavosti jsem neznal, dobré :)
praporčík Kapitán Jonathan Archer
Kapitán Jonathan Archer - čt 24. října 2013 - 17:00
Tato epizoda nepatří k mým nejoblíbenějším, ale ani k neoblíbeným. V hodnocení bych jí dal 8,5 z 10. V tomto článku jsem se alespoň dozvěděl zajímavosti o epizodě. Nejlepší díl (dvoudíl) Voyageru je Rok pekla - na ten nic nemá :-)
kadet Telemachus Rhade
Telemachus Rhade - pá 25. října 2013 - 09:56
Vidím to podobně jako Jon. Žadná hitparáda, ale poctivé to je - 4/5.
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - so 26. října 2013 - 18:02
Také mám tenhle díl ráda a dokonce chápu i Kátinu potřebu neobětovat třetinu posádky pro dobro mimozemšťanů. Navíc kapitán je tam sympaticky akční :). Ale spíš mi vždycky vrtalo hlavou, jestli by loď zvládla ty dvě neutronové hvězdy. Myslím, že ta scéna byla hodně přehnaná i na SF. Pokud už bych tomu měla věřit, čekala bych strukturální poškození, nějakou tu příjemnou dekompresi a víc mrtvých. Ne jenom červený poplach a zpoceného praporčíka :). Prostě tohle mě na Voyageru mírně štvalo, že se to prostě neblížilo "více skutečnosti."
Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG