Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Vědecká metoda (Scientific Method)

čt 24. října 2013      autor: Fanda      přečteno: 3419x      délka: 4 min      komentáře: 6

Vědecká metodaPatřím mezi lidi, kteří si libují v horrorech a v příbězích nahánějících strach a hrůzu. Pravdou samozřejmě je, že co děsí jednoho, jiného může rozesmát. Z epizody Vědecká metoda mě ale vždycky příjemně mrazí v zádech, proto ji řadím mezi své oblíbené. To nutně ale nemusí znamenat, že na vás má tato epizoda stejný vliv.

Vědecká metoda je celkem 487. vysílanou epizodou ze světa Star Treku a 74. epizodou Voyageru. Režie se ujal ostřílený startrekový režisér David Livingston, který režíroval celkem 62 dílů (!) ze seriálů TNG, DS9, VOY a ENT. Podle tohoto režiséra byla dokonce pojmenována jedna hvězdná loď – USS Livingston. Přínos D. Livingstona pro Star Trek a jeho celoživotní dílo vůbec by vydalo na samostatný článek, třeba na něj někdy vyjde čas.

Děj (obsahuje spoilery)

Rentgen líbáníVoyager se dostane do blízkosti binárního pulsaru, který hodlá posádka zkoumat. Mezitím se dále rozvíjí vztah mezi Tomem Parisem a B'Elannou Torresovou. Několik členů posádky začne pociťovat různě závažné zdravotní komplikace, které nemají jasnou příčinu. Ve chvíli, kdy je B'Elanna s Doktorem na stopě možnému řešení, postihne B'Elannu záchvat a Doktora se snaží někdo odstranit. Naštěstí se mu podaří uniknout do simulátoru a kontaktovat Sedmou. S její pomocí odhalí nezvané hosty na palubě Voyageru.

Voyager je napaden vědeckým týmem rasy zvané Srivani. Tato rasa využívá posunu fázové variace, čímž jsou v běžné realitě nezachytitelní standardními senzory. Lékařský výzkum, který vede tým Srivani, je značně destruktivní a ohrožuje životy osob na lodi. Ve chvíli, kdy přijde o život jedna členka posádky, přistoupí kapitán Janewayová k radikálnímu řešení – navede Voyager do středu binárního pulsaru. Při průletu se pokusí cizí plavidla odpoutat a my vidíme, že minimálně jedno je zničeno. Voyager nakonec průlet zvládne a podaří se mu uniknout z gravitační pasti binárního pulsaru. Během průletu dojde dle Sedmé k prasklinám na palubách 4, 7, 8 a 12…

Oblíbený citát (hláška)

„I don't believe it, we're alive.“
„Já tomu nevěřím. Přežili jsme to!“
Harry Kim poté, co Voyager úspěšně proletěl skrz binární pulsar

Zajímavosti

PZH v punčocháčíchRobertu Picardovi (PZH – Doktor) se tento díl vryl hluboko do paměti a v několika případech jej zmínil při interview. Byla to epizoda, ve které si jako součást kostýmu vyzkoušel punčocháče, což v něm zanechalo nezapomenutelné vzpomínky. Obzvláště pozitivně prý na jeho kostým při natáčení reagovala Jeri Ryan (Sedmá), která si pochvalovala, že konečně nosí punčocháče i někdo jiný a během jednoho natáčení měla Roberta pětkrát štípnout do zadku.

Toto je poslední díl, ve kterém má kapitán Janewayová dlouhé vlasy a nosí je do drdolu. Od dalšího dílu (dvojdíl Rok pekla – mimochodem, jeden z nejlepších dvojdílů VOY) už má vlasy s kratším střihem a volně rozpuštěné. Osobně hodnotím kratší účes jako slušivější.

Díl Vědecká metoda nezískal nijak zvlášť dobrá hodnocení a rozhodně ho nikdo nezmiňuje jako zásadní epizodu. Star Trek Monthly hodnotil 4 z 5, Cinefantastique dal 2,5 z 5, neautorizovaná kniha Delta Quadrant hodnotí 5 z 10. Na portále kontinuum.cz je však hodnoceno 10 z 10 (celkem 20 hlasů, včetně toho mého).

Myšlenka

Pokud měla tato epizoda nést nějaké hluboké poselství, pak mně zůstalo ukryto. Snad jen, že ve chvíli, kdy kapitán Janewayová už neměla jiného východiska, předvedla útočníkům, že pokud je zahnaná do kouta, neváhá použít radikální řešení. Viz citát: „Sorry, these lab rats are fighting back.“ („Promiňte, ale tyto pokusné krysy jsou rvavé.“ – doslovný překlad v české verzi.)

Ať už chtěli tvůrci tímto dílem sdělit nějakou myšlenku nebo nikoliv, já si jeho sledování vždycky užiji, protože, jak už jsem psal na začátku, epizoda na mě působí příjemně děsivým dojmem, a to se mi na ní líbí. Asi mám slabost pro díly, ve kterých Sedmá zachraňuje celou posádku (viz retro Ráj), možná jen preferuji díly, kde má Sedmá hlavní roli (viz Sexidoly ve Star Treku), anebo možná jenom nedokážu ocenit epizody nesoucí nějaká zásadní poselství a upřednostňuji ty, kde se hodně střílí nebo někomu ubližuje :-)


Seriál: Star Trek: Voyager

Série: 4

Díl: 7

Datum prvního vysílání: 29. 10. 1997

Zajímavost: Všimli jste si, kolikrát jsem použil v různých částech textu číslic 4 a 7?

Zdroj: kontinuum.cz, memory-alpha.org
admirál Fanda
autor: Fanda
vydáno: čt 24. října 2013
přečteno: 3419x
komentáře: 6
Facebook Twitter Google+

Související články:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Konec budoucnosti (Future's End)  -  čt 27. února 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Ochránce (Caretaker)  -  čt 16. ledna 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Retro: Vyslanec (Emissary)  -  čt 4. ledna 2018
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
Retro: Kolektivní vyjednávání  -  čt 27. října 2016
Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Retro: Místo přidělení: Země (Assignment: Earth)  -  čt 25. února 2016
Retro: Geneze (Genesis)  -  čt 4. února 2016
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe  -  čt 8. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG