Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Star Trek a náboženství

út 14. ledna 2014      autor: Riker      přečteno: 2400x      komentáře: 57

Vložit nový komentář

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - út 14. ledna 2014 - 10:23
Jen pár malých, ale zcela vážně míněných otázek: Četl vůbec autor "článku" texty, na které odkazuje, jak zmíněnou studii, tak rozhovor s Roddenberrym v časopisu The Humanist? Nemá autor pocit, že přednáška, která by shrnula poznatky z těchto textů, by účastníky conu spíše přivedla k zamyšlení, než nějaké zpívánky a otčenáše v klingonštině? A že spíše přednáška by opravňovala hovořit o nadhledu, zatímco startreková mše svědčí spíš o nedostatku odstupu, nehledě na nedostatek soudnosti? Skutečně organizátoři věří, že Roddenberry by si přál být uctíván jako bůh a chtěl by, aby se k němu fanoušci modlili, i kdyby nevážně? A vzpomíná si někdo, jak velice pokleslo mínění veřejnosti o fanoušcích Star Wars, když se vyskytli pomatenci, kteří odtud odvodili vlastní náboženství? Nemáte pocit, že už tak je pověst Trekkies bídná, že je třeba ještě přilévat do ohně? Jen se ptám.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kadet lagga_VortaVor
lagga_VortaVor - út 14. ledna 2014 - 12:02
Milý Eodeone, přečti si prosím anotaci na ten pořad a přestaň nám kazit entuziasmus, opravdu, snažně moc tě prosím. Pak bych tě chtěla ještě na kolenou poprosit, vyčisti si pusu od tezí jako je "bídná pověst Trekkies". Uvědomuješ si, že svojí nesoudností můžeš urazit spoustu jiných lidí, kteří tento web čtou? Pak bych ti ještě chtěla připomenout, že nejen my, ale ani ty do hlavy Roddenberyho nevidíš a operuješ jen na základě svých domněnek.

A nebo jinak, přijeď na PragoFFest a teprve POTOM si dovol soudit. Jsi stále srdečně zván. :)
"What you think about and thank about, you bring about."
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - út 14. ledna 2014 - 12:25
lagga: Pokud ten "entuziasmus" dává vzniknout tak nešťastným nápadům, bylo by možná lepší ho mírnit trochou kritiky. Je mi jasné, že byste nejraději slyšeli jen samé pochlebování, však i v novinkách lákajících fanoušky na con nešetříte velmi nepatřičnou samochválou, ale možná byste udělali lépe, kdyby jste se nepovažovali za dokonalé, vyslechli si občas kritiku a nechali si poradit, namísto té věčné názorové cenzury. Já to ve zlém nemyslím. To je snad zjevné vzhledem k tomu, že vždy reaguji ve vší slušnosti, vždy neosobně a tentokrát dokonce jen formou otázek, aniž bych cokoliv komukoliv podsouval. Své obavy o jeho kvalitu jsem vyjádřil už předtím, než program vznikl. Když si ho teď pročítám, vidím, že mé obavy se potvrdily. Vlastně je to ještě daleko horší, než jsem čekal. Pokud za tak mizerný a odbytý program chtějí organizátoři od návštěvníků ještě zaplatit, pak by v sobě měli mít alespoň dost slušnosti na to, aby si pochlechli všechny názory. I ty kritické. To není ani o vás, kdo to organizujete, takže uražená ega stranou, ani o nás, kdo máme vyšší nároky na kvalitu. To je o všech fanoušcích bez výjimky. Biti jsou na tom nakonec právě oni. A proto by veřejná diskuze o kvalitách a nekvalitách programu měla být připuštěna. Ale klidně si ty komentáře zase uzavřete. Nic jiného se nedá čekat.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kadet lagga_VortaVor
lagga_VortaVor - út 14. ledna 2014 - 12:42
Eodeone, očividně máš nějaký zlý pocit. Neurážej všechny hodné přednášející, kteří ten program spoluvytváří !!! Já budu posádku bránit vždycky. Pokud chceš si svoji frustraci vyříkat, tak můj kontakt je laggaVV@gmail.com, kde ti ráda předám svůj skype.
"What you think about and thank about, you bring about."
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - út 14. ledna 2014 - 12:59
lagga: Jak jsem už při několika příležitostech napsal, nic osobního v tom z mé strany není. Sama si můžeš všimnout, že jsem svou kritiku nikdy nesměřoval adresně proti nikomu konkrétnímu. Rád bych jezdil na cony, ale tu cestu, ten čas a ty peníze bych nerad vynaložil tehdy, pokud se mi nelíbí program. To je snad pochopitelné. A proto je snad i pochopitelná i snaha šířit vlastní představu o tom, jak by takový skutečně kvalitní, skutečně přínosný a zajímavý program mohl vypadat. Uvažuji, že tyto své představy jednou sepíšu a podělím se i pozitivní cestou. Ale naivně se domnívám, že do té doby může i kritika, když je konstruktivní, pomoci ke zlepšení situace. To by si jí ovšem musela být druhá strana schopná v první řadě připustit. BTW prosím netvrď, že někoho urážím, jestliže nic ani náznakově urážlivého nepíšu. Píšu, že program není dobrý? Tím snad někoho urážím, nebo hovořím jen o vlastním názoru? Píšu, že trekkies mají špatnou reputaci. Tím snad říkám, že veřejné mínění sdílím, nebo podporuji? A mnoho zdejších uživatelů, které proti této ohavné urážce domněle bráníš, by ti dosvědčilo, že se s negativním postojem veřejnosti vůči fandomu setkalo a není to žádný mýtus. To je snad urážlivé, mít pověst trekkies na srdci? Prosím, soustřeď se na to, co v mých slovech skutečně stojí a nepromítej si do nich žádné horečnaté spekulace.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kadet lagga_VortaVor
lagga_VortaVor - út 14. ledna 2014 - 13:05
víš co, tady spamujeme diskuzní prostor, napiš mi na mejl, pošlu ti svůj skype ....dokud sem nemocná, tak mám čas

tvoje komentáře nepovažujeme za konstruktivní, všechno co si nám vytkl, neděláme, naopak co si navrhl, v programu najdeš ....někde je chyba v komunikaci, navzájem si nerozumíme .....zveřejni svůj mejl nebo napiš na ten můj !!

trekkies nemají špatnou reputaci a tím, že ty to jako fanoušek star treku tvrdíš, stigmatizuješ ostatní účastníky diskuze, takže je jasné, že je budu bránit ...mnoho? to je zase jen tvoje domněnka, do hlav nám nevidíš
"What you think about and thank about, you bring about."
admirál flotily omi
omi - út 14. ledna 2014 - 13:12
Mizerný a odbytý program, za který chtějí organizátoři zaplatit. Inu tomu říkám opravdu krásná konstruktivní kritika. Jednak opět odsuzuješ program podle anotací, byť jsi sám na málokterých akcích byl osobně. Za druhé asi ani netušíš, jak je Pragoffest vlastně organizován, což mě u tebe celkem dost překvapuje. Za třetí soudíš ostatní podle sebe a svých nadřazených nároků na kvalitu, uražená ega stranou. Sám mluvíš za fanoušky, i když mezi ně vlastně ani nechodíš. Stalo se v poslední době něco, že jsi ve vyjadřovaní a názorech, snad ještě více než dříve, tak extrémně štvavý?

Na jednu stranu je cenzura, že se ve ST neobjevilo více queer a genderových témat, na stranu druhou je program zaměřený na náboženskou notu rouhání a je proto zavrženíhodné. Mám opravdu pocit, že mi tady nějak úplně uniká tvůj vnitřní motiv. Tohle je strašně zvláštní kontradikce.

Mimochodem Gene se nepovažoval ani tolik za Boha, jako spíše za proroka. Alespoň, co si pamatuji ze zmínek z Trek Nation. I když, možná se mýlím. Nicméně před jeho smrtí americké cony náboženská setkání více než připomínaly. Fanouškovství bylo k náboženskému fanatismu přirovnáváno co pamatuji, tak proč je to právě teď a právě pro tebe najednou takový problém?
„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - út 14. ledna 2014 - 13:15
lagga: Spamujeme, pravda, ale jak jsem psal, tohle považuji za téma pro veřejnou diskuzi, místo, kde může přispět každý. Nemám rád, když se takové věci řeší někde potají v soukromí, tím spíš, když se týkají všech fanoušků. Pokud tě napadá nějaké fórum, kde naše téma nebude napřekážku, tak mě i ostatní, koho to zajímá, odkaž tam.

Tato tvoje reakce už se začíná silně podobat propagandě. Nejprve samochvála o "hodných" organizátorech kombinovaná se snahou vylíčit mě jako nějakou zlovolnou obludu, teď dokonce vzletné bonmoty o skvostném programu. Když jste si tedy mou kritiku vzali k srdci, proč to na programu není nikde znát? A zdejším uživatelům vůbec nepotřebuji do hlavy vidět. Stačí číst, co píší. A mnozí zde několikrát v komentářích pod různými články psali, že kvůli své oblibě Star Treku byli svým okolím napadáni. Nechápu, co získáváš tím, že to neustále popíráš.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - út 14. ledna 2014 - 13:28
omi: Pokud anotace neodpovídají programu, také to není v pořádku. Nesoudím přeci ostatní podle sebe. Jsem si jistý, že mnohým ten program vyhovovat bude. Ale zase na druhou stranu věřím, že mnohým to nestačí. Kdybych dostal příležitost, rád bych vysvětlil do nejmenších podrobností, proč si dovoluji označit program za mizerný. Ale nedostanu, tak nezbývá, než se vyjádřit takto v krátkosti. V případě startrekové mše jsem se vyjádřil hodně obsáhle a přeci jsi například ty vůbec nepochopil, v čem vidím problém. Program zaměřený na vztah náboženství a Star Treku je sám o sobě v nejlepším pořádku, pokud bude mít odbornou úroveň a pokud bude realizován uctivě (to samozřejmě nedovedu předpovědět). Ale na travestii parodující náboženskou ceremonii nic uctivého nevidím, ba naopak. Mluvil jsem o znevážení, nikoliv o rouhání. To je hrubá dezinterpretace mých slov. Nevím proč, ale i ty se má slova snažíš vést do extrémů. Ale tak to přeci nebylo ani myšleno, ani psáno. Chybí mi na tomto portále i negativní reakce. Nepovažuji za šťastné, že ve většině komentářích si autoři jen lichotní navzájem, a když už přeci někdo napíše něco negativního, ostatního ho "ubijí květinami". Ten krásný, milý a šťastný fandom přeci nemůže existovat tím, že každého, kdo má jiný názor, vyštípeme. Naopak, měli bychom umět snést i kritiku, i když třeba krutou. A toto skutečně je kritika, ne urážení. Jak říkám, nemám rád cenzuru a čím víc vidím, že je na tomto portálu kritická reakce umlčována (a tím zdaleka nemíním sebe), tím spíš mám silný pocit, že si tu zaslouží zaznít. Snad to jen ten vnitří motiv, který tě zajímal? Myslím, že čtenáři portálu si zaslouží nemalou příležitost dát najevo i své negativní názory, ne pouze chválu. A pokud se to ostatní naučí přijímat, určitě to bude pro dobro věci. IDIC, rozmanitost názorů nás obohacuje ;)
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kadet lagga_VortaVor
lagga_VortaVor - út 14. ledna 2014 - 13:35
prosím, ještě jednou tě prosím, přečti si anotaci mše pořádně, najdeš tam vážně vedenou diskuzi

prosím, ještě jednou tě prosím, zorganizuj něco sám nebo přijeď se přesvědčit

tvoje póza "dobře vám radím, kritizuju vás s láskou, a vy jste ti hloupí, že to neumíte přijmout" je k ničemu, když se nebavíš konstruktivně a nikde si nebyl

nic nepopírám, prosím tě, aby sis dával pozor, co píšeš - dáváš dohromady jablka a hřebíky
"What you think about and thank about, you bring about."
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - út 14. ledna 2014 - 13:42
laggy: Na cony skutečně nejezdím, ale byl jsem na nespočtu daleko větších akcí a festivalů a vím, co obnáší jejich organizace, protože jsem se na ní sám podílel. Tvoje póza "mlč, protože jsi v životě nic nedokázal, zatímco my jsme nedotknutelné", zase neslouží ke cti tobě/vám (podle toho, za koho zrovna mluvíš) a ta by se naopak dala velmi snadno vyložit jako pokus urážet mě. Na ty cony nejezdím právě proto, že nemají úroveň, jakou bych si představoval. Jinak věř, že bych přijel. Za současných okolností mi účast nemá, co nového dát. To je můj problém s drtivou většinou programových bodů, nepřinášejí nic nového. Lépe ti to ve stručnosti podat nedovedu.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
admirál flotily omi
omi - út 14. ledna 2014 - 13:57
Vyjadřovat se obsáhle bohužel neznamená vyjadřovat se srozumitelně. Travesti, ani klingonské otčenáše jsem v programu nějak nenašel, ale asi záleží na výkladu. Je samozřejmě v pořádku, že ty sis to vyložil po svém, ale pak si nestěžuj na dezinterpretaci jiných. No dál mi přijde zbytečné program a téma rozvádět, protože jak jsem říkal, obsažnost rozhodně neznamená srozumitelnost. V některých případech spíš naopak.

Opravdu si myslíš, že těmihle vyhrocenými slušnými krutě kritickými komentáři zvýšíš kvalitu ať už připraveného programu, nebo tohohle portálu?

Co se týče uzavření komentářů u předchozího článku, které sem tedy vůbec nepatří, ale očividně to bereš jako osobní křivdu, tak k tomu došlo, protože sis z komentářů začal dělat osobní blog a tím pádem trochu přestaly sloužit svému účelu. To že máš potřebu psát velmi velmi obsáhlé komentáře je samozřejmě v pořádku, ale pokud jimi ony komentáře totálně zaspamuješ, a tím ostatním ubíráš chuť se k něčemu vyjádřit, pak už to v pořádku moc není. I když ti tu chybí kritické komentáře, nemusíš je všechny vyprodukovat sám.
„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
admirál flotily Iconer
Iconer - út 14. ledna 2014 - 14:13
Já chválím organizátory a organizátorky ST linie, za spoustu práce, kterou pro nás dělají. A myslím, že se jim to velmi daří. Minule probíhal "Soud s J.J. Abramsem". Podle názvu jsem nevěděl, co od toho čekat. Odhadoval jsem, že z toho vznikne flame na živo. Ale po osobní návštěvě jsem z toho měl radost, jak vtipně a s nadhledem bylo téma podáno. Těším se proto i na tuto "mši". Nevěřím, že bude fanoušky nabádat k bezduchému uctívání, ale naopak k zamyšlení.

Eodeon: Neberu ti tvůj názor, ale všiml jsem si tvé údajně "konstruktivní kritiky". Podle mého názoru kritizuješ spíše nekonstruktivně. Za konstruktivní kritiku bych považoval, kdybys poradil, co udělali organizátoři špatně a jak přesně a co jmenovitě mají udělat jinak, a jak, abys byl spokojen. A to nejlépe po osobním shlédnutí přednášky/přednášek, protože z anotace toho příliš nevyčteš. Zatím mi přijde, že si jen domýšlíš, co všechno by se ti nemuselo líbit, i když to z anotace nevyplývá. Ideálně přijď na nějaký příští con, udělej vlastní přednášku, předveď nám, jak může vypadat přednáška na té odborné úrovni, kterou očekáváš.
„Co po nás zůstane není tak důležité jako to, jak jsme žili.“ (Jean-Luc Picard)
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - út 14. ledna 2014 - 14:23
omi: V té chvíli jsem nevycházel z anotace, ale z Rikerova předchozího článku, který program popisoval. To není žádný výklad. Tam se doslova píše o otčenáši v klingonštině, spirituálu atd. A ano, opravdu jsem si naivně myslel, že když organizátoři uvidí, že ne všichni jsou spokojení, budou se snažit víc a budou se snažit na festival nalákat i náročnější diváky a žádné skupiny při tom nevyloučit ani neurážet. Jestli myslíš, že to ode mě bylo hloupé, uznávám, že máš nejspíš pravdu.

Uzavření komentářů jako osobní křivdu neberu. Jako admin portálu máš plné právo to udělat a lagga jako autorka článku měla plné právo o to požádat a nikomu z vást to neupírám. Jen mě trochu zklamalo, že jste se k tomu uchýlili, protože skutečně nemám pocit, že bych řekl něco až tak strašlivého, že si to vynutilo až tak extrémní opatření. A myslím, že to také dobře ilustruje, jak moc si organizátoři neváží zájemců o cony, když jim jejich názor nestojí ani za zamyšlení. Ono je nakonec jedno, jestli se ozvu já, nebo někdo jiný, protože to nakonec vždycky dopadne stejně.

Napovídal jsem toho až dost, to je pravda. Trvalo mi to, ale už jsem pochopil, že to nikam nevede. Příště si řeknu své a nenechám se zavléct do diskuze, pokud to pomůže. Jen raději znovu opakuji, že jsem to nemínil jako osobní útok proti někomu, ale jen jako věcnou kritiku.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kadet Radka
Radka - út 14. ledna 2014 - 14:28
Eodeone, mám na Tebe prosbu. Zcela bez ironie či nadsázky. Prosím napiš vlastní krátký článek na téma, proč je program PragoFFestu odfláknutý a špatný a odpuzuje Tě od návštěvy tohoto conu. Diskusi poté povedeme pod ním a já se do ní moc ráda zapojím argumenty, které se mi rojí v hlavě. Poslední dva články byly napsány, abychom získali feedback od co nejvíce trekkies ve smyslu - čeho se na programu mše obávají, na co se naopak těší a tak dále. A to zejména vzhledem k tomu, že jsme se dotkli citlivého tématu. Bohužel obě dvě diskuse (a tato téměř 100%) se zvrhly v diskusi s jediným fanouškem. Píšeme si Eodeon = všechno špatně. Stojíme ale opravdu i o reakce dalších trekkies. Takže ještě jednou prosím, prestaň to tu spamovat a otevřeme nové forum pod novým článkem, ať to dává smysl. Děkuji předem.
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - út 14. ledna 2014 - 14:30
Radka: Máš pravdu. Pochopil jsem, že vám nepomáhám, ale naopak. Takže se omlouvám, pokud se někoho dotklo, co jsem psal. Už nadobro mlčím.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kadet lagga_VortaVor
lagga_VortaVor - út 14. ledna 2014 - 14:35
Radko, to je dost dobrý nápad. Děkuju.

jinak pro Eodeona jsem tu znovu vyhledala lahůdku, která mu snad nastíní, o co nám jde: [link]
"What you think about and thank about, you bring about."
viceadmirál Sokar
Sokar - út 14. ledna 2014 - 17:32
Pokud si je někdo svou vírou (ať už v cokoli) jistý, nemyslím, že by ho trocha případné nadsázky nebo humoru a zamyšlení měla urazit. A pokud o ní pochybuje i tak, další pohled mu nemá co zpochybnit.

Je to jako s diskuzemi tady pod články v poslední době. Pokud někdo běhá v kolečku netolerance a je si vnitřně jistý, že v něm potřebuje běžet - protože před sebou vidí cílovou pásku s nápisem "konstruktivní kritika" - nemusí se bát, že by lidé mimo kolečko ho zastavili. Zpomalit nebo vystoupit může jen sám.

Proto věřím (hle slova Ateisty :), že ST mše může přinést zamyšlení, pobavení i povznesení těm, co o něj stojí. A ti co nestojí, ať stojí opodál. Nevěřím že by kdokoli z (B)orgů někoho do něčeho nutil.
Don't try to be a great man, just be a man. And let history make its own judgments.
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - út 14. ledna 2014 - 19:58
O nucení čehokoli, případně do čehokoli zde určitě nemůže být řeč, o tom žádná. Osobně se mi program moc líbí (věnováno především pak jeho autorům :)) a moc rád bych byl přítomen na pokud možno co nejvíce přednášek a vůbec všeho co tam bude. Tak mi to snad i dopadne, nebo aspoň to málo z toho, co bych fakt chtěl vidět a být u toho. Btw, ta mše je právě jedna z toho.. ;)
" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
podporučík czspockcz
czspockcz - út 14. ledna 2014 - 22:28
No, připadá mi, že Eodeon vyhrocuje situaci moc brzy. Avšak by se mělo dohlížet na to, aby se to nezvrhlo z "ST náboženství" na ST náboženství. Jak zde Eodeon uváděl, že tu někdo měl kvůli ST problém s jinnými lidmi, tak jsem to byl já, kdo toto téma založil ve článku Cestovatelky.
Tím tedy vím, jak reagují ,,netrekkies" na to, že pořádáme cony a utrácíme tisíce za modely lodí, repliky atd...
No a co potom řeknou, když tu zavedeme náboženství?
Tím odradíme od ST lidi, kteří nejsou trekkies, ale jen ho sledují (znám takové lidi, a vím jak by reagovali).
Televize Prima Star treku v Čr v posledním roce zvedla popularitu alespoň o 30%!!! Tak jejich takové nevědomé úsilí nekažme!!!
Přísloví: ,,Všeho s mírou".

PS: Nemohu zcela přesně tvrdit, co by řekl samotný Gene Roddenberry. Ale jistě to, co každý spisovatel a autor čehokoli chce. A to je: Úspěch, popularita toho, co publikuje a fanoušky (v tomto případě Trekkies). FANOUŠKY ne VĚŘÍCÍ.

Dodatek: Pokud toto zůstane pouze v legraci, bude to neškodné.
admirál Fanda
Fanda - st 15. ledna 2014 - 10:42
czspockcz: Nemůžu mluvit za organizátory, ale ať se propadnu do kvadrantu Delta, jestli má někdo v úmyslu zavádět nějaké nové náboženství. Pevně jsem doufal, že se mi podaří do této nešťastné diskuze nepřispět, ale trochu mě vyděsil právě ten Tvůj příspěvek. Takhle to dopadá, že kdy se dělá z komára velbloud. Řeší se tu naprostá hovadina.
Pokud jsme ve vesmíru sami, je to strašné mrhání místem.
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - st 15. ledna 2014 - 13:39
Eodeone: Jestli máš někdy v plánu jet na nějaký con v ČR, dej mi vědět. Pokud mi ouřadové prodlouží průkaz ZTP-P pro zdravotně postižené, mám nárok na slevu na nejrůznější akce. O FF a PGF to platí také. Tam by byla, tuším padesátiprocentní sleva na vstupném pro oba po dobu společné účasti. Mohl bys ušetřit a zároveň bys dostal možnost udělat si názor. Tohle myslím vážně. Pokud se kdy časově shodneme na conu, kde budu mít možnost slevy na vstupu, můžem se domluvit, potkat se u registrace, zaplatit si svoji půlku a pak obcházet ty části programu, které nás zajímají. Bohužel o letoším Pragoffestu to neplatí. Ouřadům vše dlouho trvá a do konce ledna mou žádost vyřídit nestihnou. Strašná škoda, protože bys mohl přijet a pobýt mezi fany.
Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
viceadmirál Shane
Shane - st 15. ledna 2014 - 15:20
Tady to zase jede koukám :).

Ok, přidám též svůj názor. Přiznám se, že když jsem četla i ST mši, zhrozila jsem se, co organizátoři požívali při vymýšlení programu a dost jsem se bála, že je to špatný nápad, který se přímo příčí Star Treku. Ovšem po chvíli přemýšlení jsem došla k názoru, že orgové sledují právě opačný cíl a jsou vlastně neuvěřitelně odvážní, že se do tohoto tématu pustili. Přiznávám, že já mám k náboženství velmi vyhraněný a negativní postoj a pokud bych tuto problematiku chtěla probírat, zvolila bych jiný vzorec. Tento totiž na první pohled může působit vážně a tím spoustu lidí odradit, případně vystrašit. Chci vzkázat orgům, že mají můj obdiv, že měli odvahu šlápnout do takovéhoto tématu a zároveň věřím, že výsledek bude výborný. Zvládli totiž soud s Abramsem a to byla taky ožehavá lahůdka. Zřejmě se nám tu rodí specialisté na rozporuplná témata.

To ovšem nic nemění na tom, že opět absolutně nechápu výhrady Eodeona k celému programu na PGF. A opravdu si myslím, že bychom si měli konečně sednout a pořádně promluvit, protože prostě nevěřím, že máme tak odlišný náhled na stejné věci. Podle mne se jen neuvěřitelně nešťastným způsobem nechápeme.
For one human being to love another, that is perhaps the most difficult of all our tasks...
kapitán Allarin Ilriela
Allarin Ilriela - st 15. ledna 2014 - 18:24
Ta já taky řeknu svůj názor: Jak tak zkoumám všechno okolo sebe, tak jsem přišla na tuhle myšlenku: Ateismus je nelogický.
Věda bez náboženství je paralyzovaná a náboženství bez vědy je slepé. (Albert Einstein)
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - st 15. ledna 2014 - 20:58
Ale, o tom bych si tedy moc rád něco poslechl, pokud mohu poprosit :) Já naopak celkem dlouho nosím v hlavě tu větu Spocka z Into Darkness, kde říkal že "nic jako je zázrak neexistuje", což sem si sám pro sebe převedl na úvahu, že nic jako je víra v něco, co se nedá dokázat a prokázat zkrátka nemůže být logické.. XD Teda, upřímně neim zda je to trefný, ale já s tím teď tak nějak žiju.. O:)
" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
podporučík czspockcz
czspockcz - st 15. ledna 2014 - 21:23
No. Nemůže to platit vždy. Např.: Je snad nelogické se domnívat že vesmír vznikl velkým třeskem, i když to spojuje dohromady relativitu a quantovou mechaniku a nejde to dokázat?
PS: Quantovou mechanikou není myšlen odpalovač quantových torpéd. :-D
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - st 15. ledna 2014 - 22:30
No, měl bych tu ještě jedno naprosto luxusní Spockovo tvrzení, konkrétně to které trefně odpovídá na otázku, zda něco je či není možné a tudíž by se to o5 asi dalo převést na nejrůznější diskutabilní témata a tak vůbec.. ;)

"Ano kapitáne, možné je to stejně jako cokoli, co neodporuje přírodním zákonům, bez ohledu na to, jakou má takový jev statistickou prvděpodobnost."

Nemůžu si pomoc, ale tohle je prostě tvrzení nad jakékoli ostatní.. XD
" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
komandér Rihi
Rihi - čt 16. ledna 2014 - 14:08
Eodeon: Nemůžu a především ani nechci Ti brát Tvůj názor na věc, ale dovol jednu faktickou poznámku. Základním příkladem, který jsme v rámci tématu hodnocení žáků na škole dělali, je konkrétní případ konstruktivní kritiky. Není správně říkat žákovi "nekresli perem", protože to mu nic nedá, správná konstruktivní kritika by měla znít "kresli tužkou, budeš moci vygumovat a opravit nepřesnosti".

czspockcz: Myslím, že (B)orgové opravdu nechtějí zavádět něco ve smyslu náboženství Star Treku. Zavádíš to do zbytečného extrému.

Allarin Ilriela: Můžeš to prosím rozvést? V čem je ateismus nelogický, případně proč je víra logická?
Život je snazší, pokud bojuješ, abys žil.
kapitán Allarin Ilriela
Allarin Ilriela - čt 16. ledna 2014 - 17:39
Rihi: Zkusím to. Tak předně mi ateismus přijde hrozně přízemní. Můžete pak uvažovat jen to, co je hmotné a co můžete vzít do ruky. Jenže takhle vám spousta věcí zůstane navždy záhadou, nad kterou budete chvíli komat a snažit se najít nějaké ateistické vysvětlení a nakonec ji označíte za nevyřešitelnou. Zatímco pokud použijete symbiózu vědy a víry, je najednou skoro všechno celkem jasné. Spousta lidí si myslí, že věda a víra se vylučují, ale to vůbec není pravda. I v dnešní době se dějí věci, které sebemodernější ateistická věda prostě nedokáže vysvětlit. Například vysvětlit nějak úplně přirozeně vznik Turínského plátna. Nebo tzv. eucharistické zázraky, kdy se hostie při mši zničehonic proměnila v maso nebo z ní kapala krev. Možná si řeknete, že to mohl zfalšovat kněz. Jenže ouha! Jednak církev je velmi skeptická a takové události se dlouho a pečlivě zkoumají, aby bylo jisté, že nejde o podvod a aby se vyloučila jakákoli možnost, že úkaz vznikl přirozenou cestou. A za druhé,vědecké a lékařské týmy zkoumající tyto případy se vždy shodly na tom, že krev má skupinu AB, která je velmi vzácná. A našlo by se toho ještě víc. Pokud pužijete vědu s vírou, je vysvětlení celkem jednoduché, ale pokud jste ateista, tak můžete tak leda přiznat porážku.

Doufám, že se vás nedotknu, ale některé snahy ateistů dokázat, že víra je neopodstatněná, mi připadají naprosto zoufalé a ubohé. Narazila jsem například na knihu, jejíž autorka se snažila dokázat to, že andělé neexistují, tím, že by s takovými křídly nedokázali vzlétnout! Tato dáma asi zapomněla na to, že pokud chce někomu oponovat, měla by se napřed seznámit s jeho názorem. To očividně neudělala. Základní informace o andělech je totiž údaj, že jsou to duchové. To,že se zobrazují s křídly, je čistě symbol toho,že se umějí rychle pohybovat z místa na místo. Nikdo si nemyslí, že by se vznášeli někde nad krajinou.

Asi víte, že obvykle je z možných vysvětlení pravdivé to nejjednodušší. Mimochodem, existenci Boha dokázal ve své Metafyzice už Aristoteles. A to nebyl žádný "fanatický" křest'an, ale pohanský filozof. Zajímavé, ne?
Věda bez náboženství je paralyzovaná a náboženství bez vědy je slepé. (Albert Einstein)
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - čt 16. ledna 2014 - 18:25
Hmmm, to je mi názor do pranice. Tedy, né že bych se s ním tak úplně stotožňoval (nad tímhle vším sem si již dávno hlavu lámal a vždy jsem se dobral nějakému opodstatnění, které ale nemělo s nadpřirozenem nic společného), ale nic proti tomu. Líbí se mi že tady kolegyně (pokud mohu takhle.. ?) v tom má pořádek a ví přesně co říká a proč to říká. A především to všechno dává i celkem smysl...

Tak či onak, já již nějakej čas ateista jsem a nevěřím že by se to v budoucnu mělo nějak změnit. Vůči víře jako takové mám tu a tam nějaké výhrady, ale jinak sem tolerantní a ať si pro mě za mě každej věří v co chce a jak chce, jen když mi to nebude nutit. Já osobně svůj ateistickej a spíše věcnej (hmotnej) pohled na věc (ta či ona problematika) taky nikomu nenutím a když se mě někdo zeptá, řeknu mu jak to vidím :)
" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kapitán Allarin Ilriela
Allarin Ilriela - čt 16. ledna 2014 - 20:33
Jakkob Killer: Líbí se mi že tady kolegyně (pokud mohu takhle.. ?) v tom má pořádek a ví přesně co říká a proč to říká. A především to všechno dává i celkem smysl... Děkuji:) pane kolego:)
Věda bez náboženství je paralyzovaná a náboženství bez vědy je slepé. (Albert Einstein)
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - čt 16. ledna 2014 - 21:05
Já děkuji za objasnění a obhájení tvého tvrzení, tedy to že "Ateismus je nelogický", moc rád sem si to přečetl a popřemýšlel nad tím.. :)
" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kadet lagga_VortaVor
lagga_VortaVor - pá 17. ledna 2014 - 13:49
Allarin: Zajímavé, že já mám také svůj osobní mix vědy a přesvědčení. (Ale řada církví mi osobně prostě nesedí, protože na člověka dost tlačí. Být skeptickým materialistou mi neprospělo.) Tak si nepřijdu ani jako věřící, ani jako ateista.

IMHO líbí se mi teze jednoho řečníka z TEDu, pastora Ricka Warrena, že obdivuje ateisty, že mají tu odvahu věřit jen sami v sebe ...myslím že nad tím spousta lidí takhle neuvažuje
"What you think about and thank about, you bring about."
nadporučík Captain_P
Captain_P - pá 17. ledna 2014 - 14:50
No, nedá mi to, abych se k tématu nevyjádřil. Dalo by se říct, že jsem věřící a občas zajdu do kostela (3x-4x do roka), nicméně beru tyto s odstupem a nadhledem, protože to nejhorší, co může být, je fanatismus a bigotnost. Já bych zrovna za důkaz, že nás něco přesahuje, nepovažoval Turínské plátno ani krvácející hostie (na to nějak nevěřím), ale samotný Vesmír. Doporučuji přečíst si něco o antropickém principu, anebo supersymetrii. Anebo nějakou z knih Michia Kaku, můžu doporučit Paralelní světy. Tam je vše, zejména v posledních kapitolách, pěkně popsáno.Mimoto si myslím, že člověk má prostě potřebu v něco věřit. Lidem se nelíbí křesťanství, fajn, takže si najdou jiné alternativní náboženství, anebo se prostě zaměří na nějakou ezoteriku, věštce, duchy, anděly, dobro, vesmírnou sílu, Svatého Picarda :-) apod. Vidím to všude kolem sebe. I ten Roddenberry si nakonec pro sebe nějakou tu církev našel…Ještě bych se chtěl vyjádřit k chystané mši. Nevidím v tom vůbec žádný problém ani pokus o znevažování náboženství, a když jsem četl anotaci, tak jsem si řekl, že by to mohlo být zajímavé a i docela zábava, ovšem jako vždy záleží na hranici vkusu a provedení. Organizátorům držím palce, byl to dobrý a zajímavý nápad. Sám bych to rád viděl, nicméně to asi nevyjde. Tak snad bude nějaká videodokumentace na Youtube…
The sky calls to us. If we do not destroy ourselves, we will one day venture to the stars. C.E.Sagan
admirál flotily omi
omi - pá 17. ledna 2014 - 14:57
Neměli bychom zapomínat, že termíny „věřící“, „agnostik“, nebo „ateista“, stejně jako „fanoušek“, nebo „fanatik“ a další jsou pouze škatulky, do kterých není nutné se na 100 % vměstnat.
„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
nadporučík Captain_P
Captain_P - pá 17. ledna 2014 - 16:42
omi: hezky řečeno.
The sky calls to us. If we do not destroy ourselves, we will one day venture to the stars. C.E.Sagan
komandér Rihi
Rihi - pá 17. ledna 2014 - 20:16
Allarin Ilriela: Děkuji. Ač nesouhlasím úplně se vším, oceňuji jasný, srozumitelný a logický způsob podání. Na něco mám trochu jiný náhled (ano, jsem ateista), ale to samo o sobě neznamená, že jeden nebo druhý názor je bez výjimky správný. Jen nahodím k zamyšlení: ani věda neuvažuje jen to, co je hmotné. Energii bychom asi za hmotnou nepovažovali. Samozřejmě, spousta věcí pro nás je záhadou, ale to neznamená, že bude stejně záhadná i pro další generace. Tak jako kdysi naši dávní předkové věřili, že blesky a hromy na ně sesílá Zeus, tak my dnes nedokážeme vysvětlit duchy, záhadné úkazy a třeba Turínské plátno. Dnes víme, že blesk je elektrostatický výboj o určitých fyzikálních veličinách provázený charakteristickým zvukovým efektem rázové vlny. Možná za rok, za sto let nebo i za tisíc let vysvětlíme i dnešní zázraky. A nemusí jít ani o falzum.

Teď z hlavy nevím procentuální zastoupení krevních skupin systému AB0 ani u nás (myslím, že nejčastější je A), natož v jiném regionu, ale co si tak matně pamatuju ze školy, tak je to různé. I když je pravda, že AB byla asi všude nejvzácnější. Na druhou stranu - i kdyby AB mělo 1 % lidí na Zemi, pořád je to nějakých 70 000 000 lidí.

No a k té knize - máš pravdu, autorka nevzala v úvahu symboliku a byla tím pádem úplně mimo. Nelze všechno brát doslova. Aristotelovu Metafyziku jsem nečetla, takže k tomu se neumím vyjádřit.
Život je snazší, pokud bojuješ, abys žil.
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - pá 17. ledna 2014 - 20:27
Něco ve smyslu toho prvního odstavce jsem tu chtěl taky zmínit, ale nakonec jsem to nechal, a vidím že jsem udělal dobře, protože bych to tak hezky asi nepodal ;) Každopádně je to velice logický způsob - to co dnes neumíme vysvětlit hned neznamená, že to lidstvo nebude umět vysvětlit ani za 10, 100 či 1000 let... Já osobně si myslím že dříve nebo později se na všechny nejasnosti odpověď najde. A zda půjde o čistě materialistické či spirituální vysvětlení je momentálně ve hvězdách.. :)
" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kapitán Allarin Ilriela
Allarin Ilriela - pá 17. ledna 2014 - 20:33
U toho Turínského plátna už existuje vědecké vysvětlení, které naprosto potvrzuje víru. Všechny výzkumy ukázaly, že nemohlo vzniknout lidskou rukou. Podle analýzy ten obraz prý musel vzniknout silným energetickým zábleskem (čili při návratu duše do těla při zmrtvýchvstání). Někde jsem četla, že se to někdo snažil napodobit, a částečně se mu to i podařilo. Dá se to taky považovat za důkaz proti tvrzení, že je plátno dílo středověkého falzifikátora, protože když se ten proces nepodařilo napodobit dnešním vědcům s moderním vybavením, tím méně nějakému středověkému padělateli.
Věda bez náboženství je paralyzovaná a náboženství bez vědy je slepé. (Albert Einstein)
admirál flotily omi
omi - pá 17. ledna 2014 - 22:11
Zatracení mimozemšťani! Takhle ty jejich pokusy dopadaj… :)
„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - so 18. ledna 2014 - 17:07
Allarin: Já myslela, že tou nelogičností ateismu myslíš, že vždy je důležité v něco věřit. Klidně i ve věci, které různá náboženství popírají. Protože být všichni stejní, byla by na světě nuda. Věci, o nichž píšeš, jsou zajímavé, ale pro mě jenom to.

Nedávno jsem narazila na tzv. "Čihošťský zázrak," což byla událost stará šedesát let, která se údajně stala (vis wiki). Můj otec byl v tom kostele pokřtěn a mluvil o tom nedávno, když jsem mu vybírala dárek k narozkám. Chtěl knihu o hlavním protagonistovi, který tehdy kvůli tomu zemřel. S informační hodnotou knihy byl spokojen, a i když neví, co si myslet, nějak moc neřeší, že byl na místě možného zázraku. Spíš nadává na dobu, která přišla potom. Rodiče věřící nejsou, byť křtění ano. O Bohu u nás nikdy nepadlo slovo a spíš se to točilo směrem poznávání stylem pokus, omyl.

Na wiki píšou, že AB skupinu má 5-7% lidí. To mě zaujalo, jinak v tom nevidím nic zvláštního. Jen to, že mít tuhle skupinu, něco si přivydělám a taky asi nebudu chtít mít bouračku.
Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
kapitán Allarin Ilriela
Allarin Ilriela - so 18. ledna 2014 - 19:27
Jakkob Killer: Rádo se stalo:)

Captain_P: Že důkaz, že nás něco přesahuje je samotný Vesmír? Ano, souhlasím, ale mám dojem, že si to málokdo uvědomuje. A souhlasím i s tím, že každý člověk má potřebu v něco věřit. Někdo má náboženství, někdo "jen" nějakou filozofii a někdo se spokojí s nějakým slavným fotbalistou:)

Rihi: To s tou energií mě přivádí k hypotéze, která možná zní šíleně, ale posud'te to sami: Myslím si,že duch je vlastně energetická bytost, protože hmotný není ale něco ho tvořit musí. Takže s vyspělejší technologií bychom možná byli schopni zachytit přítomnost anděla nebo jakéhokoli ducha.

omi: Ale no tak...

Jana: O Čihošti jsem slyšela, ale tam není tolik prostoru prohypotézy a vědecký výzkum, taže mám raději třeba Lurdy. Tam se pořád něco děje.
Věda bez náboženství je paralyzovaná a náboženství bez vědy je slepé. (Albert Einstein)
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - so 18. ledna 2014 - 21:43
Allarin: Já spíš myslím, že vzhledem k tomu, že se to údajně stalo nějak v roce 49, tedy po válce, lidé jistý zázrak potřebovali. Je fakt, že moc zkoumat se to nedá. Pro mě je zajímavější, že v Číhošti je technicky střed republiky a startují odtamtud různé ty atmosférické pokusy mladých dobyvatelů hranic vesmíru.

Duchy je nutné polapit, nahňahňat do bedýnky, připojit na to různé komponěnty, našroubovat to na warp jádro a překročit práh -:))).
Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
kapitán Allarin Ilriela
Allarin Ilriela - ne 19. ledna 2014 - 12:51
Jana: No jo, jenže jak polapit ducha, který není nijak omezený naším trojrozměrným prostorem a může se odkudkoli kamkoli prostě teleportovat? Toho nějaká bedýnka vůbec nezajímá.
Věda bez náboženství je paralyzovaná a náboženství bez vědy je slepé. (Albert Einstein)
kapitán Allarin Ilriela
Allarin Ilriela - ne 19. ledna 2014 - 19:46
Jana: Ještě k té Číhošti: Ano, myslím si, že lidé opravdu nějaký zázrak v té době potřebovali. Myslím si, že Bůh dělá zázraky když vidí,že to lidé potřebují, že potřebují vidět, že nejsou sami.

Trochu mi to připomíná scénu z DS9 Obět' andělů, když Sisko přemlouvá Proroky, aby zasáhli, s tím, že Bajor, on sám a všichni potřebují zázrak.
Věda bez náboženství je paralyzovaná a náboženství bez vědy je slepé. (Albert Einstein)
komandér Rihi
Rihi - ne 19. ledna 2014 - 21:29
Allarin Ilriela: nemohl by silný energetický výboj vzniknout i jinak, než jen návratem duše do těla při zmrtvýchvstání? Duch klidně může být energetická bytost. Nebo bytost z paralelního vesmíru. Nevíme, na jakých úrovních je schopno existovat jakési "vědomí". A možná to nevíme jenom proto, že právě máme nedokonalé přístroje.

Ad zázraky: proč se vždycky dějí zázraky? Proč prostě bůh nepřijde a neřekne "Ahoj, lidi, zítra bude líp." A nebo ještě jinak - proč vůbec dopustí utrpení?
Život je snazší, pokud bojuješ, abys žil.
kapitán Allarin Ilriela
Allarin Ilriela - po 20. ledna 2014 - 10:54
Ajaj, tuhle otázku jsem taky mohla čekat. Proč prostě nepřijde? Já si myslím, že proto, že bychom to pak už měli příliš jednoduché. Všechno nám vlastně zařídil docela pohodlně, chce za to jenom to, abychom věřili.

Proč dopustí utrpení? Vám se to možná těžko chápe, ale proto, že svět je narušený a pokažený a tohle je jeden z prostředků očišt´ování. A taky se pozemskými strastmi zkracují ty věčné v očistci, které jsou daleko horší.

Hm. Paralelní vesmír. Jiná dimenze. To je přibližná možnost, jak si představovat umístění nebe a pekla pro takové koumáky jako jsem já. Jistěže že jakýkoli duch je pravděpodobně energetická bytost. Jinou logickou možnost zatím nemáme.
Věda bez náboženství je paralyzovaná a náboženství bez vědy je slepé. (Albert Einstein)
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - po 20. ledna 2014 - 17:10
Já trochu odbočím, ale ty otázky mi nahrály. Totiž kolegyně z práce, která se zabývá esoterikou a věří ve všelijaké věci, ve které já ne, by se ráda stala breathariánkou. To jsou takoví ti, co nejedí, moc nepijou, skoro nespí, žijí z energií a cítí se údajně úžasně. No... já - masožravec - s tím nesouhlasit :), já raději hřešit a úžasně se cítit taky.. Ale... když vyprávěla o přednášce jistého jejich guru o tom, jak úžasný přínos pro lidstvo tenhle přístup k životu má, někdo tam položil otázku "proč, když lidé mají schopnost nejíst a dokážou žít normálně, na světě tolik lidi zemře hlady?" Guru nějakou odpověď měl, kolegyně mi to také vysvětlovala, ale já neslyším a jdu se raději nadlábnout, protože na hafo věcí člověk v životě odpověď nedostane a není dobré myslet si, že přijde odpověď na věci, které si protiřečí. To je i důvod, proč jsem ateista. Protože mi dělá problém spoléhat na pomoc odněkud, když pro mě logičtější je snažit se se, i přes nějaké to utrpení si to tady odžít co nejlépe. Mám-li v něco věřit, pak v to, že když se budu chovat dobře i k lidem, které bych nejraději umlátila kamenem, vyhnou se mi průsery, bude mě hřát dobrý pocit (u mně asi kořeněný kilem ironie) a přenesu se - snad teda - i přes lidi, kteří mi tvrdí, jak žiju strašně špatně.
Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
admirál flotily omi
omi - po 20. ledna 2014 - 18:35
No když už se tu o tom bavíme, přihodil bych do pléna jednu svojí oblíbenou scénu z Johanky z Arku [link]
„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
komandér Rihi
Rihi - po 20. ledna 2014 - 20:16
Co je špatného na tom to mít jednoduché? Je život málo složitý sám o sobě? Dobře, beru - budeme trpět tady a o to míň v očistci (proč vůbec trpět, třeba v očistci, je věc druhá). Ale proč se teda někteří mají jak prasata v žitě a někdo umírá hlady, jak tady vzpomněla Jana? Proč nemají všichni stejné výchozí podmínky, aby se mohli rozhodnout svobodně, jakou cestou se vydají?

Není trochu alibistické stvořit lidi, a pak od nich dát ruce pryč, když nevěří? Rodiče, pokud to jsou dobří rodiče, mají o své dítě zájem a mají ho rádi, i když to dítě třeba ne a vyvádí různé vylomeniny. Vynadají mu, nebo mu dají pohlavek, to jistě, ale nikdy nic fatálního. Ne jako, a teď to řeknu vulgárně, vyvražďovačka světa při potopě. Když nad tím tak přemýšlím - bůh mi připomíná Q. :-) Ale to prosím neber jako urážku Tvé víry, jen jako zamyšlení nad věcmi, které mi prostě z bible nejsou jasné a nesedí mi k představě laskavé všemocné bytosti.

omi: Dobrá scéna!
Život je snazší, pokud bojuješ, abys žil.
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - út 21. ledna 2014 - 08:08
Scéna s mečem patří celkově k jedné z nej scén ve filmu vůbec, už jen kvůli tomu, jak parádně ukazuje x a y verzí k něčemu, o čem si člověk myslí, že má jen to jedno vysvětlení, v rámci našeho tématu vysvětlení spojeno s nadpřirozenem. Je ale pravda že k některým tématům se ty alternativní verze už domýšlejí hůře.. ;)
" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
admirál flotily omi
omi - út 21. ledna 2014 - 09:30
Inu a co třeba tohle řešení? [link] Možností je vážně nekonečně mnoho a my svým omezeným vnímáním reality se můžeme jen donekonečna dohadovat, které z nich chceme věřit více.
„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
kapitán Allarin Ilriela
Allarin Ilriela - út 21. ledna 2014 - 17:15
Jana: Já s tebou skoro ve všem souhlasím. Já taky masožravec a až dopíšu tenhle příspěvek a prolezu portál, ta se taky jdu nadlábnout. A co se týká posledních tří řádků, ted' ses chytla:DDD Máš půlku křest'anského přístupu ke zbytku světa:DDDD

Rihi: Právěže nic. Takhle pro mě všechno má svůj smysl v řádu světa. Přijde mi to lepší, než se půlku života plácat za přeludy a nadělat přitom spoustu průšvihů, které už nepůjdou napravit.

To, že všichni nemají stejné podmínky, se u nás vykládá jako jeden z důsledků dědičného hříchu. Proto na světě není spravedlnost.

Kdo říká, že nás stvořil a pak dal ruce pryč? Pořád mu na nás záleží a pořád se nějak projevuje, jenom je třeba se umět dívat. Jo, a poslední, mě tedy spíš připadá, že Q si hraje na Boha.
Věda bez náboženství je paralyzovaná a náboženství bez vědy je slepé. (Albert Einstein)
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - út 21. ledna 2014 - 18:11
Allarin: Nojo, jde to brát z obou stran a bude to přijatelné... Sakryš :). Připomíná mi to jednu povídku, kterou jsem četla hrozně dávno. Byla v podstatě o jakémsi místě, kde dva zástupci proti sobě stojících stran hlídali bránu, poklad, něco... nevím. Hlídali to tisíce let, bavili se spolu, jedli spolu, možná spolu i spali, kdo ví, ale nikdy se nedostali k tomu, že by jeden z nich měl navrch. Nějaké chvilky sem tam nahrály jednomu, či druhému, ale nakonec se to zase vrátilo do bodu, kdy ti dva seděli na jakýchsi schodech, čučeli do dálky (šerá, tmavá, větrná krajina) a byli rádi, že můžou tohle místo strážit, aby v jejich světech, zemích... byl klid.

Mimochodem jsem se dnes od zmiňované kolegyně z práce dozvěděla, že tím, že jsem se narodila císařským řezem a ne klasickou cestou, jsem přišla o jedno z éterických těl (nevím, kolik jich mám mít) a tím pádem jsem navždy poznamenaná. Myslím, že v tom se nepletla -:))).
Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - út 21. ledna 2014 - 18:16
Allarin: Jojo, na dědičný hřích bych - poté, co jsem četla kroniku části rodiny - i věřila. Všechno se to už stalo a stane se to znovu. A u nás jsou to průsery obřích rozměrů zasahující čtyři generace (a to počítám jen ty žijící). Ale s náboženstvím to nespojujeme a já dokonce myslím, že se to za mého života vyhladí a další nové generace budou v pohodě. Pracuje se na tom.
Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
kapitán Allarin Ilriela
Allarin Ilriela - út 21. ledna 2014 - 19:30
Jana: Tak to hodně štěstí:)
Věda bez náboženství je paralyzovaná a náboženství bez vědy je slepé. (Albert Einstein)
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - čt 23. ledna 2014 - 18:53
Allarin: Díky.
Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG