Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Star Trek a náboženství

út 14. ledna 2014      autor: Riker      přečteno: 2399x      délka: 2 min      komentáře: 57

Star Trek byl vždy něco víc než jen kovbojka ve vesmíru (jak byl původně plánován). Odolal zubu času právě díky tomu, že se odvážně pouštěl do filosofických témat, kam se dosud nikdo nevydal. Na tuto tradici chceme navázat. První startreková mše v ČR, kterou připravujeme na PragoFFest 2014, by vás tedy měla nejen pobavit a rozesmát, ale i přivést k zamyšlení.

K inscenaci „startrekové mše“ nás inspirovala epizoda Futuramy, která byla oceněna cenou Nebula (Where No Fan Has Gone Before). Její autor David A. Goodman samozřejmě nechtěl nějak znevažovat Star Trek. Je jeho zapáleným fanouškem, vždyť napsal knihu o historii prvních 150 let Spojené federace planet a byl konzultantem Star Trek: Enterprise.

Goodmana mohly inspirovat vědecké studie jako „Star Trek Fandom as a Religious Fenomenon“ (Michael Jindra, Sociology of Religion, 1994, 55:1). Možná namítnete, že Roddenberry by proti spojování Star Treku s náboženstvím protestoval. Byl přece ateista a tradiční náboženství ostrými slovy odmítal (citát).

Jenže na druhou stranu, rok před začátkem natáčení Nové generace vstoupil k „sekulárním humanistům“ (The Humanist 1991). Ti v Boha sice nevěří, ale mají vlastní kněze, mše i křty. Roddenberry se vžil do role jakéhosi Proroka blížícího se Ráje. Zakazoval ve scénáři TNG jakékoli sváry mezi posádkou Enterprise, protože ve 24. století se z lidí prý už stanou učinění andělé (Sheldon Teitelbaum, LA Times 1991).

humanista Roddenberry Sekulární humanisté se snaží ukázat, že nepotřebujete věřit v nadpřirozeno, abyste byl dobrým člověkem (Humanistický manifest 1933). Ve Star Treku dostává křesťanská etika a dávná mytologie moderní nátěr stravitelný i pro ateistu kosmického věku. Star Trek odsuzuje mamon stejně jako Ježíš (Snáze projde velbloud…). Star Trek vyzdvihuje sebeovládání a sebeobětování (Spock). Mýtům o Armageddonu (Třetí světová válka) či Ráji (Spojená federace planet) je vdechnut nový život, protože dostaly moderní hi-tech nátěr. Není divu, že někteří kněží přímo používají Star Trek při svých kázáních. Stačí si vygooglit slovní spojení „Star Trek Sermon“.

Ano, v programu nebude chybět humor a nadsázka. Naším terčem jsou však lidské slabůstky. Nikoli zesměšňování nějakého náboženství. S nadhledem chceme podnítit k zamyšlení nad tím, z jakých kořenů filosofie Star Treku vůbec vzešla.

Vaši (B)orgové


Autoři programu jsou multikulturní tým zahrnující ateisty i křesťany a vyznavače jiných vyznání.

Program Star Trek linie na PragoFFestu 2014 naleznete zde.

bez hodnosti Riker
autor: Riker
vydáno: út 14. ledna 2014
přečteno: 2399x
komentáře: 57
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Odkazy na hry z přednášky „Jak si trekkies hrají“  -  čt 10. prosince 2020
Záznam přednášek z Trekkenu online [VIDEO]  -  čt 3. prosince 2020
Kdo, co, kdy a kde ve Star Treku [VIDEO]  -  st 30. září 2020
SERIÁL: Kompletní časová osa ST událostí! (1. část)  -  út 6. listopadu 2018
Star Trek se dočká nového animovaného seriálu  -  pá 26. října 2018
StarTrekKnihy.cz – Nový informační portál zdaleka nejen o knihách  -  čt 30. srpna 2018
Šťastné a startrekové!  -  pá 22. prosince 2017
15 nejmocnějších protivníků ve Star Treku  -  čt 2. listopadu 2017
Star Trek v komentářích: Nechte zaznít svůj názor  -  út 17. října 2017
Star Trek: Discovery a další skvosty v knihovně CZ Kontinua  -  so 23. září 2017
Smuteční oznámení  -  so 19. srpna 2017
Star Max: Pravda, 1. část  -  po 17. července 2017
Star Max: Z principu  -  st 10. května 2017
Star Max: Klony útočí  -  po 20. února 2017
Elektrokolo ve startrekovém střihu  -  čt 9. února 2017

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG