Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Osobní deník – Star Trek – Úhel pohledu

ne 19. ledna 2014      autor: Sokar      přečteno: 4636x      komentáře: 8

Vložit nový komentář

komandér cestovatelka
cestovatelka - ne 19. ledna 2014 - 09:13
no článek mi místy pobavil, ale ve své podstatě má (máš) pravdu :).
Co po nás zůstane není tak důležité jako to jak jsme žili. (kapitán Picard)
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - ne 19. ledna 2014 - 10:54
Zamyšlení hodné zamyšlení, o to nic, ale dvojka se dá vyložit i jinak a trojka je sporná. Že máme lidské kapitány ve filmech/seriálech neznamená, že se to s mimozemšťany nedá dohnat ve fanfiction. ST je svět, který se furt tvoří, byť zrovna žádný nový seriál nevzniká.

U té dvojky to určitě může vypadat jako kontakt vyspělejších ras s těmi vyspělými méně, ale která z těch "kolonií" se nedočkala pomoci, když o ni požádala? Jasně, někdy se k nešťastníkům doletělo pozdě, ale snaha byla :). Navíc věřím, že kdyby civilizace s warpem nechtěla do žádného spolku vstoupit, tak to neudělá. Ale která by to odmítla? A na druhou stranu, vždyť se dá i vystoupit, ne? Indiáni na Zemi takovou možnost neměli - že by jako dostali půdu zpět a dobyvatelé by bez keců odtáhli -:))). Myslím, že vnucování členství se smlouvou v ruce charakterizuje situaci na Zemi v minulosti, ne možnou Federaci. Že jde o vojenskou organizaci a vesmírem létají lodě ozbrojené, mi vrásky nedělá. To je jenom můj pohled. Co člověk, to názor, asi tak.
Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
kadet Radka
Radka - ne 19. ledna 2014 - 12:32
Tak to zírám, jaké to čertíky z krabice jsem vypustila :-D. Máš Sokare samozřejmě pravdu, především v tom, že se to nečte lehce - člověk má ty svoje růžové brýle na Star Treku rád a nerad se jich vzdává. Mnohých věcí z toho už jsem si taky všimla a nejspíš jen pro svou pohodlnost jsem je zase zašlapala zpátky do nevědomí... Už přednášky Tar-ary o etice a hrdinech ve Star Treku tohle téma hodně otevřely. Já třeba v některých ohledech často nesouhlasím s kapitánem Janewayovou, na Picarda nebo Sisca jsem si ještě moc netroufla a Kirka nehodnotím, jsem na něj alergická :-D.

Další úhel pohledu ale je - chceme to vidět? Stojí nám za to si z očí rvát ty krásné růžové brýle, které nám chtějí namluvit, že budoucnost je sluníčková a že se ke Star Treku můžeme obrátit kdykoliv nám součastost přijde hrozivá? Já nevím, za mě asi spíš ne....
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - ne 19. ledna 2014 - 12:44
Radka: Co když je současnost natolik hrozivá, že jakákoli představa o budoucím světě člověku připadá snesitelnější? Dobře, no... na to je jenom jedna odpověď - psychiatr -:))), ale tak mě to napadlo - jako jeden z důvodů, proč můžou někteří fanoušci tak extrémně tíhnout k fiktivnímu světu.
Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
kapitán Allarin Ilriela
Allarin Ilriela - ne 19. ledna 2014 - 12:53
Mě se to docela líbí.
Věda bez náboženství je paralyzovaná a náboženství bez vědy je slepé. (Albert Einstein)
kadet Etigo
Etigo - ne 19. ledna 2014 - 14:43
Zajímavý pohled, ale dovolím si oponovat.

Add 1)

Toto může být sporné. V každé větší organizaci máte nějakou hierarchii, která je nezbytná pro efektivní fungování oné organizace. Každý má přesně dané úkoly, každý ví co má dělat, jak má to dělat, má určitou odpovědnost a nevznikájí třenice v rámci kompetencí. A i z pohledu vesmírně lodě, jako obrovského a složitého zařízení je nezbytně nutná věc. Já na bráchu, brácha na mně se dá aplikovat max. v organizaci o pár lidech. A navíc nemusí jít o armádu v našem současném slova smyslu, ale mohli se ty hodnoti přenést, jak se třeba přenesli do letectví nebo k policistům.Add 2)

Na tom já nevidím nic špatného. Naopak, je v povaze člověka se rozrůstat, rozšiřovat svůj rod a díky tomu jsme osídlili tuto planetu a v budoucnu osídlíme měsíc, mars a další. Snad jediný problém by byl s násilnou kolonizaci a s otroctvím.Add 4)

Tak on ani náš svět není sluníčkové a přátelské místo. To jenom my Evropané jsme ukolébání rouškou bezpečí, ale to neplatí všude na světě. Stačí se kouknout kousek dál, do Izraele, který je odstřelován pomoci raket Hamásem nebo třeba do JAR, kde člověk bezezbraně skoro nevyjde na ulici či třeba na sever Mexika, kde řádí drogové kartery. A natož ve vesmíru, kde vzdálenosti jsou obrovské a kde případná pomoc přijde v řádu dnů.Vždyť by stačilo pár dnů a Enterprise by byla zničená nebo zajatá.
kadet lagga_VortaVor
lagga_VortaVor - ne 19. ledna 2014 - 17:38
Sokare díky, nejen že jsem se zasmála, ale taky sem si znova připomněla, jak si každý odnášíme z 1 věci úplně odlišné informace. :)

Mě osobně imponuje 1) vzájemná pomoc 2) nechat druhého ať se poučí ze svých chyb 3) respekt k planetární ekologii 4) spolupráce 5) bez píle, motivace a pravidelnosti se jedinec nikam nedostane 6) osobní rozvoj se děje vždy, všude a pořád a lepší je si to připustit než se tomu bránit 7) respekt ke způsobu života druhých 8) pomož sobě skrze pomoc druhým 9) snaž se být férový hráč 10) někdy je lepší převzít mimikry nepřítele, aby si se mohl bránit ...tečka
"What you think about and thank about, you bring about."
komodor Praotec trekkie
Praotec trekkie - po 20. ledna 2014 - 12:42
Na Star Trek lze opravdu nahlížet z mnoha úhlů pohledu. Za komunistů se v bývalém Sovětském svazu rozčilovali, že Čechov jako Rus není komunista, ale představitel americké západní společnosti, kterou Star Trek představuje. Na druhé straně připomínám studii slovenského teoretika i stále aktivního fanouška sci-fi Ondreje Herce (řada z vás ho zná osobně z conů), který přirovnal budoucnost světa Star Treku téměř ke komunismu, zejména když vezmeme v úvahu tvrzení z Prvního kontaktu, že ve 24. století ve Federaci nejsou peníze.

Každý prostě vidí něco - a tak to má být. :)

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG