Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Osobní deník – Star Trek – Úhel pohledu

ne 19. ledna 2014      autor: Sokar      přečteno: 4635x      délka: 4 min      komentáře: 8
Tento článek patří mezi Osobní deníky, jejichž obsah není korekturován redakcí.

Poslední dobou se zde na portále objevilo několik článků a diskuzí v souvislosti s připravovaným programem na PragoFFestu, zejména s chystanou mší. Byla probrána náboženská korektnost, fanouškovství a mnoho dalšího. Velmi mě zaujal Radčin náhled v osobním deníku a na jeho základě jsem se rozhodl, že také přispěji pár řádky.

Osobně miluji ST zejména pro, jak zde bylo krásně řečeno, vyvinuté emzačky a zajímavé příběhy. Nicméně zkusme se tedy trochu zamyslet.

Varování. Níže naleznete náhled, který nemusí odpovídat obecným představám a bude pro mnohé – velmi nekorektní. Píšu ho zejména proto, abych připomenul, že svět, k jehož poctě byl tento portál založen, je svět úžasně barevný a plný různých výkladů. Pokud považujete svůj náhled za pro vás podstatný a nechcete ho zpochybnit, prosím, nečtěte dál.

Někdo zůstal? Dobře. Nyní tedy pár bodů, jak můžeme náš tradiční svět vidět netradičně.
 

1) Star Trek je seriálem z vojenského prostředí o světě ovládaném armádou.

Mimo flotilu jsme toho neviděli mnoho, ale z toho, co vidět bylo, je jasné, že vojáci mají ve Federaci nemalé slovo. Hodnosti, hierarchie a suché „anokapitánování“ je nezbytnou součástí kariéry člověka 24. století, pokud chce kariéru dělat. Flotila je organizací držící v rukou částečtě nebo úplně obranu, vnitro, školství, zdravotnictví a vědu (nevzpomínám si na moc postav, co studovali jinou vysokou školu než starfleet academy, případně na policisty či lékaře bez uniformy HF).
 

2) Federace je kolonialistickou organizací.

Zejména klasická série nám ukazuje podobenství na dobu expanze Britského impéria či „dobývání divokého západu“, kdy bílí muži vyměňovali s indiány a afričany půdu a zlato za korálky, zrcátka, tretky a příslib civilizace.

V tomto duchu hrdiný kapitán Kirk přisedá k náčelníkům osady s největším počtem stanů, aby mu to tento náčelník „podepsal za celou planetu“ a Federace se dostala například k těžbě dilithia.

O století později, v éře Nové generace a dalších, jsou pravidla přísnější. Směrnice nedovolují kontaktovat ty civilizace, které nedosáhly technologie warpu. Nechává však Federace takové kontakty náhodě? Vzpomeňme na krásný pohled do problematiky v epizodě „First Contact“. Federace nejen posílá hlídkovat loď na orbitu planety, která se blíží tomuto technologickému pokroku, ale dokonce posílá své agenty na povrch, aby zjistili „co a jak“. Když se vše vydaří, první warpová loď daného světa startuje a vlétá do otevřené náruče kapitána Picarda se sklenkou vína v jedné ruce a smlouvou k podpisu v druhé.

Představme si opět analogii k našemu světu. Warpem dosud nedisponujeme, řekněme tedy, že by si uskupení podobné Federaci vybralo pro kontakt jiný technologický stupeň, například přistání na jiném tělese (pořád je to lepší, než stupeň „umím se podepsat třemi křížky“, což stačilo ke kontaktu Kirkovi). Představme si Apollo 11, vracející se k Zemi, a loď třídy Galaxy, která mu náhle letí v ústrety. Neil Amstrong je pozván na palubu létajícího města s 1000 lidí, přiveden do do pracovny kapitána, který ho vítá s šampaňským a smlouvou.

„Dobrý den, vy máte ale pěknou planetu. My jsme z Federace. Tohle je naše Galaxka. Tohle je smlouva. Prosím tam vpravo dole jak jsou ty tečky, hodně tlačte“.

Líbilo by se nám to? Možná a jak komu.
 

3) Federace je klub homo sappiens.

Za náš národ můžeme být rádi, že v dané budoucnosti držíme toto výlučné postavení, kdy na většině hvězdných lodí slouží nejrozmanitější skupina ras a druhů pod vedením bílého pozemšťana nebo pozemšťanky.
 

4) Vesmír ST není sluníčkové a přátelské místo.

Takřka všechny rasy, které byly probírány detailněji a opakovaně, používají k průzkumu vesmíru vojenských organizací. Jejich lodě jsou vždy ozbrojené, na palubách fungují hodnosti a princip hierarchie. Zde se žádnému z tvůrců nepodařilo oprostit od myšlenky, že vesmírný průzkum se provádí v krabici pojmenované loď a tudíž každá vesmírná organizace je námořnictvo/vojenská složka.

Částečný odklon představují rasy obchodnické, jako například Ferengové (mě velmi sympatičtí), i jejich lodě však bývají ozbrojeny.

Jediná rasa, která se po vesmíru pohybuje a) beze zbraně b) bez poklonkování nadřízené složce, je Q (také velmi sympatický chlapík/žena/bytost).
 

Mohli bychom probírat mnohem víc bodů. Ale na ukázku to stačí. Kdo se nyní mračí nad takto pokřiveným zrcadlem oblíbeného světa – varoval jsem vás. Kdokoli tento náhled zpochybní, vyvrátí či sám pro sebe smete ze stolu, má na to právo.

Bylo by velmi smutné, kdyby existoval jen jeden „pravý“ náhlad na star trek, nebo jen jedno „pravé“ fanouškovství. Vulkánci tomu říkají I.D.I.C. My tomu říkáme tolerance.

Tak nebo tak, neměli bychom na to nikdy zapomínat.

viceadmirál Sokar
autor: Sokar
vydáno: ne 19. ledna 2014
přečteno: 4635x
komentáře: 8
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Moje ohlédnutí za odznáčky  -  út 7. července 2020
Pět let aktivně mezi Trekkies  -  út 9. června 2020
Seriál Picard - dojmy  -  ne 5. dubna 2020
Najobľúbenejšia a nejmenej sympatická postava zo ST:Discovery?  -  so 1. června 2019
Star Trek je naděje  -  út 4. prosince 2018
Rozpory mezi fandomy  -  so 25. února 2017
Jak jsem se ke Star Treku dostala  -  čt 23. února 2017
Star Trek a Netflix  -  po 23. ledna 2017
Pan Spock  -  po 19. září 2016
Charakteristika idolu – Dat  -  so 9. dubna 2016
PFko po klingonsku  -  so 26. prosince 2015
Vánoční přání  -  út 22. prosince 2015
Já a můj letošní advent  -  ne 6. prosince 2015
Píseň z Nové generace, díl Zraněný  -  so 5. prosince 2015
Objevování exoplanet  -  pá 24. července 2015

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG