Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Je nový seriál riskantní podnik? Kdepak, CBS na to jde od lesa

st 4. listopadu 2015      autor: Ampik      přečteno: 2111x      komentáře: 15

Vložit nový komentář

admirál pcermis
pcermis - st 4. listopadu 2015 - 09:54

Já bych si těch 6$ klidně i platil ale to by tam musely být české titulky a o tom dost pochybuji takže pak jediné v co doufat je to že seriál bude dobrý a bude zajímat některou z televizi aby se to následně dalo nahrát a dát někam na web a někdo aby k tomu udělal titulky a pak není co řešit jen už se sakra leden 2017? :-p

Jen dvě věci jsou nekonečné – vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist.
praporčík Korax
Korax - st 4. listopadu 2015 - 10:08

Ampik má pravdu, souhlasím.

poručík Xilt
Xilt - st 4. listopadu 2015 - 11:41

Ja jsem rozhodne skepticky a ani ne tolik ohledne serialu i kdyz si uplne nejsem jistej takovkou CBS, ale s tim se neda nic delat. Co je problem je CBS All Access. Sluzba, kterou v podstate nikdo nechce. V US jsou v oblibe velke streamovaci sluzby Netlfix, Hulu a Amazon Prime ci HBO Now. Dalo by se to prirovnat s patricnou mirou predstavivosti k HBO GO vs Voyo ci Prima play v Cechach. CBS si od tohoto kroku slibuje, ze prilaka publikum ke sve streanovaci sluzbe a tim proda i svuj nekonecny archiv. Jiste delaji to tak vsichni, ale trh je prilis rozdrobeny a velmi malo jedincu si muze dovolit predplacet mekolik sluzeb mejednou. Budeme nakonec radi, kdyz projekt nezahyne po prvni sezone na nezajmu subscriberu.

admirál pcermis
pcermis - st 4. listopadu 2015 - 11:47

To je přesně to čeho se bojím ale zároveň to může seriálu i pomoci že ho udělají tak dobrý že o to zájem bude ale pokud ne tak se klidně může stát že seriál pošlou k ledu dříve než ho oživí a v takovém případě by ho možná by lepší nechat u ledu ale to jsou všechno dohady počkáme až to přijde. Ale v Americe si tenhle kanál distribuce našel hodně diváků takže si myslím že kdyby to neměli spočítané že se jim to vyplatí tak by do toho nešly :-)

Jen dvě věci jsou nekonečné – vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist.
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - st 4. listopadu 2015 - 15:29

pcermis: Také si myslím, že CBS má určitě tým lidí, kteří se nad otázkou zájmu a vůbec zaplacení den co den zamýšlí a že to zkrátka jak říkáš mají "spočítané" a nejdou vyloženě naslepo či polo-slepo s tím, že buď to dopadne, nebo ne... Navíc nemalou roli sehrají určitě i zahraniční odběratelé, takže i když nejsem zcela bez obav co se tohoto týče, vyloženě strach rozhodně nemám ;)

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - st 4. listopadu 2015 - 15:59

Podle mého soudu to risk rozhodně je a to právě z důvodů, které popsal Xilt. Pokud se příliš mnoho potenciálních diváků rozhodne, že jim nový Star Trek za zaplacení další z dnes už dlouhé řady streamovacích služeb nestojí (a že některé jsou navíc bezplatné), pak bude zázrak, aby se vůbec dokončila první sezóna seriálu před jeho zrušením. To jsou reálné obavy. Kdyby alespoň tohle CBS All Access mělo více co nabídnout, ale podle toho, co jsem si dnes přečetl v řadě různých článků, jde spíše o online archiv televize, který se nabídkou a nejen tou zřejmě nedá vůbec srovnávat s těmi ostatními službami, které tu už jmenovali jiní. Takže podle mě se titulek článku plete. Je to rozhodně riskantní podnik.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
admirál pcermis
pcermis - st 4. listopadu 2015 - 17:06

Na druhou stranu pokud se jim CBS ALL Access neosvědčí o to víc se to budou snažit udat jinde :-)

Jen dvě věci jsou nekonečné – vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist.
podporučík Ampik
Ampik - st 4. listopadu 2015 - 17:29

Myšlenka nadpisu a celého článku byla, že se nejedná o riskantní podnik v případě Star Treku. U kteréhokoliv jiného seriálu by to pochopitelně bylo velké riziko. Proto si ho podle také CBS vybrala jako vůbec první seriál jehož epizody poběží výhradně přes stream. Je to právě star trek, protože ten se může "opřít" o ohromnou fanouškovskou základnu, která - jak by se na první pohled mohlo zdát - je ochotna si zaplatit za cokoliv nového (zmínil jsem Axanar nebo Renegades, které právě tito fanoušci realizovali).

podporučík Ampik
Ampik - st 4. listopadu 2015 - 17:31

CBS se zkrátka snaží nakopnout svou streamovací službu osvědčeným seriálem s fanoušky, kteří si rádi zaplatí za nové epizody. To byla hlavní myšlenka mého článku.

praporčík Polux
Polux - st 4. listopadu 2015 - 18:46

CBS na to jde od lesa. Protože ve VOD je v dnešní době obrovský business a každý velký hráč, zaleknuvší se do jisté míry překvapivého úspěchu třetích stran typu Netflix, se svou vlastní službou na trh rychle přispěchal, CBS nemohla zůstat pozadu. Bohužel však nemá exkluzivní obsah, kvůli kterému by si davy subscriberů jejich VOD platili. Tudíž je nutné z nějaké své IP exkluzivní obsah vytvořit. A to nejlépe z té nejsilnější IP, kterou mají aktuálně k dispozici. Volba padla, naštěstí pro všechny trekkies a sám se vlastně divím, jak je to možné, na Star Trek. V každém případě, pokud nový seriál nebude CBS razantně navyšovat podíl subscriberů ať už po první sezóně, nebo pokud bude hodně špatně klidně i po jednotlivých epizodách, nebude mít CBS problém seriál ukončit a vlajkovou loď pro jejich VOD udělat z jiné své IP. Hodně bude záležet, kolik bude CBS ochotno do série investovat. Zvláště u sci-fi v TV prostředí se s pár drobnými kvalitní dílo udělat moc nedá (čest všem vyjímkám). Pokud nebude seriál kvalitní, nebude z řad běžných diváků o službu zájem, CBS nebude mít důvod dále do Star Treku investovat. Trekkies sami o sobě bohužel opravdu produkci zafinancovat nedokážou, byť by si VOD zaplatili úplně všichni. Tohle zvládnou jen davy z řad obyčejných diváků. Snad jich bude co možná nejvíce:-)

Star Trek - The future already today©
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - st 4. listopadu 2015 - 18:57

Zmínky o Axanaru a Renegades by jako argumenty platily pouze v případě, že by rozpočty těch projektů byly srovnatelné s rozpočty epizod pro oficiální sci-fi seriál. A i když se o těch částkách můžeme jen dohadovat, je přesto zjevné, že se tyto fan filmy točí za nepatrný zlomek zdrojů potřebných pro oficiální produkci. Jinými slovy, že k zaplacení oficiálního seriálu by byly třeba několikanásobně vyšší zdroje a tím pádem i mnohem početnější základna diváků. Krom toho, ne každý fanoušek bude ochotný za tyto služby zaplatit. Pokud to opět vztáhneme na ty fan filmy, pak kolik fanoušků na ně vlastně přispělo, i kdyby jen drobným obnosem? Každý tisící? I to jsem možná optimistický.

To je evidentní, že se CBS snaží využít Star Trek ke zvýšení prodejnosti své streamovací služby. Otázka může stát tak, zda se Star Treku podaří tuto službu zpopularizovat, ale může stát i tak, zda tato služba nestáhne Star Trek s sebou ke dnu a nezaslouží se o jeho konec. Použil bych populární přirovnání k oboustrannému ostří. Ale samozřejmě i já dávám přednost optimismu. Musíme věřit, že to všechno dopadne dobře :)

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kadet Molir
Molir - st 4. listopadu 2015 - 20:07

Proč na VOD zrovna ST? Protože lidi co mají ST rádi mají rádi i nové technologie, i.e. nebude tam bariéra "jak se k tomu vůbec dostanu". Taky u ST pozitivních jsou IMO obecně vyšší příjmy než je průměr přes všechny lidi, takže nad šesti dolary za seriál (protože si zaplatí na jeden měsíc, během kterého to zkouknou a nazdar) nebudou moc přemýšlet, a pokud se někteří chytí na archív a zůstanou, tak jen dobře.

Navíc při dnešním stavu technologií je pro televizi ST díky minimu exteriérů z produkčního hlediska dost levný, stačí pár překližek, nějaké ty věci ze skladu, maximálně trochu upravené, a zbytek řeší CGI.

praporčík Polux
Polux - st 4. listopadu 2015 - 20:53

@Molir ST na VOD protože nic lepšího mezi svými IP aktuálně nemají. Rozhodně nikoliv proto, že diváci, mající ke ST vztah lepší-než-vlažný, jsou nakloněni moderním způsobům distribuce obsahu, nebo snad z důvodu, který má co do činění s jejich příjmovou oblastí. Projekt prostě musí zaplatit diváci GoT, TWD nebo True Detective, kteří začnou sledovat nový ST, nikoliv trekkies v jakémkoliv množství. Sami na to nestačí, CBS tudíž nemá důvod se jimi významněji zabývat.

Natočit dnes seriál se sci-fi tématikou KVALITNĚ je naopak velmi náročné. Neznamená to jen jeden set s bluescreenem a zbytek postprodukce, ale naopak drahou výpravu (skutečné kulisy, rekvizity, kostýmy, atd.), schopné (tj. drahé) herce a štáb a výborné (tzn. velmi drahé) triky. Protože je CGI a pak je CGI - dělí je od sebe řádově miliony USD).

Star Trek - The future already today©
nadporučík Gottfried
Gottfried - st 4. listopadu 2015 - 21:07

Děkuju moc za článek! :-)

„Všechny zdi, o které se rozbíjím, jsou v mé hlavě.“ - John Lennon
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - čt 5. listopadu 2015 - 04:49

Eodeon: Tak potenciál by tu myslím že byl určitě, ale jak říkáš, má to i tu druhou stránku mince, tedy že to celé může případně stáhnout celý Star Trek ke dnu. Snad to opravdu z jejich strany není jen něco jako slepý výstřel do tmy s tím, že to snad nějak dopadne a když ne, tak že je to vlastně jedno. Resp. chci říci, že já osobně doufám v to, že do toho CBS jde s aspoň nějakým referenčním plánem a strategií, a nikoli jen ze zoufalosti oživit svoji skomírající službu a tím zachráncem má být ST, protože nic jiného zkrátka už nemají...

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG