Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Je nový seriál riskantní podnik? Kdepak, CBS na to jde od lesa

st 4. listopadu 2015      autor: Ampik      přečteno: 2156x      délka: 2 min      komentáře: 15

CBS All AccessMiliony fanoušků po celém světě (včetně mě) ještě stále nevěřícně kroutí hlavou nad tou úžasnou a neočekávanou zprávou. CBS, současný vlastník licence „televizního“ Star Treku, vyslyšelo prosby fanoušků a skutečně spustí nový seriál z prostředí tohoto nesmrtelného fenoménu. Slovy prezidenta televizní společnosti Davida Stapfa: „Nemohli jsme si vybrat lepší dobu, abychom fanouškům Star Treku přinesli nový seriál než k padesátému výročí vysílání originálního seriálu.“ Ředitel distribuční sítě CBS Armando Nuñez doplnil: „Každý den je téměř v každém státě na světě přehrána některá z epizod Star Trek frenčízy. Nemůžeme se dočkat, až fanouškům představíme nová dobrodružství.“

Takže je to opravdu tak? Splnil se nám sen? Máme brát tato slova vážně? Opravdu po desetiletí marných proseb, všemožných kampaní a petic, dvou celovečerních filmech od Paramountu, které na fanoušky víceméně dlabaly a snažily se „přiblížit širšímu publiku“, CBS produkuje nový seriál vytvořený a natočený čistě pro fanoušky? Vypadá to, že skutečně ano a důvod je podle mého názoru velmi prostý. Jsou v tom peníze.

Mnozí by mohli namítat, že právě kvůli malým ohlasům, malé sledovanosti a malým výdělkům CBS televizní Star Trek před deseti lety ukončilo. Mohlo by se tedy na první pohled zdát, že se řítí do ohromného rizika. Co když nebude mít nový seriál úspěch? Když se však zamyslím nad okolnostmi, tak to zase tak velké riziko není. 

Myslím na to, že CBS si nemohlo nevšimnout ohromného úspěchu, který mají ve fandomu Star Treku nové ambiciózní fan série jako Axanar, Renegades a podobně. Tyto filmy jsou kompletně financovány fanoušky z celého světa a nejedná se zrovna o malé částky. Proč toho tedy nevyužít?

Odpovědí je CBS All Access. Jedná se o novou streamovací službu, která vznikla zhruba před rokem a nabízí svým zákazníkům přes 7500 epizod všemožných seriálů, jejich aktuálních i předešlých sezón, i staré seriálové klenoty, včetně starších startrekových sérií. Vzhledem k tomu, že jsem použil slovo „zákazník“ je jasné, že přístup k této službě není zdarma. Cena je 5,99 dolarů měsíčně.

Pravdou tedy je, že nový televizní Star Trek ve skutečnosti nepoběží v televizi, tedy kromě pilotní epizody, kterou CBS skutečně odvysílá – snad aby nalákalo na další epizody, které si však věrný fanoušek bude muset zaplatit. Takže ano, CBS opravdu natočí nový seriál pro fanoušky. Pro fanoušky, o kterých ví, že si rádi sáhnou do kapsy.

Ale nechci se na to dívat jen takto cynicky. Peníze přece byly, jsou a budou hlavním motivem vzniku všech seriálů a filmů a streamovací služby se pomalu ale jistě dostávají do popředí na úkor klasické televize. Tudíž mě má euforie neopouští, protože faktem stále zůstává jedna zásadní věc – budeme mít nový seriál! 

Dobrou zprávou pro české fanoušky navíc je, že seriál bude prostřednictvím CBS International přeprodáván do celého světa, takže se v budoucnu možná dočkáme jeho klasického odvysílání na některé z českých televizí.

Zdroj: star trek.com, usgamer.net
podporučík Ampik
autor: Ampik
vydáno: st 4. listopadu 2015
přečteno: 2156x
komentáře: 15
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG