Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Star Trek vs. Star Wars – Buzzfeed

st 11. listopadu 2015      autor: Eva Dat      přečteno: 4011x      komentáře: 21

Vložit nový komentář

admirál pcermis
pcermis - st 11. listopadu 2015 - 10:50

Moc pěkný článek a plně s tím souhlasím. :-) Oba světy mám rád ale jak je přesně napsáno Star Wars je pro zábavu kdežto Star Trek je filozofie a právě proto je u mě Star Trek v dominanci :-)

Jen dvě věci jsou nekonečné – vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist.
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - st 11. listopadu 2015 - 12:06

Souhlas, moc hezký článek ;) Jinak mi to připomnělo nedávný rozhovor Tar Arou na FB, kde jsme taky řešili ono věčné Star Wars vs. Star Trek. Jak píše Eva Dat a s čím se já ztotožňuji, tak to, že jedno i druhé je ve své podstatě docela jiná vize sci-fi a obě stojí na zcela rozdílných principech. Přesto se odjakživa oba dva fenomény považují za své největší a nejsilnější konkurenty, což je tak trošku paradox, ale z takového toho povrchnějšího pohledu by se to více méně srovnat i dalo. Já to dnes už tolik neřeším, resp. oba dva fenomény nemám tendence nějak srovnávat či poměřovat. Oboje pro mě stojí zcela samostatně a nezávisle na druhém, a když už na to přijde, tak obojí stejně tak i porovnávám :)

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
nadporučík Dominik
Dominik - st 11. listopadu 2015 - 12:31

Přesně tak, nelze srovnávat, oba fenomény spojuje pouze žánr sci-fi. Filosoficky založený Star Trek asi nejlépe vystihuje legendární hláška: "Vesmír a jeho hranice... Takové jsou cesty hvězdné lodi Enterprise, jenž se znovu a znovu vydává za poznáním tajemných nových světů, hledat nové formy života a nové civilizace... Odvážně se pouští tam, kam se dosud nikdo nevydal..." Zatímco Star Wars má spíše pohádkovější charakter a vlastně všechny dosavadní epizody popisují smutný příběh jedince, který se dal na cestu zla. Zkrátka a jednoduše, Hvězdné války hrají více na emoce a dynamičnost děje, což také znamená větší stravitelnost pro masové publikum.

kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - st 11. listopadu 2015 - 12:59

Ještě bych docela zapomněl na jedno moc hezké srovnání v rámci této problematiky. Není to sice úplně přesné, ale myslím, že to ve své jednoduchosti velice dobře vystihuje ten nejhlavnější rozdíl mezi oběma fenomény. Jde v podstatě o to, co je který fenomén více a k onomu srovnání nám velice dobře poslouží pojem "science fiction". A zatímco Star Trek by se dal spíše vystihnout pojmem "science", tak Star Warsy naopak tím druhým pojmem, tedy "fiction". Jak jsem psal, zase tak jednoduché to ve skutečnosti taky není, ale ten hlavní rozdíl to vystihuje dokonale ;)

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
nadporučík Gottfried
Gottfried - st 11. listopadu 2015 - 15:42

Děkuju ti Evi. :-)

„Všechny zdi, o které se rozbíjím, jsou v mé hlavě.“ - John Lennon
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - st 11. listopadu 2015 - 20:48

Stupidní otázka, ostatně jako vždy, když se srovnávají jabka s hruškama. Navíc hodně jednostranná, jak vidno z odpovědí. Star Trek má momenty, kdy je dokonale banální a povrchní, a naopak Star Wars mají momenty, které svou hloubkou předčí všechny epizody Star Treku dohromady. Jak filozofie Star Treku, tak popcornovost Star Wars jsou oba hloupé mýty šířené fanoušky, kteří pořádně nerozumí ani jednomu. A to je smutné.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
komandér Eva Dat
Eva Dat - st 11. listopadu 2015 - 21:33

Eodeon: Děkuji za tvůj názor.

Zbytek: Takovou reakci jsem upřímně nečekala, moc děkuji za podporu :-).

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - st 11. listopadu 2015 - 22:36

Eva Dat: Hlavně si to nevylož jako něco proti tobě. To video se mi naopak líbilo. Bylo to vtipné a jsem rád, že jsem to viděl a že se o to se mnou někdo podělil. Ale očividně to nemělo být bráno seriózně, nemělo to přiživovat žádné bláhové představy o kvalitě jednoho a nekvalitě druhého. To, co mě tak zklamalo, jsou reakce některých diváků, kteří to vzali vážně. Z těch podle mě nic dobrého vzejít nemůže, leda nové a úplně zbytečné spory a v posledku více zlé krve mezi dvěma fandomy. Tak jsem to myslel.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - čt 12. listopadu 2015 - 08:15

Eodeon: Mě by tedy zajímaly ty hloubavé momenty v rámci SWček, pokud mohu vyzvídat O:) Jako že ano, to striktní rozdělení samosebou nefunguje a neplatí, ale tak nějak se to obecně vzato prezentuje a nemyslím si, že by to do budoucna mělo být jiné. Asi jako ona "legendární" nevraživost mezi fanoušky jednotlivých fenoménů. Každopádně z5 k tématu... Já osobně tedy Star Warsy za moc hloubavé nepovažuji. Ano, mají takové momenty, ale že by to tam bylo nějak jó běžné, či řekněme "normální", to si nemyslím. A naopak - Star Trek spíše považuji za hloubavé téma (obecně vzato), ale stejně tak i ten má své prostoduché a povrchní momenty, ale opět si nemyslím, že by byly pro daný fenomén určující. Když bych to měl shrnout hodně jednoduše, stručně a povrchně, tak bych nejspíše taky použil to rozdělení o kterém je řeč, popř. nějakou variaci. Já ale většinou stručný nebývám, takže bych to následně rozvedl v dlouhý dialog plný vysvětlování.. XD

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
nadporučík Damar
Damar - čt 12. listopadu 2015 - 08:43

Keby sa Star Wars volali inakšie, napr. Jedi Wars, možno by tých porovnávaní so Star Trekom bolo menej. Inými slovami, už len tá podoba názvu oboch titulov zvádza k porovnávaniu...

admirál Fanda
Fanda - čt 12. listopadu 2015 - 08:43

Pro mě je Star Trek i Star Wars především zábava. Jako scifista miluji všechna ta udělátka, vesmírné souboje i "obyčejné" prozkoumávání vesmíru. Oba fenomény vznikly z jiného důvodu a berme to tak. Srovnáváme nesrovnatelné. Trapné hašteření mezi oběma tábory fanoušků mi nedává smysl. Copak nejde milovat oboje? Proč by si fanoušci Star Treku měli o osobě myslet, že když koukají na Star Trek, tak jsou chytřejší?

Btw. Kde nám vypadla StarGate?:-)

Pokud jsme ve vesmíru sami, je to strašné mrhání místem.
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - čt 12. listopadu 2015 - 09:52

Fanda: Jasně že oba dva fenomény jsou prvořadě zábava, ale je zábava a zábava, víš jak ;) Tím nechci jedno vyvyšovat nad druhé, jen chci říci že v rámci té zábavy tu jsou přeci jen nějaké odlišnosti. Ale to je myslím si snad každému jasné a netřeba to tu nějak více rozebírat. Pokud jde o mě, tak jsem o Star Warsy před časem ztratil výraznější zájem a dnes už to jen spíše po očku sleduji, nebo taky vůbec. Jako malej jsem to miloval, ale dnes... No, dnes mám Star Trek :)

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - čt 12. listopadu 2015 - 11:27

Jakkob: Já naprosto souhlasím s Fandou. Nejen Star Wars, ale i Star Trek je v první řadě míněný jako zábava. A naprosto souhlasím i s tím, že spor mezi fanoušky toho a onoho je zbytečný a uměle ho vyvolávají černé ovce z obou táborů.

K tvým otázkám: Máš pravdu, že by to bylo na dlouho, takže kdyby se to příliš rozvinulo, měli bychom to přesunout do diskuze. Každopádně už na to narazil ten, kdo o Star Wars psal jako o pohádce. Ono je to spíše fantasy a to proto, že ten koncept je vystavěný na mytologických základech, což se sice dnes ve filmech vidí relativně běžně, ale Star Wars ten trend uvedly a dodnes v něm zůstávají nepřekonány. Jde o podobenství, které díky četným mytologickým inspiracím dosahuje naprosto nevídané univerzální platnosti a umožňuje úvod do základních otázek, jako je tázání po přesném rozlišení dobra a zla, po roli morálky a svědomí v životě člověka. Zároveň ty filmy velmi univerzálně uchopují i téma role spirituality v životě jedince i ve společenském uspořádání, což se zase váže k politickým otázkám, pro které by ses nedopočítal všech paralel, které mají s dějinami západní civilizace od starověkého Říma po současnost, a největším leitmotivem těch filmů je pravděpodobně téma napětí mezi svobodnou vůlí a předurčeností, jedna ze základních otázek filozofie. A vzhledem k tomu, že všechny ty filmy jsou vlastně důsledně propojený celek, dodává to i jejich obsahu na komplexnosti a tudíž hloubce, jaké Star Trek z principu není schopen dosáhnout, když jsou jeho obsahy rozkouskovány do jednotlivých epizod, v nichž se nikdy nedá dobrat něčeho více, než jen jednoho malého střípku myšlenky a i to často bývá jen otázka bez náznaku odpovědi. Takže ti musí být jasné, co si asi myslím o arogantních trekkies, kteří přes vykonstruované spory se Star Wars hledají záminky, proč se povyšovat nad fanoušky ostatních sci-fi. Nejenže to je bezcharakterní, ale hlavně postavené na velmi zkresleném mínění o kvalitách jak Star Treku, tak Star Wars. Ale to jsem už psal.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - čt 12. listopadu 2015 - 12:01

Eodeon: S tím že jak Star Wars, tak i Star Trek jsou prvořadě zábava problém nemám, ani jsem to pokud vím nikdy nepopíral. Jen jak jsem psal v posledním příspěvku směrem k fandovi, já osobně tedy i zábavu nějakým svým způsobem rozlišuji na tu, onu a nějaké další, ale předpokládám že to takhle bude mít asi další spousta lidí a nejen v rámci filmové či jiné zábavy...

Jinak v rámci těch Star Warsů... To vše co jsi tu jmenoval - pohádkový příběh, více méně fantasy obsah obalený do líbivého sci-fi kabátku... To vše mi je už delší čas jasné, ale i přes tyto skutečnosti a těch několik dalších jmenovaných (i těch nejmenovaných) bych mě asi nikdy nenapadlo o SWčkách hovořit jako o něčem, co by nějak výrazněji vedlo k zapojování mozkových závitů...

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - čt 12. listopadu 2015 - 12:08

Jakkob: To je vždy čistě volba diváka, jestli má vůli se zamyslet, nebo se jde jen pobavit. Přesně totéž jsem slyšel asi tisíckrát v diskuzích o Abramsově Star Treku. Jedni tvrdili, že je to bezmyšlenkovitý film, ale když je vyvedeš z omylu, začnou se schovávat za argument, podle kterého jsou obsahy filmu špatně čitelné za maskou z akce a efektů. Ale jak říkám, to je vždy na divákovi, kolik je schopen a hlavně ochoten si toho z filmu vzít a zda vůbec něco. Ale pokud ochoten není, ať se pak nediví, že si nic neodnesl, ne? :)
BTW "fantasy kabátky" jsou podle mě stejně líbivé jako "sci-fi kabátky" :)

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - čt 12. listopadu 2015 - 19:06

Eodeon: Ano, jistě... Ta volba je rozhodně na divákovi, s tím nelze nijak nesouhlasit. A pokud jde o mě, já se přemýšlení nikdy nebránil, pokud film nějakým způsobem k přemýšlení vybízel ;) Pokud jde o Star Warsy, tak tam jsem mimo onu zmiňovanou pointu boje dobra se zlem nějakou další, výraznější již ale nepostřehl. Na druhou stranu ty věci s dobrem a zlem, vymezení hranic mezi nimi atd., to vše je podle mě patrné velice dobře i bez nějakého výraznějšího přemýšlení či zamýšlení se a jakékoli zapírání, především pak vědomé, mi přijde hodně úsměvné :) Na druhou stranu jsem zažil i situace, kdy člověk dokázal do zdánlivě prostého scénáře "doložit" svoje postřehy v takovém rozsahu a míře, že si až člověk říkal, zda tam toho nevidí více než tam opravdu je. Zkrátka někdy to smysl dávalo, a někdy zase vůbec.. :)

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - čt 12. listopadu 2015 - 20:35

Jakkob: Podle mě to patrné rozhodně není. Otázka, jak Star Wars definují hranici mezi dobrem a zlem, by podle mě byla na hodiny diskuzí, nebo vůbec jak dobro a zlo definovat. A totéž v případě otázky, zda člověk disponuje svobodnou vůlí. Ty filmy nedávají žádnou banální, zřejmou odpověď. Je to naopak zpracované tak komplexně, že to vyžaduje velmi důkladný postup při interpretaci, aby to divák rozpletl. Ale to už je, jak jsem psal, na něm, zda ho vůbec zajímá, "co tím chtěl básník říci". Samozřejmě přitom nemám na mysli žádnou nadinterpretaci, kdy si divák promítne do filmu libovolnou tezi nebo libovolnou myšlenku a pak tvrdí, že to z filmu vyplývá, jak to vídám naprosto běžně. Tak takhle rozhodně ne. Ale samozřejmě je třeba přitom vzít v úvahu nějaký nefilmový intelektuální aparát, řekněme kontext filozofického myšlení, v jehož souvislostech film svá témata a své otázky předkládá. Startrekové filmy a epizody jsou, na druhé straně, výrazně jednodušší na interpretaci. Nejen proto, že obsah je prostší, ale i forma jeho komunikace je více přímočará. Možná proto se také některým divákům zdá Star Trek (zdánlivě) inspirativnější. Jistě to není všechno jen snobismus.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - čt 12. listopadu 2015 - 20:48

Eodeon: Já bych v tom asi žádnou velkou vědu nehledal, tím spíše že Star Warsy jdou už nějaký čas mimo mě, ale nechci a nebudu popírat, že tam může být něco víc. Na druhou stranu, spousta témat se dá vnímat porůznu, konkrétně pokud jde o Star Warsy, tak ona problematika dobra a zla... Rozhodně si nemyslím, že by k pochopení a správnému vyložení oné problematiky bylo zapotřebí se nad tím nějak více zamýšlet a rozebírat to na hodiny a hodiny. Určitě to lze, ano, stejně jako lze na hodiny rozebírat témata ve Star Treku, či kterémkoli jiném fenoménu. V případě Star Warsů to ale není myslím stůj co stůj zapotřebí. Základní premisa a myšlenka je patrná i bez toho všeho, ale jak jsi poukázal, dá se to nadále rozvinout v mnohem komplexnější problematiku, ale to už bude spíše záležitost pro ty, kteří jsou fanoušky a mají tím spíše větší tendence takové věci zjišťovat. V tom jsou Star Warsy celkem fajn, že se za tou hezkou a na první pohled příběhově prostou fasádou skrývá něco víc, ale ten základ - boj dobra se zlem, otázka morálky atd., je patrná celkem snadno, jak jsem už psal...

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - čt 12. listopadu 2015 - 21:02

Jakkob: Jestli jsi opravdu myslíš, že veškerý obsah těch filmů je na první pohled zřejmý, žádné implicitní významy film neobsahuje a ani v té nekonečné síti souvislostí žádné kontextuální významy nevznikají, tak se zkrátka velice pleteš. To je přesně ten důvod, proč se v současnosti téměř nikdo interpretací nezabývá - protože je všeobecně považována za triviální. Vůbec to tak není a velikému množství diváků úplně uniká pointa. A to nemluvím o Star Wars, ani o kinematografii, ale o umění všeobecně. Nejenže totiž diváci nevědí, jak při výkladu filmu nebo jakéhokoliv uměleckého díla postupovat, ale ono je v první řadě ani nenapadne se na jeho obsah tázat. K pointě toho všeho se už zkrátka nedopracují. Já bych v takovém případě vůbec neviděl smysl filmy sledovat, nebo číst knihy, nebo cokoliv dělat, pokud bych tomu chtěl vyvrhnout obsah a soustředit se jen na povrchní obal. Na druhou stranu, hodně lidí přesně tohle dělá úplně automaticky a považují to za naprosto normální. Vždyť přeci o to střílení a vesmírné lodě a všechny ty prskavky tam jde přeci především, nebo ne? :) Přesně proto říkávám - a nevím, jestli to někdo pochopil, když jsem se v tomto smyslu vyjádřil v článku Tresť - že film je tak hloupý, jak hloupý je divák sám. Nebo naopak. To je jen jinak popsána neochota diváků vidět i to, co nemají přímo před očima.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - pá 13. listopadu 2015 - 08:08

Eodeon: Tak rozhodně jsem nepsal a ani nemyslel, že veškerý obsah je na první pohled patrný. Spíše bych řekl, že takový ten základ toho všeho lze celkem snadno pochopit i při běžné projekci, aniž by nad tím člověk musel nějak extra dumat. A jak jsem už psal, když si člověk podumá, objeví toho posléze mnohem více... Tak je to i myslím v pořádku, předhodit divákovi nějaké ty drobečky a náznaky, popř. základní premisu a na zbytek ať si ať si už každý přijde sám, pokud bude chtít. Já osobně už o Star Warsy zájem takřka nemám, takže ani nemám potřebu nad tím nějak více přemýšlet a pídit se, co a jak mi tím a oním chtěl Lucas říci. Takže ve finále si jsem vědom takové té řekněme strohé premisy, ale jinak to celé vnímám jako celkem fajn nenáročnou pohádku s jinak poměrně prostým dějem.

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
nadporučík johnjaneway
johnjaneway - ne 29. listopadu 2015 - 00:26

Z těchto dvou, řekněme kultů, mám raději Star Trek. Je to jednoduché. Myslím si, že sci-fi by mělo být postaveno na nějakých vědeckých základech. Ne snad, že by se to Star Treku dařilo vždycky. Hlavně originální série je v tomto hrozná. Ovšem když slyším, že Millenium Falcon je nejrychlejší loď v sektoru, protože překoná rychlost světla o polovinu, nějak těžko můžu brát takový svět jako něco jiného než pohádku. Jinak je Star Wars moc fajn, rád se podívám na filmy, ale je to pro mě spíše oddechovka. To, že je obecně SW populárnější než ST, je podle mě logické. Přeci jen nabízí více akce a co si budeme povídat, světelné meče přeci jen působí více "cool" než phasery. Většina lidí hledá zábavu a tu Star Wars nabízí asi v líbivějším kabátku. Obecně mám rád oba žánry a nevidím důvod, proč by se měli fanoušci těchto dvou sci-fi hádat. Nakonec o nic nejde...

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG