Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Star Trek vs. Star Wars – Buzzfeed

st 11. listopadu 2015      autor: Eva Dat      přečteno: 4011x      délka: 2 min      komentáře: 21

Buzzfeed LogoNedávno jsem do diskuze přidala odkaz na toto video. Je od firmy Buzzfeed, která se zabývá pop a online kulturou. Ve videu skupina fanoušků přednáší argumenty ohledně otázky „Star Trek, nebo Star Wars?“ Ne všechny důvody byly férové, ne všechny byly k zahození. Ráda bych ty dobré rozebrala a přidala vlastní názor.

Hlavní argumenty pro Star Trek

Alice Krige – borgská královnaVe Star Treku jsou ženy v pozicích moci, jako třeba kapitán Kathryn Janewayová nebo borgská královna. To mi připadá férové, na druhou stranu Leia byla také plus mínus dominantní postavou. Je to model pro lepší budoucnost, kde se rozdílné kultury a názory vesměs snášejí. Star Wars, jak vypovídá název, vycházejí z myšlenky války a bojů, zatímco Star Trek je o budování míru. I přes válku s Dominionem mi připadá, že většina Star Trek příběhů se zabývá právě onou mírovou a etickou problematikou věci nežli bojem. Vzhledem k tomu, že se Star Trek odehrává v budoucnosti, vše co se v něm odehraje, je založeno na nás a na tom, jak se jako společnost budeme vyvíjet k lepší verzi sebe sama. To mi připadalo jako nejlepší argument ve videu, protože to znamená, že je to opravdu pouze na nás, jaká ta naše budoucnost bude.

Hlavní argumenty pro Star Wars

Star Trek je hrozně odcizující svojí perfektností a utopií, zatímco Star Wars odrážejí naše reálné, komplexní já. Jsou také příběhem hrdiny, se kterým se divák snadno spojí a může si ho tedy více užít. A navíc Star Wars byly vytvořeny jako zábava, a tudíž jsou pro fanoušky mnohem zajímavější a zábavnější než Star Trek.

Můj názor

Cini Minis Star WarsJako první věc musím zmínit, že argumenty pro Star Wars byly ve videu velmi slabé. Za to můžou lidé, ne Star Wars jako takové. Na druhou stranu, argument „Star Wars byly vytvořeny jako zábava“ skvěle ilustruje moji pozici. Star Wars jsem viděla a moc mě neoslovily. Ovšem oslovily více lidí než Star Trek – jinak si nejsem schopná vysvětlit veškerý marketing od Lega až po Cini Minis. Star Wars mají lidi bavit, má to být akční podívaná a hlavně zábava. Star Trek je zase o „intelektuální stimulaci“ a o světě, jaký by mohl být. A proto si nemyslím, že je dobré porovnávat svět Star Wars a Star Treku. Oba byly vytvořeny z jiných důvodů a pro jiné publikum, a podle toho také vypadá děj a styl samotného produktu. Co si myslíte vy?

komandér Eva Dat
autor: Eva Dat
vydáno: st 11. listopadu 2015
přečteno: 4011x
komentáře: 21
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

James Cameron: Příběh sci-fi  -  po 17. září 2018
Zachary Quinto si zahraje v seriálu Biopunk  -  út 12. července 2016
Ikarie XB 1  -  so 18. června 2016
Předpremiéra filmu Marťan ve startrekovém kostýmu  -  po 31. srpna 2015
Stargate: Resistance se vrátil v rukách fanoušků  -  pá 31. července 2015
Mission: Impossible aneb když je šance nulová  -  so 25. července 2015
Znělka Simpsonových jako pocta Star Treku [VIDEO]  -  út 20. ledna 2015
Destiny dokončena  -  pá 7. února 2014
Enderova hra – literární skvost na stříbrném plátně  -  so 7. prosince 2013
Gravitace  -  so 26. října 2013
John Williams bude skládat hudbu pro Star Wars epizodu VII  -  po 29. července 2013
Destiny ožívá!  -  út 9. dubna 2013
V Hollywoodu se hnuly ledy, Abrams bude režírovat nové Star Wars [UPDATE]  -  ne 27. ledna 2013
Star Wars: Epizoda 7 ... realita roku 2015  -  čt 1. listopadu 2012
Revolution - nový seriál J.J. Abramse  -  út 30. října 2012

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG