Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Kontroverze kolem soudního sporu s Axanarem

pá 29. ledna 2016      autor: Eodeon      přečteno: 2961x      komentáře: 12

Vložit nový komentář

poručík Veczi
Veczi - pá 29. ledna 2016 - 18:01

Peters mi tam docela sedel skoda

kapitán flotily HKMaly
HKMaly - so 30. ledna 2016 - 02:42

Me pripada, ze spor uz Star Treku uskodil.

kadet pittrek
pittrek - so 30. ledna 2016 - 13:38

Pod "utokom" od CBS nie je iba Axanar, ale aj kopa inych tvorcov. Pod "palbu" sa dostal aj moj maly youtube kanal. Akonahle som presiel do protiutoku, dostal som "taktne upozornenie od dobre informovaneho cloveka", vraj sa mam mlcky akceptovat svoj osud inak sa mam v najblizsej dobre pripravit na "legalne kroky" voci mojej osobe, a to som (podla mna a zopar ludi s pravnickym vzdelanim) ziaden zakon neporusil.
CBS a Paramount ide o peniaze. Presne ako pises, potrebuju "vycistit trh" aby vzbudili zaujem o svoj novy film a novy Star Trek serial, preto utocia na kazdeho, kto zacne byt "prilis" znamy.

PS David Gerrold naznacoval, ze CBS robi problemy aj Star Trek Phase II, na druhy den to stiahol a zverejnil blog ospevujuci CBS a ich kladny vztah k fanusikom.

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - so 30. ledna 2016 - 17:58

Zas na druhou stranu nepodléhejme paranoie. Několik YouTube videí s fanouškovským obsahem bylo v posledních měsících nahlášeno a deaktivováno se zdůvodněním, že si prý CBS nárokuje autorská práva, to sice ano, ale podle veřejně dostupných informací šlo pokaždé o omyl, případně o zásah nějakého "dobráka", který se byl nějakým způsobem schopný za CBS vydávat. Omyl se vysvětlil a ta videa jsou zpátky na YouTobe. Na mysli mám film Renegades a čtvrtou epizodu Continues jménem White Iris. Mám tušení, že něco podobného se nedávno stalo také tvůrcům z Enterprise-D 3D Construction Projekt, o kterém psal před nějakým časem omi. Jejich video zmizelo z YT, odkaz na Vimeo také přestal fungovat a na hlavní stránce jejich webu jsou hned dva "disclaimery" upozorňující, že jde o neoficiální projekt.

Osobně si myslím, že nebezpečí nehrozí nikomu, vyjma nejvlivnějších projektů, jako je třeba právě New Voyages/Phase II. Zrovna těm ale podle mých zdrojů CBS (zatím?) žádné potíže nezpůsobuje. A o tom bych se dozajista dozvěděl. Jediná drobnost tu byla ohledně hudby v nedávno publikované epizodě "The Holiest Thing", respektive v označení držitele práv k hudbě v závěrečných titulcích. Zkrátka detail. S tím Davidem Gerroldem se mi to také nezdá. Jak ho znám, je to naprosto nonkonformní osobnost, která se vyjadřuje otevřeně, bez servítek a rozhodně se nenechává nikým zastrašit. Nevzpomínám si sice na žádný jeho status z nedávné doby, kde by se vyjadřoval k New Voyages, ale Axanaru se hned několikrát zastal. Tvůrci Axanaru jeho články dokonce převzali a uveřejnili na svém webu.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
podporučík vlasopes
vlasopes - ne 31. ledna 2016 - 17:17

Zbytečně to celé nafukujete. Než pár fan-filmů a pár YK s minimem sledování, raději profi seriál se vším všudy na několik let.

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - ne 31. ledna 2016 - 18:18

vlasopes: Tento konkrétní fan film je "profi" v každém smyslu slova, které je mi známo. A řadu jiných nemám problém označit za poloprofesionální. A že mají fan filmy nižší sledovanost, to je nevyhnutelný důsledek skutečnosti, že se v distribučním smyslu jedná o "underground" určený čistě fanouškům, čili tyto projekty jsou a vždy budou známy pouze užší skupině diváků, specifické subkultuře. Nicméně pro tuto subkulturu jsou velmi důležité. Poskytují totiž alternativu. Trekkies Star Trek na jednu stranu zbožňují, ale na druhou stranu ho dokážou i nenávidět. Samotní fanoušci se často stávají i jeho největšími kritiky. Bez slitování odsuzují epizody seriálů a filmy kvůli nejnepodstatnějším kazům a uplatňují silně nadsazená kritéria. A (částečná) nespokojenost s hlavním proudem vyvolává touhu po alternativě. To by musel být příští seriál naprosto dokonalý, aby všechny touhy fanoušků naplnil... a vlastně možná ani tak by některé přehnaně náročné fanoušky neuspokojil. Vždycky tedy bude existovat silná touha po alternativě, ačkoliv jí třeba nebudou pociťovat všichni. Každopádně z těchto důvodů se domnívám, že fan filmy mají svůj smysl i v éře vzniku nového oficiálního seriálu.

A pokud se ještě vrátím k tomuto novému oficiálnímu seriálu, nelze předpovědět ani jeho kvalitu, ani jeho úspěch. O zvláštních měřítkách trekkies na kvalitu jsem se už zmínil. Pokud jde o sledovanost, v mnoha komentářích na portálu už zaznělo, že premiérové uvedení seriálu nikoliv v TV, ale pomocí placené streamovací služby, je postup neozkoušený a tedy riskantní. Už tak má ten seriál svůj úspěch dost nejistý a to bez toho, aniž by se CBS snažila znepřátelit si potenciální diváky ještě více, jako se jí to daří s žalobou proti Axanaru. Samo o sobě by to nejspíš až tak velký dopad nemělo, ale nacházíme se v situaci, kdy byl vztah fanoušků a majitelů licence už tak vážně poškozený celým desetiletím přehlížení a rozporuplným přijetím rebootových filmů. Žalování Axanaru by se mohlo ukázat jako poslední kapka, která ohrozí i úspěšnost oficiálního seriálu. To jsem měl samozřejmě na mysli, když jsem hovořil o škodách na Star Treku i na fanoušcích, které by tato žaloba mohla napáchat. Samozřejmě vyjma toho, že už teď

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - ne 31. ledna 2016 - 18:30

...napáchala škody na fan kultuře. Vždyť kdo by se nebál tvořit něco s tématikou Star Treku pro radost ostatním fanouškům, když mu za to reálně může hrozit trestní stíhání, astronomické pokuty, nebo dokonce vězení?

Připomínám v této souvislosti, že naprostá většina aktivit fanoušků spočívá ve fan kultuře. Portál, na kterém si tu vyměňujeme názory, je neautorizovaný fanouškovský projekt a stejně tak všechny ostatní domácí weby. Totéž odznáčková hra, která pomáhá udržovat zájem trekkies o Star Trek i v době jeho nedostatku. Totéž všechny společenské akce, cony, festivaly a sešlosti, bez kterých by jádro komunity tak dlouho přežívat nemohlo. I Star Trek Kusy, sbírka fan fiction a poslední vydaná česká kniha podle Star Treku, nejspíše nemá licenci. Fan kultura je zkrátka nezbytným předpokladem životaschopnosti fandomu a přeneseně i samotného Star Treku, ale připadne mi, že CBS/Paramount vytváří prostředí, které pro fanoušky a jejich kulturu není vhodné k životu. Pod neustálou hrozbou žaloby se nedá dlouho existovat a už vůbec ne tvořit. Mně to sice nezabrání kreslit svůj parodický komiks nebo psát různé fan fiction a články, ale větší a tím pádem i potenciálně daleko zajímavější projekty to může zadusit už v počátcích. Přičemž ty projekty byly rok od roku lepší a kdoví, za pár let se býval mohl vyskytnout i projekt, který by kvalitou svého provedení zastínil i Axanar. To už se ale asi nikdy nedozvíme.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kadet pittrek
pittrek - po 1. února 2016 - 14:08

Bohuzial z mojej strany sa nejedna o paranoiu. Aj dnes som dostal cez FB spravu, ze mam zo svojho youtube kanala ihned odstranit video, v ktorom vraj kritizujem a urazam CBS. Samozrejme nic take spravit neplanujem, kedze v tom videu len objektivne popisujem co sa mojmu kanalu stalo :( Nikto nie je v bezpeci, bojim sa, ze sa dozijjem dna, ked bude mat podobne problemy kazdy fanusikovsky web, ktory sa opovazi mat nejake reklamy alebo nejaky iny zdroj prijmu.

Co sa snazim povedat je to, ze Axanar je len jeden maly symptom ovela vacsej choroby. Do nedavna tolerantny az priatelsky postoj CBS / Paramountu k fanusikom sa totizto zacal prudko menit.

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - út 2. února 2016 - 14:00

pittrek: Omlouvám se, nemyslel jsem to tak, že bych chtěl zpochybnit, co se ti přihodilo. Paranoiou jsem mínil pouze ten zbrklý předpoklad, že jsou za to všechno zodpovědní majitelé licence. Navíc, pokud s tebou v té věci někdo komunikuje skrze FcB, už proto to pravděpodobně nebude CBS. Spíš bych v takovém případě předpokládal, že se ti mstí nějaký nepřejícný "fanoušek" a jakési oficiální zmocnění pouze předstírá. Ať tak či tak, souhlasím, že by se to nemělo vzdávat bez boje.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
bez hodnosti BorgDog
BorgDog - ne 21. února 2016 - 10:05

Skutečně se "přitvrzuje" a ne jen tady. Ve skupině zaměřené na modely ST lodí už kolují zprávy, že CBS/Paramount začal systematicky vyhrožovat žalobami malým "garážovým" výrobcům, kteří vyrábí a prodávají převážně poměrně "amatérské" modely Star Trek strojů bez oficiální licence. Je to přitom směšné, protože tyto modely mají často dost bídnou kvalitu a rozsah této činnosti nikdy nemůže Paramountu jakkoliv ekonomicky škodit.

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 22. února 2016 - 17:42

Rozhodně to nejsou ojedinělé případy. Třeba právě před chvílí jsem se dočetl o jednom zaběhlém britském conu, který organizují fanoušci a jehož kompletní zisky jdou na charitu, kam také od CBS dorazila výhrůžka žalobou a letošní ročník musel být zrušen úplně. Jedná se o First Contact Day (FCD) odehrávající se tradičně začátkem dubna v Telfordu. Více pod odkazem: [link]

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - pá 26. února 2016 - 16:31

A příběh pokračuje. Majitelé licence donutili stáhnout (zdarma distribuovanou) aplikaci s interfacem v podobě LCARS od Starwatch pro hodinky Android Wear. Jeff McIntire, autor článku na toto téma z Rootz Wiki, si vůbec nebral servítky a popsal to jako "šikanu". Více zde: [link]

Kdo bude asi další na řadě...?

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG