Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Kapitán Picard: umění velet

ne 25. září 2016      autor: Dominik      přečteno: 3068x      komentáře: 19

Vložit nový komentář

nadporučík Tery : Live long and prosper
Tery : Live long and prosper - ne 25. září 2016 - 10:50

KRÁSNÝ ČLÁNEK :)

Úplně s tím souhlasím a líbí se mi to :)

LIVE LONG AND PROSPER
praporčík Goodman
Goodman - ne 25. září 2016 - 11:27

Zajímavý článek. Nicméně kapitán, pod kterým bych rád sloužil, by byl jednoznačně Sisko (ačkoliv mým oblíbencem je Kirk, tak ano Dominiku máš pravdu. Kirk se žene do všeho moc rychle). Picard byl až moc velký idealista a jako kapitán nic moc. První věcí je ta, že někdy poslouchat rozkazy bez vlastního uvažování má smysl. Abych vysvětlil. Pokud se jedná o akci větších rozměrů, tak není čas zasvěcovat každého člena. Ani to dokonce není žádoucí, protože hrozí vyzrazení (třeba i neúmyslného). Čili neustále zpochybňovat každý krok velícího štábu, který nám zrovna není pochutí, a vědět všechno není dobrá vlastnost. Stejně tak i dělat pokaždé morálně správná rozhodnutí může být cesta do pekla. Někdy malé zlo může vykonat velké dobro. Další chybou Picarda byla jeho ochota riskovat životy posádky takřka pro nic. Vzpomínám si na epizodu o nanitech, kteří málem zničili loď. Naprosto stupidní robůtci nepřesahující význam bakterií, přesto Picard raději riskoval stovky lidí na palubě. Umění diplomacie zvládal, to ano. Ale ono moc nastavovat druhou tvář a snažit se za každou cenu dohodnout s protistranou, která se dohodnout nechce, je k ničemu. Je prokázané, že ve vyšponovaných situacích se vždy lépe dohodnou dva jestřábi, než dvě holubice. Protože obě strany si celkem rychle uvědomí, kam až mohou zajít a kdy bude následovat nekompromisní odpověď. A jestli bych chtěl být kapitánem? Já ani nevím. Záleží komu bych velel. Ani nejlepší kapitán bez dobré posádky nic nezmůže.

Destiny is not a matter of chance, it is a matter of choice. It is not a thing to be waited for.
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - ne 25. září 2016 - 13:59

Také jsem se často zamýšlel nad tím, který velitelský typ mezi kapitány je ten jeden ideální, ale nedovedu to za sebe rozhodnout. Největší překážkou je skutečnost, že situace, kterým velitelé ve Star Treku čelí, jsou buďto psané na míru jejich přístupu, nebo naopak jejich přístup je utvářen tím, co žádá situace, a to pokaždé tak, aby to "dobře" dopadlo.

Diskuze na podobné téma už tu několikrát proběhly a mně se zdály poučné. Baví mě představy, co by se stalo, kdyby se kapitáni v určitých situacích vyměnili. Kdyby se například Sisko ocitl na Picardově místě v epizodě "Pegasus", možná by zahodil své principy a Federace by měla maskovací zařízení, které by později využila ve válce s Dominionem. Na druhou stranu, kdyby se Sisko ocitl na Picardově místě v epizodě "Nepřítel", nejspíš by vyvolal válku s Romulany, která by zdevastovala Federaci, ale i kdyby byla válka vítězná, Dominion a Borgové by si snadno smlsli na zbytku. Celé je to o tom, že ten pravý velitel byl pokaždé shodou náhod na pravém místě.

Je jen otázkou času, kdy někdo vytáhne "In the Pale Moonlight" a začne argumentovat tím, že nebýt Siskovy ochoty zahodit principy morálky, skončilo by vše katastrofou, takže Picardův zásadový postoj, který je oceňovaný v článku a který upřednostňuji já sám, by selhal. Ale připusťme si, že i situace v této epizodě je uměle postavená tak, aby neměla žádné jiné východisko, než je cesta, kterou se Sisko vydal, což je také jen trik scenáristů. Trik, který má sice za výsledek působivou epizodu, ale špatný vzor, z něhož lze čerpat příklady. Ale to se dá s menší nebo větší měrou relevance tvrdit vlastně o kterékoliv epizodě :)

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
admirál flotily Iconer
Iconer - ne 25. září 2016 - 17:11

Hezky napsáno.

Picard je skvělý kapitán, pod ním bych sloužil nejraději.

„Co po nás zůstane není tak důležité jako to, jak jsme žili.“ (Jean-Luc Picard)
kapitán Allarin Ilriela
Allarin Ilriela - ne 25. září 2016 - 18:18

Taky souhlasím, Picarda mám nejraději a asi bych mu jako svému veliteli nejvíc věřila.

Věda bez náboženství je paralyzovaná a náboženství bez vědy je slepé. (Albert Einstein)
komodor Leiah
Leiah - po 26. září 2016 - 22:06

Pro me je idealem Archer. Vesmir byl v jeho dobe mnohem nebezpecnejsi, nebyla zadna zakladni smernice, ktera by mu rekla, jak se spravne zachovat, musel spolehat jen na sebe a posadku. Presto mel behem pruzkumu vesmiru jen velmi male ztraty na zivotech. Obcas udelal botu, ale na prvnim miste nebyla lod, jako u Picarda, ani bezhlava akce, jako u Kirka, ale posadka a zivoty lidi, jemu sverenych.

Dobry byl i Sisko, ale kdovi, jaky kapitan by byl na lodi misto na stanici. Jeho vylety Defiantem prece jen byly znacne casove omezene a o veleni se delil s Worfem a Dax.

Některé věci na světě fungují jen proto, že mají svá tajemství.
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - po 26. září 2016 - 23:41

Já souhlasím s Eodeonem, ale zároveň se mi líbí to, co napsala Leiah o příspěvek výše - něco na tom bude ;) Můj ideál je jinak Kirk.

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
nadporučík Tery : Live long and prosper
Tery : Live long and prosper - út 27. září 2016 - 15:25

ps: Můj Idol je James T. Kirk ( ať už z TOS nebo z nových dílů - z nových však víc ). :)

LIVE LONG AND PROSPER
praporčík ada1987
ada1987 - st 28. září 2016 - 19:24

krasne napisane, mohol by si pridat aj ostatnych kapitanov. osobne by som si velit hviez. lodi netrufla. nemam na to autoritu ani potrebne sebavedomie. ale rada by som sluzila pod Picardom ci Janewayovou. U JC sa mi paci to, ze vsetko riesi s chladnou hlavou, nevrha sa do kazdeho dobrodruzstva ako Kirk.(aj ked Kirk ma vedla seba Spocka, ktory ho obcas pribrzdi, ked treba( Proste sa mi paci ta jeho diplomacia (vid epiz. Enemy( Pri Kirkovi by z toho bola zrejme dalsia romulanska vojna.

Janewayova je podobny typ. S jednym bonusom-na krk jej nedycha partia nadriadenych, ktori nemaju nic na praci len sediet v kresle a buzerovat vsetkych okolo.

U Siska sa mi nepaci ten rozkol-vyslanec Prorokov a zaroven dôstojnik. Navyse jeho akcia v epizode In the pale moonlight zapricinila, ze zmizli aj posledne zvysky sympatii, ktore som voci nemu mala. Aj ked niekto-najma jeho cardasiansky krajcir-by mohol namietat, ze vymenil romul. senatora za Alfa kvadrant. (niekde som citala, ze po vojne s dominionom romulany prisli na to, ako to bolo so smrtou senatora Vreenaka a vyhlasili Federacii vojnu. ako skoncila, neviem(

viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - st 28. září 2016 - 20:47

Pěkný článek. Picard se mi zamlouvá, ale v Archerově době to bylo lepší. Šla bych tam.

V práci nejsem ve vedoucí pozici, ale... dost často jim tlumočím názory a různé věci. Zdá se, že si naše podpalubní krysí společenstvo uvědomilo, že potřebují posla s prožíznutou tlamkou. Tak jdu a argumentuji, proč si myslíme, že by to a to pro nás bylo lepší. Zastávám se, dokonce i na věcech dost rázně trvám. Ne, že by mi to k něčemu bylo :). A pak mám někdy chuť vrčet a zasteskne se mi po phaserové pušce.

Tuhle jsme za nějaké ty názory dostali extra práci. A já dostala od kolegyň vynadáno, že jsem to tak hrotila. Kolektiv se uklidnil až poté, co jsem je upozornila, že dřív se za podobné věci upalovalo, tak ať neremcají. Tak neremcali. U nás by to vážně potřebovalo menší převrat.

Můj současný šéf docela jde. Dá se říct, že ke dřívější práci používal diplomacii, a když se něco řeší hromadně, určitě nad tím přemýšlí, přičemž konečný výsledek nemá chybu. Pro nás to znamená zdvojnásobit síly, které už navýšit nejdou, ale to nikoho moc netrápí. Stylem "ono se to zvládne" věci řešit jde, ale jak dlouho bez průseru, to už je jiná.

Předchozí šéf nepobral moc chytrosti, spíš vychytralosti a pokud nastal průser, chodil mezi lidmi s hlavou dolů a s nikým se nebavil. To je prototyp kořisti klingonského prvního důstojníka, v jeho případě spíš důstojnice - jeho bývalky. Ale to už je jiný příběh.

Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
nadporučík Dominik
Dominik - st 28. září 2016 - 22:57

Jana Dvořáčková: Bohužel na pozici řadového pěšáka je ta "proříznutá tlamka" často dvousečnou zbraní. Sice si nenecháš nic líbit, ale zároveň ztratíš šanci na kariérní postup, zvýšení platu a v případě propouštění jsi první na řadě...

viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - čt 29. září 2016 - 15:46

Dominik: Vím, jak to myslíš, ale ty první dvě věci u nás nehrozí a o té třetí uvažuji sama. Zatím jsem dospěla jen ke zkrácení pracovní doby na vlastní žádost.

Tak mě napadá, možná se to někde zmiňovalo, ale kolik hodin jsou vlastně důstojníci ve službě? Dvanáct? Osm? Zdálo se mi také, že mají fakt málo dovolené :). Jak se definují překážky na straně zaměstnavatele :)? Kdyby se měl současný zákoník práce aplikovat na službu na hvězdné lodi, jak by to vypadalo :)? Hodně blbé jsou neschopenky, protože Crusherová a ostatní vyléčí všechno :).

Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
praporčík Goodman
Goodman - čt 29. září 2016 - 22:24

Jana: na hvězdné lodi bys byla ve službě prakticky non-stop. Vždy, kdy by bylo třeba bys musela přiložit ruku k dílu. Ono to má svoji logiku, protože pokud jde o peníze (čili normální pozemský job), tak můžeš i nemusíš dělat. Ale na lodi jde o život, tak nejít by bylo krajně nebezpečné. Otázkou za milion je, jak by se změnila tvoje ochota obětovat svůj čas na oltář povolání, kdybys byla přesvědčena o nezbytnosti svého konání. Pokud člověk vidí smysl ve své práci, tak mu přesčas zas tolik nevadí. Ve Star Treku posádka vidí svůj job jako poslání a dobrodružství zároveň (a já bych to viděl na jejich místě úplně stejně). Pak se snažíš udělat maximum i bez ohledu na momentální profit.

Dominik: jak kde, ale není pravdou, že kývač a anální alpinista má jistou kariéru. Spíš se povyšují lidé, co dokáží vzít otěže do svých rukou. Jsou schopni se ozvat a prosadit (i proti vůli nadřízených). Leader by si měl umět poradit a měl by mít i oporu ostatních. Čili spíš Janě může její postoj pomoci než uškodit. Tím nechci říct, že se vyplácí být pokaždé v opozici (tzv. kverulant a věčně nespokojený troll). To je samozřejmě něco jiného. Nejhorší pozici má střední management. Ten je tlačen top managementu z vrchu a ze spodu řadovými zaměstnanci. Z vlastní zkušenosti ti můžu říci, že požadavky obou stran jsou nereálné a nelze vyhovět oběma táborům k úplné spokojenosti.

Destiny is not a matter of chance, it is a matter of choice. It is not a thing to be waited for.
kapitán flotily tzcomics
tzcomics - pá 30. září 2016 - 02:09
Minimálně denní a noční směny se tam střídají, i když to spíše vypadá, jako by bála jen jedna :-D
Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe
kapitán flotily tzcomics
tzcomics - pá 30. září 2016 - 02:10
Byla :-D
Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe
admirál flotily sarao
sarao - pá 30. září 2016 - 22:21

Standardně jsou ve flotile 3 směny ale důstojníci často pracují déle. [link]

kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - pá 30. září 2016 - 23:50

No vida, to bych se svoji průpravou mohl i zvládat.. XD

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
nadporučík Gottfried
Gottfried - ne 23. října 2016 - 22:03

Naprosto s tebou souhlasím.

„Všechny zdi, o které se rozbíjím, jsou v mé hlavě.“ - John Lennon
nadporučík Gottfried
Gottfried - ne 23. října 2016 - 22:04

Tvoje články se mi moc líbí, zabývají se moc dobrými tématy a jsou taky dobře napsaný. Pro mě jsou jedny z těch top! :)

„Všechny zdi, o které se rozbíjím, jsou v mé hlavě.“ - John Lennon

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG