Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Kapitán Picard: umění velet

ne 25. září 2016      autor: Dominik      přečteno: 2997x      délka: 5 min      komentáře: 19

Trekken 9 PicardVůdčí schopnosti jsou nutností u každého, kdo vede tým lidí nebo o něco takového bude usilovat. Patří sem zejména schopnost oslovovat větší skupinu podřízených, umění reagovat na nové situace, vytváření strategií, rozhodnost a cit pro výběr nejbližších spolupracovníků. Pro kapitána hvězdné lodi platí ještě náročnější kritéria, neboť je zodpovědný za životy své posádky a jakákoli chyba může mít fatální následky. Ve Star Treku jsme se setkali s mnoha kapitány. Každý z nich měl své přednosti a specifický styl vedení, který nám buď vyhovoval, nebo naopak vyvolával negativní reakce.

Drtivá většina z nás minimálně jednou v životě podléhala nějaké formálně nadřízené autoritě. Jeden měl štěstí na dobrého šéfa s přirozenou autoritou, druhý se zase musel potýkat s arogantním diletantem. A někdo si vedoucí pozici vyzkoušel na vlastní kůži. Jak vlastně má vypadat ideální prototyp nadřízeného? Jak už napovídá titulek článku, osobně si pod ideálním velitelem představuji Jean-Luca Picarda, kterého považuji za nejvýraznějšího kapitána z celého startrekového univerza.

U Picarda se tvůrci doslova vyřádili a výsledkem je zřejmě nejlépe vykreslený charakter ze všech kapitánů. Během veškerých epizod TNG a několika filmů máme možnost detailně nahlédnout do jeho psychologického nitra, odhalit všechny přednosti i slabosti, poznat manažerské přístupy a dokonce nahlédnout do jeho minulosti i budoucnosti. Už od prvního pohledu můžeme vidět zvláštního holohlavého chlapíka, který miluje čaj Earl Grey, mluví se silným anglickým akcentem a přitom však pochází z Francie. Rovněž stojí za povšimnutí i samotný temperament kapitána Picarda. Zatímco jiní kapitáni se vyznačují impulzivností a bojovností, tak Picard má duši klidného introverta. Tato skutečnost bývá u velící funkce spíše handicapem, jelikož od kapitána hvězdné lodi se očekává rychlá akceschopnost a ráznost. Nicméně Jean-Luc dokázal díky své duševní vyrovnanosti a rozvaze tuto zdánlivou slabost potlačit a v kombinaci s manažerským stylem ji přeměňuje v přednost. Nenechává se totiž strhnout prvními dojmy, nečiní zbrklá rozhodnutí a nepodléhá osobním pocitům.

Zatímco James T. Kirk na velitelském můstku nikdy nešel pro ránu daleko, řídil se instinkty, k posádce se choval často až familiérním způsobem a do problémů se vrhal po hlavě, tak kapitán Picard má zcela jiné velitelské metody. Směrem k posádce si udržuje rezervovaný odstup a v konfliktech preferuje diplomatické řešení před bojem. To však rozhodně neznamená, že by se bojovat bál nebo nebyl schopen dát povel k boji, důkazem jsou jeho časté konfrontace s Borgy či Romulany. Tendence řešit problémy diplomacií úzce souvisí s velkou předností kapitána Picarda – uměním komunikovat. Kapitán hvězdné lodi je totiž zároveň vyslancem, který zastupuje Federaci při styku s cizími rasami. K tomu je třeba nejen obratně volit vhodná slova, ale především jde o schopnost vcítit se do svého protějšku. Problematiku komunikace asi nejlépe znázornila epizoda Darmok (TNG 5x02), kde Picard jako historicky první zástupce Federace dokázal porozumět jazyku Tamarianů, který je založen na metaforách odvozených z tamarianské mytologie. Poukázal tak na praktický poznatek, že vzájemná komunikace není záležitostí pouhé výměny slov, ale jde tu zejména o pochopení odlišných individualit, kultur a zvyků.

Tento princip je samozřejmě uplatnitelný i na palubě samotné Enterprise, neboť funkce kapitána v sobě zahrnuje neustálou komunikaci s důstojníky a posádkou. Špatný velitel lodi si své nejbližší spolupracovníky vybírá pouze na základě jejich slepé loajality bez ohledu na dovednosti a zkušenosti. Dobrý kapitán si naopak poskládá pestrý tým, který je složen z nejrůznějších temperamentů a schopností. Při pohledu na důstojníky sloužící pod Picardem můžeme vidět celou směsici naprosto rozdílných charakterů, jako celek se však všichni vzájemně doplňují. Díky tomu může kapitán Picard delegovat některé úkoly na ostatní důstojníky a není třeba řídit veškeré dění na lodi. Jelikož sám sebe nepovažuje za bezchybného, tak většinu rozhodnutí se snaží činit po diskuzi s vyššími důstojníky. Zde je patrná sebereflexe, jež je nezbytná u každého velitele. Proto si také za svého prvního důstojníka zvolil povahově odlišného (spíše kirkovský typ) Williama Rikera, který velení lodi dodává dynamičnost. Rovněž obsazení pozice druhého důstojníka androidem Datem je bezprecedentní. Málokterý kapitán by třetí nejvyšší pozici na lodi obsadil umělou formou života, Picard však odhodil veškeré předsudky a Dat se nakonec stal neocenitelnou součástí velícího týmu.

S Datem souvisí také další pilíř Picardovy osobnosti – morální integrita. Když Hvězdná flotila chtěla Data zabavit a následně ho rozebrat pro výzkumné účely, tak kapitán Picard vystupoval důrazně proti navzdory přímému rozkazu z velení Flotily. Nezastával se pouze člena své posádky, ale především prosazoval myšlenku, že každá inteligentní bytost uvědomující si vlastní existenci má právo volby. Ačkoli si tímto postojem mohl znepřátelit řadu nadřízených a sám sobě uškodit, Picard dál trval na svém. Prokázal tak pevné morální zásady, které nejsou ovlivňovány osobním prospěchem.

Blu-ray - The Best of Both WorldsZřejmě nejtěžší zkouška pro kapitána Picarda přišla během konfrontace s Borgy, kdy byl dočasně asimilován a donucen bojovat proti Federaci. Tento traumatický zážitek mu zanechal trvalé jizvy na duši a negativně zapůsobil na jeho rozhodování při dalších setkáních s Borgy. Ve filmu Star Trek: První kontakt sledujeme Picarda, jenž je hnán touhou po pomstě bez ohledu na racionalitu svého jednání a bezpečnost posádky. Film ho zde popisuje zřejmě tím nejrealističtějším způsobem – vidíme nejen slavného kapitána, ale i člověka s běžnými nedostatky a slabostmi. Pravděpodobně každý kapitán či velitel během služby sklouzne do situace, kdy se rozhoduje pouze na základě osobních pohnutek. Pak záleží na tom, zda si své chování uvědomí, nebo dopadne stejně jako kapitán Achab z románu Bílá velryba, kterého zničila vlastní posedlost pomstou. Kapitán Picard naštěstí včas procitnul.

Dnešní manažeři, politici a vlastně úplně všichni, kteří nějakým způsobem participují na vedení lidí, se mohou u Picarda lecčemu přiučit. Na závěr otázka pro čtenáře. Troufli byste si velet hvězdné lodi? A pokud ano, jaký startrekový kapitán by posloužil jako vzor?  

nadporučík Dominik
autor: Dominik
vydáno: ne 25. září 2016
přečteno: 2997x
komentáře: 19
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Odkazy na hry z přednášky „Jak si trekkies hrají“  -  čt 10. prosince 2020
Záznam přednášek z Trekkenu online [VIDEO]  -  čt 3. prosince 2020
Kdo, co, kdy a kde ve Star Treku [VIDEO]  -  st 30. září 2020
SERIÁL: Kompletní časová osa ST událostí! (1. část)  -  út 6. listopadu 2018
Star Trek se dočká nového animovaného seriálu  -  pá 26. října 2018
StarTrekKnihy.cz – Nový informační portál zdaleka nejen o knihách  -  čt 30. srpna 2018
Šťastné a startrekové!  -  pá 22. prosince 2017
15 nejmocnějších protivníků ve Star Treku  -  čt 2. listopadu 2017
Star Trek v komentářích: Nechte zaznít svůj názor  -  út 17. října 2017
Star Trek: Discovery a další skvosty v knihovně CZ Kontinua  -  so 23. září 2017
Smuteční oznámení  -  so 19. srpna 2017
Star Max: Pravda, 1. část  -  po 17. července 2017
Star Max: Z principu  -  st 10. května 2017
Star Max: Klony útočí  -  po 20. února 2017
Elektrokolo ve startrekovém střihu  -  čt 9. února 2017

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG