Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Star Trek vstoupil do volební kampaně

st 5. října 2016      autor: Dominik      přečteno: 2623x      komentáře: 22

Vložit nový komentář

praporčík Zephram
Zephram - st 5. října 2016 - 16:10

Tak podle posloupnosti trekových kapitánů je po černochovi na řadě žena. :-)

Ale jinak mi to kolektivní míchání se do politiky a zaštiťování se Startrekem připadá nešťastné. Výzvu sice podepisují herci každý sám za sebe, ale tváří se, že reprezentují něco většího (tj. myšlenky Startreku) než svůj osobní názor. Nemám pocit, že z hlediska Startreku je mezi Trumpem a Clintonovou nějaký podstatný rozdíl.

nadporučík Gottfried
Gottfried - st 5. října 2016 - 20:41

Mám strašně moc rád když se spojuje svět ST s tím naším. Hledání souvislostí mě moc baví. Už nějakou dobu se snažím chovat a uvažovat jako například můj oblíbenec Picard. Pokládám si různé otázky etiky apod...
Podle mě by byl Trump obrovská chyba a nerad bych aby se stala skutečností. Konkurence ze strany tohohle pána sice není o moc víc slibnější, ale rozhodně bych ji uvítal mnohem víc než jeho.
Snad se jednou dočkáme nějaké osoby co bude mít podobné názory jako většina trekkies, či názory týkající se průkopnictví, míru a lásky. Člověka, jenž bude myslet na budoucnost nás všech v tom dobrém smyslu. Já bych volil např.pana Elona Muska.
Článek jsem dílel dál na facebook. :-)

„Všechny zdi, o které se rozbíjím, jsou v mé hlavě.“ - John Lennon
kadet pittrek
pittrek - čt 6. října 2016 - 10:34

Smutne. Showbusiness a politika by sa nemali miesat.

praporčík lamicz
lamicz - čt 6. října 2016 - 11:47

Já bych to zase s tou multi-kulti Federací nepřeháněl. Ano, samozřejmě jsou tam různé rasy a kultury, ale všichni musí dodržovat zákony Federace. Taky se nesmí zapomenout na jistý fakt, kdy vlastně Federace zkouší navázat s určitou rasou první kontakt - je to až na určitém technickém stupni (musí mít warp). Takže žádné "primitivní" rasy s vlastními podivnými zákony. Ve Flotile má každý jedinec svoje místo a o každého se snaží postarat, což dnes u mnoha kultur je pravý opak - jedinec nic neznamená. Pokud někdo začne prosazovat svoje přesvědčení silou, ihned je mu ukázána ta vojenská tvář Federace. Různé ústupky ve vyjednávání nejsou žádný problém, to je Federace trpělivá a umí naslouchat, běda však pokud se začne řinčet zbraněmi.

praporčík lamicz
lamicz - čt 6. října 2016 - 11:54

IMHO roubování ST na dnešní politiku a úroveň je úplně mimo, napřed se musí změnit myšlení lidí jako celku. Nelze mít pouze lásku a mír, když tyhle hodnoty jiné kultury neuznávají. Ve ST není defacto náboženství a sám Roddenberry byl ateista. Dnes ale náboženství hraje u některých kultur prim a v jeho jménu se může vše.

kapitán Allarin Ilriela
Allarin Ilriela - čt 6. října 2016 - 14:19

Jsem ráda, že nežiji v USA, protože podle mého je to prašť jako uhoď.

Věda bez náboženství je paralyzovaná a náboženství bez vědy je slepé. (Albert Einstein)
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - čt 6. října 2016 - 15:03

Star Trek není jen zábava, je to i soubor ideálů, které divákům slouží za vzor a o které by měli usilovat, aby tak zlepšili nejen svůj život, ale přeneseně celou společnost, v níž žijí, a pomohli tak přiblížit se o malý krůček té utopii. Star Trek měl svůj politický náboj, až proměnlivý, od samého začátku, a jasně se projevoval v okamžicích jeho největšího úspěchu. A tak nevidím problém vztahovat se ke Star Treku při potřebě formulovat nějaký politický komentář. Stejně jako se odjakživa nestydím za svou oblibu Star Treku a hlásím se k ní před svými přáteli, měl by mít člověk odvahu se stavět i za svá politická přesvědčení a nebát se je veřejně prezentovat, jako to zde učinili tvůrci Star Treku. Všichni máme představu, jaké politické kroky by měly být podniknuty, aby se daly věci do pořádku a problémy byly vyřešeny, a podmínkou dialogu je tyto představy sdílet navzájem. Čili já nevidím sebemenší opodstatnění v kritice tvůrců Star Treku, že se postavili za to, co považují za správné, a použili Star Trek, aby svou představu lépe ilustrovali a zatraktivnili.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
viceadmirál Shane
Shane - čt 6. října 2016 - 16:17

Souhlasím s Eodeonem. Někomu se může zdát, že ST s politikou nesouvisí a neměly by se tedy míchat dohromady. Ale osobně si myslím, že stejně tak jako můj život ovlivňuje Star Trek, ovlivňuje ho i politika. Ať už se mi to líbí nebo ne. A s tím, jak se smazávají hranice, dotýká se nás i politické dění v USA. Za sebe jsem také proti Trumpovi a jsem ráda za aktivity ST herců, kterým není lhostejná budoucnost naší planety.

For one human being to love another, that is perhaps the most difficult of all our tasks...
praporčík Goodman
Goodman - so 8. října 2016 - 15:01

Naprostý souhlas s Lamiczem. Připomínám, jak dopadl Tibet. Tibetská vláda byla symbolem lásky a míru. Určitě si vzpomínáte na scénu z filmu Sedm let v Tibetu, jak mniši láskyplně přemísťují žížalky při stavbě základu kina. Nikoliv vymyšlená historka americkými filmaři, ale realita ze života jejich společnosti. Čína je bez mrknutí oka převálcovala (oficiálně osvobodila) a co udělal Svět? Neudělal vůbec nic a vlastně kromě patetického vyvěšování vlajek (efekt pouze pro oko nejednoho hipíka) nedělá ani dnes. A ani nikdy jindy nic dělat pro Tibet nebude. Mír, láska, pravda, ideály a tohle všechno není zárukou vlastní bezpečnosti a přežití. A pokud si někdo myslí, že proti islámskému státu se nejlépe bojuje otevřenými hranicemi a náručí, tak mám silné pochybnosti o jeho zdravém úsudku. Sci-fi a Star Trek je jedna věc a tvrdá realita druhá. Všeobecně všelijaké výzvy tohoto druhu považuji za vcelku směšné, protože volič má vlastní rozum a nemusí slepě napodobovat své idoly. Vytahovat Star Trek do politiky je za hranou, protože to už je čirá manipulace a snaha o politickou propagandu skrze fandom. Btw.: když už jsme u té politiky, tak nemusím říkat, že Star Trek je vlastně militaristická a komunistická společnost? Čili by mě zajímalo, když se tedy chcete tak všichni politicky přiblížit idejím Sta Treku, čí hlas jste vhodili do urny ..... Krom toho Trumpa mohou volit lidé s americkým občanstvím, takže výzvy na českých webech jsou trochu mimo. Trump je hlupák, megaloman a neskutečný žvanil. Ale celej ten kolotoč propagandy demokratů, vůči jeho osobně, není o nic lepší.

Destiny is not a matter of chance, it is a matter of choice. It is not a thing to be waited for.
admirál bilavrana
bilavrana - so 8. října 2016 - 15:34

Je to stejné, jako u nás při posledních prezidentských volbách. Ať to skončí jakkoliv, budou 2/3 lidí nespokojení. Jedna třetina těch, co bude volit poraženého a druhá těch, co by si raději usekla ruku, než aby dala hlas jednomu z nich.

praporčík Goodman
Goodman - so 8. října 2016 - 16:32

Gottfried: svět ST je super a hned bych měnil (ty nejspíš také). Jako hobby proč ne. ST rozvíjí fantasii, podporuje zájem o vesmír a celkově nabízí divákovi hodnotnou zábavu. Ač si to připouštíme nebo ne, tak kultura nás prostě ovlivňuje. ST je 100x lepší, než kdejaká násilná slátanina. Nicméně tím to končí. Na ST není nic opravdového a i co se týče základní představy o vesmíru a fyzice, tak ST je tak daleko od reálu, jak jen může být. Je to kvůli zábavě, aby bavil a líbil se. Určitě je na ST mnoho užitečného ze života (příkladného a inspirujícího), ale nebral bych celek jako dogma. Hele já mám rád třeba filmy (a pc hry taktéž), kde je hrdinou drsňácký polda proti všem zlosynům. Třeba Miami Vice. Je to sice cool, ale dá se to implementovat do skutečnosti? No nevím jestli by daňový poplatníci zkousnuli nákup ferrari a maseratti (kromě Dubaje) pro detektivy. Ani by nebylo moc moudré nedávat policistům neprůstřelné vesty, protože v reálu se těm dobrým kulky bohužel nevyhýbají. Volby moc neprožívám, protože zásadně nevěřím politickým tlachům. Navíc politici ve skutečnosti zas tolik nerozhodují, to spíš ti co je financují a podporují (tedy pokud politicky nepodporují miliardáři rovnou sebe sama). Ale sem tam se rodí i skutečné osobnosti, třeba J.F.Kennedy nebo jeho bratr Robert. Jo nebo třeba Musk. Tak to jsi mě dostal - toho bych okamžitě volil a hádal se s každým jeho oponentem. Třeba to bude jednou budoucí president Marsu ;)

Destiny is not a matter of chance, it is a matter of choice. It is not a thing to be waited for.
praporčík Goodman
Goodman - so 8. října 2016 - 16:43

Xyll: Vážně? Herci jsou placeni za to co říkají, ne za to co si myslí. To je jedna věc. Druhá je ta, že např. Jonathan Frakes je Jonathanem Frakesem a ne Williamem Rikerem. On není ta postava. On ji jenom hraje. Čili prezentuje pouze svůj názor. Pokud chce být součásti Trumpovi antikampaně, tak proč ne. Je to jeho právo. Ale už není fér, když do toho tahá Star Trek. Mě tím (a samozřejmě nejenom on) docela dost zklamal, protože tohle je populistický manipulativní tah na fanoušky. Hodný kvalit Donalda Trumpa.

Destiny is not a matter of chance, it is a matter of choice. It is not a thing to be waited for.
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - so 8. října 2016 - 22:54

"...výzvy na českých webech jsou trochu mimo..." Jenomže to není výzva, ale aktualita, která informuje o výzvě, tedy o dění souvisejícím se Star Trekem a to je přesně v duchu účelu tohoto webu. Že si tam autor ke konci dopsal také svůj osobní komentář k celé situaci, je podle mě jeho právo. A pokud mají na druhé straně fanoušci právo hlásit se k ideálům prezentovaným ve Star Treku, a že si ho tu čas od času nárokujeme v různých komentářích takřka všichni, pak to právo rozhodně mají i herci. A když už jsem zmínil to, pokud má někdo potřebu umenšovat zásluhy hereckého přispění Star Treku, měl by si seznam signatářů lépe přečíst, protože obsahuje i producenty, romanopisce, výtvarníky a zástupce dalších profesí.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
praporčík Goodman
Goodman - so 8. října 2016 - 23:29

eodeon: ty popleto jeden, jenže já vůbec nemyslel tou výzvu tento článek, protože ani výzvou jako takovou ani není (on o ni pouze informuje, ostatně jak jsi sám napsal). Mířil jsem spíš na všechny ujeté facebookovské a jiné blbinky, které teď kolují internetem. Nevím co sem pleteš seznam signatářů. Pokud si nějaký romanopisec nebo třeba zaměstnanec technických služeb má potřebu politicky vyjádřit, tak jen do toho. Problém, který nechápeš, je úplně jinde. Herci by se měli vyjadřovat svým jménem, nikoliv jménem svých postav. Uvedu ti jiný příklad. Například reklama (pár let stará) na přípravek proti bolestem kloubů. Postavu (doporučující produkt) v bílém plášti (ne nepodobnou tomu lékařskému), ztvárnil Ladislav Chudík. Proč? Protože tuto postavu mají lidé zafixovanou v paměti jako ortopeda Sovu. A doktor Sova byl znalý a zkušený lékař, který by přece nedoporučil něco špatného. Čili když něco doporučí doktor Sova, tak to má lepší efekt, než když to doporučí herec Chudík. Proto byl oblečený v bílém plášti a ne v džínách. Protože bylo důležité přesvědčit diváka, kdo před ním stojí. Ne herec Chudík, ale doktor Sova. A přesně stejné je to i se Star Trekem. Pokud něco doporučí Frakes , tak to nemá ani poloviční váhu toho (výhradně platí pro fanoušky ST), jako když to doporučí komandér Riker. Čili celá snaha je pouze o tom, jak nejvíc evokovat v mysli fanouška, co by udělali hlavní hrdinové hvězdné flotily. Proto tahat do osobních názorů herců Star Trek je manipulativní a dost pod pás (možná i slušně zaplaceno). A když už jsi tu opět nakousl ty ideály, tak zajisté víš, že mezi ideály ST rozhodně nepatří pokrytectví?

Destiny is not a matter of chance, it is a matter of choice. It is not a thing to be waited for.
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - ne 9. října 2016 - 01:43

Goodman: Pokud naznačíš, že výzva nepatří na české weby, přičemž se jinde než zde informace o ní neobjevila, jeví se evidentní, o čem je řeč. A pokud se ti opravdu (jakože té výmluvě ani na vteřinu nevěřím) nelíbí jakýkoliv obsah s tebou sdílený na sociálních sítích, lépe uděláš, když využiješ možnosti si jej svobodně podle libovůle upravit. Litanie v komentářích sotva něco změní.

Problém nechápu z toho prostého důvodu, že je to problém imaginární. Děláš z fanoušků naprosté idioty, pokud naznačuješ, že nedovedou rozlišit postoje postav od postojů herců, nebo že nejsou schopni individuálního rozhodnutí, koho budou volit. A k hercům, o nichž se opakovaně tak neuctivě vyjadřuješ, - ti nejsou nějaká nájemná síla za peníze jako když si objednáš instalatéra. Jejich přispění Star Treku je také svou povahou tvůrčí. Jinými slovy, oni ty obsahy, o nichž je řeč, pomáhali svým značným vkladem formovat. Nejenže jsou (spolu)autory postav, ale i značné části toho, co Star Trek skrze tyto postavy vypověděl. Je to i jejich zásluha, že se Star Trek stal tím, čím se stal. Mají plné právo se k němu vztahovat jako ke svému kolektivnímu výtvoru, politicky či jakkoliv jinak. A ideály Star Treku jsou dokladem, že v případě této kampaně nejde jen o pouhou záminku k nějaké agitaci, ale o upřímný a dobře motivovaný zájem.
A když už jsme u těch ideálů, odpusť, že si neodpustím to obrátit na tebe. Tvůrci podle tebe zneužili Star Trek jako záminku k politickému vyjádření, a přeci ty sám jsi zneužil tuto novinku k propagaci vlastních, nijak nesouvisejících a poněkud extrémistických politických názorů zde na portále. Jako bychom je už ostatně dávno důvěrně neznali z mnoha dřívějších podobných výlevů. To se nám to pokrytectví dostává do zajímavého kontextu, že? A že se vůbec bavím o ideálech s někým, kdo má žaludek na to veřejně označovat herce Star Treku za uplacené manipulanty a pokrytce. Měj alespoň špetku úcty.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
praporčík lamicz
lamicz - ne 9. října 2016 - 03:12

Jen aby bylo pro jistotu jasno - já samozřejmě hercům ST neupírám právo na prezentaci názorů, jen si myslím, že jsou na dnešní dobu příliš idealistické, holt ještě to chce nějaké to století vývoje ;) Pak si myslím, že tahat (nejen) ST do politiky není šťastné, to je vše. BTW pro herce byl (je) ST jejich práce, nic víc, nic míň. Některé to bavilo, nekteré méně, stejně jako v každé jiné práci. Samozřejmě tam vnesli svou invenci, herectví je kreativní profese kdy do toho každý herec dá kousek sebe, jak moc záleží jak ho/ji daná role oslovila a v tomto případě, jak je celkově sci-fi téma dotyčnému blízké.

praporčík lamicz
lamicz - ne 9. října 2016 - 03:23

IMHO není potřeba ze ST dělat nějakou modlu nebo jej nějak démonizovat. Je to poctivý technické scifi, kde fyzika je solidně přesná (v tom se pleteš Goodmane) a celý to prostě dává smysl. Je to jedna z vizí budoucnosti, kde bych chtěl žít, ale nebylo by to určitě jen tak, podobně jako dnes.

praporčík Goodman
Goodman - po 10. října 2016 - 17:24

lamicz: jj, s těma hercema to vidím stejně. Pokud si vzpomínám dobře, tak patrně narážíš na Roberta Beltrana (Chakotaye), který byl silně kritický ke ST. Ke konci Voyageru už prý v něm ani nechtěl hrát. Kate Mulgrew se zase podílela na dokumentu o placatosti Země (pak se od toho blábolu distancovala). Na druhou stranu u mladších lidí (zejména dětí) je dost častým jevem, že herci dávají vlastnosti jeho nejznámější postavy. Nepochybně herec dává do své rolek kousek svého. Tím svého, ale myslím pouze kreativitu. Nikoliv charakter, vlastní názory a pod. Proto taky dobrý herec dokáže přesvědčivě zahrát různé role - od sadistického vraha po samaritána (tedy až na případy, jako je můj oblíbenec Jackie Chan - ten natvrdo odmítl hrát role záporáků kvůli svému přesvědčení, ale to je extrém).

ST vize budoucnosti je, Ostatně jako každé dobré sci-fi. A jako každé jiné sci-fi celkem solidně zákony fyziky porušuje (včetně tzv. blablatechy - téměř oficiální slovíčko a mě se strašně líbí) . V tomto případě to ani trochu nevadí, hlavní je zábava.

Destiny is not a matter of chance, it is a matter of choice. It is not a thing to be waited for.
praporčík Goodman
Goodman - po 10. října 2016 - 18:00

eodeon: výmluvou to není. Rozhodně se nepotřebuji vymlouvat tobě, protože jak jsi mohl postřehnout, nemám o tobě již delší dobu valné mínění. Nejsem příznivcem neoliberální politiky, kde si každý může dělat co chce (všeobecně nemám rád anarchii a bordel). Čili různé hate kampaně (nebo naopak podporování zvráceností) a šíření poplašných zpráv všeho druhu na sociálních sítích mě vadí. Samozřejmě společenská nebezpečnost hate kampaně proti Trumpovi je minimální. Přesto v česku (tj. mezi nevoliči) považuji takové aktivity jako úplně zbytečné a jako projev přebytečné energie a volného času. Nicméně co mě připadá hloupé, tak pro jiného může znamenat zábavu až na půdu. Kdyby šlo jenom o tohle, tak bych ani nereagoval. Z fanoušků idioty nedělám, ale vím jak funguje psychika člověka a jak dobře na ni marketing útočí. Pro tvoji informaci, je to celý vědní obor. Zaměstnává obrovské množství lidí (včetně vědců) a točí se v něm kupa peněz (více než zdrávo). Můžeš si říkat co chceš, jak je máš prokouknuté, jak znáš všechny triky. Já o tom vím dost, přesto jejich vlivu nejsem schopen 100% uniknout. Vliv na mě do určité míry mají a to aniž bych si to vůbec uvědomil. Tohle platí úplně o všech lidech, protože nechat se ovlivňovat je jednou z charakteristik mozku. Použít k propagaci čehokoliv známé tváře je jedním z nejprofláknutějších a nejúčinnějších (proto je známá tvář v reklamě žádaná a dobře placená). Ty jsi toho mimořádně zářným příkladem.

Stále nevím, co má Clintonová společného se ST. Řekl bych, že vůbec nic. Čili spekulace, že si prostě koupila pár herců je na místě. Krom toho, ono to není ničím neobvyklé. Umělci jsou běžně najímáni do kampaní. Nějak jsem doufal, že ST toho bude ušetřen. To, že jsem dle tebe (a jak jsi se krásně ještě uvedl v množném čísle) zneužil ST pro propagaci svých extrémistických politických názorů, mě opravdu rozesmálo. Nechť si mi právě dokázal, že jsi naprostý blázen.

Destiny is not a matter of chance, it is a matter of choice. It is not a thing to be waited for.
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 10. října 2016 - 18:13

Goodman: Tak to rád slyším. Hluboce by mě urazilo, kdyby o mě slaboduchá individua tvého typu měla dobré mínění, to by byla známka, že něco dělám špatně. Tvé projevy jsou jako obvykle popřením logiky a zdravého racionálního uvažování a tvá chronická tendence k demagogii a překrucování cizích výroků přesáhla už dávno mez slušnosti. Budu vděčný, když na mě od teď přestaneš reagovat pod jakoukoliv záminkou, beztak jsem od tebe za celá léta nečetl jediný příspěvek, který by v pravém slova smyslu čímkoliv přispěl. Tvé politické názory mě absolutně nezajímají. Hodně štěstí při hledání nějakých jiných obětí, které budou tvé povýšenecké politické lamentování dobrovolně poslouchat, ale velké naděje bych tomu nedával.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
praporčík Goodman
Goodman - po 10. října 2016 - 18:45

eodeon: teda tys mi to nandal :D Na umanuté pětileté dítě docela dobré. Když pominu mé běžné klábosení, tak zde běžně vyvracím různé přešlapy, které se objevují skoro na všech diskuzích. Ať už to byly všelijaké spiklenecké teorie, údajný účinek homeopatik a podobné nesmysle. Řekl bych, že problém s popíráním logiky a racionálního uvažování nemám. Mez slušnosti nepřekračuji, pokud tedy není pro tebe neslušné všechno, co neodpovídá tvým aktuálním světonázorům.

Každopádně mě fascinuje, tvoje "~~Budu vděčný, když na mě od teď přestaneš reagovat pod jakoukoliv záminkou" . Sorry, ale ty jsi zareagoval na mě jako první. Tak se toho koukej držet sám. Ušetříš si nejedno sebe ztrapnění a mindrák.

Destiny is not a matter of chance, it is a matter of choice. It is not a thing to be waited for.
praporčík lamicz
lamicz - po 10. října 2016 - 23:31

Ono bohužel fakt je ten, že politika a herectví mají k sobě vždy velmi blízko. O koupení či nekoupení herců můžeme vést dlouhé diskuze, důkaz logicky nikdo neřekne. Pro tento fakt ale bezpochyby mluví nedávný refresh Star Trek značky, to nelze popřít. Stejně však nelze nikoho obvinit. V USA je politická situace jiná a zatímco pro nás je to utopie, protože události poslední doby připomínají spíše ST: Do temnoty. V jistých zemích byly desetiletí diktátoři, protože morální úroveň obyvatel toto vyžadovala, nikoho jiného neposlouchali. Pak USA provedla "osvobození" a teď si dělají co chtějí. Myslím, že těmto lidem by napřed měli udělat osvětu ST.

Naproti tomu v USA tohle moc nehrozí, takže oni to IMHO vztahují spíše na problém afroameričanů - a to je pravda - přes toto se už dávno přenesli.

P.S. Opravdu nevařím z vody nebo Blesku - známý už byl celkem cca rok pracovně v Iráku a je to mazec...

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG