Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Loďstvo Jejího Veličenstva vs Hvězdná flotila (2)

čt 24. srpna 2017      autor: Siridar      přečteno: 2112x      komentáře: 12

Vložit nový komentář

praporčík Filip Blaschke
Filip Blaschke - čt 24. srpna 2017 - 12:51

Krásný článek. Skutečně, Kirk během své "odžluťovací" kampaně s sebou stáhl spoustu důstojníků. Z jeho posádky se jenom Sulu dočkal samostatného velení. Nesmíme taky opomenout brilantní tah Janewayové, která se ubránila povýšení tím, že se schálně nechala uvěznit se svou lodí na opačné straně galaxie. Zřejmě proto byla její posádka tak smířená se svým osudem a nikdy proti své kapitánce nerebelovala (a to i tehdy, kdy v jedné epizodě přišla díky své neschopnosti o celou loď). Dokonce i Maquis, kteří byli otevřeně ve sporu s hvězdnou flotilou se záhy stali jejímy poslušnými ovečkami (v přední řadě s Chakotayem). Skoro to vnucuje myšlenku, že důstoníci Hvězdné flotily, jenž se připojili k hnutí Maquis, to dělali jen v rámci extrémní odžluťovací kampaně epických rozměrů.

praporčík lamicz
lamicz - čt 24. srpna 2017 - 13:16

Osobně se mi nezdá, že by ty "faily" byly z důvodu hodnostního. Makisté spíš vedli partyzánský styl boje na koloniích, které nepřipadly Federaci proti jejich vůli. Většinou bojovali čistě za přežití dané kolonie. IMHO Riker chtěl sloužit pod Picardem, pak stejně se kapitánem stal a dostal svoji loď. Janewayová po návratu Voyageru taky byla admirálkou a svou loď tam měl i Harry Kim. V DS9 mi vůbec přijde nedostatek admirálů, jsou vidět jen na pár setkáních.

praporčík Polux
Polux - čt 24. srpna 2017 - 15:24

Opět zajímavý článek. Opět pár postřehu: 1) Teorie vysvětlující absenci poddůstojníků - Na lodích rozhodně neslouží pouze důstojníci, ale spolu s řadovými členy posádky i poddůstojníci (jako O´Brien). Jen proto, že se na tuto část posádky ST nezaměřuje (viz můj komentář k předchozí části článku), neznamená, že neexistují. Skutečnost, že se ve ST nikde neobjevilo např. wc (z pochopitelných důvodů) přece neznačí, že se v 23./24. století přestalo používat:-). 2) Motivace pro vstup do SF - V mnoha epizodách jsou roztroušeny zmínky o společnosti v ST, které deklarují, že lidé do SF, potažmo aparátu UFP vstupují proto, že je daná práce uspokojuje, naplňuje, chtějí se v příslušné specializaci zdokonalovat atd. Příklad - rozhovor Picarda s Lilly v STFC, kde se Lilly po Picardově oznámení, že peníze v budoucnosti již neexistují, ptá, proč tedy lidé stále pracují, načež jí Picard odpovídá právě v tom smyslu viz výše. Nepopírám, že se jistě v SF/UFP vyskytují kariérní typy, ale domnívám se, že jde o konkrétní lidi, nikoliv o nastavený systém. Dokonce bych se odvážil tvrdit, že postavy, spadající do škatulky kariérní typ, byly tvůrci profilovány spíše v negativním světle (Shellby v epizodě TNG Best Of Both Worlds, Jellico v epizodě TNG Chain Of Command). 3) Kirk přece neukradl Excelsior proto, aby jej degradovali, ale aby zachránil (oživil) Spocka. Odebrání admirálské hodnosti byl pochopitelný důsledek jeho konání, nikoliv jeho primární cíl. Zřejmě opravdu příliš zklamaný nebyl, když dostal novou Enterprise-A, ale k tomu, aby velel lodi v admirálské hodnosti určitě degradaci na kapitána nepotřeboval, jak ostatně dokázal v STMP (ujal se velení po Deckerovi) a STTWOK (ujal se velení po Spockovi).

Star Trek - The future already today©
praporčík Polux
Polux - čt 24. srpna 2017 - 15:25

4) Riker opakovaně nepřijal povýšení na kapitána, jelikož by to znamenalo odloučení od Troi, do které byl citově zainteresován od pilotu TNG, byť se vždy oficiálně vyjadřoval v tom smyslu, že mu služba pod Picardem vyhovovala. Opět, Riker přece nemohl v STG čekat, že díky visoru LaForgeho, nebudou štíty proti Lurse a B'Etor funkční. Riker se snažil zachránit celou posádku, proč svěřil pilotáž Troi se můžeme pouze domnívat (absence jiného kvalifikovaného člena posádky?), nicméně posádku za pomocí Troi opravdu zachránil. Za to mu Picard těžko mohl vyčinit. Představa, že vše konal s vidinou kariérní stopky je nepředstavitelná. 5) Nikde ve ST není ani náznak toho, že by jakákoliv postava činila aktivní kroky vedoucí k tomu, aby si po/zastavila kariéru čistě proto, aby nepostupovala v hodnostní stupnici nahoru. Jistě takové kroky několik postav učinilo (Paris v epizodě VOY Thirty Days, Riker v epizodě TNG Pegasus), jejich motivace ovšem byla zcela jiná.

Star Trek - The future already today©
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - čt 24. srpna 2017 - 15:50

Inspirativní počtení. Zaujalo mě několik věcí, například ta pasivita admirálů. U většiny admirálů Hvězdné flotily, které si vybavuji, to rozhodně sedí. Zdá se, že dělají čistě kancelářskou práci. Ale pár výjimek by se našlo. Třeba admirál Riker z alternativní budoucnosti ve finální TNG: "Všechno dobré..." říká, že "jednou z výhod admirála je, že si může vybrat loď.", čili tím nejenže odhaluje, že občas i ti admirálové "létají", ale navíc může být v rozporu se zde popsanou námořní tradicí povýšení do admirálské hodnosti ve Hvězdné flotile výhodné ve smyslu, že admirál si může udržet velení nad lodí a ještě k tomu si podle libosti loď vybrat.

A našlo by se i pár admirálů, kteří veleli Flotilám, jak se patří. Hlavně tedy, kdykoliv docházelo k masivním střetům s Borgy. Vice admirál Hanson velel flotile u Wolfu 359, kde také položil život, a později v bitvě s krychlí v Prvním kontaktu převzal Picard jakožto vlajkový důstojník velení nad flotilou až poté, co byla zničena admirálova loď (tak to bylo řečeno v dialogu). Jen z toho není jasné, o jakého šlo admirála, který tedy do té chvíle flotile velel. Vždy jsem ale předpokládal, že šlo o vice admirála Hayese, když právě s ním Picard komunikoval před bitvou, a jelikož Hayes se později objevoval v seriálu Voyageru, musel se ze své lodi před jejím zničením krychlí stačit evakuovat.

Také jsem měl vždy pocit, že ve Hvězdné flotile dochází k povýšení vždy jedině na základě konkrétních zásluh. Nenapadlo mě, že by to (v duchu námořních tradic) mohlo probíhat i čistě podle odsloužených let. Rozhodně by to vysvětlovalo, proč se tolik zdánlivě nekompetentních lidí do těchto vysokých hodností propracovalo. Prostě do nich zestárli :)

Polux: Myslím, že ten popis motivací Kirka, Rikera a dalších je zjevná nadsázka :)

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Siridar
Siridar - čt 24. srpna 2017 - 15:57

Eodeon: Díky, na Wolf 359 i na první kontakt jsem si při psaní nějak nevzpomněl. Především jsem vděčen za tvou poslední řádku. Už jsem si myslel, že to z článku nebylo dostatečně jasné :)

praporčík Polux
Polux - čt 24. srpna 2017 - 16:53

Siridar Varianta, že chování Picarda a Kirka nemyslíš úplně vážně mě napadla. Jistotu jsem ovšem neměl a nechtěl jsem v komentáři uvádět něco ve stylu "pokud to byl vtip, beru 4) - 6) zpět", pro případ, že jsi to vážně opravdu myslel, protože by to mohlo vyznít jako výsměch. Teď tedy již jistotu mám. Takže body 4) - 6) beru zpět:-)

Star Trek - The future already today©
kapitán flotily Siridar
Siridar - čt 24. srpna 2017 - 18:05

Polux: V pořádku. Pokud je něco z textu nejasné, tak je to chyba autora.

kapitán flotily Johanson
Johanson - pá 25. srpna 2017 - 12:44

Díky v závěru jsem se hodně pobavil. Tesat do kamene ;-) :-D

viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - so 26. srpna 2017 - 17:44

Opět pěkné, i s luxusním koncem :).

Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
admirál flotily Iconer
Iconer - ne 27. srpna 2017 - 01:24

Líbí se mi ty obrázky posádky v námořnických uniformách. Autorem je Young Rascal. Detail zde: [link]

„Co po nás zůstane není tak důležité jako to, jak jsme žili.“ (Jean-Luc Picard)
kadet lucas1701
lucas1701 - út 29. srpna 2017 - 16:43

Super, a ten ftipný závěr mi nějakým vzdáleným způsobem připomněl prastarého "časopsa" HONDZIK :-D

[link]

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG