Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Star Trek: Discovery – první dojmy (bez spoilerů)

st 27. září 2017      autor: Bedraz      přečteno: 4397x      komentáře: 58

Vložit nový komentář

bez hodnosti filbar
filbar - st 27. září 2017 - 12:59
A když chci sledovat Discovery legálně jak do toho netflixu dostanu české titulky třeba ty z Edny? =-O
admirál flotily Slávek
Slávek - st 27. září 2017 - 13:57

filbar: Nezkoušel jsem, ale nešlo by to alespoň pro Chrome takto? → [link]

Proti hlouposti ani sami bohové nic nezmohou.
bez hodnosti Nuantalara
Nuantalara - st 27. září 2017 - 22:27

Tady je návod jak vložit titulky do Netflixu pomocí klavesových zkratek: [link]

praporčík lamicz
lamicz - st 27. září 2017 - 22:46

Upřímně mám z toho Discovery trochu strach, abych neobjevil něco, co v ST nechci. Ale možná jsou to zbytečné obavy. Na druhou stranu to nějaký refresh chtělo, takže na to asi mrknu. Orvillu asi taky dám šanci, i když se obávám, že nejlepší parodii stejně budou mít SW se Spaceballs.

admirál pcermis
pcermis - st 27. září 2017 - 23:02

Musím říct že jsem uvažoval podobně jako Lamicz ale Orville má za sebou tři díly a jsem z toho nadšený a začínám to brát spíše jako ST než jako komedii! Ale DSC nevypadá zle ale jen doufám že tam uberou akce přidají více Star Treku. Každopadně se těším na oba seriály ale na Orville zatím trošku víc.

Jen dvě věci jsou nekonečné – vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist.
nadporučík little borg
little borg - čt 28. září 2017 - 10:22

Jsem nadšený a těším se na další díly. Je to Star Trek, který chci. Děj poutavý, postavy životné, dialogy chytré, vizuál parádní.

podporučík vlasopes
vlasopes - čt 28. září 2017 - 10:29

I like this sh(ow)ip. You know it's exciting. Tak bych shrnul svoje první dojmy. Hlavně druhý díl se mi líbil. Připomínal sice zápletkou JJ Trek 09, ale celkově zatím super.

kadet pittrek
pittrek - pá 29. září 2017 - 11:18

Tak ja som bol z prvych dvoch epizod zdeseny. Priserne herectvo, nenavidim hlavnu postavu a dufam, ze coskoro bude popravena, nenavidim co spravili s Klingonmi, dej tak nudny, ze mi trvalo 4 dni pozriet si 2 40 minutove epizody... Sorry, ale toto bol zatial najhorsi Star Trek pilot aky som videl.So Star Trekom to okrem nazvu nema nic spolocne. Kopa akcie, ziadne "srdce".

bez hodnosti koliny
koliny - pá 29. září 2017 - 19:40

Pittrek - Príšerné herectvo? Pozri si Encounter at farpoint a herecké výkony Mariny Sirtis, Michaela Dorna, Spinera a ďalších. Klingoni, v dnešnej dobe nemôžu mimozemskú rasu prezentovať tak že hercom zdvihnú obočie a nalepia briadku. Nudný dej? Neviem či som nepozeral iný seriál ale nudný mi rozhodne neprišiel, práveže sa za 80 min toho udialo na seriál až veľmi veľa. Išlo o pilot, načrtnutie hlavnej dejovej línie a postupne sa určite budú objavovať klasické star trekovské epizódy. Ešte je pred nami celá séria a niekto už robí takéto hodnotenia. TNG v čase vzniku mala veľmi negatívne hodnotenia aj zo strany kritikov aj fanúšikov a dnes je považovaná za najlepši ST seriál.

Odkaz na dobový článok z novín keď vyšlo TNG:

[link]

There are four lights!
praporčík dewilish
dewilish - pá 29. září 2017 - 22:37

tohle není Star Trek ... a pokud ano, tak rozhodně ne Prime universe

Assimilate THIS!
podporučík A´déla
A´déla - pá 29. září 2017 - 23:33

Žijeme ve 21. století, tím pádem Star Trek nemůže vypadat jako nějaký 30 let starý seriál. Jinak jsme si představovali budoucnost v 60. letech, jinak v 70. atd.

Najdou se tu lidé, kteří nadávají na to, že to není pravý Star Trek, že se to kompletně liší a tak. Já mám takový pocit, že když sleduji TOS a TNG, tak mezi těmito dvěma seriály vidím také dost velké rozdíly v pojetí. A co zrovna takový rozdíl mezi TOS a DS9!

Rozhodně bychom neměli hodnotit seriál hned po dvou dílech. Já jsem taky skeptická, sice mě trochu navnadil trailer na konci druhé epizody, kde to vypadá, že seriál dostane zajímavou zápletku, ale sama si počkám na dalších pár dílů a pak budu dělat nějaké větší názory.

podporučík vlasopes
vlasopes - pá 29. září 2017 - 23:45

Už se zase bavím u toho, jaké hate(y) tu čtu - tohle není Star Trek, rozhodně ne Prime Universe nebo jsem zdešený. Upřímně, čím dál častěji si kladu otázku, jestli chyba spíše než v seriálu není někde jinde.

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - so 30. září 2017 - 00:37

vlasopes: Já tedy občas také žasnu. Určité kritické postřehy jsou samozřejmě legitimní, samotnému se mi pár věcí jeví velmi pochybných (ostatně jako v každé epizodě každého seriálu se něco najde), ale co dalšího jsem četl, že si lidé vyšpekulovali za námitky, to mi hlava nebere. Teď jsem se třeba na Edně v diskuzi dozvěděl v kritice mířené z perspektivy tradice (aneb co ve Star Treku dosud nikdy nebylo a tudíž je to hereze), že žoviální atmosféra na můstku lodi a kapitánka, která si dovolí odlehčit atmosféru žertem, je prostě hrubě nestartreková. A že důstojníci Hvězdné flotily si nikdy nedovolili jeden druhému projevit neúctu, jako když se Michael a Saru handrkují u vědecké konzole, a tudíž je to neslýchané. Vzpurné jednání - to se prý také jakživ nestalo. Mám pocit, že někteří lidé nejenže nyní sledují jiný seriál než já, ale že i při sledování dřívějších Star Treků viděli nějaké úplně jiné seriály. Co si někteří lidé nenavymýšlí, aby mohli být za každou cenu v opozici...

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
praporčík dewilish
dewilish - so 30. září 2017 - 10:36

Tak člověk s jiným názorem je hater budící zděšení???? :D :D Můj názor je, že nemám problém se vztahy mezi posádkou, jejím obsazením ani jiným vzhledem Klingonů, kteří mi připomínají spíš Jem Hadary, Vadí mi odlišný vizuál a jiné fungování technologie Hvězdné flotily. Do doby deset let před velením Jima Kirka se mi nehodí jiný design hvězdných lodí, jiná technologie lodních i osobních zbraní. Nehledě na to, že samotná Enterprise už v této době existuje. Takže ano, beru seriál jako zasazený deset let před kapitána Kirka ve vesmíru J. J. Abramse, do kterého svým pojetím skvěle zapadá. Prime universe to prostě není.

Assimilate THIS!
podporučík David
David - so 30. září 2017 - 14:02

Schválně jsem nečetl komentáře, abych se nenechal ovlivnit.

Oba díly jsem už viděl, zatím bez titulků. I s mou mizernou angličtinou jsem, věřím, pochytil dost.

Abych začal pozitivně... příběh je výborný. To mě opravdu oslovilo. Taky oceňuju některé rekvizity, jako fázery a komunikátory. A taky návrat k původní hudbě. Ačkoli první přechod s dramatické hudby na Star Trek znělku, když se Shenzou vynoří z hradby písečné bouře, mi přišel dost nevkusný až nepatřičný. Něco jako, tady prostě za každou cenu musí být Star Trek znělka. Sorry, mě to tam vůbec nepasovalo.

Dál už je to horší.

Za prvé, Klingoni. Jako upřímně, i blbej Morn vypadá živěji než tohle. To je jeden z nejpodstatnějších problémů na celé té nové inkarnaci Star Treku. Mě jako fanouška zajímá především to, jak to bylo dál. Nebo co bylo předtím. A nepotřebuju aby mě od toho někdo rozptyloval podobnými vizuálními veletoči. Klingoni od filmu Pátrání po Spockovi mají docela ustálenou podobu. A povedenou. Máme je s touto podobou spjaté, včetně jejich kultury. A teď někdo přijde s takovými gumovými, uslintanými panáky. Promiňte, ale to byl opravdu můj první dojem, když jsem to viděl.

Klingony to ale jen začíná. Nevím čím to je, ale už ve druhém dějství na pouštní planetě, mě přímo do očí bily dvě podivuhodnosti (o uspořádání místního hvězdného systému se snad ani nebudu rozepisovat). Kapitánka, která puškou "odšpuntovává" velmi, velmi hlubokou studnu, ale tu pušku drží tak, že by trefila leda stěnu studně asi tak 10m hluboko. A druhá scéna, kdy loď důstojnice nalézá podle obrazce vyšlapaného v písku. Vzláště v kontextu později vyjevené skutěčnosti, že loď nemá dost dobré optické senzory, a výzkum musí provádět starým dalekohledem (WTF???), jak loď ten obrazec v písečné bouři vůbec mohla vidět. Jak jsem uvedl, pro někoho možní cool moment, ale pro mě rozptylující prvek.

Pak je tu ta záležitost s průzkumem ve skafandru. ... Cože ??? Loď hvězdné flotily najednou nemá sondy? A ona nemá dokonce ani raketoplány? Je sice možné, že mi díky mé angličtině mnohé uteklo, ale...

Transportér ... místnost jako hrom, a ještě ke všemu s aktivními prvky transportéru otočenými o 90°. Další odvedení pozornosti.

podporučík David
David - so 30. září 2017 - 14:08

Let warpem ... to už se dostáváme k dalšímu problému. Už v TNG byl pohyb hvězd při letu warpem trochu nadsazený. Zde to vzbuzuje dojem, že se loď pohybuje daleko rychleji a daleko hustším vesmírem.

Hologramová komunikace ... proč?

A na závěr. Klingonské lodě vystupující z warpu v rozestupech v řádu desítek až stovek metrů, bez potřeby jakéhokoli manévrování v normálním prostoru.

A přeci ještě něco. Klingoni asi nebudou jen nějaká vyšlechtěná válečnická kasta. Klingoni z ostatních lodí vypadali stejně. :-(

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - so 30. září 2017 - 17:28

dewilish: Jestli to byla reakce (mimo jiné) i na mě, pak cítím potřebu pro úplnost dodat, že rozhodně nikomu nechci upírat názor a mám plný respekt vůči každému, komu se pilot Discovery nelíbil. Reagoval jsem čistě na smysluplnost některých argumentů, které tu a tam zaznívají. Názor samotný je svatý, ten nikomu neupírám, naopak, je to vítaná rozmanitost a výzva k vzájemnému poučení v diskuzích. Občas zase čtu reakce z druhého spektra - názory nefanoušků, kteří chválí Discovery a zatracují všechny předchozí Star Treky. Ani to mě netrápí. Mají právo si to myslet a také to napsat. I když si myslím (vím) své, respektuji to :)

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
praporčík dewilish
dewilish - so 30. září 2017 - 17:58

Eodeon : naprosto s Tebou souhlasím

Assimilate THIS!
kadet Ondřej Matějka
Ondřej Matějka - so 30. září 2017 - 19:56

Zatim po zkouknutí těch 2 epizod tomu dávam hodnocení odpad. Nebudu to tady rozepisovat, už se to hodně řešilo všude možně na netu, prostě tohle nemá se StarTrekem nic společnýho a i ta vizuální stránka je hrozná, to CGI je uplně rozmazaný, všude do obrazu cpou chromatickou vadu (což mi fakt vadí) a tak dále...zbraně musej furt pípat když je někdo vytáhne nebo někam namíří, jak v ňáký kriminálce. Hlavní postava (Sasha z TWD) je příšerná herečka a její postava v ST je mi zatim totálně nesympatická, navíc po tom co provedla by vubec neměla mít nárok něčemu šéfovat.

kadet Ondřej Matějka
Ondřej Matějka - so 30. září 2017 - 19:59

PS: Nechápu kde autor článku vzal ten příběh a děj, nemá to žádnej děj ani příběh, nic tam nedává smysl. Koukněte se třeba na první dvoudíl ENT, ten se mi líbil a navnadil mě na další sledování, tohle byla fakt hrozná splácanina. A jak tu už někdo zmínil ten Orville, tak z něj jsem fakt nadšenej, nečekal jsem že se budu těšit na parodii víc než na "nomrální" star trek. Šanci tomu dam, ale nedokážu si představit jak by z toho udělali pravej star trek.

podporučík vlasopes
vlasopes - so 30. září 2017 - 22:08

A co je pravý Star Trek?

kadet Ondřej Matějka
Ondřej Matějka - so 30. září 2017 - 23:35

To by bylo na dlouhou debatu. Pravej Star Trek je The Orville i přesto že to má bejt parodie. :-) Discovery zatim nemá nic z toho proč na Star Trek a sci-fi obecně koukam a to prozkoumávání neznámýho, vtipný hlášky, paralely k současný společnosti (i když ty v Discovery prej jsou nebo budou) a hlavně ty Klingoni...to je strašný, udělali z nich ňáký monstra, jejich technologie vypadá organicky a mluvěj tak pomalu že kdyby takhle měli organizovat válku, tak je dávno po nich. Prostě to totálně nedává smysl. A civilizace která má warp a lítá vesmírem se asi těžko bude oblíkat do ňákejch kostěnejch oblečků, to taky nedává smysl. O tom že zbraně musej furt pípat už jsem mluvil vejš - už to samo stačí jako důkaz že je to mainsteamová kravina, dále nesmyslný chování postav a chybějící pointa těch 2 dílů. O čem to vlastně bylo? Já fakt nevim. A to že tam Klingoni umáraj na jednu ránu je taky kravina, dále silový pole co zadělává díry v lodi, to jako vážně? 10 let před Kirkem? Maskovací vzor na lodích už je jenom taková třešnička na dortu. A hlavní hrdinku nesnášim už teď. V TWD jsem tu herečku ještě toleroval, ale ta její odporná intonace, tichý mluvení a podobně, to se prostě nedá vydržet. Navíc vyrostla na Vulkánu, ale chová se emociálnějc než Klingoni, to prostě nedává smysl. Nic v tom seriálu nedává smysl. Ani podle uniforem nejde poznat hodnost a k jaký sekci patřej, i v ENT to poznat šlo na první pohled a v ENT byly skvělý hlavní postavy který jsem si oblíbil hned na začátku, nechápu proč skoro všichni hejtujou ENT, to je podle mě jeden z nejlepších sci-fi seriálů vubec.

kapitán flotily Johanson
Johanson - ne 1. října 2017 - 08:57

Se to tu nádherně rozproudilo. Já chtěl dá Discovery včera ještě šanci, a tak jsem si to pustil znovu, ale skončil jsem už po 5 minutách, protože jsem neptřeboval sledovat ten hloupý dialog, kdy obě hlavní hrdinky asi úplně zapoměly, proč na té plantě jsou´a celý si to navzájem s úžasem opakujou.. Nicméně Zaprvé. Moderní dělení na hatery a sluníčkáře mi přijde vtipné, většinou jsou to ti, kterým se to líbí jak kopou do těch, kterým ne, zatímco ti, kterým se to nelíbí kritizují studio.. Alespoň takový je můj dojem při sledování CS diskusí.... Nicméně nevím kdo jak sleduje to druhé diskusní fórum ve článku a tak můj názor jsem shrnul tady: [link]

podporučík vlasopes
vlasopes - ne 1. října 2017 - 11:31

Ondřej Matějka: chápu tvoje výtky, něco mi osobně taky přijde za hranou (např. celá scéna v brigu), na druhou stranu už i pro podobné scény máme precedenty. Ano, možná je to opakování (vykrádání), ale hodně z toho, co píšeš, už tu dávno bylo v jiných ST seriálech nebo filmech. V době, kdy máme desítky sci-fi seriálů je těžké přijít s něčím úplně novým. Naopak bych ocenil, že se snažili využít věci, které sice známe z pozdější doby, ale ve Star Treku jsou přítomny. Ať už jde o force field na hull breaches nebo holoprojekce (byla v DS9 např.).

Klingoni možná nevypadají tak, jak jsme zvyklí, ale vezmi si např. Borgy. V TNG to byla hromádka šrotu chodící pomalu (pokud nepočítáme skupinku kolem LORE), která přesto byla schopná rozsekat 40 lodí a unést Picarda z můstku. A vybavuješ si i scénu, jak v The Best of Both Worlds part Two si šla posádka pro Picarda? Vcelku dost úsměvné. A pak najednou přijde film First Contact a Borgové jsou úplně jiní. A to nemluvím jen o tom, jak vypadají. A Voyager to ještě posunul o něco dále. I když nutno poznamenat, že Janeway si s Borgama dělá pomalu co chce, což mně osobně docela na Voyageru vadí.

Musíme brát, že to, na co jsme zvyklí, bylo natočeno před 12+ lety. Společnost se vyvíjí. Nejlépe to uvidíš sám na tom, jak se posunul i sám Star Trek od roku 87 (začátek TNG) a např. rok 99 (ať je to taky 12 let). Konec DS9 a 5. sezóna Voyageru taky jsou o hodně jiné, než byla TNG na samém začátku. A nejde jen o příběhy, ale celý vizuál se posunul.

(btw souhlasím s tebou, že ENT je naprosto super seriál).

komodor Leiah
Leiah - ne 1. října 2017 - 11:41

No, protože jsem zarytým odpůrcem pravidelného strhávání peněz z platební karty (a vůbec ponechávání čísla karty kdekoli na webu), jsem tohoto seriálu ušetřena. Ať už je jakýkoli...

Některé věci na světě fungují jen proto, že mají svá tajemství.
bez hodnosti Marigold
Marigold - ne 1. října 2017 - 12:28

Mmch jsem jediný, komu se líbí znělka ENT, ač je to zpívaná popová mělodie?

podporučík vlasopes
vlasopes - ne 1. října 2017 - 17:48

Nejsi jediný, také se mi líbí.

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - ne 1. října 2017 - 17:57

Mně se velice líbila... zkraje. Jenže jako ostatně jakýkoliv popík se to velmi rychle "ohraje" a už koncem první sezóny mi to začínalo lézt na nervy To je něco, co se orchestrálním skladbám tak snadno stát nemůže, zvlášť když jsou hodně dobré. Ale úvodní sekvence k ENT se mi líbí stále, i když znělka už ne.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
podporučík David
David - ne 1. října 2017 - 18:23

Úvodní znělka k ENT bylo vpodstatě to jedinné, co mi na seriálu zprvu nesedělo, ale ani nevím jestli mi to vydrželo do druhého dílu. Docela rychle jsem si jí oblíbil.

viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - ne 1. října 2017 - 19:05

Marigold: Také se mi líbí, nejsi sám. Ale tedy jen ta první verze.

Johanson: Přišla mi vtipná ta delta, kterou holky "vyšlapaly." Ale brala jsem to jako symbol. Prostě po tolika letech seriál, "tak koukej, diváku, co to tady máme :)." Dál se dostanu, neměla jsem čas to dokoukat, nezavrhuji to. Hele, obsah prvního dialogu hned nemusí obsáhnout podstatu vesmíru :), rozhodně se koukáním na nový seriál vydáme tam, kde jsme ještě nebyli. To se tomu nedá upřít :).

Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
podporučík David
David - ne 1. října 2017 - 22:07

Johanson

Se to tu nádherně rozproudilo. Já chtěl dá Discovery včera ještě šanci, a tak jsem si to pustil znovu, ale skončil jsem už po 5 minutách, protože jsem neptřeboval sledovat ten hloupý dialog, kdy obě hlavní hrdinky asi úplně zapoměly, proč na té plantě jsou´a celý si to navzájem s úžasem opakujou.. Nicméně Zaprvé. Moderní dělení na hatery a sluníčkáře mi přijde vtipné, většinou jsou to ti, kterým se to líbí jak kopou do těch, kterým ne, zatímco ti, kterým se to nelíbí kritizují studio.. Alespoň takový je můj dojem při sledování CS diskusí.... Nicméně nevím kdo jak sleduje to druhé diskusní fórum ve článku a tak můj názor jsem shrnul tady: [link]

Páni, ještě jsem to nedočetl... jsem tak v půlce, ale je to zatím nejvýstižnějsí shrnutí problémů "nejen" kolem Star Treju.

Děkuji.

kadet mirRa
mirRa - po 2. října 2017 - 07:41

Ondřej Matějka: paralela tam již minimálně jedna byla: "nezaměňuj vlastnosti kultury (a její odsuzování) a vlastnostmi rasy (a jejícm odsuzováním)", tedy: nezaměňuj racionální hodnocení vlasností nějaké kultury s rasismem. což se dnes často děje. tato hláška je políčkem spíše do tváře levicových liberálů, takže by mě zajímalo, nakolik je tato paralela nechtěná.

viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - po 2. října 2017 - 19:26

David: Největším problémem ST jsou fanoušci, hlavně ti držkující. Musím to vědět, u JJ treků jsem byla poměrně vytočená. Nový seriál zatím hodnotit nemůžu, ale už se nemůžu dočkat.

Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
podporučík David
David - po 2. října 2017 - 22:15

Jana Dvořáčková: Největším problémem jsou ST fanoušci...

To si nemyslím. Vzpomenu jednu zdánlivě nesouvisející zkušenost. Dobře před 10-ti lety jsem v jednom obchodním řetězci narazil v knižním oddělení na dětskou, obrázkovou Bibli. Jal jsem se jí listovat, a brzo jsem narazil na obrázek Ježíše, vzezření hipíka, na surfovém prkně. Snad nemusím, a ani nebudu, popisovat jak mě to šokovalo. A to mi připomíná i jeden moment z knihy Temné zrcadlo z prostředí TNG, kdy se Pickard dostane na Enterprise ze zrcadlového vesmíru a probírá se knihovnou svého protějšku. Po šoku způsobeném zjištěním, jakou podobu tam mají Shakespearova díla se podívána Bibli s myšlenkou "krásný jazyk, ale neměl odvahu ji číst".

Takže, jestliže mám být problémem pro nové Star Treky, budu si to pokládat za čest. A přestože si myslím, že seriál Discovery asi bude nesrovnatelně lepší Star Trek než Abrams Treky, neznamená to, že budu postižen slepotou, a neuvidím tak zjevné neStarTrekovské voloviny.

bez hodnosti Number1
Number1 - po 2. října 2017 - 23:18

Číst křečovité hýkání doslova pár jedinců, kterým se tohle líbí, prostě proto, že jim bylo řečeno, že se jim tenhle seriál má líbit, těma správnejma lidma co mají ty správné názory je lepší sondou do mysli lidí, než tenhle pokus o seriál kdy bude.

Diskuse nezklamala ani po jiné stránce a to, že každý jiný názor byl fanatickými sluníčky označen za HEJT. Jako kdyby se jednalo o diskusi někde na politickém fóru... ale aha počkat to vlastně i dle tvůrců seriálu Discovery je, politická agitka toho jediného správného světonázoru. Kdokoli si myslí cokoli jiného je HEJTER, zrůda, xenofob, fašista a ST nerozumí, nebo jak to říkají.

A co vy, taky jste při sledování klečeli na podporu nějaké konkrétní politické strany jako herci a tvůrci seriálu?

A vedle toho všeho je to ještě blbě napsané, zahrané... tvle i parodie Orville je lepší X-)

Jo a sory za názor, já vim, žijete si tu tak dlouho ve své sociální bublině s 5,5 přitakávači, že se z tohohle komentu možná rozklepete a klepne vás pepka.

kadet jirka64
jirka64 - po 2. října 2017 - 23:36
Moc by mě zajímalo, jak si seriál vede ve sledovanosti. Nevíte někdo, kde se dá zjistit sledovanost Star Trek: Discovery.Ještě musím pro Number1: Super komentář, co odstavec to urážka. Takto si představuješ diskusi? Ty si myslíš, že když se ukážeš jako velkej frajer co má svůj názor a co všechno zná a všechno ví, tak můžeš každého urážet? No super, tebe musí mít každý moooc rád. Podle mě takové vystupování nepatří mezi trekkies, ale mezi jinou skupinu lidí.
bez hodnosti Number1
Number1 - po 2. října 2017 - 23:48

Jirka64, jak se dá seriozně diskutovat s lidmi, kteří na věcné názory předřečníků reagují slovy HEEEEEEEJT. V určitém momentě se totiž i protistrana začne chovat jako namachrované hovado co má vždy pravdu a má automaticky správnej názor, už jen pro tu srandu, že těm druhem praskne žíla když zakusí vlastní chování.

kapitán flotily Johanson
Johanson - út 3. října 2017 - 15:03

Number 1: Hele člověče ty sis to vzal nějak až moc k srdci. Ačkoli chápu rozhořčení, tak jsem nechtl v žádném případě rozpoutat debatu na téma kdo je větší Trekkie a už vůbec ne v tomhle smyslu napadání se! Nevím jestli si to uvědomuješ, ale svým jediným komentem jsi posunul hranici tolerance na zcela opačnou stranu. Jinými slovy jsi začal útočit zatímco jsi mohl regulerně diskutovat. Já podobný způsob projevu při prezentaci vlastního názoru nemám rád na obou stranách a nepatří to do diskuse na stránky treku, ale možná tak do komentáře pod článek v Blesku. Neber to zle, jen prosím o poněkud Trekovější výběr slov a formulace tónin. Díky ;-)

viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - út 3. října 2017 - 17:14

David: Náhodou Ježíš jako hipík na prkně by mě spíš rozesmál, než že bych v tom viděla nějakou tragédii. Holt zrcadlové vesmíry se s naším sem tam prolnou a pak to působí třeba takhle :).

Já jen že jsi vyjmenoval spoustu podobných tragédií a reakce typu "cože???" - nejlépe 47 otazníků, mi přišla dost bezpředmětná.

Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
bez hodnosti Number1
Number1 - út 3. října 2017 - 21:57

Johanson, nic jsi nerozpoutal a ani já jsem nenapsal nic děsivého - proč se pořád lidé bojí stát si za svým názorem i když jim doslova znásilňují jejich nejoblíbenější příběhy v zájmu politiky a $. Vždyť v ofic ST jsou teď modeloví hrdinové vraždící psychopati, kteří jsou díky protekci beztrestní. Takže proč si s lidma, kterejm se údajně toto vyloženě líbí hrát na nějakou morálku z minulých ST, které už jsou dle nich jen starý odpad.

To byl tak nějak můj point, že být nadšený z psycho blbky s protekcí co bez mrknutí oka zradí a zároveň se v diskusi tvářit jako ten nejdobrosrdečnější intelektuál plný "lásky" se vylučuje.

Uznání patří lidem jako Seth MacFarlane, kteří se dokáží politickému tlaku postavit a prosadit s úsměvem na tváři něco jako Orville.

podporučík David
David - út 3. října 2017 - 22:46

Jana Dvořáčková: Jěžíš jako hipík na surfu by tě spíš rozesmál? To je docela smutné. Asi jsi ten příběh ani nečetla.

Jedinné "cože???" jsem uvedl u popisu absence raketoplánu na lodi Shenzou. A protože Archerova Enterprise raketoplány měla (myslím že 2) a Kirkova Enterprise raketoplány taky měla, přijde mi nepřítomnost raketoplánů na Shenzou jako dost nepravděpodobná.

...

Právě jsem dokoukal první díl The Orville, a můžu teď zodpovědně říct, že v porovnání s Orville je Discovery "bezpředmětná". Ačkoli je asi příliš familiární a možná až přehnaně komediální, pořád je to pro mě lepší Star Trek než oficiální produkce.

podporučík surel
surel - st 4. října 2017 - 10:16

David: Tak to se podívej i na další díly. Humoru ubývá a vážnosti přibývá. :) Já osobně Star Trek Discovery nezatracuji, dávám tomu čas, přeci jen kritizovat se dá jen to, co člověk viděl, ale osobně na mě nové ztvárnění vůbec dobře nezapůsobilo. Za to Orville je pro mne dokonalé osvěžení.

viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - st 4. října 2017 - 18:28

David: Necítím se méně člověkem, když jsem nečetla Bibli a beru věci s humorem, byť černým. Je mi prostě jedno, že část světa má potřebu knihu v knihovně a mysli nosit. Já to dělat nebudu. Je spousta jiné literatury, které dám přednost, a ze které vzejdou hodnotná ponaučení, aniž bych měla pocit, že jsou mi nucena. A to je tak asi vše, co bych na tohle téma a podobné knihy řekla.

Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
podporučík David
David - st 4. října 2017 - 22:14

surel: Určitě se chystám zkouknout i další díly. Kvůli příběhu, respektive zápletce. V tom mi to přišlo zajímavé.

Jinak... jak tu ostatní vnímají efekty při warpu? Jedna věc jsou superpřesné výstupy z warpu, bez jakéhokoli dalšího manévrování. Ale já si nemůžu pomoct, scény ve kterých loď letí warpem a kolem ní zvolna ubíhají hvězdy, patří k mým nejoblíbenějším. Přestože si myslím, že i v tomto případě je to vědecky špatně, že i při letu warpem by se hvězdy určitě nehýbali tak rychle.

podporučík David
David - st 4. října 2017 - 23:06

Jana Dvořáčková:

To jen dokládá, jak často my lidé různé věci hodnotíme, aniž bychom o nich vůbec něco věděli. Respektive, hodnotíme na základě informací, které jsou naprosto mylné. A nehodlám nikomu vyčítat, že se baví představou Ježíše na surfu. Sám jsem se bavil například u videa, kde Terminátor přichází zachránit Ježíše. ([link])

Ale použil jsem příklad s Ježíšem hlavně kvůli snaze zdůraznit, že relativizování má a mělo by mít určité hranice. Například Vlašský salát se dříve vyráběl podle československé normy, a dnes se vyrábí podle trochu jiné normy. A i když se to jmenuje stejně, pamětník stejně pozná, že to není stejné jídlo jako tehdy.

Když to přeženu... mohlo by se stát, že za nějaký čas dojdou diamanty, a protože korund je další nejtvrdší minerál, začne se mu říkat diamant.

Snažím se říct, že i když jako moderní lidé žijeme v jiném prostředí a používáme jinou techniku, naše podstata, to jak žijeme a co cítíme je stejné, jako cítění našich předků před 1000, 2000 nebo 4000 lety. Ano, jsme jiní, ale přesto jsme stejní.

Vytváříme různé normy, abychom je vzápětí ničili. U takových věcí, jako je fan-fiction, to sice nemá příliš velkou důležitost, ale přesto.... máme právo říkat, že to čemu dnes říkáme Vlašský salát, je opravdu TEN Vlašský salát?

praporčík ada1987
ada1987 - čt 5. října 2017 - 17:54

David-to s vlasskym šalatom nemalo chybu.

Mám z toho zmiešané pocity. Uvodný diel je chaoticky, nepochopila som naco tie dve boli na planete a hladali studnu. Dalej Michael by nemala byt s vulkanskou vychovou taka pomstychtivá, mala by sa viac ovladat.

Na druhú stranu-uvodné diely toho o serialu moc nenaznacuju. Ked som zacala pozerat TOS bola som uchvatena, zhrozenie prislo pri sledovaní Klec-e.

Ani Stretnutie na Fairportu ma neoslovilo, aj ked Picardovu posadku zboznujem.

Pri DS9 to bolo naopak. Po skvelom Vyslancovi sa mi zdal seriál sa mi zdal zbytocne zdlhavy a nudny, kym nezacala vojna s Dominionem.

U Kate som na "vazkach." Pilot dobry aj serial, ale vadí mi jedna vec. Snad vsetky bytosti v Delta kvadrante hovoria po anglicky?

U ENT to bolo podobne. Uvodny diel o nicom a potom to uz ficalo. Najma po utoku Xindom na Zem. Skoda, ze serial predcasne skoncil. bolo som zvedava najma na Shrana. Bol mojou oblubenou postavou.

Tak uvidime, ako na tom bude Discovery.

podporučík David
David - pá 6. října 2017 - 21:52

Hmm. Říct, že po třetím dílu Discovery začínám být lehce rozčarovaný, znamená můj myšlenkový stav úplně nevystihnout.

Přišlo mi to trochu jako díl ze seriálu Lost.

bez hodnosti JosephBSG
JosephBSG - pá 6. října 2017 - 23:08

toto nieje star trek, je to v rozpore s Roddenberryho predstavou o buducnosti, ktory sa snazil predstavit ludstvo v lepsej buducnosti ale toto??? polozte si otazku chceli by ste zit na vesmirnej lodi a svete star trek TNG enterprise? rozhodne ano a chceli by ste zit v tmavom negativnom svete star trek discovery? rozhodne nie

v discovery je sama vojna, bitka, ziadna nadej pre ludstvo, podobne ako v Battlestar Galactica, hlavna postava "Martin Green" ja sama o sebe stelesnenim zla a porusenie vsetkych tradicii star treku a porusuje aj vlastne pravidla, kde v jednej scene zabila klingona a pritom chvilu predtym hovorila, ze ho nesmu zabit, lebo sa z neho stane mucednik

Jedina kladna postava a nadej celeho serialu je kapitanka lode Shenzou, ktoru bohuzial zabili. Roddenberry sa musi obracat v hrobe a s tymto paskvilom by nikdy nesuhlasil. Ak sa Orville dokaze inspirovat TNG a dokaze to preniest do dnesnej doby, preco to nedokazali tvorcovia Discovery? Ja len dufam, ze tento serial coskoro skrachuje a uplne sa zabudne, ze niekedy taketo nieco bolo a ze natocia, nieco v duchu Star Treku. Strazca myslienky star treku a nasledovatel Roddenberryho je Rick Berman najlepsi producent na svete, stale zije, neviem preco sa jeho nikto nespytal a nezavolali ho do tvorby noveho Star Treku??

bez hodnosti JosephBSG
JosephBSG - pá 6. října 2017 - 23:10

odporucam si pozriet toto video na youtube, chalan dokonale vystihol aj moju rozzurenost z noveho serialu:

[link]

komodor Leiah
Leiah - so 7. října 2017 - 13:24

Na seriál se sice nedívám, ale co se týká těch Klingonů... Svůj pravý vzhled měli v Enterprise až do těch experimentů s augmenty. Ve 24.století už předpokládám, že genetická mutace postupně vymizela a vypadají také tak, jak skutečně mají. V době Discovery ale bude pravděpodobně mutace hodně rozšířená a protože Klingoni velmi pravděpodobně nechtějí vypadat, jako nějací slaboši z Federace, bude velmi oblíbená plastická chirurgie. A jejich vzhled tak bude mimo jiného ovlivňovat i momentální móda. Ta z nich pak může udělat i to, co se objevilo v Discovery. Uvidíme, jestli změna vzhledu bude v seriálu nějak vysvětlená. Možná, že právě takto.

Některé věci na světě fungují jen proto, že mají svá tajemství.
viceadmirál Sokar
Sokar - so 7. října 2017 - 15:50

JosephBSG: Díky moc za link, skvělé video. Chlapíka neznám, ale vystihl to dokonale, ve všech ohledech.

Don't try to be a great man, just be a man. And let history make its own judgments.
kapitán flotily Johanson
Johanson - so 7. října 2017 - 19:07

David. S tím Lost máš pravdu . Ostatně to je později stejné, jako u Fringe. bude podle mě mít Discovery stejný problém. POmpézní začátek s příslibem hluboké pointy nebude naplněn, protože dodnes nikdo z těch co to píše, nevím, jaká ta pointa vlastně je, ví se jen to, že je Velká... stejně jako to bylo u Lost, a stejně jako to bylo u Fringe. což z toho sice udělalo seriálu, kdy byl člověšk zvědavý na další díl, ale po skončení celého seriálu zjistil, že vyhodil svůj čas na něčem co byl nakonec totálně promrhaný čas, bez nápadu a bez pointy, ale jen plný epické hudby a wtf scén, co bude příště střihem, avšak bez příběhu.. a vzhledem k téměř stejnému opbsazení tvůrčích týmů.. je toto vyústění víc než jen pravděšpodobné..

praporčík Polux
Polux - ne 8. října 2017 - 03:17

Neviděl jsem žádný díl, plánuji počkat na celou půlsezónu, ale co se zde zatím dočítám mně docela děsí:-( Lost jsem vzdal po první sezóně přesně proto, že tvůrci jen tupě vršili motiv za motivem nehledě na jeho logiku a na 10 minut děje připadlo 30 minut vaty. Tehdy po první sezóně jsem své okolí varoval, že celý koncept je prostě pouze o tom zahltit diváka dalším a dalším motivem, který ho u série udrží další díl/sezónu, ale žádného vysvětlení "co to všechno mělo znamenat" se nedočkají, protože jednoduše žádné neexistuje. Doufám, že Discovery je na míle od tohoto daleko...

Star Trek - The future already today©
podporučík David
David - ne 8. října 2017 - 19:00

Polux: Tak je pravda že jsem popsal jen svůj vlastní dojem z 3.epizody. Ale je taky pravda, že ve "všech", tedy zatím ve všech třech epizodách, které jsem zatím viděl, je spousta ... "čehosi" ... co jako fanoušek Star Treku nepobírám. Věci které nezapadají naprosto do ničeho s čím jsem se zatím ve Star Treku setkal. Řekněme, že technologické schopnosti USS Relativity, jsou proti tomu co je naznačeno v Discovery, něco jako Hirogenská galaktická síť v porovnáním s vidoucími kameny z Pána prstenů. Prostě ve srovnání s tím co ze Star Treku známe je to něco šíleného. Možná by to mohlo mít vzdálenou souvztažnost k projektu Genesis, kdyby to nebylo kolik (?) - 10 let před Kirkem?

Ale hlavně... prostě to do ničeho nezapadá. Jestli tvůrci nemají nachystanou nějakou fikanou vyhýbku, kterou se zařadí zpátky na počátek Kirkovy éry, pak to prostě já osobně vnímám jako pokus o anulaci ducha toho všeho, co bylo zatím bylo v rámci Star Treku vytvořeno, a to je něco co mě jako fanouška velice silně odpuzuje.

A nějaké to Triblí předení to opravdu nezachrání.

praporčík Polux
Polux - ne 8. října 2017 - 22:02

David: Po "kulturním" šoku tehdy v 2009 u prvního Abramse jsem byl nucen zapracovat na své otrlosti, týkající se definice "Toto je (také) Star Trek", tak snad zvládnu i Discovery:-) Neodpustím si ale povzdech nad zasazením série opět před TOS, což jednak svazuje tvůrcům ruce v tom, co mohou ukázat a co ne a především se vystavují riziku nabourání kontinuity, ať už pouhým stylem/designem, nebo - a to je mnohem horší - v postavách/místech/událostech časové osy ST. Pokud tvůrci mají vůli, tak i preTOS období nemusí být problém (ENT), po Abramsovi mám bohužel dojem, že jestli něco dává nebo nedává v rámci kontinuity/kanonu smysl je na vedlejší koleji, pokud je to free-cool-in a lze na to napasovat lensflare:-( Snad se ještě někdy dočkám nové série, která bude zasazena do období po Nemesis/STO a bude opět zaměřena na nové postavy, světy a události, které se ve ST ještě neobjevily, tak jako v případě TNG, DS9 a VOY...

Star Trek - The future already today©
praporčík lamicz
lamicz - po 9. října 2017 - 10:32

Federace ani dřív zase nebyla tak idealistická. Pokud si dobře vzpomínám na DS9, tak Federace a vlastně celý Alpha kvadrant se vyhnuly zničení Dominionem pouze tím, že Sisko "najmul" Garaka na vytvoření falešného holozáznamu pro Romulany ze schůzky Weyuna s Cardassiany. Vytvořili falešný dojem, že po obsazení Federace Dominion chce napadnout i Romulany (což pravda být mohla, ale také ne). Tím je chtěli odvrátit od podepsání smlouvy s Dominionem, protože bez nich by to Federace asi nevyhrála. Na DS9 zavolali myslím romulanského senátora, aby mu nahrávku ukázali, ale on s kolegy přišel na to, že je to padělek (viz. "it`s a fake" ST meme ;)). Po odletu ze stanice a naprostého zoufalství Siska (protože teď je Federace ještě v horší pozici nez předtím), senátorův raketoplán znenadání vybuchuje. Garak měl totiž i plán B, který nikomu neřekl... V troskách našli paměťový nosič a chyby padělku přisoudili explozi. Takže tolik k hodné a správné Federaci aneb jak se jmenuje jiný díl (neméně dobrý o Sekci 31) DS9 "Inter Arma Enim Silent Leges" - v době války právo mlčí ;) Mnou popsaný příběh je z dvojepizody "Under Pale Moonlight". Deep Space 9 rozhodně už není žádný idealistický ST o skoro-přátelském vesmíru a je občas velmi realistický. Pokud je něco podobného v Discovery, nemám s tím problém ;).

praporčík lamicz
lamicz - po 9. října 2017 - 10:48

IMHO je potřeba si uvědomit, o čem daný příběh je. TNG je o víceméně přátelském průzkumu vesmíru (až na Borgy a trochu Romulany), ENT je to podobné (až na Xindy). VOY je v tom asi nejvíc optimistický, když připočtu fakt, že letí v nezmapovaném Delta kvadrantu a jsou sami. Kdežto takový Gamma kvadrant DS9 je už o poznání nepřátelštější, tam už jde o přežití Federace a celého Apha kvadrantu a už to tak "korektní" není. No a Discovery by mělo být - co jsem četl - něco podobného, jen s Klingony. Zkrátka jde o přežití ve válce. Jak řekl Cowley v Profesionálech: "zoufalí muži dělají zoufalé činy".

podporučík David
David - po 9. října 2017 - 15:34

lamicz: Zdravím. Netuším na koho jsi reagoval. Možná na JosephBSG. Ale osobně si myslím, že většině ortodoxních fanoušků nevadí ten temný tón jako takový. I v TNG a VOY byly temné epizody. V DS9 a pak i v ENT to byly spíš temná období. Sám za sebe mohu po shlédnutí třech epizod říct že příběh, i když temný, je to jedinné co se mi na novém Discovery ještě líbí, i když mám pocit že scénář je poněkud schizofrenní. Pak se mi líbí ještě Triblové, fázery a úvodní znělka. Je pravda, že mám raději pozitivní epizody a filmy. Proto mám taky nejraději Vzpouru a nemám rád Nemesis.

To co mi vadí konkrétně na Discovery, a to počínaje 3.epizodou je to, že vpodstatě staví na hlavu fungování samotného vesmíru. Jako fanoušek tápu. Vlastně nemám žádný solidní záchytný bod.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG