Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Star Trek: Discovery – první dojmy (bez spoilerů)

st 27. září 2017      autor: Bedraz      přečteno: 4396x      délka: 7 min      komentáře: 58

st.disŽijme dlouho a blaze, milí trekkies, protože po více než deseti letech se na televizní (či spíše internetové) obrazovky vrátil Star Trek seriál! Pokusím se shrnout své první dojmy bez prozrazení dějových zvratů a na závěr přidám i pár tipů, jak, kdy a kde novou sérií v Česku sledovat. A nezapomenu upozornit ani na pár schovaných Star Trek detailů… Tak tedy, Engage!

Nezačínám své shrnutí oblíbeným pokynem kapitána Picarda náhodou. Nová generace letos slaví 30 let a je mnohými trekkies spíše považována za „klasickou“ generaci, svým způsobem nedostižný startrekový vzor. Nicméně není od věci si připomenout, že před 30 lety od tohoto seriálu nikdo nic nečekal, mnozí ho ani nechtěli a cesta k srdcím fanoušků nebyla úplně hladká. To samé lze nyní snadno aplikovat na Discovery.

Čím méně jste si od nového seriálu slibovali, tím více asi budete překvapeni výsledkem. A to výrazně v pozitivní rovině. Pokud jste totiž z trailerů známé výhrady „překousli“ (ultramoderní design, jiní Klingoni, Sarekova schovanka, …), zbývají vám při sledování už jen ta pozitiva. A těch není málo!

Pozitivum č. 1 – děj 

Burnhamová ve skafandruObě úvodní epizody mají děj, který je napínavé sledovat a který vás nechá počítat dny do premiéry dalšího pokračování. Nejedná se zde přitom jen o děj akční, nýbrž i o děje týkající se osobních historií postav. (Kupodivu nejen těch s federační občankou.) Jsou zde zvraty, napínáky i humor. Pevně věřím, že opravdu nikdo nečekal, co se nakonec vyklube z toho titulního „vulkánského pozdravu“ první epizody The Vulcan Hello.

Pozitivum č. 2 – vizuální stránka   

Binární systém v pilotu Star Trek: DiscoveryTrailery dávaly nepokrytě najevo, že nový Star Trek bude seriálem pro televizi/internet 21. století. A je tomu tak. Vizuální stránka seriálu je perfektní – vřele doporučuji nastavit rozlišení monitorů na maximum. Vizuál však naštěstí není samoúčelný, kteréžto obavy mohly vzbuzovat první ukázky, nýbrž dobře slouží vtažení do příběhu i krásnému „wow“ pocitu vesmírných scén. Rozhodně aplauduji rozhodnutí natočit seriál v širokoúhlém „kinoformátu“ – skvěle to sedne. Na místě je také zmínit novou úvodní znělkovou sekvenci – pro mě osobně úplně v duchu bondovek. :)

Pozitivum č. 3 – postavy (a herecké výkony)

st.disSpolečně s dějem není ve Star Treku nic důležitějšího než postavy. Pokud si posádku zamilujete, je vyhráno. Pokud vám „nesedne“, ošíváte se nešťastně po celou dobu sledování, ba přímo od sledování ustoupíte. Pro první dva díly musím postavám a hereckým výkonům vystavit na vysvědčení jedničky (obzvláště Michelle Yeoh jako kapitánka Georgiou je vynikající volba). Interakce na můstku a interakce mezi kapitánem a její chráněnkou Michael Burnhamovou funguje výborně. Do budoucna pak fanouška naočkovává vztah Burnhamová–Sarek, který tady má doslovnou metafyzickou rovinu. Nicméně s postavami nemá Discovery ještě vyhráno – mnoho důležitých aktérů se představí až ve třetí epizodě, ale snad měl casting a režiséři stejně šikovnou ruku jako dosud. 

Pozitivum č. 4 – Star Trek podstata  

Georgiou a Burnhamová na úvodní misiA poslední, nikoliv však nejmenší klad Discovery je příjemný startrekový dojem, který seriál zanechává. Ano, je tady vše úplně jinak – jsme deset let před Kirkem, ale všechno je lepší, rychlejší, modernější, robotičtější; sledujeme epizody Star Treku, ale je jasné, že o epizodní vyprávění se zde nejedná, a producenti nám potvrzuji kontinuitu vzhledem k jiným sériím, avšak je očividné, že nějaký úhyb sem či tam tady bude. Nicméně si myslím, že jediný „problém“ je opravdu zasazení do doby mezi dva starší Star Trek seriály. Pokud by se celá Discovery přenesla do 26. století, Klingoni by zůstali novými Klingony budoucnosti a Burnhamová by byla místo Sarekovou chráněnkou schovankou třeba Spockova prapravnuka, většina trekkies by byla smířena již od první minuty a novým příznivcům by přesto zůstaly dveře otevřené. Největší otázkou Discovery tedy je, proč tohle tvůrci neudělali… a jestli to bude hrát pro děj opravdu tak zásadní roli.  

Jak sledovat Discovery v Česku aneb výzva i pro mimoamerický fandom

Poslední pozitivum končilo drobnou výhradou k malé odvaze tvůrců – nicméně obvykle všechno souvisí se vším, takže v budoucnosti Star Treku půjde hlavně o peníze. A zde se snad poprvé v historii může zapojit i český fanda. :) 

Jak již víme, CBS chce mít Star Trek: Discovery jako jednu z vlajkových sérií pro svoji online streamovací službu CBS All Access. To konkrétně platí pro území US, kde je nutné si službu předplatit – ať již v levnější variantě s reklamami, nebo v dražší bez reklam. Pouze první epizoda byla vysílaná v televizi, druhá již byla k dispozici pouze online. S výjimkou Kanady, kde je možné sledovat Discovery i na televizním kanále, platí obdobná situace pro celý svět – a to již od prvního dílu.

Sarek a Burnhamová poprvé na palubě ShenzouCelosvětovým distributorem je Netflix, což platí i pro Česko. (Někteří mají pravděpodobně tu nešťastnou zkušenost, že při startu Netflixu v Česku zjistili, že kvůli licenčním právům jiných českých streamovacích služeb a televizí je jeho obsah notně prořídlý. Star Trek: Discovery však nikdy nebyl určen pro televizní vysílání, takže do žádného licenčního balíčku nespadl.) Sledování v Česku je tedy kupodivu vůči USA úplně jednoduché – prostě otevřete stránky Netflixu, založíte si účet (první měsíc je zdarma) a hned se vesele můžete podívat na první dvě epizody (k dispozici jsou nyní anglické, německé, polské a klingonské(!) titulky). Každé pondělí pak přibude další epizoda, počínaje pondělím 2. října 2017.

Pokud chcete být extra úsporní, můžete si předplatné zrušit na dobu vysílací pauzy (druhá půle listopadu až začátek ledna) a pak ho opět obnovit jen po dobu vysílání druhé porce epizod v roce 2018. 

Jako platební metodu doporučuji PayPal – české banky se většinou nestaví vstřícně k pravidelným platbám strhávaným z karetních účtů, zatímco na PayPal účet si lehce nastavíte pravidelný měsíční příkaz. (Pro první bezplatný měsíc pak klidně zvolte nejvyšší rozlišení v nabídce Netflixu, pokud to vaše zařízení a internetové připojení snese – pro sci-fi je to jako dělané. Následně je možno se zařídit dle možností vaší peněženky.)

Proč však říkám, že o peníze půjde v budoucnosti Star Treku především? A že poprvé asi dost půjde i o neamerické peníze? Fanoušci v USA, kde se streamovací služby zrodily, už totiž mají většinou svůj online kredit „vyčerpán“ – aka předplatili si těchto služeb již několik a předplácet si kvůli jednomu seriálu další se jim nechce. (CBS prostě vstupuje do hodně plného ringu.) Inu, trekkies si jistě v dnešním světě internetu poradí jinak, ale pro Star Trek to nebude nejlepší řešení. CBS bude bedlivě počítat, zda/jestli se naplní kvóty předplatitelů a diváků a CBS All Access se odvážně vydá tam, kam se vydalo už hodně streamovacích služeb před ním.

V mezinárodním měřítku je situace lepší – Netflix začal svou expanzi včas, zatímco neamerické trhy celkem spaly. Výsledkem je, že v třeba v peněžence Evropana může být na tuhle „neřest“ více rezerv a navíc s větším ziskem sledování i ne-CBS tvorby. 

Doporučuji tedy věnovat předplatnému Netflixu i v našich končinách drobné zamyšlení. Nejlevnější varianta vyjde na 8 eur za měsíc, což nám vychází na 2 eura za epizodu… v současnosti cca 55 Kč. Ať již si svůj finální díl (třeba s českými titulky:) ) nakonec zhlédnete jakkoliv…

A nyní… schované detaily!

Knihovna kapitánky Georgiou na palubě ShenzouKoukali jste se na Discovery v maxi rozlišení? Jestliže ano, stejně vám asi unikly tituly v knihovně kapitánky Georgiou… na hřbetech knih se skvěly názvy řady proslavených TOS epizod. Objevila se i láhev vína Chateau Picard a Netflix vám nabízí zkouknutí dílů s klingonskými titulky. Zmínka o konfliktu s Klingony na Donatu V také není vynález Discovery – o tomto střetnutí víme již od časů Trablů s tribly. Objeví se i číslo 47, nešťastné červené tričko a spousta moc hezkých Star Trek retro detailů… ba dokonce i Abramsverse detailů, viz vulkánské školství. :)

Sama za sebe doufám, že Discovery bude žít přinejmenším tuto sezónu dlouho a blaze a že pro Star Trek frančízu jako celek otevře další úžasné desetiletí. Inu, uvidíme již brzy. :)   

PS: Pokud chcete použít ve svých komentářích spoilery, použijte prosím nové diskuzní fórum

kapitán Bedraz
autor: Bedraz
vydáno: st 27. září 2017
přečteno: 4396x
komentáře: 58
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG