Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Discovery v komentářích: S01E01/02 „Pozdrav z Vulkánu“ a „Bitva u Dvojhvězdy“

st 18. října 2017      autor: Eodeon      přečteno: 2937x      komentáře: 92

Vložit nový komentář

podporučík David
David - čt 19. října 2017 - 01:09

Víš Eodene, někdy mám pocit, že snad musíš být nějakým agentem CBS. Možná bych se za tu myšlenku měl rovnou omluvit, ale jak říkám, je to jen pocit.

Celé to posuzování Nových, a tedy rouhačských Star Treků, v porovnání s těmi "starými", pravověrnými, je možná právě hlavně o pocitech. A tedy o něčem nepřenositelném... nesdělitelném.

Zrovna jsem po letech shlédl jeden z dílů TNG... Vnitřní světlo. A mohu za sebe, s čistým svědomím říct, že ze tří nových filmů a 4 dílů Discovery, ani úvodní scéna se sebeobětováním se Kirkova otce ze ST2009, na mě emocionálně nezapůsobila tak silně, jako smrt Eline, manželky Kamina, jehož život Pickard prožije. Nebo jako prostá scéna, kdy na závěr epizody Pickard bere do rukou ressikanskou flétnu a v tichu své kajuty začíná hrát.

Osobně mám možná tyto prožitky propojené právě s tím "technicko-techologickým" vnímáním Star Treku v, pro mě v dost uceleném rozmezí seriálů TOS-TNG-DS9-VOY-ENT. A proto scény, jako když Spock prostým okem pozoruje zkázu Vulkánu, jakoby pozoroval náš Mesíc ze Země, nebo jako když kapitánka "Yeoh" s Michaelou vyšlapávají znak flotily v písku, aby je Shenzou v té písečné bouři našla, ... tak tyto scény pro mě osobně prostě nefungují. Ne, že bych v okamžiku kdy jsem to viděl dokázal ihned najít důvody, proč mi to nesedí. Ale faktem je, že to prostě jsou scény, které mi už v okamžiku shlédnutí neseděly, i když jsem hned nedokázal popsat proč.

A protože teď půjdu "rychle" spát, už jen okrajový citát ze Stargate, epizody Seriál červí díra... Chlápek co o tom alespoň něco ví, říká... "Máte tam obousměrný provoz červí dírou... Ta scéna je vědecky zcela nepodložená" ... a režisér (nebo kdo to byl) přezíravě odpovídá: "Ruce nahoru. Kdo tady získal cenu televize?"

A to přesně vystihuje, nejen mojí, frustraci z přístupu oficiálních míst k původnímu Star Treku.

P.S. Poznámku, že noví klingoni (zvláště T'Kuvma) vypadají jako nepovedení uslintaní plastikoví panáci si neodpustím. To jen abych trochu narušil svůj jinak korektní projev. ;-)

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - čt 19. října 2017 - 02:07

David: Safra, odhalils mě. Jsem zaplacený agent! ...Kéž by! :) Ne, vážně, díky za koment. Jestli to míníš tak, že zde více chválím a méně kritizuji, tak to máš rozhodně pravdu, ale coby komentář ten text nemusí zohledňovat každý myslitelný aspekt a hlavně jsem cítil, že tyto věci jsou ty podstatné a i tyto věci by proto měly zaznít. Ne, že bych neměl i za sebe co kritizovat, ale proč opakovat to, co už stokrát zaznělo od jiných komentátorů, když mohu přispět něčím vlastním? Co jsem tak četl různě po internetu, všichni komentují jen samé povrchní věci, vzhled toho či onoho, design toho či onoho, a téměř vůbec se nevyskytují ohlasy, které by komentovaly podstatné aspekty epizod, a tak jsem se rozhodl k tomu za sebe pár slov dodat. Ale zkrátka nechci opakovat, co už napsali jiní.

Co se tvého přirovnání týče, přijde mi velice nespravedlivé, protože ostatní filmy a seriály porovnáváš s epizodou, která se pravidelně objevuje na vrcholu žebříčků nejoblíbenějších epizod nejen Nové generace. Osobně jsem sice jiného názoru a myslím si, že "Vnitřní světlo" je trochu povrchní a hlavně je to citové vydírání diváků a že v Nové generaci bychom našli desítky daleko lepších epizod, dojemnějších i chytřejších, ale naprosto respektuji oblibu této epizody u jiných fanoušků, tedy že mnozí ji pokládají za vrchol seriálu. Ale používat jí jako standard pro hodnocení všeho ostatního? Ne, to mi nepřijde ani trochu férové. To by znamenalo nasazovat laťku úmyslně tak vysoko, aby jí nikdo nemohl přeskočit.
Tuším v tom odraz té mentality, kdy někteří fanoušci zkrátka nechtějí, aby cokoliv nového bylo byť srovnatelné s velebeným vzorem, nechtějí v ničem novém vidět jakoukoliv kvalitu, vůbec nic dobrého, a úmyslně si v souladu s tím zkreslují optiku, kterou na seriály a filmy pohlížejí. Právě na to jsem ale vlastně narážel na začátku posledního odstavce článku. Tohle trochu pomáhá odhalit, odkud se taková zaujatost vlastně bere.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - čt 19. října 2017 - 12:39

Za mě velký souhlas snad se vším bylo v článku napsáno a poslední odstavec bych nechal tesat do kamene! Sám bych to asi neuměl vyjádřit lépe a jediný rozdíl je asi v tom našem hodnocení, kdy Eodeon nejspíše ze zdrženlivosti dal 4* na csfd.cz, zatímco já tomu s čistým srdcem dal prostě maximální počet, tj 5*. A doposud je pro mě pilotní epizoda jedním z vrcholů oficiálního Treku posledních let, který jako pilot navíc hravě strčí do kapsy pilotní epizodu TNG, která se mi sice líbila, ale k dokonalosti Discovery to má hodně daleko, aspoň v mých očích tedy.
Mj oceňuji prostor a chválu postavy kapitánky Philippy Georgiou, která si takřka hned získala mé sympatie a s přehledem v mém žebříčku hodnot a oblíbenosti drtí i takové postavy, jako je Kate Janeway z VOY, a to i přesto, že své pole působnosti měla jen ve dvou epizodách, zatímco Kate Janeway v celém seriálu... Společně s Kirkem můj nej kapitánský charakter z Treku vůbec! ;)

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
podporučík David
David - čt 19. října 2017 - 21:42

Eodeon : No, víš, Vnitřní světlo je moje oblíbená epizoda, asi ze stejného důvodu, proč je Forest Gump můj nejoblíbenější film. I když, nejoblíbenější ... :-/ Jsou to dílka, která na mě hodně silně zapůsobila. Podobně jako třeba Šaman, se Seanem Conerym, nebo Drtivý dopad, nebo Mise na Mars. Ale neznamená to, že ji sleduji každý druhý den. Jak jsem psal, opravdu jsem to teď viděl po letech.

A druhý důvod je hudba. To co se Pickard naučil na tu flétnu hrát. Teď jsem to zrovna někde slyšel ..., dá se i o hudbě říci že je ikonická? I to je super, jak se tento motiv později objevuje v dalších epizodách.

Pokud jde ale o to, jak píšeš, že "ostatní filmy a seriály porovnávám s epizodou, která se pravidelně objevuje na vrcholu žebříčků nejoblíbenějších epizod", ... osobně v mém případě to tak není. Nikdy jsem žádné žebříčky oblíbenosti nesledoval. Bral jsem filmy a epizody tak jak přicházely. A pokud bych měl popsat svoje tři nejzávažnější problémy, které jsem se Star Trekem měl, než přišel Abrams Trek, byl to za prvé český dabing Prvního kontaktu, kdy jsem byl konsternován tím, že Pickarda mluví Riker, či jak to tam bylo..., a za druhé to byla Nemesis, kde jsem to vnímal tak že se asi herci při natáčení chtěli vyřádit..., a myslím že teprve za třetí to byla Nejzašší hranice, která mi přišla poněkud mimo koleje, pokud tedy nepočítám myslím 3.epizodu TOS, Kam se člověk ještě nevydal, s jakousi galaktickou bariérou. Jenže tehdy se Star Trek teprve stavěl na nohy.

A popravdě, určit nějakou nejlepší epizodu mi přijde dost nemožný úkol, protože jsem Star Trek vždycky vnímal jako komplexní dílo, napříč seriály i filmy. I proto se k novým filmům, a teď i seriálu Discovery, stavím spíše negativně, protože se ta díla svým pojetím vykořeňují z toho z čeho vznikla. Řekněme, že to je podobné jako s Čapkovou hrou R.U.R. a filmem Já Robot, inspirovaným Asimovem. Obě díla přináší podobná poselství, ale neznamená to že film Já Robot je totéž co R.U.R. Dokonce to ani není totéž co Asimova kniha Roboti úsvitu. Taky mi to trochu připomíná ten vtip o Rusku, kdy rusové odhalí agenta CIA, a on se podivuje proč říkají že nepatří k nim. Říká... mluvím plynně rusky, piju vodku, zpívám vaše písničky... A oni mu nakonec řeknou, že to

podporučík David
David - čt 19. října 2017 - 22:01

... A oni mu nakonec řeknou, že to je proto, že je černoch.

Trochu mi to přijde jako znásilnění myšlenky IDIC, Nekonečná rozmanitost v nekonečných kombinacích. Největší radost by z toho asi měli Ferengové. Noví autoři přišli s vlastní představou podoby Star Treku, ale v jejich představách hraje hlavní roli zisk. Ale to, že někdo vytvoří něco radikálně odlišného, a přilepí na to nadpis Star Trek, to přece neznamená, že to je Star Trek, i když to předává podobné myšlenky.

Nakonec tu rozdílnost okořením něčím, co jsem už do svého prvního komentáře zakomponovat nezvládl, protože už jsem byl úplně "gumovej"... Osazenstvo můstku Discovery. Máme tu Michaelu... dobrá. Máme tu Lorcu... OK. Pak je tu Saru, příslušník druhu o kterém do 24.století nikdo nikdy neslyšel, a ono je to prvním důstojníkem hned na dvou lodích za sebou. Pak je tu ta plechová kočka, co vypadá jak android ze hry Master of Orion 2, další kočka co vypadá jak ségra Sedmé z Devíti, a nějakej modrej týpek, co má ale k Andorianům i Bolianům zatraceně daleko. A všechno to slouží ve flotile. No dobrá, Denobulani byli v Enterprise taky trochu překvapení, ale tady máme 4.epizodu seriálu, a my o nich nevíme nic víc, než že to jsou zajímavý "xichtíky" v zájmu sledovanosti.

... takže asi tak. :-/

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - pá 20. října 2017 - 00:12

David: "Dá se i o hudbě říci že je ikonická?" Nemyslím. Jak výraz chápu já, používá se pro popsání vizuální výlučnosti a jejího etablovaného statutu. Ve vztahu k hudbě mi nedává smysl. I když je to off topic, zaujalo mě to a reagoval jsem, ale blbě řečeno - i u zbytku tvého příspěvku se mi ztrácí souvislost s tématem.

Snad ještě ta zmínka, kde naznačuješ, že vnímáš veškerý Star Trek, co vznikl do roku 2009 jako jedno celistvé dílo, může být zajímavé rozvést, protože to je sebeklam. Nic ve zlém samozřejmě. Ale ty rozdíly tam jsou a jsou obrovské a protože problémy s kontinuitou, kvůli kterým není snadné vnímat chronologii Star Treku jako celistvou, tu byly odjakživa, v podstatě už od první sezóny TOS, a některé jsou závažné. Tohle všechno bych musel ignorovat, kdybych měl souhlasit s tvým viděním věci. Každý ST seriál vždy představoval výrazný posun, vyjma TNG a ENT se změnil i samotný koncept. Většina filmů také přišla s radikálními inovacemi. TMP změnil v podstatě vše, co bylo do té doby na Star Treku povědomé, a je pouze na dobré vůli fanoušků, že se to omlouvá vývojem, jak běžel čas ve fikčním světě. TWOK totéž. Každý film více či méně odbočil z kurzu nastaveného svým předchůdcem a hledal vlastní cestu. A u každého filmu a u každého seriálu se našly obrovské zástupy fanoušků, kteří to považovali za neslučitelné s těmi dvěma slovíčky "Star Trek", tak jako teď ty.
Ironie je, že jakožto nejnehoráznější svatokrádeže proti Star Treku byla fandomem o více než generaci nazpět odsuzována právě díla, která adoruje současná generace odsuzující Abramse a Discovery, tedy Nová generace a Khanův hněv. Proto také říkám, že to celé není v základu nic víc než úplně obyčejná zaujatost. V jednom z článků jsem nedávno napsal, že ve fandomu v současnosti chybí nostalgie po Původním seriálu. Od té doby ale vidím velmi zřetelně, že nostalgie po Nové generaci je naopak nepředstavitelně silná, a to neustále dokazuje, proč mnozí trekkies chválí The Orville, tedy soudě z ohlasů nostalgicky motivovanou xeroxovou kopii Nové generace bez jakékoliv invence, a na jakýkoliv vývoj v oficiálním Star Treku pohlížejí s nedůvěrou, protože vývoj sám o sobě vnímají jako nežádoucí. Nedělá přeci nic jiného než že

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - pá 20. října 2017 - 00:14

...než že vzdaluje Star Trek dále od dokonalosti, které dosáhl v TNG, že? Tady zkrátka chybí nadhled, chybí tu nezaujatost a chybí tu sebereflexe a bez toho není zdravý úsudek. Tak bych si vysvětloval, odkud vznikají podobné postoje.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - pá 20. října 2017 - 00:22

BTW můžeme si tady z toho snadno (opět) udělat privátní diskuzi, vyloučit z ní všechny ostatní, a bavit se o Forrestu Gumpovi a milionu věcí, ve kterých vidíš souvislost se Star Trekem, ale nikdo další už jí nejspíše nevidí. Nebo se tu můžeme omezit čistě jen na věcné komentáře přímo k tématu a dialogy přesunout do diskuze, kam patří. Navrhuji druhou možnost. Místní diskuzi čtu, čili pokud mi tam kdokoliv nechá vzkaz, který si zjevně říká o reakci, určitě se s ním neminu. Tady bych raději osobně viděl komentáře k tématům, kterými se zabývá článek, nebo přímo k článku, samozřejmě.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
praporčík lamicz
lamicz - pá 20. října 2017 - 11:15

Asi budu zase ten špatný rebel, ale nevím, zda je rozumné sem dávat takové podrobné rozbory každého dílu STD. IMHO zdaleka ne všichni STD nyní sledují. Přeci jen není to starší tvorba typu TNG či VOY, které máme všichni několikrát nakoukany. Sám jsem několikrát zjistil, že až po několikátém zhlédnutí za delší dobu, působí daná epizoda najednou jinak než předtím. Upřímně si ani nemyslím, že je nutné rozebírat zde každou epizodu, ale to je jen můj subjektivní názor. Každý trekkie si v tom najde to svoje, některé to třeba neosloví, což nepovažuji za nějakou vadu. IMHO je zcela normální, že se mi něco líbí a něco ne. Osobně třeba neprožívám tolik TOSku. Nemyslím si, že když se někomu nelíbí nějaká část fandomu, že je nějaký menší fanoušek a je nutné dotyčnému dělat psychologické rozbory.

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - pá 20. října 2017 - 13:27

lamicz: Doufám, že to nevyzní moc příkře, ale vždy mě naprosto fascinuje, když nějaký čtenář reaguje, jako kdyby byl článek určený exkluzivně jemu. A že se to děje často. Komentáře lidé píšou nejčastěji proto, aby si zaznamenali své bezprostřední dojmy, postřehy a myšlenky ze sledování. Jsou to osobní texty pro osobní potřebu. A sdílejí je pro případ, kdyby si v nich přeci jen i někdo jiný našel něco pro něj zajímavého. Jinými slovy, každý článek si sám hledá své čtenáře.
Toto už je poněkolikáté, kdy se zde dozvídám, že podělit se o názor je totéž jako nutit ostatní tento názor přijmout. Asi začnu na konci každého článku dodávat nějaké prohlášení ve smyslu "Tento článek je vyjádřením názoru jeho autora a jako jeho čtenáři nejste povinni se vším souhlasit", což jsem doteď ještě považoval za tak nějak samo sebou zřejmou věc. Jinak samozřejmě, kdybych neměl vydat každý článek, který kdokoliv z fandomu považuje za ne úplně nezbytný, tak nikdy nevyšel ani jeden jediný, a tak mi to nepřijde jako vhodné kritérium pro výběr témat k psaní.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - pá 20. října 2017 - 20:08

lamicz: Já naopak přesně takové rozbory vítám a už jen proto, že je sem redakce zveřejnila je myslím celkem jednoznačný důkaz toho, že nejde o nic špatného a že sem patří. Ostatně nebýt Eodeona a jeho článků s rozbory a postřehy, tak by se tu mimo některé příležitostné komentáře v diskuzi moc nedělo. Mě samotného to skoro mrtvo tady dost odrazuje od sepsání byť jediného dalšího článku, i když je pravda, že v tom není jen tohle... Každopádně stále platí že pokud o článek nemá někdo zájem, tak ho nemusí ani číst, ani na něj nějak reagovat. Naopak kdo chce, má tu možnost, která by zde v případě nezveřejnění onoho článku nebyla.

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kapitán flotily Johanson
Johanson - so 21. října 2017 - 10:02

Eodeon narazil... Chtěl jsem napsat, narazil na několik věcí, které jsou jádrem pudla. A aniž by si to uvědomil tak narazil on sám. Protože je nevidí. Tedy Proč Discovery nepokládám za ST jsem napsal v onom článku a rozebírat tukaždý detail. Respektive pihňat se v tom, stejně jako to dělají v opačném světle tyto články, by dělalo stejně dlouhé hanobení prakticky téhož.

Ale když tu Eodeon napsal, že motivací těch, kterým se to nelíbí je to, že vůbec nechtějí nic k ideálu bližšího, nemohl být od pravdy dál. Ono totiž už to, že tu mnozí stejně jako já říkaqjí, že je pro ně Orville víc trekem než Discovery, je totiž tím co mu tuhle větu vyvrací. Všichni z nás by si spokojeně chrochtali, kdyby Orville byl měl napsáno STar Trek v názvu. Ikdyž bychom tu mohili vyjmenovat ty m,raky věcí, které by v tom měli chyby a chybky, zanadávali bychom si na herecký výkon, sem tam na kvalitku příběhu.. ae byl by to pro nás Trek. Stejně tak jako pro mě Discovery naní víc než jen nepovedeným fanseriálem, je pro mě fansérie Continus pravým Trekem. Ze všech Fanseriálů, a fan produkcí jako jediný (STD je satira a tak jí tu nechci rozebírat) , ke klasickému Trekusi rád řadím všechny díly ST Continues - ne proto, že je to série s postavami krika a Spocka, o to se pokusili i NEW Vyages a ty si nezařazuji nikam. Nejsou povedené ani když v nich hrají původní herci. Nemají dobré scénáře, nemají dobré kostýmy a nemají dobré herecké výkony... Zatímco Continues jasně ukazuje, že je možné natočit nové díly s novými i kvalitními scénáři. že je možné, natočit nové příběhy Star Treku a nevymknout se ze zavedených mantinelů. Jasně ukazuje, že je možné dodat do série nové prvky (Poradkyně, Simulátory etc.) a přesto zachovat kontinuitu seriálu. Zachovat dojem, vizáž i kvalitu. Jediným protiargumentem, který tu kdokoli může vznést je, že se miu nelíbí, že je to půapundeklové, jako TOSka, ale zaprvé, pokud tohle řeknete, tak jste prostě tu myšlenku treku nikdy nepochopili a důvod proč na to koukáte je hlavně look a scifi design a pak prostě je jasné, že se vám bude Discovery líbit, protože reálie a encyklopedizace není to, co vás zajímá. Ale především zadruhé!!! Zde je to záměrem tvůrců. to zasadit do treku v období TOS, ale i při zasazení do TNG éry by s tím zacházeli stejným

kapitán flotily Johanson
Johanson - so 21. října 2017 - 10:15

způsobem... Vím co mi někteří řeknou, chtělo by to nový svěží vítr, modernější přístup, lepší design.... Stejně jako dřív i teď platí, nemělo se to zasazovat do éry TOS, pak bychom tu spolu nediskutovali nad tím zda ta technika a reálie zapadají nebo ne.... Mohlo to být zasazení 80 let po Nemesis a mnoho těchto argumentů by padlo... DOkonce i vizáž Klingonů by se možná dala okecat.... Ale nestalo se to. Tvůrci to zámerně zasadili tam, kam to zasadili. Zámerně nám lhali, že to ctí kánon, záměrně změnili design naprosto všeho... To je to co rozčiluje nejvíc mě. Že mi lhali. Že věděli, že mi lžou a stejně mi lhali... Stejně jako hnutí ANO. Ale i tohle můžeme pominout a vznést další argument, ba dokonce i příklad! Jde to! Nemusíme chodit daleko. Někdo mi řekl, že ST přece mělo nějakou 10letou pauzu a že to přeci nemůže tak lehce navazovat.... Podívám se do vedlejšího fandomu.. Do fandomu, jehož první díly vznikly ještě 10 let před prvním dílem TOSky... Který měl dokonce i 30letou pauzu... a přesto navázel naprosto neotřele, v novém prostředí a dodnes pokračuje, aniž by původní dílka nějak poškodil.. Naopak je dokázal ještě i zvelebit. A modří už vědí, že tu mluvím o DrWHO... Ten nám krásně ukazuje, že se lze zařadit šáhnout poo něčem novém, a navázat po dlouhé odmlce prakticky tam, kde jste skončili, nebo dokonce i na to, kde jste propadali... Lze vytvořit nové díly a pokračovat dál, aniž byste jakkoli haněli nebo sprznili cokoli co bylo dřív. Jistě, DrWHO, má ve zvyku jistou abstrakci a tak má přeci jen ty mantinely poněkud jednoduší, co se týká příběhové kontinuity.. Z hlediska fandy právě Star Treku, jsou mnohé díly Doktora naprosto nesmysle fysikální bláboly, které nefungují ani v rámci jeho universa.. Ale takhle tu otázka nestojí a nestála. Ta byla, zda je možné nenarušit seriál a jeho vlastní mantinely! Discovery není spinoff, není to série ctící reálie předchozího. S přimhouřením očí možná tak ctí dění, tedy příběhy, jakýsi odkaz v encyklopedii... Ale to je jediná věc, jediný detail, který ctí. Má mnohem blíže k Remaku, než ke spinofu. Je to stejné jako filmy například historické, nebo životopisné. Nebo Komixové. Například sáhněme nejblíže k Planetě Opic... Planeta Opic ať už stará, nebo nová... Obě mají stejný příběh,

kapitán flotily Johanson
Johanson - so 21. října 2017 - 10:28

Obě mají stejný příběh, vyprávějí obsah stejně knihy (Ani jedna z nich mimochodem ho nevypráví dobře (ve smyslu věrně) , ale to už je na jinou debatu :-D ), ale přitom se v obou filmech dějí jiné věci, mají jiné kolusiy, jiné reálie, jiné podnebí, jinou zeleň... V samé podstatě se jedná o Opice a Lidi v obou filmech... Ale to je to jediné, co oba filmy spojuje... A tohle je Discovery... Discovery je remake něčeho co v původním universu jen nebylo natočeno... Nerespektuje reálie, nerespektuje design, nerespektuje motivace postav, nerespektzuje nic... Discovery je Mona Luisa v kubistickém hávu. Z filmařského, dnes hodně profanovaného názoru, že Film je "umění" (Mimochodem doporučuji a toto téma rozhovor Luďka Staňka o sitcomech), samozřejmě, že je... Ale když jsem Piccaso, nebudu malovat jako Rembrant. Jak by se asi fanoušci právě DaVinciho dívali, kdyby jim DaVinci začal předkládat díla dnešní moderny? Ano můžete říct, že jsou hezká, mohou se vám samozřejmě líbit. le byl by to DaVinci? Byl by to ten DaVinci, kterého máte rádi? Ta diskuse mezi fany je u Discovery tak vyhrocená, protože právě útočí na tu pdostatu toho fanovství. Každý z těch dvou táborů si tatotiž oblíbil na Treku jistéé prvky, kvůli kterým se stal právě fanouškem Star Treku. Já osobně jsem o ty prvky v Discovery přuišel. Nejsou tam. Není to pro mě Trek! To co v Discovery vidím, jsem viděl všude.. Viděl jsme to v Star Wars, viděl jsem to v každém scifi... Vždycky se mi líbilo sci-fi. Ale nestal jsem se nfanoušekm sci-fi, nestal jsem se fandou Hvězdných Válek, nestal jsem se fandou Doctora Who... Stal jsem se na nějakém základu fandou Star Treku... Nemesis byl hodně špatný film Star Treku, mohl bych na něj napsat recenci dlouhou stejně jako mé články a i delší, proč je ten film špatný, ale tak nějak pořád je to Star Trek. Kritizoval jsem také některé dění v Enterprise, hodně jsem byl proti linii s Xindi obecně, ale mohl bych maximálně říct "To je ale blbej Star Trek", ale pořád to byl Star Trek.. Discovery pro mě prostě Star Trek není. Není to to co jsem u Star Treku hledal. A co hůř, nní to podle mě ani povedené samo o sobě, dějová linka kopíruje Fringe, efekty a design také... Discovery u mě není Star Trek, můžete mi nadávat, můžete se mi posmívat a může vás to i urážet,ale to na tom nic

kapitán flotily Johanson
Johanson - so 21. října 2017 - 10:39

nezmění. Názor těch, kterým se to líbí má stejnou váhu, jako můj, nebo kohokoli jiného... Nechápu proč ty, kterým se to líbí že je to uráží, je asi věcí moderní doby, nebýt tolerantní k cizímu názoru... Discovery pro mě není Trekem. To už nezmění ani haldy urážek ani přesvědčování, nevidím ho v tom, já vás nepřesvdčuji, abyste ho tam taky neviděli, jen vám říkám, že ho toam nevidím já. Úplně jinou kategorií a jinou záležitostí je, proč jsem to přestal sledovat. Ano nesleduju to, poslední díl jsem neviděl vůbec předposlední jsem utnul aniž jsem ho dokoukal a dál to sledovat nehodlám. A tím, je že je to hloupé. Opět možná jen můj názor, ale scénář je hloupý. Lidé jednají hloupě a u svých jednání nepřemýšlejí. (Tady to zcela odděluji od svého Star Trek feelingu, tohle nemá nic společného s ím, že se tu bavíme o kontroverzním novém nějaké Star Treku neStar Treku tohle je něco co hodnotím u naprosto všeho na co se koukám, ať už je to nějaký díl Dallasu, nebo Kubrikův film... ) V té epizodě, kterou jsem nedokoukal, dělali snad všechny postavy něco, co si nedokážu vysvětlit a celou dobu jsem si říkal.. Proboha Proč? Proč to dělá? Proč zbytečně rikuje. Proč zbytečně riskuje život třetí osoby... Ty postavy prostě nepřemýšlejí.. Možná že ta scéna jak někdo umře je cool. Možná je potřeba tam hodit nějaké napětí.. nějakou akci.. nějaké cáry masa a krve.. je to dneska moderní točit syrové scény, tak proč ne v Treku? No.. Já z okna nevyskočím jen proto, že mi to někdo řekl, že je to cool. Takže neeshledávám ani dobré, když se kvůli tomu, že bto bude cool, nechá někdo zabít ve scénáři a prostě to je to jediné proč si dokážu vysvětlit, proč si na sebe v přítomnosti jiné osoby někdo vypustí nebezpečné (já nevim zvíře) a nechá se roztrhat a pak, protože to asi bylo super. si ho na sebe vypustím, já znovu, protože jsem tam stál a ještě tak ohrozím někoho jiného.. dokonce tak nezkušeného jako je pouhý kadet... Toliko k tomu, těch hloupých věcí tam bylo víc, ale už jsem se tu rozkecal až moc. Mimochodem nehledám v tom chyby, neviděl jsem to 10x abych ty chyb ynašel. Bohužel jsem je viděl hned, nebo doknce ještě jsem je i očekával dřív, než je ta postava udělala. Tohle je moje prokletí. Vnímat věci kolem sebe. Nicméně tímhle článkem

kapitán flotily Johanson
Johanson - so 21. října 2017 - 10:46

, protože tomu nechcí při jeho délce říct reakcí, jsem chtěl ukázat, že existují věci, kdy to někdo udělal správně, a tím se ohradit proti tomu hloupému argumentu, že to tu chceme, my co se jim to nelíbí jen bořit, a vyjmenovat alespoň několik příkadů, kdy někdo stál před stejným problémem, jako tvůrci treku, ale chopil se ho z té správné strany. Tímhle příkladem je pro mě DrWHO a Continues. A tak se nějak vyjádřit, protože tu jsem, vaše reakce čtu.. přiznám se, hledám v každém tom vašem argumentu něco, co by mi řeklo, hele spletl jsem se, asi je to Star Trek... Chci.. sakra chci mít radost z nových dílů Star Treku... Chci se radovat, chci zase zažívat ten opojný pocit fanovství, který jsem už dlouho nezažil z oficiálních zdrojů.. Jenomže to nejde z těch důvodů co jsem popsal. Sorry. Mrzí mě to. Ale ten orgasmus, který u mě vyvolalo pár dílů Orville jsem čekal od Discovery... Každý díl Conntinues rozchvl můj srdeční tep už jen při znělce... Tyhle pocity já u Discovery nemám.. (Neměl jsem je teda ani u Enterprise, ale tam nebyli v posádce hloupí lidé...) A abych vás neštval. i jsem s ehodně rozkecal. veřejně je i tohle poslední má věc k Discovery, protože nemám zapotřebí se na internetu hádat, ale to že to dál nebudu psát (Ostatně, protože to nesleduju, tak ani nevím o čem bych psal, že)neznamená, že jsem svůj názor změnil. Tak si ho užijte ;-)

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - so 21. října 2017 - 15:49

Johanson: Vadí ti, že si ve svých článcích všímám na seriálu jiných aspektů, než o kterých by se psát mělo, a to je téměř totéž jako rozčilovat se, že si někdo dovolil nemít stejný názor jako ty. Píšeš, že respektuješ opačný názor, ale napíšeš 2000 slov, kde se ho snažíš zadupat do země. Takže tohle tak úplně neberu. Nicméně já tvůj názor rozhodně respektuji. Nevím, kde ses setkal s nepřátelstvím a urážkami kvůli tvým názorům na Star Trek (v mých článcích to rozhodně nebylo), ale věř, že já rozhodně bedlivě rozlišuji mezi nesouhlasem s opačným názorem a zneužíváním názoru k osobnímu napadání, a věřím tomu, že většina trekkies by hranici mezi tím nepřekročila a není to tudíž důvod vyhýbat se diskuzím s nimi.
Ano, vidím věci jinak, než většina trekkies. Nejsem názorový konformista a nebudu se za to omlouvat. Když to hodně zjednoduším, většina reakcí na DSC, které jsem četl, nezohledňovala nic víc než povrch - jak to na pohled vypadá, jaké jsou tam masky, kostýmy, lodě, technika, atd. Poukaz na iracionální chování Landryové, který také zmiňuješ, je tak to jediné, kdy se někdo pokusil opravdu zamyslet i nad chováním postav. Mě na druhé straně zajímají témata, obsahy, myšlenky, hodnoty a zkrátka ty méně povrchní věci, a proto o nich také píšu. Na rozdíl od všech ostatních. Hledám pohled, který tu nebyl.
Takové jsou mé názory a nikomu je nenutím, jen se o ně dělím a nechávám každého, ať si z nich odnese, co sám chce. Tobě jsem vděčný, že jsi přesně toto udělal. Uvážil jsi, co jsem napsal. Nepřesvědčilo tě to, ale to nevadí, účel to splnilo. Nechtěl jsem totiž nikoho přesvědčovat. Jen nabídnout jiný pohled pro inspiraci. Přeci bychom nikdo nechtěli, aby všechny články na dané téma psaly jedno a totéž, to bys jistě souhlasil. Přeci jen, názorová rozmanitost je stejně důležitá jako kterákoliv jiná. Prostě IDIC :)

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - so 21. října 2017 - 18:40

Johanson: Wau, tomu říkám názor do pranice. Nicméně ani já si nejsem vědom, že bych zde nebo jinde kritizoval jiný než pochvalný názor na Discovery, že bych někoho urážel nebo něco tomu podobného. Možná to nebylo myšleno přímo vůči nám, kteří si tu Discovery chválíme a jsme za ní rádi, ale pokud tomu tak nebylo, pak je asi problém buď v mém chápání, nebo ve formě, v jaké to bylo podáno. V tomhle se shodnu s Eodeonem, že i když se v komentáři zmiňuješ o respektu, tak mi článek jako čistě informativní a zcela neagresivní nepřijde... No nevadí, každý se nějak vyjadřujeme a snad se tu i tak můžeme domluvit jako normální, rozumní lidé :)
Co se článku a v něm uvedených názorů týče... Já s tím nemám prakticky vůbec žádný problém, mimo to co jsem zmiňoval už dříve. A samozřejmě mimo skutečnost, že je to názor zcela odlišný od toho mého :) Ale nevadí, proč by taky mělo? Já tomu myslím že i rozumím, má to hlavu a patu a být naladěn na stejné FM, asi bych se s tím uměl i ztotožnit, ale mé pocity a dojmy z Discovery jsou zcela odlišné, než ty tvoje. Tak už to se subjektivními pocity bývá, každopádně Trek jsem z toho cítil už při první projekci pilotu, cítil jsem ho i podruhé a cítím ho i nyní, když mám odkoukáno zatím vše, co v rámci Discovery vyšlo.
Tvá zmínka o STC mě docela potěšila, ten seriál mám taky hodně rád a je to pro mě fan tvorba numero uno, ale nepřijde mi úplně fér srovnávat právě STC a Discovery, protože podle mého názoru je zde opravdu hodně rozdílů, skrze které se ty seriály nedají přímo srovnávat. Mj třeba proto, že STC jasně a jednoznačně cílí na fanoušky TOSky a všech, kteří mají TOSku rádi. Ostatně bez jejich finančního přispění by žádný seriál nevznikl, no ne.. ? Discovery míří na všechny, ale hlavně na nové publikum, což je v podstatě to samé, jako tomu bylo u TNG a dalších dříve zmíněných ST seriálů. Na STC by se noví diváci nenalákali ani omylem ;)
Co zmiňovaného Orvillu týče... Já to ještě neviděl a ani o to zatím nemám zájem. Ne snad, že bych proti tomu něco měl, ostatně nikdy jsem na adresu toho seriálu neřekl jediného křivého slova. Snad jen to, že to pro mě není ST. A on to technicky vzato ST prostě není. Stejně jako že Galaxy Quest není a nikdy nebyl Star Trekem. Jasně, všichni ho

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - so 21. října 2017 - 18:41

... Jasně, všichni ho tam vidíme, ale to samo o sobě je pro mě moc málo na to, abych to mohl s čistým svědomím označit za Trek (s takovou bych za Trek mohl označit kde co). A asi i proto sleduji Discovery a ne Orville, protože Discovery Star Trek je, zatímco Orville není a podle mého je v tom mnohem víc než jen to, že Discovery má ST logo ;) Eodeon i já jsme to tu už shrnuli a zminili mnohokrát... Ale pokud ho tam někdo vidí, tak proti tomu nic nemám, já to naopak všem přeju, že mají aspoň něco a mrzí mě jenom to, že má Discovery o to méně diváků a snižuje se šance na udržení seriálu. Ale to už možná moc síčkuji a já se snažím být v tomto ohledu optimista. Ostatně, mám dojem že CBS si sledovanost chválí a pokud oni, tak i já jsem spokojený. Snad se to tak dlouho udrží...

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - so 21. října 2017 - 18:59

Jakkob: Až teprve po přečtení tvé reakce mi došlo, že tohle vlastně potvrzuje, co jsem psal prve Davidovi. Tím myslím "[...] Nostalgie po Nové generaci je naopak nepředstavitelně silná, a to neustále dokazuje, proč mnozí trekkies chválí The Orville, tedy soudě z ohlasů nostalgicky motivovanou xeroxovou kopii Nové generace bez jakékoliv invence, a na jakýkoliv vývoj v oficiálním Star Treku pohlížejí s nedůvěrou, protože vývoj sám o sobě vnímají jako nežádoucí. Nedělá přeci nic jiného než že vzdaluje Star Trek dále od dokonalosti, které dosáhl v TNG [...]" Poukaz na Star Trek Continues tomu krásně odpovídá. The Orwille je (podle ohlasů, sám jsem neviděl) kopie Nové generace, zatímco STC je kopie TOS. Sice předpokládám, že zrovna tento fan seriál zde padl jako příklad proto, že je aktuální kvůli nově uvedené desáté epizodě, ale už to, že jej někteří chtějí srovnávat s DSC, přestože oba seriály mají úplně jiné cíle, úplně jiné ambice a úplně jiná východiska, mi dokládá, že někteří fanoušci touží po neustálém variování téhož namísto vývoje.
Mně třeba nevadí dostat totéž v novém pozlátku. Jak by také mohlo. I když si osobně myslím, že lidé od New Voyages/ Phase II tohle umí mnohem lépe než lidé od Continues, a zbožňuju Galaxy Quest, aneb humorný mix nostalgie a nadsázky, ale zároveň vnímám i tu potřebu pokroku, vývoje, inovace, aktualizace. Ale možná se v tom jen odráží moje obecnější přesvědčení, že to nejhorší, co se člověku nebo vlastně i obecně čemukoliv může stát, je stagnace. Stagnace je smrt. Vše, co vím, o životě, světě, kultuře, přírodě atd akcentuje dynamiku a proměnlivost. Nerad bych, aby Star Trek ustrnul. A kdyby místo DSC vznikl seriál, který by byl prostě další kopií Nové generace, akorát zasazený o století později, byli bychom sice jako skalní fanoušci nadšení, ale pro Star Trek by to byla smrt. Ostatně, jednou takovou kopií už vlastně byl i ENT a když se ve třetí sezóně pokusil změnit model, bylo už na vykoupení pozdě. DSC není ideální posun, ale je to posun a hlavně je to fakt. Je tu a je třeba se s tím nějak kriticky vyrovnat a o to se pokouším, ne to šmahem a priori odsoudit.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - so 21. října 2017 - 19:31

Eodeon: Ano, tu stagnaci v tom nelze dost dobře nevidět, ale potom stále zůstává ta hlavní otázka, proč se to i po tolika letech a po těch několika opakováních jedné a ta samé situace opakuje i nyní? Proč je přirozený a nijak výjimečný vývoj Treku směrem kupředu nesen s nelibostí, zatímco stagnace a lpění na faktorech dávno minulých setrvává jako právě ta klíčová vlastnost, které by se měl Trek držet? Tohle mi vážně nejde na rozum snad úplně nejvíce. Vždyť i jedna z velkých devíz ST bylo to, že šel s dobou a reflektoval dobu svého vzniku. Jako celek se nikdy nevracel zpět, ale šel kupředu... Včetně designů lodí, uniforem, přístupu a povaze kapitánů, dokonce i jejich pohlaví se měnila a i to se mj neslo s velkou nelibostí a bylo to bráno jako strašná hereze vůči zavedeným pravidlům...
A ano, jak sám říkáš - nic proti GQ či STC, nebo čemukoli jinému, co lidem aktuálně připomíná ST víc než celý Discovery... Ty filmy/seriály jsou báječné a máme je rádi, ale Trek podle mého prvořadě musí jít vpřed a nikoli stagnovat, točit se stále v kruhu atd. Vždyť je to i jedno z hesel Treku - "Odvážně se pouštět tam, kam se dosud nikdo nevydal" A přesně tohle se myslím naprosto ukázkově v Discovery odráží a mj i proto je to pro mě plnohodnotný Trek a jsem ochoten tomu prominout ty některé neduhy, které má. Který Trek ostatně nemá neduhy.. ? ;)

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - so 21. října 2017 - 19:47

Jakkob: Kladeš tak velké a závažné otázky, že si těžko někdo můžeme namlouvat, že to tady jen tak v diskuzi vyřešíme. Já už vůbec ne. Ale za krátké zamyšlení to stojí. Možná je to i tím, že důvody úspěchu Star Treku a důvody, proč si ho fanoušci oblíbili, jsou v mnoha případech dvě různé věci. Hodně lidí ani nedokáže odpovědět na otázku, co mají na Star Treku rádi. Je to pro ně něco žitého, co se nesnaží racionalizovat a verbalizovat a mají o tom spíš jen pocitový pojem. Dovedou se velmi výmluvně vyslovovat proti všemu tomu, co podle nich není "to pravé startrekové", ale co jím je, to ti nepoví :)

Možná to má co dělat i se všemi těmi paralelami mezi fanouškovstvím a náboženstvím, kterým jsem sice ze začátku, když jsem o podobných úvahách četl poprvé, nepřikládal moc velkou váhu, ale od té doby čím dál více zjišťuji, že ta parelela mnohé vysvětluje. K tomu kterému seriálu nebo filmu fanoušci často přistupují jako k modle. Remake jedné scény Khanova hněvu a jedna vypůjčená postava v Do temnoty byla mnoha fanoušky mylně chápána jako urážka původního textu, nikoliv jako pocta, jak to bylo zamýšleno. Seriály a filmy ale také představují pro mnohé něco jako svaté texty, které mají jeden jediný připuštěný výklad, jedno jediné správné znění, a sebemenší odchylka je nejhrubším rouháním. Běda tomu, kdo nesouhlasí s doktrínou, že Nová generace a Khanův hněv jsou naprosto dokonalé a měly by být vzorem všem ostatním Star Trekům. Běda tvůrci, kdo se od vzoru odchýlí. Zkrátka, ta zbožná úcta k jednomu Star Treku se může projevovat i jako iracionální předsudek vůči druhému Star Treku. A hlavně ta tvrdohlavá neochota připustit si, že by oblíbený ST seriál nebo oblíbený ST film měly sebemenší vadu VS snaha v každém sebemenším zaváhání neoblíbeného ST vidět fatální omyl a naprostou zkázu, ukazují na zaujatost a kreslené vnímání. Já si ale myslím, že klamat sama sebe iluzemi o dokonalosti ST není vůbec potřeba. To špatné prostě beru spolu s tím dobrým. Beru to tak, že to patří k věci.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - so 21. října 2017 - 20:19

Eodeon: Jo, asi máš pravdu, není to snadné na něco takového tady a teď, nebo později přijít. Je to na dlouhé lokte... Já jsem to asi více bral jako takovou řečnickou otázku, s tím že jsem mluvil nahlas :) Ale díky za úvahu, myslím že stejně tak, nebo hodně podobně na to nahlížím i já, viz zmínka o Into Darkness a těch několika aspektech, a hned je to pro některé kopie Khanova hněvu. Dodnes se s tím názorem u mnohých setkávám a doposud se snažím pochopit, proč tomu tak je? Copak postava Khana a Carol Marcusové, a ona umírací scéna stačí k tomu, aby se to tak dalo označit? Vždyť ten film Khanův hněv nepřipomíná skoro ani trochu a nebýt těch postav a té jedné scény, je to od základů naprosto jiný film. A podobných případů, nejen s Into Darkness je tu více...
Ne mysl mi nejdou ani takové ty kritiky nových Treků, kdy v těch jsou nějaké řekněme vady a chyby a je to kvůli nim špatné, autoři jsou líní či neschopní, ale když se poukáže na skutečnost, že přesně to samé a v té samé míře bylo i ve starších ST filmech, leckdy i ve větší míře, tak tam to najednou nevadí, protože x a y důvodů, aneb tenhle dvojí metr taky nejen že nechápu, ale přiznám se, docela mi i vadí. Když už soudit, tak všechno stejným metrem a nebo si tedy připustit, že tam chyby jsou, ale i tak se mi to líbí. Co je na tom těžkého? Vždyť nikdo a nic není dokonalé, a ani Trek není. Jsou tam mezery, příběhové či takové, co popírají logiku, ať už více, nebo méně... Jsou tam díry a každý s troškou snahy by to mohl lusknutím prstu rozcupovat na úplně malé kousíčky, když bude chtít. Ale jak jsi psal v závěru svého předchozího komentáře - nemá cenu klamat sebe sama iluzemi o nějaké dokonalosti. ST není dokonalý a i tak ho máme rádi. I s tím špatným, protože to dobré v něm přeci převažuje :)

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - so 21. října 2017 - 20:43

Jakkob: Ano, ještě Carol Marcusovou si tvůrci vypůjčili. Díky za doplnění, na to jsem zapomněl. Samozřejmě máš pravdu, že o remake se ani omylem nejedná. Nejspíš by se to nedalo vztáhnout ani čistě na tu jednu scénu, jak jsem to prve udělal. Já ale nenarážel na řeči o remakeování, ale spíš na to, že souvislosti a odkazy, které by si fanoušci spíš měli logicky vysvětlovat jako pocty odkazovaným textům, si někteří místo toho vykládají jako urážky. A já nechápu, kde se tahle "logika" bere. Proto si to vysvětluji tak, že Khanův hněv je prostě natolik zbožštěný, že se ho nikdo nesmí ani dotknout. Nikdy a nijak.
Ano, dvojí metr, to říkáš přesně. Landryová pod vlivem nářků z Corvanu II zklamala a její neuvážené jednání jí zabilo. Ok, není to případ nejbystřejšího jednání (za předpokladu, že všechny postavy ve všech příbězích mají nakázáno jednat přísně racionálně). Ale že by ten jeden případ iracionálního jednání odsoudil celou epizodu do hlubin odpadu? Budiž no, někomu stačí málo. Já třeba, pokud jde o psychologický realismus aneb smysluplné jednání postav v kontextu situace, nesnáším jeden moment z Khanova hněvu, který považuji za nejnehoráznější a nejostudnější kravinu v dějinách Star Treku - když skončí první bitva Enterprise a Reliantu, otevřou se dveře turbovýtahu a tam je Scotty a přichází všem ukázat svého umírajícího synovce. Na ošetřovnu s ním zamíří až mnohem později. Nejprve ale všem ukáže zraněného nebožáka k politování. Je to nejhrubší prohřešek vůči psychologickému realismu, je to hrubá urážka diváka, protože je to čistě na efekt, a navíc je to citové vydírání nejhrubšího zrna. Stát se to v Abramsově filmu nebo Discovery, fanoušci jdou zvracet. Ale stalo se to v Khanově hněvu, takže je to vlastně v pořádku. Určitě se to dá nějak okecat. Když se něco takového objeví v "pravém Star Treku", tak to přeci nevadí. Film toho může být plný, ale pořád to nevadí. Ale když se něco ani zdaleka ne tak závažného přihodí v "nepravém Star Treku", tak se připrav na ten poprask :)

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - so 21. října 2017 - 20:53

Tím chci říct, že tady platí úplně opačná "logika". Nejprve se rozhodne, co je dobrý Star Trek a co je špatný Star Trek (čili co si vůbec nezaslouží být Star Trekem nazýváno) a podle toho se teprve později určuje závažnost nedostatků. V dobrém Star Treku je vše omluveno, protože polehčující okolností jest, že se to vyskytlo v dobrém Star Treku. Ve špatném Star Treku není omluveno nic, protože se to vyskytlo ve špatném Star Treku, a každá sebemenší chyba je kladena za důkaz, že se opravdu jedná o špatný Star Trek, přesně jak bylo předem usneseno.
To je dokonalý začarovaný kruh neustálého sebepotvrzování původního předsudku, čili není pochyb, že fanoušci, co tohle uvažování praktikují, považují své závěry za prosté vší pochybnosti a s odtud odvozenou sebejistotou je vnucují ostatním. Já si ale stále myslím, že takové uvažování je spíš vzácnost. Problém je jen v tom, že jeho zastánci ho občas šíří opravdu agresivně a vytrvale. A pak to vypadá, že je jich všude plno, i když to tak třeba není. Spokojení fanoušci se většinou nemají potřebu nikde hlásit o slovo :)

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - so 21. října 2017 - 20:59

Eodeon: Jo, v pohodě... Já se o tom s trekkies bavím poměrně často, myslím o tom proč někteří považují Into Darkness za kopii či remake Khnaova hněvu, tak už si ty elementy pro oba filmy totožné lépe pamatuji.. XD Každopádně já ten příklad pro přívlastek "remake" neuváděl proto, že jsem to tak pochopil z tvého předešlého textu, nýbrž jsem k tomu co jsi napsal ty, tedy to s tou převrácenou umírací scénou, přidal svůj postřeh v rámci Into Darkness, a tou je to přirovnání k remaku ;) Ono abych byl upřímný... Nemyslím si, že to všichni či velká spousta myslí doslovně, jako že by za to jak se říká dali ruku do ohně. Spíše si myslím, že ke všem těm neduhům co v tom vidí na závěr přidají ještě tohle, jako takovou řekl bych třešničku do počtu, a jelikož těch předchozích neduhů je tolik (a někteří jich tam vidí opravdu hodně), je vlastně úplně jedno, jestli je to nařčení oprávněné či nikoli, protože i bez něho je to už dávno zatracené v plamenech pekelných :) Nevím, ale tak mi to přijde a třeba se i pletu, kdo ví.. ?
Ano, ta scéna není nejlepší, ale kolik takových, dosti podobných lze v celé éře Treku dohledat? Já myslím že by se jich pár určitě našlo ;) Plus hromada jiných neduhů, viz tebou udávaný příklad z Khanova hněvu, který ač je skvělý, má taky moře chyb a neduhů, z nichž bylo dost zmíněno ve videu na YT ze série "Everything wrong with.. " Já si těch neduhů jsem vědom, netvrdím že tam nejsou, ale i tak si myslím, že ten film je jinak naprosto báječný a právem je označován za jeden u nej ST filmů, ne-li tím nejlepším. Skutečně mi přijde, že tenhle post pro některé znamená, že ten film sám o sobě nesmí mít žádnou vadu, a třeba i vědomě ty vady přehlíží, nebo různě a leckdy úsměvně odůvodňují, proč je to tady dobře, ale tam to zase dobře není atd. Fakt jak jsi zmínil, jako kdyby to bylo něco božského, na co se nesmí jakkoli "šáhnout". No nevím, já takové potřeby nemám a Trek si užiji i s těma chybami a neduhy...

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - so 21. října 2017 - 21:07

Jo, s tou spokojeností vím své.. ;) Já si obecně moc nestěžuji, aspoň ne veřejně, jak se to teď třeba děje s Discovery, ale klidně i s jakýmkoli jiným fenoménem, filmem či seriálem... Na FB se tu a tam objeví nějaké to zanaříkání či postěžování si nad tou či onou epizodou, a jak je to tam celé na hlavu, postavy jsou všichni idioti atd. Nic proti tomu, já osobně se třeba aktivně do takových příspěvků v rámci následné debaty zapojuji, ale sám nemám skoro vůbec tyhle stížnosti psát a zveřejňovat, a následně se s ostatními stejného smýšlení utvrzovat, že je to vlastně tak jak já myslím atd. Tohle jde zkrátka mimo mě. Já velice rád chválím a chválím často... Ať už to nebo ono, protože prostě rád vidím věci lépe a z toho lepšího pohledu, než abych se snažil hledat to špatné. Na druhou stranu to neznamená, že to špatné nechci vidět, naopak... Velice často mě někdo upozorní na něco, čeho jsem si dříve nevšiml, ale většinou jde o minoritní záležitosti, které nemají šanci ten můj optimistický pohled výrazněji oslabit. A přijde mi to i přirozenější, aspoň z mého pohledu na svět. O čem by to bylo, kdybychom vše vnímali v těch nejčernějších barvách? No, tak nebo onak, ve finále mají mnozí za to, že se mi líbí úplně všechno a že neumím něco "nemít rád", nebo si "postěžovat". Opak je pravdou - umím to velice dobře když chci, ale já jen nemám potřebu to veřejně a často pouštět do světa mezi ostatní...

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - so 21. října 2017 - 21:38

Jakkob: Z nějakých obvinění, že něco "neumíš nemít rád", bych si vůbec nedělal hlavu. To nejsi první trekkie, kdo byl takto označen. A často tak bývají označováni ti nejlepší z nás. Například o Littlovi se tak někteří vyjadřovali už mnohokrát. A navíc to říkají vždy jen ti, kdo sami trpí narušenou optikou, akorát opačným způsobem. Já třeba četl horu negativních ohlasů na Discovery a ani jeden z nich nepřipustil na seriálu byť jedinou dobrou věc. Nikdy jsem neslyšel žádné "seriál se mi nelíbí z důvodů XYZ, ale uznávám, že kamera byla nádherná a efekty prvotřídní" nebo něco podobného. Ne, nikdy. Odsouzení je vždy absolutní. Stejně jako je absolutní i chvála minulých Star Treků, jak jsme se už bavili. Je to přísně černobíle nastavené vidění.
To, že se ti něco líbí, neznamená, že jsi slepý vůči nedostatkům. A přesto přesně z toho mě tu obvinil Johanson hned v první větě. Nějaké kritické myšlení analyzující jednotlivé složky a zvažující, jakou míru významu přisoudit tomu kterému prvku, ať už zdařilému nebo naopak nezdařilému, to se nepřipouští. Myšlení v souvislostech se nepřipouští. Připouští se jen myšlení v absolutních pravdách. A to je prostě už v základu vadné myšlení.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - so 21. října 2017 - 22:43

Eodeon: Však já si z toho žádné vrásky nedělám, protože vím, že to zkrátka není pravda :)

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kapitán flotily Johanson
Johanson - so 21. října 2017 - 23:48

Tak aži si tady chlapci navzájem vyhoníte trička... Tak možná po přečtení té své diskuse zjistíte, že jste krásně potvrdili všechno co jsem napsal.. Protože jsem řekl, že k tomu dál nic psát nebudu, tak to berte jako takové rýpnutí.. Ne netýkalo se to vás dvou konkrétně, když už se ptáte, bylo to míněno všeobecně, ale možná bych se zamyslel nad, tím jestli to pořekadlo o Potrefené huse... (Víc o Discovery už na Trekkies nic.) Páčko..

kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - ne 22. října 2017 - 00:27

Johanson: Jestli vzájemné diskuzi říkáš tak nebo onak je tvoje věc, každopádně podle mého podobnými komentáři svým tvrzením na vážnosti a serióznosti nepřidáš. Naopak, taková reakce se mi jeví jako reakce nějakého puberťáka, nebo spíše mimina, které musí mít za každou cenu pravdu. Jistě, v tvých očích a s tvými měřítky jsme tu všechno do posledního písmene potvrdili to, co jsi tu dříve přednesl... No pro mě za mě si to klidně mysli a piš, mě je to jedno ;) Je to ostatně tvůj názor, který možná sdílíš s dalšími, ale ať už jich je hodně nebo málo, tak je to pořád a jenom názor a jak jsi sám napsal, tak náš názor je stejný jako tvůj a naopak. Takže ať už to napíšeš jak chceš a myslíš si co chceš, názorově je to stejně pat, ať už se Ti to líbí, nebo ne. Smiř se s tím, že ST se neřídí žádnou doktrínou, podle které se následně rozlišuje, co je ten pravý a správný ST, a co ne... Takhle to, naštěstí, vůbec nefunguje. A jestli si ty myslíš něco jiného než my ani zdaleka neznamená, že tvůj nebo náš názor je špatný. Je to prostě názor, v tomto případě navíc velice subjektivní a takový se dost dobře nedá škatulkovat ;)

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
praporčík lamicz
lamicz - ne 22. října 2017 - 01:10

Upřímně nechápu, proč je nutný někomu vysvětlovat na 5 A4, že se mi něco nelíbí... Každý jsme jiný a každému vyhovuje jiný ST. To je tak těžké pochopit?? Já už tomu tady fakt nerozumím... Navíc já osobně teda nerozebírám každou scénu z 50 úhlů, co tam je povrchního, co tam je hlubokého apod.. To bych asi nic jinýho nedělal... Jsem jednoduchej - líbí X nelíbí. Discovery nehodnotím, protože jsem zatím neviděl, i když od hodnocení Johansona mám docela strach se na něj podívat. Vím totiž asi co myslí tím "ST orgasmem".

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - ne 22. října 2017 - 01:19

Johanson: To nezjistíme, protože třeba já jsem příliš neporozuměl tomu, co jsi to vlastně všechno napsal, když už jsme u toho. Pochopil jsem to, co bylo zopakováno přinejmenším v deseti různých větách, a sice že "Discovery není Star Trek" a pár dalších tezí. Ale nic moc jiného jsem si z toho neodnesl, třeba nějaké vysvětlení, jak jsi k tomu výroku dospěl, nebo nějaký argument. Ono to tam někde řečené bude, ale vyznej se, když to nemá hlavu ani patu. S Jakkobem si sice názorově ve spoustě věcí shodneme, takže to může působit, jako kdybychom se tu prostě poplácávali po zádech (a něco na tom i je), ale podstatné je to, že jsme se snažili opravdu do hloubky pochopit uvažování odpůrců (nejen DSC, ale obecně jakéhokoliv Treku), že jsme měli vůli vžít se do opačného pohledu na věc a přemostit tím spory, které pravidelně při každém uvedení nového filmu nebo seriálu rozdělují fandom. Myslím, že kdyby se protistrana někdy pokusila o totéž a více se zajímala o to, co si myslí ti druzí a proč přisuzují určitým nedostatkům menší důležitost atd., namísto protestů proti článkům, které jí nedávají za pravdu, a namísto snahy otrávit nadšení i těm, které neotrávil seriál jako takový, byla by hned v komunitě lepší atmosféra. Dialog je buď vzájemný nebo žádný.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - ne 22. října 2017 - 12:42

lamicz: Něco podobného jsem už také chtěla zmínit. Spíš by mě zajímalo, co stojí za poklesem aktivity ostatních. Jestli prostě nedostatek času. Nebo chuti? U mě se to mísí, byť teda zrovna připravuji jeden D9 test. Ale dělám ho už sakra dlouho a konec je ve hvězdách. Se to tu prostě snížilo na úroveň blogísku?

Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - ne 22. října 2017 - 12:44

DS9 test, samozřejmě. Jsem asi nějaká rozrušená :).

Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
praporčík lamicz
lamicz - ne 22. října 2017 - 13:57

Jana Dvořáčková: Mrzí mne proč tu už nepíší jiní a nemyslím si, že to je kvůli nedostatku času - na koníčky se čas vždy najde.

kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - ne 22. října 2017 - 14:08

Tak, tak... Když se chce, tak jde všechno, čas, nečas...

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
bez hodnosti Number1
Number1 - ne 22. října 2017 - 14:15
Tento komentář byl nahlášen jako nevhodný.
bez hodnosti Number1
Number1 - ne 22. října 2017 - 14:33

Sor za hrubku

kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - ne 22. října 2017 - 15:44

Předpokládám že přesně podobně nepřátelské reakce si muselo vyslechnout spousta Trekkies od zarytých TOSkařů v době, kdy začínala TNG a pro výše zmíněné TOSkaře to prostě nebyl žádný Star Trek. Lidi se halt asi po 30ti letech nepoučí, trekkies zdá se taky ne...

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - ne 22. října 2017 - 17:59

Number1: Já jsem si "udělal z Trekkies svůj osobní blog", jak tomu říkáš, prostě proto, že jsem měl teď posledních pár týdnů čas se tomu věnovat a právě mě mrzelo, že tu v posledních měsících přibývají aktualizace tak vzácně, a tak jsem se rozhodl přispět svým dílem. Tak trochu zkouším splácet všechno to, co mi web za ta léta dal, a že nebýt portálu, řady českých fanoušků by za ta léta prořídly mnohem víc. Ale moje zapojení je samozřejmě jen dočasné, neměj obavy, brzy ten čas zas mít nebudu.

Pro ostatní to může být opačné. Já si totiž stejně jako Jana myslím, že tady nejspíš opravdu jde o nedostatek času, nakonec, ten podzim bývá ve spoustě zaměstnání takový náročnější, a že se to zase časem zlepší. Doufám.

A že se mluví hodně o Discovery, to má zjevné důvody. Je to prostě aktuální. Na druhou stranu, The Orville je také aktuální, hodně lidí ho na diskuzích chválí, ale proč mu někdo nevěnuje nějaký rozbor v článku atd, to mi uniká. Na zahraničních webech vidím hojnost článků jak o DSC, tak o Orville. A samozřejmě i starší Treky jsou nevyčerpatelnou zásobárnou témat, o kterých se dá psát. Sám mám takových námětů, že bych se tomu mohl věnovat na plný úvazek a stejně bych to nejspíš nebyl schopen všechno zpracovat ani za několik let, akorát toho času není mnoho. To je prostě věčný problém Už nejsme děcka, která si mohou dovolit věnovat všechen svůj čas zájmovým činnostem. Bohužel. Hned bych se do těch dob vrátil :)

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - ne 22. října 2017 - 18:41

to all: A jinak co se týče současné situace ve fandomu, tak ta atmosféra rozhodně je poněkud jedovatější. Většina trekkies je na to možná už tak zvyklá, že to ani nevnímá. Pro mě je Star Trek primární fandom, alespoň pro tuto chvíli, takže také moc nemám možnost srovnání. Ale nedávno jsem se jen kvůli jedné připomínce registroval na Ednu, navykl jsem si tam chodit a když to srovnám... to se vlastně nedá srovnat.

Ano, je tam milion odpůrců Discovery. Dokonce víc, než s kolika se bavím na ČSFD nebo na Starnetu, ale jedna věc je zarážející - oni kritizují opravdu seriál. Kolikrát velmi hrubě, nevybíravě, bezohledně... ale ta slova vždy míří na seriál. Nikdy ne na jeho diváky. Někdo občas uráží tvůrce seriálu. Nikdo ale neuráží jeho fanoušky. Nikdy jsem se tam nedozvěděl, že ti, kdo seriál sledují, jsou idioti, jak se dozvídám od některých trekkies.
Neslyšel jsem tam nářky, že by nejlépe žádný Star Trek nikdy vzniknout neměl. Že by žádný článek o něm vzniknout neměl. Komentátoři si občas postěžují, že s článkem nesouhlasí, nebo s něčím, o čem informuje, ale že by se rozčilovali nad tím, že byl vůbec napsán? Že si někdo dovolil využít práva na svobodu slova a napsal svůj názor? To jsem tam nezažil. Vídám tam daleko víc odpůrců, ale atmosféra je tam mnohem příjemnější. Jak je tohle možné? Proč nejsou trekkies ti lepší? Nejde mi to do hlavy.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - ne 22. října 2017 - 18:50

Eodeon: To a současné volby a situace, kdy je to nejen tady, ale i všude jinde plné hejtu a nevrařivosti vůči těm, kteří si snad nedej bože dovolili volit toho či tamtoho, řeči kdy by jeden banoval jiné kvůli zjištění, že dotyčný člověk volil někoho, koho ten druhý nevolil atd. Skutečně se mi pomalu, ale jistě rozplývá idea a přesvědčení o tom, že trekkies jsou Ti lepší. Nejsou, ani zdaleka ne...

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - ne 22. října 2017 - 19:03

Jakkob: Ale jsou. Jsou ti lepší. Přeci jen trochu ano. Ve většině případů v nás Star Trek probouzí to lepší. Akorát občas nastávají situace, nad které se všichni nedovedeme tak snadno povznést. Tvá zmínka o volbách možná také lecos vysvětluje. Poslední dobou jsme kvůli nim všichni takoví... víc napjatí než obvykle. Ale tohle já si právě snažím do svých zálib nepřenášet. Star Trek je prostě pro mě úniková zóna, kde se chci odreagovat od všechních starostí. A čím jsem starším, tím víc je starostí, od kterých je třeba se odreagovat :)
Tím spíš mě prostě zmáhají ty věčné konflikty, protože tohle fandom to poslední místo, kde bych měl zájem se o něčem hádat. Tím teď nemyslím takové to nevážné hašteření, kdy se fanoušci přátelsky "dohadují", jestli je lepší TOS nebo TNG. Proč to nemůže být stejně přátelský "spor" i u těch novějších filmů a seriálů? Proč to vyvolává větší vášně? Já jako velký fanoušek TOS jsem si tu stokrát přečetl, jaký je to obstarožní a pitomoučký brak a nikdy mi kvůli tomu tep nestoupal. Proč taky. Mně nijak nebolí, že to někdo neocení. A stejně tak mě nebolí, když někdo ocení něco, co moc nebere mě, tak proč bych mu to bral? Nechápu, co z toho kdo má potírat opačný názor. Dobrý pocit sama ze sebe určitě ne.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - ne 22. října 2017 - 20:35

Eodeon: Věřím že jsou, ale jsou aktuálně málo vidět a slyšet...

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
podporučík David
David - ne 22. října 2017 - 22:43

Eodeon: Ještě k té ucelenosti Star Treku od TOS po ENT... Nikdy jsem se podrobně a dlouhodobě nezabýval vyhledáváním rozporů, ani chronologických, ani příběhových. Samozřejmě jsem ani seriály neviděl v chronologickém pořadí, takže jsem nezažil žádné pobouření nad tím, že je TNG "úplně" něco jiného než pravý Star Trek, TOS. Nezažil z pohledu fanouška TOS, který do příchodu TNG nic jiného neznal. Já jsem jako první viděl TNG a TOS až mnohem později. Respektive povědomí o TOS ke mě pronikalo po kapkách, jednak skrze odkazy na ni přímo v seriálu TNG, ale i skrze knihy, které jsem začal číst, a teprve potom i samotným sledováním původních epizod. Ale nikdy jsem z toho neměl ten dojem, že se TOSka nějak vymyká Star Treku, jak jsem ho já poznal. Čili, vlastně jsem "nějaký" přechod z jednoho seriálu na druhý zažil, ale nebyl jsem nijak pohoršen "kvalitou" techniky. Díval jsem se na to spíš z pohledu toho, co se autorům povedlo vytvořit za podmínek které měli. A naopak jsem si pochvaloval, jak technika v TNG za 100 let od doby Kirka pokročila.

Své přechody k seriálům DS9 a VOY asi ani nemá smysl komentovat... To je pouze pokračování TNG. Ale jeden opravdový přechod na seriál odlišného ražení jsem stejně jako ostatní zažil. Přechod na ENT. A ačkoli mě trochu zarazil vnější vzhled NX-01 a úvodní znělka, ani tady jsem nezažil žádný šok. I seriál Enterprise si krásně sedl mezi ostatní a obohatil je.

Proto vnímám Star Treky TOS, TNG, DS9, VOY a ENT jako jeden celek. Ne proto, že mezi nimi nevidím žádné rozdíly, ale protože jsem při jejich sledování nezažil tak radikální vybočení. Jasně, uznávám že hlavní myšlenky tam zůstaly. Ale jsou pohřbeny pod tunami samoúčelných pozlátek.

P.S. Nedávno jsem zaregistroval na Streamu pořad o tom, jak cizinci reagují např. na česká jídla. Teď naposled to byla koprovka, ale předtím tam jeden Australan komentoval svíčkovou a řekl, že by si radši dal steak s hranolkama. No... přece nezačnu vařit jídlo co bude vypadat co nejvíc jako steak s hranolkama, a nebudu tomu říkat svíčková, jenom proto že jsem si koupil licenci na výrobu svíčkový, a já to potřebuju prodat co nejvíce australanům!?!

bez hodnosti Number1
Number1 - ne 22. října 2017 - 23:32

Eodeon, Jakkob: Jo jsem plný hejtu, zato vy jste plní lásky, ostatním dovolíte říkat přesně to co chcete slyšet, jinak jim mažete komentáře, blokujete diskuse a mít víc moci, tak je zlikvidujete i fyzicky, samozřejmě by to bylo vpořádku, protože by to bylo myšleno dobře a s láskou, ne hejtem....

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - ne 22. října 2017 - 23:40

David: To je vlastně moc trefný a správný postřeh - pojem o chronologii není něco, co vzniká během samotného sledování, ale něco, co si skládáme dohromady až zpětně a většinou tak, že zkrátka chceme, aby to zapadlo, hledáme, kde to napojit, nehledáme, kde to naopak nesedí. Určité problémy v kontinuitě jsem začal zaznamenávat vlastně až když jsem se začal důsledněji věnovat literatuře podle Star Treku a teď nemyslím jen tu četbu samotnou, ale i kritiku, protože to mě nutilo pečlivě zjišťovat, kam to zapadá, jak hladce to zapadá, a to si zase vynutilo zohlednění kontinuity v seriálech a filmech, jak moc je nebo není soudržná, jak moc je nebo není celistvá a tak dále. Takže ano, můj pohled na věc je tímto zproblematizovaný, jsem zkrátka nucený se hrabat opravdu v nejjemnějších podrobnostech, a teď mi dochází, že většina fanoušků to vidí jinak, a že jim záleží nejspíš jen na tom, aby to do sebe zapadalo hlavně v základech, hlavně na první pohled.

Já si tedy myslím, že ENT zapadá jen s hodně odřenýma ušima. A to jak z hlediska designu, tak s hlediska kontinuity, a že ta stoletá mezírka je to jediné, co jí zachraňuje před osudem DSC. Ano, DSC je mnohem větší odklon, ale měl jsem zato, že když se to fanoušci časem rozhodli tolerovat u ENT, budou poučení a budou v tomto směru tolerantnější i nyní. Hlavně jsem ale čekal, že se pokusí ten seriál vidět takový, jaký je sám o sobě. Zatím to vypadá, že jediné kritérium je to, jak hladce to navazuje. To je jediné kritérium, které kdokoliv z odpůrců uplatňuje. Kvalita seriálu, o té vůbec nepadne slovo. Je to celé jen o tom, jestli to na pohled vypadá jako Star Trek, jestli to pocitově budí dojem Star Treku a jestli to obsahem vyznívá jako Star Trek. Veškeré hodnocení odpůrců je vlastně založené na určité selektivní komparaci, nikoliv na zhodnocení věci samotné. A to je chyba.

BTW to přirovnání k jídlu moc nechápu. V případě Star Treku jde přeci o dobový kontext a ne o kulturní bariéru, nebo ne?

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - ne 22. října 2017 - 23:57

Number1: To je zase úplně zbytečný tyjátr. Věř si, čemu chceš, ale já ti ten smazaný komentář nenabonzoval. Proč bych ti na něj ostatně úplně v pohodě odpovídal, kdybych měl potřebu tě nějak cenzurovat? Divil by ses, ale můj jemnocit toho snese hodně. Ten se hned tak nad něčím nepohoršuje. Kdybys na to teď neupozornil, ani bych si nevšiml, že tvůj dřívější koment zmizel. Jako chápu tě, že máš pocit křivdy, ale teď zase naopak křivdíš mně (a Jakkobovi, protože ten, jak ho znám, s tím také nemá co dělat). Imho pláčeš na špatném hrobě.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - po 23. října 2017 - 05:18

Eodeon: Je pravda, že na kontinuitu si trekkies stěžují asi nejvíce, a svým způsobem to asi i chápu, i když já osobně se přes tenhle neduh dokážu jednak přenést a jednak se mi to nové, ne úplně hladce zapadající zpracování vizuálně opravdu hodně líbí. Každopádně kritika se mj snáší i na jiné aspekty, nejen ty povrchové. Už jsem viděl/slyšel/četl narážky na nelogičnost chování některých postav, nestartrekový a militantní přístup a postupy kapitána Lorcy, scházející ideu a myšlenku jednotlivých epizod a pár dalších... Ne snad, že bych se s těmito výtkami ztotožňoval, ale ne že by tu nebyly.

Number1: Jsi úplně vedle, snad jen mimo skutečnost, že tvůj předchozí příspěvek jsem skutečně nahlásil já a jelikož byl smazán, tak mnou udané důvody byly i pro vedení vedu natolik pádné, že byl tvůj příspěvek nakonec vymazán jako nežádoucí a to ani ne tak kvůli obsahu (který byl jednak mimo a jednak byl bezdůvodně útočný), jako spíše kvůli formě. Pokud máš potřebu si zanadávat, tak klidně, ale ne tady, kam to vůbec nepatří. A jelikož tu Johansonův obsáhlý post stále je, dost dobře vidíš že zde není žádná potřeba potírat opačné názory, když jsou podány tak jak mají být, nebo aspoň více méně tak jak mají být.

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kapitán flotily Johanson
Johanson - po 23. října 2017 - 14:00

Jen postřehově: 1) Nevšiml jsem si chlapci, že bych já osobně někde nadával fanouškům nebo obecně lidem, jako takovým (Teda ve volbách jo, ale ne u Discovery) 2) Na rozdíl od jiného postu v jiném vláknu, jiného autora, jsem si nevšiml, že by vymazaný post obsahoval něco co by mělo někoho urážet, ale to je stejná zmínka o potrefené huse... 3) Eodeon a pan Killer, by si měli uvědomit, jak militantně působí jejich posty v opačném světle ;-) 4) Nemám potřebu psát 50 stránková pojednání o všem co je v každé epizodě Discovery špatně, proto jsem to taky jen shrnul rámcově a obecně vždy a že by to mohlo mít klidně i víc než 50 stran. 5) Napsal jsem že víc sek tomu vyjadřovat nebudu, tak mě baví, jak jste se do toho hoši obuli, a začali být víc a víc chtiví mé reakce. Takže tady ji máte. A tímto ukončuji z mé strany debatu na téma Discovery. Pro ty hluché naposledy ještě jednou jinak: Nebudu vám odpovídat, tak si pište co chcete, ale to neodpovídání laskavě, neberte jako souhlas, ale jako ignorování ;-)

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 23. října 2017 - 16:24

Johanson: Omlouvám se, jestli to působilo dojmem, že v mém dialogu s Jakkobem jde o reakci na tebe. Nebylo to tak míněné. Vlastně to nebylo míněné vůbec na nikoho konkrétního. Jen jsem si odtud vypůjčil pár postřehů, jako třeba tu zmínku o Orville a STC, ale to je opravdu celé. Jak jsem už naznačil, já na těch diskuzích strávil posledních pár týdnů spoustu času, vyslechl si spoustu názorů včetně častého srovnávání s Orville, a teď si to spíš ve vší obecnosti snažím nějak třídit, hledat různé vzorce, tendence apod. Tys tu samozřejmě nikomu nenadával. Vlastně většina odpůrců si tu slušnost zachová. Ale i to se občas stalo.

Co se "militantnosti" týče. Hledám jí tam ze všech sil, ale prostě netuším, co konkrétně tak na tebe působí. Prosím příště, pokud bude, místo obecných nařčení nějaké konkrétní citace s nekorektním vyjádřením, ať víme, o čem se vlastně bavíme, já to rád vezmu zpět, pokud uvidím, že to bylo přes čáru.

Reagovat tě samozřejmě nenutím, pokud je ti téma nepříjemné, nebo pokud jsme ti my nepříjemní. Nechci na nikoho vyvíjet žádný nátlak Jen tě chci ujistit, že to není ani v nejmenším osobní, že já osobně tvůj názor a tvé postřehy vítám a z diskuze není (mnou) nikdo vyloučen, ba naopak, kéž by se zapojilo víc lidí. Vím, že máš pocit a několikrát jsi napsal, že kritické názory tu podle tebe nejsou vítány a že se tu někteří snaží odpůrce vytlačit a zabránit jim v projevu, ale z mé strany to tak není, chovat se tak nechci a nebudu, a kdyby přeci, klidně mi tahle slova kdykoliv kdokoliv v budoucnu připomeňte a vymáchejte mi v tom čumák. Protože předpokládám, že budeš trvat na svém předsevzetí tuto diskuzi ignorovat, míním to tedy pro příště, abychom se nikdo nebáli projevit názor a aby byla atmosféra víc přátelská.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
praporčík lamicz
lamicz - po 23. října 2017 - 16:50

Eodeone, já ti nevím - na jednu stranu píšeš, jak jsou tvé články otevřeny diskuzím a nemáš problém s názorem jiných, ale když teda jej někdo napíše, tak mu ihned uděláš psychoanalytický rozbor, jak je dotyčný rozbitý. Pokud ty články jsou čistě pro tvou potřebu, tak si založ blog. Víš, já si myslím, že tobě je ST ukradený, máš jen potřebu otravovat lidi na základě úplných banalit v libovolné komunitě - máš očividně času spoustu, takže pronikneš za krátkou chvíli do libovolného fandomu a začneš dělat pychologické rozbory nézorů fanoušků a bavíš se tím, jak jim to vlastně pomalu rozvracíš, až se začnou hádat navzájem. Samozřejmě čistě pouze virtuálně, má to IMHO hodně společného s trollením.

praporčík lamicz
lamicz - po 23. října 2017 - 16:55

Upozorňuji Omiho, že podle mého tu zachvíli zůstane jen Eodeon a možná Jakkob. Nevím, jestli to Eodeon dělá schválně, asi je to nějaká psychická porucha.

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 23. října 2017 - 17:37

lamicz: Je tu teď 54 příspěvků (pravda, většina z toho náš osobní dialog s Jakkobem) a přitom ani jeden jediný z nich nekomentoval ani článek, ani nic, co by bylo v článku řečeno. David přispěl svým chápáním Star Treku obecně, svým přístupem k němu. Johanson v podstatě také a použil to jako vysvětlení, proč mu Discovery jako Star Trek nepřipadá, tys zase napadl mě a naznačil, že je článek je na dvě věci a že to moc řeším. Ale nikdo nekomentoval obsah článku, nikdo nekomentoval epizody, o kterých se v něm píše. Kdyby ano, neřeknu popel.

A co ty máš za problém, to vůbec netuším. Obviňuješ mě, že rozvracím fandom, přitom útočíš ty na mě. Navíc aniž bych ti kdy něco udělal. Už podruhé jsi přišel, bez sebemenší provokace, a shazuješ mé články tezí "mě to nezajímá a když to nezajímá mě, nesmí to zajímat nikoho jiného a už nic nepiš". A myslíš, že tohle je konstruktivní kritika? Pardon, ale já strávil v posledních šesti letech dohromady stovky a stovky hodin naprosto nezištnou a velice vyčerpávající prací pro ostatní fanoušky. A jeden si nakráčí a oznámí mi, že se s tím můžu jít bodnout? A víš co? Já klidně půjdu. Přeci nebudu na obtíž. A kdo tu práci zastane? Ty? Máš vůbec pojem, co za horu práce to obnáší? Když tak rád odsuzuješ, předveď, že to umíš lépe. Napiš padesát autorských článků, přelož deset fan filmů, zabij nevímkoliv večerů nad korekcemi titulků, chtěl bych tě vidět, když tak rád soudíš, kdo je pro fandom přínosem, a tak rád odsuzuješ. Tohle vážně je portál pro nevděčný ***

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
praporčík lamicz
lamicz - po 23. října 2017 - 18:22

Ano, Johanson (a další) udělali analýzu a tys mu udělal za to psychoanalýzu proč se mu to nelíbí - to je furt dokola... :D. Kolik jsi toho udělal nebo neudělal je sice hezké, ale od doby, co tu píšeš, tu nikdo jiný není... BTW když to mám jako koníčka, tak na čas nehledím a nevytahuju to jako argument - taky jsem toho udělal dost v rámci cosplay, o čem ty vůbec nevíš. Nikde to ale nepíšu, protože o tom to přece je ;).

praporčík lamicz
lamicz - po 23. října 2017 - 18:28

Jen tak na okraj - nikdo tě o to přece neprosil, abys to dělal. To mi přijde jako práce a ne koníček. Tam řeším počet hodin x hodinovka ;) Doprčic, buď mne to zajímá a dělám to, nebo ne. Zkouška shodit mne na základě kdo je větší trekkie a přeložil víc filmů? Ale no tak :D

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 23. října 2017 - 18:38

lamicz: Od roku 2013 že tu nikdo jiný není? To jako vážně? A jak už jsem psal Johansonovi (spolu s omluvou za nedorozumění), tak opravdu nebyla řeč o něm (ani o Davidovi, když už jsme u toho), ale obecně. A proč ty mluvíš za ně, místo abys vysvětlil své útoky proti mně, jak jsem tě žádal? A tvé zásluhy, o kterých opravdu nevím, o těch píšeš nyní. A proč? Abys mi dokázal, že jsi lepší než já? Jako předtím, když sis bral do úst můj vztah ke Star Treku? To si mám vykládat tak, že jsem jako méně fanoušek než ty? Že jsem fanoušek druhé kategorie? Uvědomuješ si vůbec, jak hluboce je tohle urážlivé a ponižující někomu napsat? Já jsem ty zásluhy totiž vůbec nemínil jako nějaké vychloubání, abys věděl. Naznačoval jsem ti jimi, jaké drzosti se dopouštíš, když pliveš po něčí nezištné práci. Můžeš se beze špetky respektu vyjadřovat k obsahu článku, můžeš se beze špetky úcty navážet do jeho autora, ale vždy bys měl mít úctu alespoň k investované práci. To je nejzazší mez. To je něco, po čem se neplive. Nikdy a za žádných okolností. To je nejsprostší urážka. Nechápu, kde v sobě nacházíš tu drzost tohle někomu napsat. A kde vůbec bereš tu drzost schvalovat, na jaká témata se smí psát, na jaké témata nesmí, jak se o nich smí psát a jak ne, kdo smí psát a kdo nesmí? Kde bereš tu drzost kádrovat a snažit se někoho vyštípat z fandomu? Napiš mi, co nebo kdo tě k tomu opravňuje.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Johanson
Johanson - po 23. října 2017 - 18:42

Ok.. Takže To Eodeon :-D Koukám, že snešeš kritiku tak jen výpis k té činnosti:

Za poslední dva mesíce jsem přeložil a veřejně umístil následující pravidla pro hry a jejich karetní komponenty a desky:

Star Trek: Risk 50 Anniversarry, Star Trek The Game 1979, Star Trek TOS The Final Frontier Board game, Star Trek TNG: Interactive video board game: Klingon Chalenge (včetně otitulkování videa ke hře a provedení jejího kopletního počeštění, video je na youtube) , Star Trek TNG: Game of the Galaxies a stále pracuji na Star Trek Ascendancy. Tyto překlady jsou volně ke stažení na serveru: zatrolené hry . cz V minulosti je tam ještě ode mě překlad pro Star Trek Katan, (Mimo Star Treky pak pravidla pro hry Axis and Allies, Battlestar Galactica a pár jiných souborů ;-) ) Krom určitého počtu článků tady na Trekkies, jsou ode mě volně ke stažení: Star Trek: Technický manuál Třídy Ambassador, z něhož zde byla krátká série článků, Manuál pro ušití TWOK uniforem, Star Trek Světy federace, což je překlad výborné knihy Shona Johnsona, který přkládala kdysi Oriana, já to jen počeštil a sestavil. Na stránkách 3d chess meder rulez . de, nalezneš ode mě kompletní překlad pravidel pro 3D šachy star treku. V kostýmové činnosti je toho o hodně vícero.. Jsem autorem překladového ucelení poddůstojnických hodností pro TWOK éru pro oficiální překládání u nás. Jsem mimo jiné i autorem první povídky v ST Kusy ;-) (Kterou jsi teda jako docela hezky zrubal) Která jako jediná nebyla soutěžní, mimochodem. Organizoval jsem tři roky po sobě Star Trek linii na Festivalu Fantazie, a jsem autorem modelu přednáškových bloků se zábavným program pro linie FF ;-) (Tento model na FFku začal hromadně být využíván ostatními linemi až rok po nás ;-) ) Organizoval jsem Star Trek blok pro Pragofest cirka asi 6 let, Jsem zakladatelem linie Star Treku na Koprconu, Mimochodem, zakladatel ST klubu UPKB, který později provedl fůzi s klube SFK Dominion Ostrava, jako UPKB Dominion, později dnes známá Subspace ;-), Některé mé ranné ST povídky nalezneš na Kontinuu. Jsem ten člověk, který vybíral hlasové obsazení pro nový dabing filmu Generation, odvysílaný před dvěma lety na Fandovi (Dík Bene ;-) ) Jsem ten člověk, který dal dohromady všechny dabingy Animované série, který by beze mě již nikdy nebyl kompletní! Jsme ten člověk,

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 23. října 2017 - 18:52

Johanson: Nic mi (ani nikomu) dokazovat nemusíš. Já přeci tvé zásluhy znám, uznávám a velice oceňuji. Tvé povídky o UPKB jsem četl už dávno, tvé manuály k TWOK uniformám, tvé články o třídě Ambrassador, recenze deskových her a mnoho dalšího. Vážně nic dokazovat nemusíš. A kritiku opravdu snáším. Osobní napadání je snad něco úplně jiného. Až někdo tobě napíše, že jsi fanoušek nižší kategorie a všechno to, co jsi mi teď vyjmenoval spláchne do kanálu, napiš mi, jak se přitom budeš cítit. Třeba mě pak lépe pochopíš.

A ano, promiň, že jsem ti zkritizoval povídku v Kusech, tušil jsem, že si tím nadělám nepřátele, ale tak jsem to prostě cítil a nechtěl jsem být neupřímný. Proto jsem ostatně k tomu článku napsal dost dlouhý důvod, kde jsem se snažil zdůraznit jak nejvíc to šlo, že si vážím té práce a toho nadšení, a že nechci nikoho demotivovat. Tak se za to na mě prosím moc nezlob. Je to přeci jen jeden názor. Našel bys jistě zástupy fanoušků, kterým se to líbilo. Co sejde na mém názoru.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Johanson
Johanson - po 23. října 2017 - 18:53

který dosadil a sehnal VŠECHNY, české dabingové verze všech filmů a epizod seriálů a přiřadil je k HD u filmů, ENT, TNG, TAS... ty lazeneš teď na ul**.to ke stažení v zaheslované podobě. Všechny dabingy znamená, že Motion Picture má všechny své tři dabingy! Ti nejlepší z obou světů oba dva etc.. V současnosti pracuji na dosazení dabingu VOY do DVD a DS9 bude následovat ;-) / Mimo odvětví treku, jsem zdigitalizoval dávno zapomenuté díla Sherlocka Holmese vydaná v českých a rakouko uherských krajích, Řídím lini SH na WHOconu, nebýt své stupidní nemoci bych se podílel více aktivně na fandom live, no třeba ještě znovu budu ;-), těch věcí je tu víc v tom SH světě, ale to sem nepatří. na ST koukám od premiéry TNG epizody 1x05 na ČT.. v roce 1994, je to tedy cirka 23 let co se aktivně méně i více podílím na fandomovém dění. ;-) Mimochodem všechny, kteří dočetli mé egohonění až sem, Děkuji, obdivuju vás ;-) , v žádném případě jsem tunechtěl tímto snižovat činnost kohokoli kdo pro ST něco dělá, nebo dělal, je tu dost lidí, co toho udělalo i víc! Chtěl jsem tím říct, že to nejsou hodiny, nebo dny práce, ale roky práce! Roky nehonorované práce, kteoru jsem dělal vždy zdarma, ta drobná odměna na některých conech se stejně vrazila do nákladů... Toliko jako k tvé uražené reakci na Lamicze, že si to má dělat sám ;-) Záměrně jsem tu nemluvil o jiných lidech, kteří toho hodně pro ST dělají, jako je třeba Korax, Ben, Praotec, Samuel, Omi, celé vedení stránky Star Trek games cz, kdysi.. A mnoho a mnoho dalších ale jen o sobě, čistě pro příklad. ;-) Takže prosím, nepeskuj, když ty zrovna teď něco děláš ;-) Není to patent na rozum... Kdybych to tak měl posuzovat, bych řekl, že mám na svůj negativní názor větší nárok, ale to právě nechci. Takže prosím veďte tu normální dískusi. (Všimněte si nemluvil jsem tu o Discovery, ani o obsahu komentů k tomu, jen vám reaguju na způsob debaty, která tu vznikla a k tomus e vyjádřím rád ;-) )

kapitán flotily Johanson
Johanson - po 23. října 2017 - 18:54

Ne v poho, jako omlouvat se za recenzi v kusech není to co jsem měl na mysli, bylo to jen takové rýpnutí ;-)

kapitán flotily Johanson
Johanson - po 23. října 2017 - 18:57

Chtěl jsem to vyjmenovat a říct, tím, že se tímhle vším taky nikde neoháním, když říkám nějaké argumenty... Jo to heslo ke stažení si dyštak doplňte: NCC:**** ;-)

praporčík lamicz
lamicz - po 23. října 2017 - 19:03

Eodeon: WTF? To už asi nebudu komentovat, snad jen tolik, že jsi právě popsal sebe - ty tu máš názor, který je jediný a nikdo jiný nesmí psát cokoliv odlišného. Je to v podstatě taková diktatura, jen honosně psaná... No, jestli sis nevšiml, tak ty jsi vyštípal zbytek fandomu ;) BTW neúcta k investované práci - o tom jako zase píšu kde?? Na tu už fakt nemám náladu a nervy...

kapitán flotily Johanson
Johanson - po 23. října 2017 - 19:04

Jo hele vidíš to zapomněl jsem na ST BANG verzi :-D

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 23. října 2017 - 19:07

Johanson: Ano, tvoje připomínky beru v potaz. Nechci působit jako někdo tvrdohlavý a nepoučitelný. Napsal jsem ti prve, že když se vzepřu předsevzetí názorové tolerance, že mi to kdykoliv můžeš vmést do tváře. Klidně to můžeme vztáhnout i na diskuzní manýry. Když se to napíše uctivě a bez urážek jako v tvém případě, klidně se nechám poučit. Teď i kdykoliv jindy. A ještě ti budu vděčný :)

A já se skutečně nesnažil soudit fanoušky podle zásluh. O tom to vůbec není. Snažil jsem se zdůraznit, že pokud někdo tu nějakou konkrétní práci nedělal, tak nemá ani ponětí, co je s tím za námahu. To se pak snadno soudí. A také že ta práce je důležitá, a když z fandomu vyženeš lidi, kteří ji dělají, že automaticky nenastoupí armáda dalších a nepřevezme to po nich. To byla moje pointa. I já vím o spoustě lidech, co aktivní být přestali. Buď neměli čas, nebo jim to třeba i někdo znechutil jako se to tu občas děje. A když si některé z nich vybavíme, musí nám být jasné, že jsou nenahraditelní. Někdo se může později pokoušet o totéž, ale nikdy to nebude úplně stejné. Potřebujeme ve fandomu každého. Zvlášť ty aktivní. A to je proto podle mě něco, na co by nikdo nikdy neměl druhému sahat, co by nikdy neměl upírat, znevažovat a shazovat.

Já jsem třeba už dávno dospěl do bodu, kdy jsem měl pocit, že jsem svůj dluh Star Treku splatil. Když říkám, že to jsou čistého času řádově stovky hodin práce, není to nadsázka, je to možná i víc. Některé články jsem psal s přestávkami měsíce, protože prostě byly až tak moc náročné. O překladech ani nemluvím. Fanoušek to zhlédne za 40 minut, ale já na tom strávím třeba 40 hodin čistého času. Bylo toho už tolik, že fakt, na férovku - můj dluh je dávno splacen. A přesto splácet nepřestávám. Pořád chci někomu něco nezištně dávat. Chápu, že za to nikdy nic nedostanu, ani to uznání. Ale lepší nedostat nic, než dostat za to napliváno do tváře. Takovéhle chování je podle mě nejlepší způsob, jak rozvrátit fandom - nevděčné chování. Souhlasíš se mnou?

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
praporčík lamicz
lamicz - po 23. října 2017 - 19:08

BTW myslím, že ST bude i bez fandomu, byť o poznání chudší, takže zase se to nesmí přehánět... ;)

praporčík lamicz
lamicz - po 23. října 2017 - 19:16

A když jsme tak u toho - v tom světě venku na ty roky věnovany fandomu nám kaká bílej tesák, ti lidi nějaký ST vůbec neznají ;) To jen tak na okraj.. Mám tu občas dojem, že ST je realita... Vše se musí brát s rozumem

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 23. října 2017 - 19:19

lamicz: Tak to si prostě navzájem nerozumíme, protože tento pocit já jsem z tebe měl. Cítil jsem se napadán a co horší, cítím, že napadáš moje zásluhy. Já se s nimi nemám potřebu chlubit. Mám tu šest set komentářů za nějakých hádám šest let a zmínil jsem to za celou dobu všeho všudy dvakrát. A nemám potřebu někomu vnucovat názory. Proč bych tě jinak předtím vyzýval, abys něco napsal také? Ano, částečně proto, aby sis osahal, jak je to těžké a víc si toho pak vážil, ale částečně také proto, že tady to opravdu potřebuje víc článků, větší rozmanitost témat, větší rozmanitost názorů. Pleteš se, když tvrdíš, že jsem proti tomu.
Nezajímají tě moje témata? Nevadí. Místo snahy odradit mě, abych o nich psal, napiš ty sám o něčem, co zajímá tebe. Napiš o cosplayi, když jsi ho zmínil. Napiš svůj názor na seriál. Cokoliv, co tě baví a zajímá. Tyhle články jsou (mimo jiné) to, co udržuje zájem o Star Trek ve fandomu. Tím teď míním nejen těch několik desítek lidí, kteří jezdí na akce, ale hlavně těch několik stovek dalších, kteří aktivní nejsou a na které se zapomíná. Ale nemělo by se na ně zapomínat. Bez nich by tu nebylo nic. Máš pocit, že je článků moc a jsou moc jednotvárné, protože je v posledních dnech píše jeden člověk? V prvním případě se naprosto mýlíš, podle mě by čtenáři snadno snesli i tři články denně a jeden z nich třeba i dlouhý, ale v tom druhém máš pravdu, je to jednotvárné a je třeba mít tu víc pohledů na věc, víc názorů. Ale s tím já nic nenadělám. Já mohu jen přispět s tím svým... a občas, příležitostně někoho oslovit, aby také přidal ruku k dílu. Jako teď tebe. Takže abych to shrnul, svůj názor ti nemíním nutit a ani naopak nezavrhuji tvé názory. Naopak, prosím tě, aby ses o ně se mnou a s ostatními dělil. V článcích, komentářích nebo jakkoliv. Přispěj tomu, aby tu nezazníval jen jeden hlas, namísto toho, aby ses snažil umlčet i ten jeden.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 23. října 2017 - 19:32

lamicz: "BTW neúcta k investované práci - o tom jako zase píšu kde?" Napsal jsi přeci, že mé články otravují ostatní fanoušky, rozvracejí fandom a že je asi píšu z dlouhé chvíle, protože mám málo času, a ať s nimi táhnu raději někam na blog. To ti přijde málo neuctivé vůči práci, kterou si s tím někdo dal? Podle mě si prostě občas neuvědomuješ, jak moc krutě mohou některá slova zapůsobit. Zvlášť když někomu napadáš něco, co je mu velice drahé. Ano, jistě, Star Trek není skutečnost. Vím. Ale můj vztah k němu skutečný je a jeho role v mém životě je skutečná také.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
praporčík lamicz
lamicz - po 23. října 2017 - 19:41

Eodeon: No, přijde mi, že zase trochu podsouváš,. že to tvoje psaní je těžké a můj cosplay ne - např. ono nacpat desítky tisíc do licencovaných uniforem a pak je poskytnout fandomu není samozřejmé. Koupit phaser pušku, dotáhnout ji z USA, udělat elektroniku na komplet nasvícení taky stojí slusně času, knowhow i peněz. Já jsem hlavně ST cosplayer a mám do toho nasypáno nemálo peněz, abych ST reprezentoval na určité úrovni (kdo tu má ještě podobné kostýmy, jako např. Johanson, tak ví). A řeknu ti: není to sranda. Ale už to neřešme - každý dělá to svoje a není toho málo. Tím se to celý snažíme někam posunout. Z mého pohledu jsi prostě přišel z ničeho nic ty a začal hlásat jedinou pravdu o ST (hlavně DSC).

praporčík lamicz
lamicz - po 23. října 2017 - 19:47

No ale ta aktivita tu od tvého psaní velmi opadla, to nemusím být žádný analytik, abych to viděl. Na blogu přece není nic špatného, můžu sem dát odkazy. Z mého pohledu je jedno, kam to napíšu. Když máš i jiný koníčky, tak zase ten ST tak nehrotíš ;)

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 23. října 2017 - 19:51

lamicz: Ne, kdepak, tvůj cosplay nebo cokoliv dalšího ti neberu, ani nekritizuji a ani neříkám, že by to bylo méně náročné. A to už jen proto, že opravdu nevím, co to obnáší. Nemám s tím zkušenost. To byla moje pointa. S psaním moc zkušeností také nemám. Proto je to pro mě tak těžké. Být zkušený žurnalista, asi bych něco sepsal raz dva a bylo by. Jenže nejsem a dá mi to obrovskou námahu, abych vůbec něco vypotil. A pak mám vůči tomu přirozeně takové ochranitelské nutkání, když to někdo zpochybňuje - ne kvůli tomu obsahu, ale kvůli té práci právě.

Mimochodem, to všechno, co teď zmiňuješ, by mohlo spoustu lidí zajímat. Ty mi to říkáš, abych získal naopak já nějakou představu, co tvá aktivita obnáší. Ale tuhle představu by třeba chtěli mít i mnozí jiní. Úplně vážně, napiš o tom, kolik tě co stálo, odkud jsi sháněl, co všechno je pro to třeba udělat, v co jsi doufal a jak spokojený jsi s výsledky a takové věci. A dodej nějakou fotodokumentaci třeba :) To je přeci vděčné a zajímavé téma. Dokonce se nebojím napsat, že mnohem atraktivnější než moje témata, jako jsou fan filmy nebo literatura. Nemusí to být dlouhé. Já se třeba rád rozepíšu, ale beztak to pak zaujme málokoho. Klidně buď stručný. Já za to budu i tak vděčný. Není to nějaké hecování, ale opravdu bych si toho velice považoval. A jistě nejen já.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 23. října 2017 - 20:01

lamicz: To je právě ono, na blogu by si to podle mě nikdo nepřečetl. Jistě, jako poznámky pro osobní potřebu, abych se k nim mohl za pár let vrátit a oživit si původní dojmy, by to fungovalo i nadále. Ale proč to pak vůbec publikovat? To už bychom nemohli psát vlastně nic a o ničem. Já to původně napsal jako komentáře na ČSFD. Jenže jsem zaznamenal, že to nikdo nečte. A pak jsem si vzpomněl na portál, jak je tu posledních pár týdnů málo obsahu, a že to tedy recykluji, ať to tu tak neumírá. A mimochodem jsem si přitom vzpomněl i na výtky (nevím, jestlis to byl i ty), že většinou píšu moc dlouze, a právě jsem si říkal, jak fanoušci určitě ocení, když to tentokrát bude mnohem stručnější. Tak ne no, neocenili :) Fanoušky je těžké uspokojit, no. To vědí jak tvůrci Star Treku, tak ostatní fanoušci, kteří také něco tvoří. S tím se musí počítat. Ale něco jiného je prostě nedostatek uznání a něco jiného je projevený nevděk. Občas je mi z toho všeho kolem prostě trochu smutno. A to teď mluvím opět obecně, nikoliv o tobě. Ono těch stížností bylo za ta léta prostě tolik a pořád se to kupí a mě pomalinku opouští iluze a optimismus :)

A jako ano, mám spousty jiných aktivit. Hodně se jich tedy točí kolem Star Treku, samozřejmě, kromě psaní a překládání je to i komiks, který mi žere víc času než psaní i překládání dohromady. A pak jsou to sporty, jiné fandomy, filmy, muzika, znáš to. Johanson se jednou vymezoval vůči Star Wars - to já jsem třeba velkým fanouškem Star Wars. Kolikrát jsem byl na vážkách, jestli třeba napsat recenzi na SW knihu, nebo raději na ST knihu. Čemu se věnovat aktivněji? ST pokaždé převážil, protože jsem myslel, že ten to potřebuje víc, že fanoušků SW je dost a mají dost materiálu, se kterým si mohou vyhrát, ale že je málo těch, kdo by něco dělali pro trekkies, takže proto jsem si pokaždé zvolil přispět raději jim. Přijde mi to jako logická volba.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
admirál flotily omi
omi - po 23. října 2017 - 20:21

Pardon, ale nemohl jsem odolat příležitosti. O:)

via GIPHY

„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 23. října 2017 - 20:24

omi: Tady bude těch diváků nejspíš mnohem víc. BTW Musíš mě naučit, jak to děláš... :)

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
admirál flotily omi
omi - po 23. října 2017 - 20:27

Eodeon: Jo to si taky myslím. Tohle tady bohužel bez admin přístupu nelze. :( Upřímně, já už tu komentáře čtu dost nárazově, články už taky nestíhám. Ale tohle vlákno jsem si dneska prolítnout prostě musel.

„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 23. října 2017 - 20:32

omi: Posluž si, pobav se :) Pro mě je to úplná emocionální horská dráha dneska. Chvíli mám pocit, že jsem obklopen hrdlořezy, jindy zas že samými přáteli a akorát si jen špatně rozumíme... jak Alenka v říši divů. Ten popkorn si koupím a k obecenstvu se přidám, až získám za pár dní nějaký odstup. Ale většinou mám zkušenost takovou, že jako nejlepší přátelé z fandomu se nakonec projeví ti, se kterými se na první pokec do krve pohádám, pak si to nějak za nějakou dobu vyříkáme a "happily ever after", takže jsem spíš optimista :)

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
admirál flotily omi
omi - po 23. října 2017 - 20:37

Eodeon: Hele odpověď už radši soukromě. Já z komentářů chat fakt dělat nechci.

„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 23. října 2017 - 20:41

omi: To jsem si říkal třicet příspěvků nazpět také a pak mi došlo, že je dávno pozdě tohle vlákno už je stejně ztraceno ve prospěch volné diskuze :) Ale ok, máš pravdu a mělo by tu být po tvém. Napsat můžeš kdykoliv, to přeci víš. A platí to i pro ostatní, a tak teď si do profilu napíšu soukromý e-mail.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
podporučík David
David - po 23. října 2017 - 21:43

Ty brďo... diskuze se za dnes nafoukla skoro o 100%. :-)

A když člověk 2 týdny čeká na nějakou reakci jinde, tak ono nic.

Teď je sice trochu problém navazovat hovor na reakci, která se aktuálně nachází někde v půlce diskuze, ale... Eodene ... tak nějak jsem si myslel, že jsem alespoň částečně reagoval na článek k dílu, například svým podivením se na podobě osazenstva můstku Discovery.

nebo

Jestli na tebe noví klingoni opravdu nepůsobí tak moc "plastikově" jako na mě?

nebo

Jak se stavíš třeba, k použití amatérského teleskopu z 20.století k výzkumu tam, kde selhávají senzory z 22.století? (pravda... to jsem přidal do diskuze k jinému článku)

Je taky pravda, že velmi často nemám dost času ani na to abych napsal nějaký komentář, natož abych sám napsal nějaký článek, nebo dokázal poctivě přečíst takovouhle diskuzi. A na takovéhle diskuze by se asi opravdu vyplatilo mít nějaký oddělený diskuzní kroužek. Koukal jsem na svůj profil, a e-mail tam uvedený mám... A když jsem viděl vyjádření Johansona, docela rád bych si s ním někdy (jak to říkal?) pohonil zase ty naše trička??? :-D

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 23. října 2017 - 22:17

David: Ano, máš pravdu, rychle jsem si to teď projel a to složení posádky a tak jsi opravdu komentoval. A já v článcích také. Takže pardon, že jsem ti křivdil, v komentu máš i naprosto věcné postřehy. Ti Klingoni... plastikoví, to je výraz, který docela sedí, ale zas se mi moc líbí, jak masky zakrývají celou tvář a vypadá to více nelidsky oproti novogeneračním Klingonům. A ten mladý T'Kumva ve flashbacích, to je krása. Imho. A ten historický teleskop, přiznám se, že jsem nepochopil, proč ho museli použít. Mluví se tam o rušícím poli, které nějak zabraňuje digitálnímu zpracování signálů z optických senzorů, z čehož nejsem moc moudrý. Ale to nejsem z ničeho, co má v Treku jen nějaké technoblábolové vysvětlení, aneb Heisenbergovy kompenzátory rulez.

Jo, Johanson je kapacita. Proto jsem si taky dával tu práci, aby tu na nás ani po téhle zkušenosti nakonec nezanevřel. Mám totiž pocit, že v názorech na drtivou většinu ostatních Treků bych se s ním perfektně shodl. Lidi, co milují období filmů s původní posádkou, je třeba si považovat.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
podporučík David
David - po 23. října 2017 - 22:30

Eoden: Díky za odpověď. Ale prostě je pravda, že z dějů v Abrams Treku a Discovery jsem daleko víc jelen než z celého zbytku TOS a TNG Star Treku vůbec.

No a jak na tebe to složení posádky působí?

podporučík David
David - po 23. října 2017 - 22:39

Eodeone: sorry... doteď jsem nevědomě transformoval tvoji přezdívku ve stylu Pána prstenů... ;-)

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 23. října 2017 - 22:44

David: Jak jsem psal v článcích, nejsem si ještě úplně jist, co si mám o těch postavách myslet. A to je podle mě účel. Nepředstavit ty postavy hned zkraje, ale vypouštět o nich postupně indicie tak, abychom si dělali obrázek až v delším horizontu, a třeba si oblíbili někoho, koho jsme prve nesnášeli, a naopak. Je to prezentované tak, abychom si nemohli udělat jasný obrázek. Takže moje vztahy k postavám se pořád proměňují a snažil jsem se to právě zohledňovat v těch článcích. Michael je hodně komplexní, ta se vzpírá nějakému snadnému vystižení nebo zařazení, tak tu zatím komentovat nebudu. Lorca mě ze začátku připadal velmi šarmantní, teď už tolik ne. Saru se mi velice líbí, skvělá maska, jedinečná povaha, která nikoho jiného z ST nekopíruje, bezva manýry, a herec je velký talent, že dovede tolik vyjádřit i skrz masku. Tilly zatím moc nemusím, ale má docela zábavné dialogy. Stametse také nemusím, ale také je to docela osobitý cápek, což oceňuji, a cítím v kostech, že se mi dostane časem pod kůži. Obě jsou to postavy, jejichž vztah s divákem se hodně proměňuje. A Culber je velice sympatický. Ten jediný. Což ve mě budí obavy, jestli se nám nějak negativně nevybarví. A posádka jako taková? Překvapilo mě, jak moc je tam konfliktů. Čekal jsem tam nějaké, když to tvůrci ohlásili, ale ne až v takové míře. Vlastně to na mě tím pádem jako posádka ani nepůsobí. Spíš jen jako nějací kolegové z pracoviště, co jsou nucení spolu dělat. Což je zajímavá změna, ale čekám, že se to stejně časem zvrátí, odpadlíci odpadnou a z toho zbytku bude taková typická startreková "rodinka", jak jsme byli zvyklí. Uvidíme.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 23. října 2017 - 22:47

David: Jo a s přezdívkou si nelam hlavu, v tvé verzi to zní lépe, a minimálně by bylo hezké, kdyby se to takto vyslovovalo, když ne psalo :)

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
podporučík David
David - po 23. října 2017 - 23:10

Eoden: Fajn, že se tě to s tou přezdívkou nijak nedotklo.

K těm postavám... Já bych si to musel pustit určitě alespoň ještě jednou, protože se svojí mizernou angličtinou jsem teď přinejlepším schopen říct, že tam je nějaký šéfinženýr a nějaký šéf "houbičkové" sekce. ... Ti ostatní, tedy ta "androidka", "skoro sedmá z devíti ", a "modrák" se sluchátkama před ušima, jsou pro mě záhadou.

Ale s tím posouzením stylu představování postav souhlasím. A protože kromě Star Treku, Stargate, Červeného trpaslíka a LOST nemám jinak moc zkušeností (ne to přeháním, ale na jiné si zrovna teď nevzpomenu), přijde mi to ponejvíc jako přístup ve stylu LOST, a tedy Abramsovina. Ale jak jsem řekl, nejspíš toho nemám nakoukáno dost na to, abych to dokázal posoudit objektivně.

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 23. října 2017 - 23:30

David: Já si nejsem vůbec jistý, ale myslím, že Stamets (ten blonďák) není šéfinženýr, ale že má na starost jen tu druhou strojovnu, tu "houbičkovou", jak říkáš, takže někde na lodi by měl být i šéfinženýr, kterého jsme neviděli a který se stará o konvenční pohon, a také šéflékař a vůbec je zajímavé, že hlavní ansámbl postav není tvořený všemi vyššími důstojníky, ale je to namixované ještě s "lower decks". To ostatní je spíš takový komparz, totiž Airiam (androidka, asi), Keyla (skoro Sedmá) a kdo je "modrák", tos mě dostal, toho si podle tvého popisu zařadit neumím :)

To asi není o tom, že by to bylo blízké Abramsovi kvůli Lost, ale Lostu je to blízké proto, že jde také o serializované vyprávění. I když, vlastně, hodně lidí to srovnává s Fringe (nevím, neviděl jsem, neposoudím), takže třeba na tom Abramsově vlivu přeci něco bude. Já to tedy také neposoudím. Seriály nemám nakoukané. Jsem spíš filmofil :)

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
podporučík David
David - po 23. října 2017 - 23:49

Eodeon: Za toho "modráka" se možná budu muset omluvit, teď jsem ho zpětně nedokázal dohledat. Možná to bude "šedák" :-) . Asi nějaký komunikační důstojník. Má takový "udělátory" před ušima. Asi mi připomenul nějaké ty Boliany.

Ale zase jsem si teď při rychlém prostřihu připoměl postavu takového "skoropredátora". To už si ale při sledování "Star Treku" opravdu připadám jako ve "Zvěřinci".

Jdu chrápat. Ráno musim jít budovat kapitalismus. :-D

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 23. října 2017 - 23:57

David: Už mi to došlo! Jak říkáš - komunikační důstojník. Tuším, že ten byl jen na Shenzhou, ale nejsem si jist. Vysvětlovalo by to tedy, proč jsem na něj zapomněl. A když si vybavuji Shenzhou, tak tam vlastně také byla jedna osoba, na kterou by sedělo označení "androidka", ale myslím, že to byla jen členka posádky s nějakou elektronickou helmou nasazenou na hlavě. A zas nevím jistě, kdo je "skoropredátor". To je asi ten mimozemský chlapík s hodně velkou hlavou v poměru k tělu, jinak už nevím :) Dobrou noc, ráno moudřejší večera :)

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
podporučík Saee
Saee - čt 18. ledna 2018 - 01:21

Existuje tu vůbec vlákno, ve kterém do sebe nejede někdo pecky? Člověk už pomalu ani nemá chuť cokoli psát, aby náhodou taky neschytal vlnu hejtu za svůj názor :)

kapitán flotily tzcomics
tzcomics - čt 15. února 2018 - 22:44

Saee: jj, taky už poslední dobou nemám moc chuť něco komentovat

Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG