Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Romány podle Nové generace V: Crossover

ne 25. března 2018      autor: Eodeon      přečteno: 2221x      komentáře: 3
praporčík ada1987
ada1987 - ne 25. března 2018 - 13:46

tesila som sa, ked som zistila, ze vychadza nova kniha o Spockovi a jeho pôsobení na Romulu. (Zboznujem typkov so spicatými usami( Po prečítaní recenzie som vsak na vaskach, ci si mám tento román zakupit.

kadet Telemachus Rhade
Telemachus Rhade - po 26. března 2018 - 10:21

Friedman je skvělý spisovatel a vždy se věrně drží intencí seriálu. Scotty v TNG je karikaturou a je jí i zde.

"Friedmanův Crossover se ničemu z toho ani nepřiblížil."
Jinými slovy: stěžuješ si na klišé, ale vyžaduješ ho :)

"okamžik ke shledání a jejich setkání postrádá vzrušení, které by tolik jiných autorů svedlo do slov tlumočit velmi snadno"
Jako třeba David R. George III. a jeho pustý počin Oheň a růže? :)

Jinak víceméně souhlasím, vadí mi tu dost věcí, ale zrovna styl psaní určitě ne.

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 26. března 2018 - 16:26

Telemachus: Díky za dost podnětné reakce. Tvůj postoj naprosto chápu a má svou logiku, ale já naopak myslím, že autoři by seriálům měli být věrní, pokud jde o faktický stav a kontinuitu fikčního světa, zatímco nedostatky jako třeba v případě zde zmiňované charakterizace postav mohou a dokonce by měli podle možností napravovat a běžně se to také děje. A v případě nejoceňovanějších autorů prózy podle Star Treku jsou hrdinové zpravidla komplexnější a životaschopnější v porovnání se seriálovými a filmovými protějšky. Nakonec, literatura je daleko více způsobilá k psychologizaci postav než film nebo seriál, což samo o sobě vidím jako dobrý důvod "nesnižovat se" v tomto směru na úroveň seriálu, ale těch možností využívat. Ale ano, kdybychom mermomocí chtěli, tak to nejspíš je obhajitelné tak, jak píšeš.
Svým způsobem ano, stěžuji si na klišé a přitom ho i vyžaduji, ale není klišé jako klišé. To, na které si stěžuji, je případ otřepaných frází, kterými Friedmanovy romány "praskají ve švech" :) A to, které vyžaduji, je spíš jakási řekněme ustálená zvyklost typická pro startreková vyprávění - skoro by se dalo říct až žánrová konvence, aneb neumíme si představit TOSkový příběh bez pozvednutého obočí, Spockovy "fascinace" čímsi, nebo McCoyovy hlášky o tom, že "je doktor a ne... něco jiného", nebo alespoň bez jedné z těch jmenovaných věcí. I když tady se musí připustit, že Crossover je primárně novogenerační příběh a postavy TOS jsou zde jen hosty. Ale proto jsem se právě hned v úvodu vyznal ze specifických důvodů, proč jsem si román zvolil k četbě a co jsem od něj žádal. Takže moje kritéria byla v tomto případě velmi individuální, ale přiznaně.
Z lepších autorů jsem myslel právě zmíněné Petera Davida a Jeffreyho Langa. Georgem si jistý nejsem. Z Ohně a růže si už moc nevybavuji, jestli vyprávění došlo až tak daleko, aby zprostředkovalo nějaké nostalgické setkání TOS hrdinů v TNG éře, to spíš asi ten McCoy, když už, ale jak znám autora, tak souhlasím a v tomto směru bych od něj nečekal víc než od Crossoveru. Jeho styl je takový chladný, nepřívětivý, rigorózní. Ten by tohle nejspíš nedal.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG