
Star Trek: Enterprise - poslední Star Trek
Enterprise se pro mě stala okamžitě po shlédnutí prvního dílu fenoménem. Vlastně nějakého dílu ze čtvrté série, neboť ten byl první co jsem viděl, na Festivalu Fantazie 2005 v Chotěboři.
Do té doby byli mými favority nejdříve kapitán Kirk z TOS a posléze jsem přešel na TNG a její posádku.
Proč mě Enterprise tak zaujala? Na první pohled / poslech mě dostala už znělka série. Žádné klasické trubky, žádné sterilní fanfáry, ale zpívaná písnička (Where my heart will take me zpívaná Russellem Watsonem) a super sestříhaná znělka, ukazující lidské dobývání nejprve vzduchu a poté i vesmíru. Ze současnosti a lidské minulosti, až do budoucnosti prezentované Star Trekem. A jak je melodie podmanivá a rychle se člověku dostane pod kůži, tak je znělka poutavě nastříhané a skutečně vidíte první letoun bratří Wrightů, Lindberghův Spirit of St. Louise, první raketoplán Enterprise a dále i Cochranovu raketu, se kterou jako první člověk dosáhl warpu a i jakýsi pokusný raketoplán jako potomek současných tipů. Vše až k první Enterprise – NX-01.
Enterprise je pro mne seriálem o nepříliš vzdálené budoucnosti. O budoucnosti, která, když si odmyslíte pár drobností (jako jsou warp, transportéry, umělá gravitace apod. :o), je v podstatě za dveřmi. A děj seriálu se skutečně odehrává zhruba stopadesát let od současnosti. Federace neexistuje a Flotila je teprve v plenkách. Enterprise NX-01 představuje první výzkumnou loď vysílanou lidmi ke hvězdám pro poznání.
Postupně člověk zde s údivem, úsměvem a pocitem radosti poznává jak vznikla fotonová torpéda, jak replikátor pracoval pouze na tvorbu tekutin a jídlo vařil lodní kuchař, kterak komunikační důstojník v podstatě vytváří první verze komunikátorů na koleni, taktický důstojník vyvíjí ruční fázery a jejich omračující verzi atd. Vznikají zde věci a postupy (např. počátky Směrnic), které jsou v jiných sériích Star Treku samozřejmostí.
Celá série Enterprise je protkána hlavně touhou po objevování a tu má v duši silně vepsanou i kapitán NX-01 – Jonathan Archer. Archerův otec byl hlavním stavitelem / inženýrem NX-01 a po Zeframu Cochranovi je v té době jednou z nejhlavnějších legend dobývání vesmíru. Archer sám je trochu zahořklý smrtí otce, který se vypuštění NX-01 nedočkal, ale lační po poznávání nového a po objevování vesmíru. Postava Archera je v podstatě zrcadlem celé série. Archer je zpočátku naivní člověk, který zaslepeně míří za novými objevy. Postupně se však mění v maličko cynického ostříleného kapitána lodi, na kterou je takřka všude stříleno a je napadána, kapitána, který poznává, že cesty za objevy mohou skýtat hrozivá nebezpečí. Z lidumila a objevitele s růžovými brýlemi se stane tvrdý člověk, který dokáže pro bezpečí své posádky a lodi mučit a zabíjet nepřátele a dokonce obětovat i členy posádky NX-01. Přesto v Archerovi občas probleskne znovu ta jiskřička z počátku, ta naivita a důvěřivost vůči ostatním lidem a i cizím rasám.
Celá posádka lodi je podle mě hodně dobře vytvořena. S posádkou TOS jsem měl problém, že hlavní byli Kirk a Spock a ostatní sekundovali. Zde je obsazení vyvážené a i nehlavní postavy (chápej – ti, kteří s nejmenují Archer :o) mají dostatečný prostor v příběhu a i samostatné díly, kde mohou své postavy plně ukázat. Má oblíbená je Hoshi Sato :o)
Upřímně řečeno, TNG byla pro mě mnohdy moc mimo. Osobně jsem moc neměl rád díly, které se celé prokecaly a prodiskutovaly na filozofická témata. Enterprise je mi mnohem bližší svou „jednoduchostí“ a přímostí. Každý díl má svůj smysl, jsou díly temné, ale jiné zase velice vtipné (např. stavění sněhuláka v Breaking the Ice :o) NX-01 není nezničitelná, nemá nepřekonatelné štíty, nemá zbraně, které porazí každého nepřítele (jeden výstřel fázerem – jedna zničená Borská krychle zničená, to se zde nekoná), posádku netvoří tisíce, ale pouze 84 lidí, dva mimozemšťané a jeden pes. Naopak, Enterprise NX-01 ve většině bitev dostane pěkný nářez nebo je alespoň silně poškozena. Pravidelně jsou proráženy přepážky palub, umírají členové posádky, nefunkční nebo přetížené zbraně, nízký stav energie.
Enteprise je mi lidsky bližší než jiné série fenoménu Star Trek. Hodně je mi blízká posádka, děje jednotlivých dílů i myšlenky v seriálu. Moc se mě dotýká blízká budoucnost, do které je děj zasazen i profily hlavních hrdinů. A také Porthos .o)
Je moc velká škoda, že seriál byl pro malou sledovanost po čtvrté sezóně zastaven. Důvody, proč tak nastalo, jsou diskutabilní. Každopádně si myslím, že Enterprise se hrdě zařadila mezi jiné série Star Treku a i když je kratší, je minimálně stejně hodnotná jako ostatní.
P.S. Věřím, že za rok dva se tvůrci vzpamatují, a začnou natáčet další díly. (Věřím znamená doufám, bláhově sním…:o))
Další články z této rubriky:
Retro: Bouřková fronta (Storm Front) - čt 13. října 2016Jedno smutné výročí - po 18. května 2015
Romulanská válka dospěla svému vrcholu! - pá 6. února 2015
Retro: Noc na ošetřovně - čt 12. června 2014
Retro: Zaujatí pozorovatelé - čt 20. března 2014
Retro: Regenerace - čt 6. března 2014
Retro: Svítání - čt 13. února 2014
Retro: Singularita - čt 30. ledna 2014
Retro: Carbon Creek - čt 9. ledna 2014
Retro: Konečná (Dead Stop) - čt 7. listopadu 2013
2. sezóna Enterprise na bluray - trailer a upravený obal [VIDEO] - pá 24. května 2013
Scott Bakula: Rád bych pokračoval v Enterprise, ale může to být problém - út 9. dubna 2013
Kampaň za pátou sezónu Enterprise - čt 4. dubna 2013
Star Trek: Enterprise na bluray [VIDEO] - čt 28. března 2013
Enterprise na blu-ray - pá 15. března 2013