Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Drbárna hlásí: Fanoušci a Star Trek XI

po 1. května 2006      autor: JemHadar      přečteno: 2009x      komentáře: 9

O čem bude ST XI? Provedl jsem podrobný průzkum anglicky mluvících diskuzních fór, neboť mě zajímalo, jak se na připravovaný Star Trek film dívají fanoušci. Cožpak se film točí pro studio? Pro novináře? Pro herce a štáb? Ne, jde tu o nás, a tak přátelé, jak to vidíte vy? Nezapomeňte svou představu zmínit v komentářích. Ne že by hrozilo, že ji někdo vyslyší, ale kolikrát ještě dostaneme takovou krásnou příležitost spekulovat o novém Star Trek filmu?

Zajímavé (a mně blízké) názory se objevují v odpověď na otázku, zda by nebylo marné natočit nový film podle nějaké už existující knihy. Ano, to jsou takové ty papírové věci, které Paramount – ruku v ruce s fanoušky-analfabety – odsunuje kamsi na dno startrekovského vesmíru. Lidé se shodují, že kdyby byla vybrána kvalitní kniha, cenili by si jí víc než novátorských experimentů. A dodávají, že některé scénáře (rozuměj ST filmů) měly naopak zůstat raději jen na papíře. Zcela jasným favoritem mezi romanopisci je i u nás populární Peter David (Imzadi I a II, Q na druhou, Prašť jako uhoď, série Nová hranice), který by prý mohl napsat i zbrusu nový scénář. Pokud mám zmínit existující tituly, jejichž jméno se objevuje nejčastěji, je to Vendetta, Federation, Satanovo srdce či série post-Nemesis románů o posádce lodi Titan, které velí kapitán Riker.

Cestou kopírování se vydává návrh, aby se ST XI inspiroval filmem Serenity. Ten kalkuluje s předpokladem, že režisér akčního trháku Mission Impossible III J. J. Abrams by mohl Star Treku dodat více akce. Je pravda, že akční První kontakt byl mimořádně úspěšný, ovšem přátelé, neposouváme tím Star Trek už trochu jinam? Nepopírám hloubku příběhu Serenity, ani výrazný vědeckofantastický element, ale nemíchejme dohromady neslučitelné.

Skutečným tahákem pro fanoušky je však příběh odehrávající se po válce s Dominionem a Voyageru (přezdívanému válka s diváky). Často se upínají k filmu o kapitánu Rikerovi a lodi Titan, třebaže ne nezbytně založeném na nově vzniklé románové řadě. Je to vskutku lákavá představa, možná bychom se dočkali i zajímavých manželských hádek mezi Rikerem a Troi. Další oponují, že Riker nebyl na televizní obrazovce příliš schopným velitelem, a obávají se, co by mohl provést na filmovém plátně. Rozhodně zajímavá, byť krajně nepravděpodobná, je idea filmu z prostředí stanice Deep Space Nine. Návrat Siska z červí díry, návrat Oda z jezera slizu, návrat pendlujícího Worfa z Enterprise, záchrana Galaxie. Nezní to skvěle? O filmu s posádkou Voyageru nepadá ani slovo, stejně jako o Star Trek: Enterprise.

Zavržena není ani představa Erika Jendersena o námětu z doby romulanských válek, která získala na mimořádné atraktivitě po oznámení, že by se mělo jednat o filmovou trilogii. Je totiž pravda, že jedna trilogie se už ve Star Treku mimořádně osvědčila – Star Treky II-III-IV. Nemluvě o jiných, nejmenovaných trilogiích...

Působivým návrhem je, aby byl natočen film Rayman 2, v němž bude hlavní postavou autistický android B4, což už je ale možná až za hranicí vkusu...

Ať se všechny tyto návrhy zdají různorodé, několik věcí je spojuje. Fanouškové stojí o postavy, které znají. Které viděli. Nechtějí loď s novou posádkou (tu ať si nechají na nový seriál), nechtějí vidět nové herce, kteří hrají staré postavy, a nechtějí stávající producenty. Vinu za současný úpadek Star Treku kladou dosavadnímu vedoucímu týmu. Do jaké míry oprávněně, to nechávám na posouzení každého z vás.

A ještě jednu věc chtějí – Nicholase Meyera v režisérském křesle.

Zdroj: TrekBBS
kadet JemHadar
autor: JemHadar
vydáno: po 1. května 2006
přečteno: 2009x
komentáře: 9
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG