Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Martin & Mangels: Titan - Mezi dvěma světy

so 8. prosince 2007      autor: lagga_VortaVor      přečteno: 12806x      komentáře: 9

čerstvý Titan V posledních měsících jsem byla knížkami Star Treku přímo bombardována. Vyrojilo se plno informací o novém zpracování obálek ale i o novém přístupu k vydávání. Laser-books, současné dvorní a jediné nakladatelství Star Treku, má přátele přímo mezi trekkisty. A je ochotno alespoň vyslechnout, co si přejí. Zamyslí se. Podívají do pokladničky. A vymyslí jak upéct nové perníčky z přístupného těsta. Už je to třetí týden, co vlastním nejnovější dobrotu.

Nějaký čas před vydáním jsem si vyprosila jednu z pracovních verzí. Velice rychle jsem jako čtenář zapadla do příběhu. A to i přes fakt, že čtení na domácím počítači není zrovna nejpohodlnější.

Jako překladatel je uveden Jakub Marek. Ale jsou uvedeni také dva redaktoři, Helena Šebestová a Radim Rouče. Jejich vliv je znát. Jak Marka, tak Roučeho známe jako překladatele. A z jejich prací můžeme slyšet určitý tón vyprávění, vlastní jenom jim. To se týká volby slov, obratů, ale i rytmu, kterým postavy mluví. Oba znám osobně, takže když "je" čtu, můžu je občas "slyšet". A v této knížce Marek slyšet není! Ani Rouče, ani nikdo další. Tenhle perníček se transformoval do češtiny velice osobitým způsobem. Pouze dvakrát se text zdá být technickým překladem. A jenom jednou je věta nelogicky rozdělena větou vedlejší. Ale jinak není co vytknout. Příběh se čte lehce a rychle.

Titan má ale další překvapení: Originální americkou obálku, na jejíž grafické úpravě se angažoval Jakub Schejbal, nám známý jako Jacob. Celou ji počeštil a velikostně upravil pro potřeby českého vydání. Jeho práci uvidíte i na začátku každé kapitoly. Pohlídal totiž také font názvů kapitol. Protože se do této práce vrhl s nadšením fanouška, můžeme se těšit na jeho práci při pokračování série. Za to mu patří dík. Křest, kterého se této knížce dostalo, pak byl ve znamení hlazení obálek. Její povrch dostal rovnou dva druhy laku, matný a lesklý, kopírující nápisy.

USS Titan - NCC 80102 Autoři Michael Martin a Andy Mangels se k příběhu z období Nové generace postavili zodpovědně. Kapitoly krájí text striktně podle schématu děje. Představují posádku v mnohem širším výběru, než jak jsme zvyklí ze seriálů a předchozích knížek. Každému z nich dají v určitém dějství dostatek prostoru. Všichni mají přiřazenou určitou skrytou charakteristiku. To udržuje čtenáře v příjemném zvědavém napětí. Dokonce pracují s "aha efektem". A to například tehdy, když už představené entity znovu vstupují na stránky. Jsou už součástí děje. Upozorní na sebe jen svojí charakteristikou.

Druhově pestrá posádka a její upravené kajuty nejsou popisovány striktně encyklopedicky-technicky, ale ani ne sledem dojmů a přirovnání. Je použito obojí, vsazené do mozaiky děje - tak poznáváme nové druhy, kultury a myšlení za pochodu. Aniž bychom se ztráceli.

Knížka nepřetéká dialogy, popisy či podvědomým přemítáním hrdinů. Přesto si autoři s chutí střihnou odbočku do minulých kapitol životů posádky.

Děj navazuje na film Nemesis, ale sami autoři upozorňují, že jsou tu ještě další příběhy, které zatím u nás nebyly publikovány, ale Titan na nich staví také. Rozhodně si přečtěte znovu celou knížku Nemesis. Nebo si do filmu vložte vystříhané scény. Pak až vám bude v Titanu něco povědomého, můžete se vědomě pousmát nebo truchlit společně s postavami.

Odhadem jsem napočítala 6 dějových linií. Vedoucí linie této knížky vypráví o kapitánu Willu Rikerovi, kterému změnili misi. Výzkumná hvězdná loď, jejíž posádku tvoří vědci z různých druhů celé Federace, se vydává za Neutrální zónu na Romulus. Z výzkumné mise do ramene Orionu nic není. Čerstvě povýšený kapitán musí zvládnout své první velení na nové lodi Titan. Z obav ohledně lodi a jeho vlastních schopnostech nezbude nic. Jsou tu větší a týkají se celého kvadrantu. Nalodí se i velkoadmirál Akaar se svými poradci. Když se k Titanu přiženou Klingoni, je konvoj úplný.

Co dělají Klingoni ve federační misi na Romulus se mě radši neptejte - přečtěte si to. :)

Polovinu děje letí Titan k Neutrální zóně a k Romulu. Po celý ten čas dotahuje posádka provozní "drobnosti". A kapitán páčí z admirála Akaara a jeho vulkanských poradců potřebné informace. Skalní trekkies se mohou těšit - kapitán je stejně tak neortodoxní jako jeho předchůdci a učitelé. Začíná to skladbou týmu vyšších důstojníků, jednáním s posádkou a zájmem o způsob jejich pobytu na palubě Titanu. Někteří mají doupátka, jiní soukromý oceán.

Pak chřestí slova i zbraně. Boj, který se objevuje z ničeho, se ukazuje být politický. Nejedná sem jim o přežití, ale o moc. Ediční vedoucí si tuhle politickou příručku určitě vybral podle místní situace. :)

A závěr je dvojí. Spokojený začátek budoucích řešení a poslední kapitola, která snad patří do druhého dílu série Titan.

Název se dá naroubovat na celou řádku skutečností. Malý konvoj lodí mezi světem Federace a planetou Romulanského impéria. Romulané a Rémané. Konvoj se skládá z lodí federačních ale i klingonských. Spockovo působení na Romulu, a mnoho dalších.

Třebaže jsem u jiných knížek z fenoménu Star Trek musela hledat klady (naštěstí je jich méně než prstů jedné ruky), tady se mi neskutečně těžko hledaly zápory. Tahle knížka za to stojí. Nová série je slibně otevřena.

Star Trek Titan - Mezi dvěma světy Star Trek - Titan - Mezi dvěma světy
Michael A. Martin & Andy Mangels
Překlad Jakub Marek
Odpovědný redaktor R. Rouče
Jazykový redaktor H. Šebestová
Laser-books
Plzeň 2007
cena 249,-

kadet lagga_VortaVor
autor: lagga_VortaVor
vydáno: so 8. prosince 2007
přečteno: 12806x
komentáře: 9
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG