Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Mých deset nejoblíbenějších sci-fi epizod (4.)

so 6. září 2008      autor: Pike      přečteno: 3725x      komentáře: 3

Firefly Dnes opustíme nám známé star trekovské vody a podíváme se jinam. Tak trochu do minulosti a tak trochu do budoucnosti, na divoký západ a současně do světa hvězdných lodí. Ano, půjde o velmi populární seriál Firefly, jehož autorem je Joss Wheadon. Pro většinu fanoušků (včetně mě) je Firefly tak trochu srdeční záležitost, asi to bude díky jejím postavám, které lze buďto nenávidět, nebo milovat. Tahle banda vesmírných „kaubojů“ mi opravdu přirostla k srdci a epizoda Out of Gas na mém seznamu nemůže chybět.

Střídání vážných a komických scén rozhodně nepatří mezi jednoduché záležitosti filmařského umění. Snadno se může stát, že přechod mezi nimi působí násilně nebo uměle. Joss Wheadon ukázal, že to zvládá dokonale. V Out of Gas jsou doslova vedle sebe scény, jež diváky nutí k pláči, a momenty, kdy ho rozesmávají Wheadonovy úžasné hlášky. A to vše s lehkostí letního vánku. Jak to Wheadon dokázal, je mi záhadou. Prostě je dobrej :-)

Ale střídání scén není jediným, co dělá z Out of Gas tak skvělou epizodu.

Pro ty, co epizody dosud neviděli, nastíním děj. Během letu se Serenity dojde na lodi k explozi. Mal zůstane sám na lodi, vysílající volání o pomoc, a zbytek posádky uletí v raketoplánech. Kapitán je však přepaden a postřelen bandou pirátů.

Ač je těžce zraněný, nevzdává se a tvrdě bojuje o svůj život. Nathan Filion prostě exceloval, role drsňáka, který bojuje doslova do posledního dechu, do poslední ozvěny úderu srdce, mu padla jak ulitá. Nijak nepřehrával, byl naprosto uvěřitelný, naprosto úžasný.

Během své snahy zprovoznit recyklaci vzduchu Mal vzpomíná na to, jak se jeho posádka vlastně dávala dohromady. Flashbacky jsou okořeněny dokonalými hláškami, typickými pro Firefly. Ze všech sil odolám pokušení některou zde citovat, pouhým čtením z textu by ztratily část svého kouzla. Chce to je vidět naživo, přímo z úst herců v jedinečné atmosféře Out of Gas.

Joss Wheadon v jednom z bonusů k filmu Serenity řekl: „Nechci dělat věci, které by lidé měli rádi. Chci dělat věci, které budou milovat.“ Out of Gas takovou věcí je.

poručík Pike
autor: Pike
vydáno: so 6. září 2008
přečteno: 3725x
komentáře: 3
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG