Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Kouzlo audiobooků

út 4. listopadu 2008      autor: Bedraz      přečteno: 2627x      komentáře: 3

Spock's World Není tomu tak dávno, co jsme nahrávky mluveného slova spojovali především s pohádkami, popř. se záznamy zábavného charakteru. (Neopomenutelné je zde Divadlo Járy Cimrmana, jehož vystoupení vzhledem k exkluzivitě lístků zná většina příznivců hlavně z poslechu, či doslechu. :-) ) Na západních trzích se však již dávno začaly prosazovat i audiozáznamy, které připomínaly více naše rozhlasové hry – ve zjednodušené/zkrácené podobě převyprávěly nejen klasická díla literatury, nýbrž i nejnovější módní hity. A tento trend zasáhl i Star Trek.

Má první zkušenost s audioknihou byla z druhé ruky – prý se báječně stůně u Harryho Pottera. Nemáte-li čas ani náladu přelouskat stále tlustší romány, nažhavte svůj přehrávač. Sama jsem potom zažila napínavou cestu vlakem při poslechu adaptace japonského hororu Kruh (což však byl záznam rozhlasového vysílání). A potom jsem schvácena chorobou ulehla do postele a přemítala, co safra s časem, když sil máte jen na to ležení – a na pouštění si Star Trek audiobooků...

Již dávno jsem četla román Vulcan's Heart – kde se dozvídáme více o prvních Spockových eskapádách na Romulu i o jeho soukromém životě se Saavik (omluva za spoiler:-) ). Věděla jsem také, že autoři tohoto románu (Josepha Sherman, Susan Shwartz) napsali i příběh Vulcan's Forge, který mu časově předchází. A právě ten jsem vylovila z hlubin počítače. Úctyhodné tři hodiny záznamu v podání Leonarda Nimoye! S malebnými podkresy pípaní komunikátorů a Couragovy fanfáry! Napínavý příběh s flashbacky do Spockova dětství! Lekce angličtiny se Star Trek terminologií zdarma! Prostě paráda – co na tom, že při stonání dvakrát usnete v půlce. :-)

Jistě vás nepřekvapí, že jsem na vulkánské nótě hned pokračovala audioknihou Sarek. Za kvalitu příběhu ručilo jméno autorky A. C. Crispin (ano, napsala i česky vydaný román Syn včerejška), za kvalitu poslechu pak jméno hereckého veterána Marka Lenarda (ano, ten hrál Sareka!). Ale tímhle mé exkurze do světa Vulkánců nekončí – možná si znovu "přečtu" Vulcan's Heart a nakouknu do Spockova světa v audioknize Spock's World.

Nebudu zde nyní psát recenzi na knihy a jejich příběhy jako takové – jsou skvělé dokonce i ve své jistě notně zkrácené podobě. Ale chci tímto povzbudit všechny, co ještě nikdy audiobook jako alternativu tištěnému slovu neuvažovali. Vyzkoušejte to! A vůbec se nenechte odradit, že tyto příběhy jsou namluveny tradičně jen jednou osobou – například Nimoyův rejstřík hravě zvládl i doktora McCoye a komandéra Uhuru.:-) U Star Trek audiobooku se také směle pusťte do boje s angličtinou. I pokud jste dosud pouze pasivně četli texty, tady se chytnete – a postoupíte dále.

Takže moje rada? Nabít baterky a spustit přehrávač! A pak už jen přivřít oči a odvážně se vydat kam, kam jste se dosud se Star Trek příběhy nevydali...

kapitán Bedraz
autor: Bedraz
vydáno: út 4. listopadu 2008
přečteno: 2627x
komentáře: 3
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Před 70 lety…  -  pá 6. června 2014
Přesedlá J.J. Abrams na Star Wars?  -  so 10. listopadu 2012
Radost pro Star Trek fanynky - aspoň ty americké  -  po 2. července 2012
Apollo 11 - vyzvednutí motorů F-1 ze dna Atlantiku  -  čt 19. dubna 2012
Tohle je válka - Kirk vs. Shinzon!  -  pá 2. března 2012
Star Trek knihy v Česku  -  čt 6. října 2011
Star Trek: Enterprise na Primě COOL  -  po 18. července 2011
George Takei chce být Spiderman [VIDEO]  -  st 6. dubna 2011
První android kosmonautem  -  út 8. března 2011
Vzpomínáme na DeForesta Kelleyho  -  čt 20. ledna 2011
Star Trek: Exhibition na dosah - od května 2011 u Berlína!  -  čt 16. prosince 2010
Národní den mazání přátel s Williamem Shatnerem  -  út 23. listopadu 2010
Hudební motiv "Inner Light" hraný na Theremin [VIDEO]  -  so 20. listopadu 2010
Oficiální univerzitní obchod Akademie Hvězdné flotily  -  čt 18. listopadu 2010
Přečtěte si časopis Star Trek Magazine online  -  st 17. listopadu 2010

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG