Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Ekonomika ve Star Treku (1. část)

čt 5. března 2009      autor: Pike      přečteno: 5223x      komentáře: 13

a million dollarsV sérii článků nazvaných Ekonomika ve Star Treku poodhalíme roušku tajemství, která toto téma obklopuje a odpovíme si, pomocí moderní ekonomické teorie, na otázku, která jistě napadla už každého z nás: Může takový systém opravdu fungovat? Pokud vás toto téma zajímá, neváhejte, a čtěte. Pouze bych rád upozornil, že prvních pět dílů celého seriálu si můžete přečíst již nyní na mém blogu. Pokud vás některé myšlenky zaujaly, neváhejte se o svůj názor podělit (včetně veškerých negativních dojmů).

Ekonomický systém utopického světa Star Treku zůstává pro všechny diváky víceméně záhadou. Díky některým náznakům máme sice jisté mlhavé představy o tom, na jakých principech Spojená federace planet funguje, rozhodně nám však oficiálně nebyl předložen nějaký komplexní obraz.

Je však možné, aby takový systém vůbec mohl fungovat? Nebo se jedná o pouhý sen, který se realizaci nemůže ani přiblížit? A pokud by byl uskutečnitelný, jednalo by se opravdu o ráj, nebo neefektivní systém plný plýtvání? A nakolik jednoznačné informace vlastně máme? Měli tvůrci o problému jasno, nebo se problém prostě rozhodli ignorovat? A víte, že jistý zahraniční fanoušek použil moderní ekonomickou teorii a vytvořil na první pohled fungující systém, který koriguje se střípky informací z jednotlivých epizod Star Treku? Na všechny tyto otázky se v tomto seriálu pokusím odpovědět. A závěrem se podíváme na další sci-fi fenomény a porovnáme, nakolik sofistikované a fungující řešení představili jejich tvůrci.

Díl první – Co vlastně víme

V úvodu jsem již naznačil, že o fungování ekonomiky ve Star Treku toho vlastně moc nevíme. Ale i informace, který nám předloženy byly, jsou všechno možné, jen ne jednoznačné.

Existují vlastně ve Star Treku peníze? Na tuto otázku se přímo nabízí odpověď: "Jasně, že ne." Vzpomínáte si přece na výrok kapitána Kirka ve filmu Star Trek: Návrat domů. Ve skutečnosti se ovšem setkáme s výroky, které stejně tak naznačují možnou existenci peněz. Souhrn těchto výroků naleznete na server Ex Astris Scientica.

Pravdou zůstává, že peníze jsme ve Star Treku nikdy neviděli (nepočítaje v to světy nepatřící do Federace). Samozřejmě se drtivá většina epizod odehrává na "armádních" lodích, je ale logické, aby na nich fungoval diametrálně odlišný ekonomický systém? Jaký by taková separace měla smysl?

Jedinou možností je, že zdroje na lodích by byly neomezené. Díky replikátorům je dostatek jídla, oblečení, knih… zkrátka skoro všeho. Peníze by se tak používali pouze k výjimečným transakcím – v zásadě směny toho, co nelze pomocí dostupných technologií vyrobit.

Viděli jsme ale náznaky toho, co připomíná barterový obchod (především na Voyageru). To je argument proti existenci peněz, neboť lidé by se k něčemu takovému při existenci měny neuchylovali.

Často se setkáváme s tím, že občané Federace obchodují s cizinci v jejich vlastní měně – kupříkladu v raženém latiniu. Federace by sice mohla mezi své občany, kteří se do styku s cizinci běžně dostávají, distribuovat jejich měnu. Takový systém by však byl velmi nepružný a dost možná i nespravedlivý – podle jakých měřítek by se rozhodovalo, kdo kolik dostane? Podle hodnosti, pohlaví (dámy prominou), konkrétní lokaci, závislosti jedinců na komoditách od cizinců?

I přes mé výhrady je však existence takovýchto kompenzací asi nejpravděpodobnější možností. Veškeré zmínky o obchodu mohou směřovat k transakci mezi občanem Federace a cizincem, kdy onen občan čerpá právě z poskytnutých kompenzací. V dalších dílech se podíváme na to, jestli by takový systém byl efektivní a jestli by vůbec dokázal fungovat. Současně se zamyslíme nad tím, jak jsou bez peněz řešeny takzvané základní otázky ekonomie. Pokračování na tomto serveru přibližně za týden, případně již nyní zde

poručík Pike
autor: Pike
vydáno: čt 5. března 2009
přečteno: 5223x
komentáře: 13
Facebook Twitter Google+

Související články:

Ekonomika ve Star Treku (5. část)  -  út 14. července 2009
Ekonomika ve Star Treku (4. část)  -  pá 10. července 2009
Ekonomika ve Star Treku (3. část)  -  út 31. března 2009
Ekonomika ve Star Treku (2. část)  -  ne 15. března 2009

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG