Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Odpočet do Star Trek traileru: poznej svoji Nemesis

čt 13. listopadu 2008      autor: little borg      přečteno: 5741x      komentáře: 4

Star Trek: Nemesis poster Jediný den zbývá do premiéry nového traileru na chystaný Star Trek JJ Abramse. Zatímco se bouřlivě diskutuje o nově uvolněných záběrech hvězdné lodi Enterprise, v seriálu ohlédnutí za staršími Star Trek filmy jsme u posledního dosud natočeného - Star Trek: Nemesis. Pod taktovkou do té doby nepříliš zkušeného režiséra Stuarta Bairda, který se spíše věnoval ve své kariéře střihu, vznikl temný bez osmi minut dvouhodinový thriller.

Tentokrát je kapitán Jean Luc Picard konfrontován svým klonem Shinzonem, který je zároveň romulanským prétorem. Pod rouškou nabídky míru vylákal Enterprise k Romulu. Jak ale posádka následně zjistí, Shinzonovi nejde o mír. Chce vyhladit Zemi. Boj o čas začíná,... ale cesta Nové generace končí.

A podle reakcí fanoušků i kritiky ne příliš slavně. Film s rozpočtem 65 milionů dolarů vydělal celosvětově jen něco málo přes 67 milionů. Pro Star Trek nastaly těžké časy. Fanoušci nepřijali nový styl, který má dnes potenciál oslovit spíš obecně fanoušky scifi. Často je slyšet, že "Nemesis je skvělý scifi thriller, ale špatný Star Trek." Každý posuďme sám. Nicméně film je to pod drobnohledem zajímavý, a to i o zákulisní informace.

Film byl původně navržený jako přímé pokračování předchozího snímku Star Trek: Vzpoura. Nakonec ale tvůrci zvolili zcela samostatný příběh. Jako režiséra nejdříve oslovili Nicholase Meyera (Star Trek II: Khanův hněv, Star Trek VI: Neobjevená země), ale Meyer chtěl změnit scénář. Berman ovšem slíbil nad skriptem plnou kontrolu jeho autorovi Johnu Loganovi, a tak Meyer nabídku odmítl. Producent Berman následně nabídl režii LeVaru Burtonovi (Geordi LaForge), studio ale mezitím rozhodlo, že se taktovky ujme Stuart Baird.

Dlouho se spekulovalo, zda se při svatební hostině mihla před kamerou Michelle Forbes (Ro Laren ze seriálu Star Trek: Nová generace a také admirál Kainová v nové Battlestar Galactice), nemihla! Někteří fanoušci měli na mysli ženu, která se směje při recepci za Guinan.

Tvůrci původně počítali s cameo rolí pro Jeri Ryan alias Sedmou z Devíti. Změnili to poté, co Jeri dostala roli v seriálu Boston Public. Cameo nakonec připadlo Kate Mulgrew, která si zopakovala Kathryn Janeway tentokrát už ve funkci admirála.

Zajímavostí je, že Patrick Stewart (Picard) mohl mít podle jedné z verzí scénáře ve filmu dvojroli. Tvůrci totiž zvažovali, že by si zahrál i svého klona. Nakonec rozhodli, že ho ztvární jiný herec. Perlička - na počátku měl Shinzona ztvárnit Jude Law (Svět zítřka, Gattaca), pak zkoušel roli dokonce Michael Shanks, známý jako doktor Daniel Jackson ve Stargate. Nakonec ale roli dostal Tom Hardy.

Jonathan Frakes (Riker) si pro milostnou scénu s Marinou Sirtis (Troi) odmítl oholit záda. Proto mu museli chlupy odstranit digitálně. :-)

Ve filmu se chtěla objevit také herečka Denise Crosby, která diskutovala s producentem Rickem Bermanem možnost návratu postavy jménem Sela. Známe ji ze seriálu Star Trek: Nová generace. Ale tvůrci nenašli fungující způsob, jak Selu do filmu zapojit.

SPOILER: Srážka Scimitaru s Enterprise nebyla generovaná počítačem. Jde o skutečné modely, které filmový štáb natočil ve velmi zpomaleném pohybu.

Ve filmu se mihl režisér prvních dvou filmů X-men Bryan Singer. Zahrál si důstojníka na můstku Enterprise.

A zde už je velmi zajímavý trailer filmu Star Trek: Nemesis:

nadporučík little borg
autor: little borg
vydáno: čt 13. listopadu 2008
přečteno: 5741x
komentáře: 4
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG